KABUL, Afganistan (AP) - Afganistan próbuje zaszczepić miliony dzieci przeciwko polio po tym, jak pandemia wstrzymała wysiłki na rzecz wykorzenienia wyniszczającej choroby. Jednak niedawne zabójstwo trzech osób zaszczepiających wskazuje na niebezpieczeństwa, przed którymi stoi kampania, w miarę narastania niepokoju w kraju.
Trzy kobiety zostały zastrzelone w dwóch oddzielnych atakach 30 marca, kiedy przeprowadzały szczepienia od drzwi do drzwi we wschodnim mieście Dżalalabad.
Był to pierwszy przypadek zabicia pracowników zajmujących się szczepieniami od dekady szczepień od drzwi do drzwi przeciwko chorobie dzieci w Afganistanie. Takie ataki były częstsze w sąsiednim Pakistanie, gdzie co najmniej 70 osób wykonujących szczepienia i pracowników ochrony związanych z kampaniami szczepień zostało zabitych od 2011 roku.
Afganistan i Pakistan to jedyne dwa kraje na świecie, w których polio nadal występuje endemicznie i w obu przypadkach odnotowano niepokojący wzrost liczby przypadków w ostatnich latach. W Afganistanie zgłoszono 56 nowych przypadków w 2020 r., Najwięcej od 2011 r., Kiedy zarejestrowano 80 przypadków.
Adela Mohammadi, 21-letnia pracownica zajmująca się szczepieniami w Kabulu, powiedziała, że jej rodzice nie chcą, aby wyszła zaszczepić się w dzień po zabiciu trzech kobiet w Dżalalabadzie.
„Poszłam, ale z dużym zmartwieniem”, powiedziała The Associated Press. „Zastanawiałem się, co by było, gdyby ktoś na nas czekał i nagle zaczął do nas strzelać”.
„Ale koniec końców uwielbiam swoją pracę - służę moim ludziom, zwłaszcza dzieciom” - powiedziała. „Takie ataki nie mogą nas powstrzymać przed tym, co robimy”.
W Pakistanie urzędnicy walczyli, aby przezwyciężyć głębokie publiczne podejrzenia dotyczące szczepionek, zwłaszcza od czasu, gdy Stany Zjednoczone wykorzystały fałszywą kampanię szczepień, aby odkryć kryjówkę przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena. Nieugięci duchowni i bojownicy podsycali obawy, przedstawiając szczepienia przeciwko polio jako zachodni spisek mający na celu sterylizację muzułmańskich dzieci.
W Afganistanie niektórzy również byli podejrzliwi wobec szczepień, ale rzadko, jeśli w ogóle, przekładały się to na przemoc. Wydaje się, że nowe zabójstwa odzwierciedlają niepokojący wzrost chaosu w ubiegłym roku, kiedy w kraju obserwowano wzrost liczby ukierunkowanych zabójstw, czasami dokonywanych przez profesjonalistów lub przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, czasem pozornie przypadkowych.
Grupa Państwa Islamskiego przyznała się do niektórych aktów przemocy. Jednak sprawcy wielu ataków pozostają nieznani, w tym zabójstwa pracowników zajmujących się szczepieniami.
Przemoc jest nowym zmartwieniem, ponieważ Afganistan stara się zwalczyć chorobę, która została w dużej mierze wyeliminowana na całym świecie. U dzieci polio może powodować częściowy paraliż. Od 2010 roku kraj prowadzi regularne akcje szczepień, podczas których pracownicy chodzą od drzwi do drzwi, podając szczepionkę dzieciom. Większość pracowników to kobiety, ponieważ mają lepszy dostęp do matek i dzieci.
W zeszłym roku władze musiały odwołać cztery planowane rundy szczepień z powodu blokad przeciwko pandemii koronawirusa, choć udało im się przeprowadzić dwie rundy.
Władze twierdzą, że prawie 10 milionów dzieci potrzebuje obecnie szczepień przeciwko polio. Spośród nich władze nie są w stanie dotrzeć do około 3 milionów dzieci mieszkających na obszarach kontrolowanych przez talibskich rebeliantów. Jedna runda szczepień została przeprowadzona na początku tego roku, a druga rozpoczęła się 29 marca - i była kontynuowana pomimo zabójstw następnego dnia. Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Ghulam Dastagir Nazari, podczas czterodniowej drugiej rundy zaszczepiono ponad 6 milionów dzieci.
W głęboko konserwatywnym społeczeństwie Afganistanu, prześladowanym przez dziesięciolecia wojny, niektórzy są podejrzliwi, traktując szczepienia jako zachodni trik.
Mohammadi bierze udział w kampaniach od drzwi do drzwi przez ostatnie trzy lata. Pracuje w nieco lepiej wykształconych częściach stolicy, a większość rodzin, do których dociera, pozwala na podanie dawki swoim dzieciom. Powiedziała, że publiczne obawy związane z koronawirusem i chęć leczenia sprawiły, że niektórzy są bardziej otwarci na szczepienia przeciwko polio.
Mimo to regularnie spotyka się czasami z gniewnym oporem niektórych rodzin, które twierdzą, że szczepienia są zabronione przez religię lub szkodzą dzieciom. „Są rodziny, które nawet nie otwierają dla nas swoich bram, po prostu krzyczą, jeśli nie wyjdziemy, wyjdą i nas pobiją” - powiedziała.
Ciągły wpływ polio można zobaczyć na forum Programu Ortopedycznego Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Afganistanie. Zapewnia głównie sztuczne nogi wielu rannym na wojnie lub przez przydrożne bomby lub miny. Ale oferuje również usługi każdemu, kto ma problemy z poruszaniem się - w tym osobom dotkniętym polio.
W 2020 roku prawie 5000 pacjentów z polio otrzymało leczenie w ramach programu, w tym fizjoterapię, sprzęt medyczny i sprzęt ortopedyczny.
Maiwa Gul, lat 35, chory na polio ze wschodniej prowincji Chost, był w ośrodku w ostatnim dniu podczas naprawy protezy nogi, którą musi chodzić. Nalegał, aby wszystkie dzieci zostały zaszczepione. „W przeciwnym razie w końcu znajdą się na moim miejscu i potrzebują kogoś do pomocy” - powiedział.
Merjan Rasekh, szef ds. Świadomości społecznej w programie zwalczania polio Ministerstwa Zdrowia, powiedział, że zabicie trzech szczepionych było „bolesne”.
„Jeśli ta sytuacja będzie się utrzymywać, z pewnością wpłynie to negatywnie na morale naszych pracowników służby zdrowia” - powiedział.
Ale młode kobiety, które stoją na czele akcji szczepień, stwierdziły, że należy kontynuować.
„Jeśli boimy się i nie wychodzimy zaszczepić się, nasze dzieci i wszyscy będziemy mieli problemy” - powiedziała 22-letnia Shabana Maani.
przetlumaczyla GR przez translator google
zrodlo:apnews.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz