niedziela, 28 kwietnia 2024

"Załogi planują ugasić pożar w sobotę wieczorem po wykolejeniu pociągu w pobliżu linii Arizona-Nowy Meksyk"

 Zaktualizowano 28 kwietnia 2024 r., godz. 12:35 czasu środkowoeuropejskiego

Załogi planują ugasić pożar w sobotę wieczorem z powodu wykolejenia pociągu towarowego w pobliżu linii stanowej Arizona-Nowy Meksyk, który wymusił zamknięcie odcinka autostrady międzystanowej nr 40.

Część wraków została usunięta z torów, ale pozostało około 35 wagonów kolejowych, w tym pół tuzina wagonów, które przewoziły bezwonny propan i zapaliły się, powiedział Lawrence Montoya Jr., szef straży pożarnej i ratownictwa w hrabstwie McKinley w Nowym Meksyku.

Nie zgłoszono żadnych obrażeń w piątkowym wykolejeniu pociągu BNSF Railway w pobliżu Lupton w Arizonie, chociaż, jak się okazało, wykolejenie miało miejsce po stronie torów w Nowym Meksyku.

Około 40 osób mieszkających w promieniu dwóch mil od miejsca wykolejenia pozostaje ewakuowanych jako środek ostrożności, ponieważ wiatr porywał gęsty dym, a lokalne ekipy strażackie zareagowały.

"Mamy nadzieję, że uda nam się ugasić pożar przed północą" – powiedział Montoya.

Po ugaszeniu pożaru wszelkie paliwo, które nie zostanie spalone i pozostanie na miejscu, również zostanie zabezpieczone.

Wschodnie pasy autostrady międzystanowej nr 40 są zamknięte wokół Holbrook w Arizonie, a zachodnie pasy autostrady międzystanowej są zamknięte w Grants w stanie Nowy Meksyk.

Władze twierdzą, że ludzie powinni spodziewać się dużych opóźnień i szukać innych tras lub odłożyć podróż w okolicy.

Nie określono daty, kiedy ten odcinek autostrady międzystanowej zostanie ponownie otwarty. Montoya powiedział, że spodziewa się, że autostrada międzystanowa pozostanie zamknięta, dopóki pożar nie zostanie ugaszony, a niebezpieczne materiały nie zostaną złagodzone.

Przyczyna wykolejenia jest badana.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://apnews.com/

"Netanjahu reaguje na ewentualny nakaz aresztowania wydany przez MTK Izrael nigdy nie zaakceptuje prób podważenia jego prawa do samoobrony, powiedział premier"

 Nakazy aresztowania lub jakiekolwiek inne kroki podjęte przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) przeciwko izraelskim urzędnikom nie będą miały wpływu na operację wojskową tego kraju w Gazie, ale stworzą „niebezpieczny precedens” – ostrzegł premier Benjamin Netanjahu.

Netanyahu reacts to possible ICC arrest warrant against him
Na początku tygodnia brytyjski dziennikarz Douglas Murray opublikował w „New York Post” artykuł, w którym stwierdził, że MTK, który bada wtargnięcie Hamasu do Izraela 7 października i reakcję państwa żydowskiego na to, planuje wnieść przeciwko nim indywidualne sprawy o zbrodnie wojenne Netanjahu, minister obrony Yoav Gallant i jeden z czołowych dowódców wojskowych kraju, najprawdopodobniej szef sztabu generalnego. W piątek Netanjahu udostępnił artykuł Murraya w serwisie X (dawniej Twitterze), upierając się, że dopóki będzie on u władzy, „Izrael nigdy nie zaakceptuje żadnych prób MTK podważających jego nieodłączne prawo do samoobrony”. „Groźba pojmania żołnierzy i urzędników jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie i jedynego państwa żydowskiego na świecie jest oburzająca. Nie ugniemy się przed tym” – powiedział. Izraelska operacja wojskowa w Gazie to „sprawiedliwa wojna przeciwko ludobójczym terrorystom”, która będzie trwać aż do osiągnięcia zwycięstwa, upierał się premier. „Chociaż MTK nie będzie miał wpływu na działania Izraela, stworzyłby niebezpieczny precedens, który zagraża żołnierzom i urzędnikom wszystkich demokracji walczącym z brutalnym terroryzmem i bezmyślną agresją” – ostrzegł. Według Ministerstwa Zdrowia Gazy liczba ofiar śmiertelnych izraelskich nalotów i ofensywy naziemnej w enklawie palestyńskiej osiągnęła już 34 388 osób, a 77 437 innych zostało rannych.

Kampania została rozpoczęta w odpowiedzi na wtargnięcie palestyńskiej grupy zbrojnej Hamas do Izraela 7 października, w wyniku którego zginęło co najmniej 1200 osób, a 250 zostało wziętych jako zakładników. MTK wszczął dochodzenie w sprawie rzekomych zbrodni wojennych popełnionych przez izraelskie wojsko i palestyńskie grupy zbrojne na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Gazie w 2021 r. Śledztwo obejmuje wydarzenia od 2014 r.

Sąd z siedzibą w Hadze upiera się, że naruszenia popełnione podczas konfliktu izraelsko-palestyńskiego eskalacja, która nastąpiła po ataku z 7 października, również wchodzi w zakres prowadzonego przez nią dochodzenia. W zeszłym tygodniu izraelski kanał Channel 12 doniósł, że rząd Netanjahu wiedział o możliwych nakazach MTK jeszcze przed artykułem Murraya i przeprowadził „nadzwyczajną dyskusję” na ten temat w gabinecie premiera z udziałem kilku ministrów i ekspertów prawnych. Izrael nie jest członkiem MTK i nie uznaje jego jurysdykcji, ale Palestyńczycy dołączyli do tej organizacji w 2015 r.

Jeśli wydane zostaną nakazy przeciwko Netanjahu i innym izraelskim urzędnikom, 124 państwa członkowskie MTK będą zobowiązane ich aresztować, jeśli podejmą stopy w swoich krajach.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596712-netanyahu-israel-icc-arrest/

"Minister spraw zagranicznych Polski upomina prezydenta za uwagę dotyczącą amerykańskiej broni nuklearnej O tak delikatnych sprawach należy rozmawiać za zamkniętymi drzwiami – uważa Radosław Sikorski"

 Minister spraw zagranicznych Polski powiedział, że prezydent Andrzej Duda nie ma uprawnień, aby spekulować na temat hostingu przez Warszawę części amerykańskiego arsenału nuklearnego na swoim terytorium.

Polish foreign minister rebukes president over US nukes remark
W piątkowym wywiadzie dla telewizji Polsat News Radosław Sikorski odniósł się do wypowiedzi Dudy z początku tego tygodnia, kiedy stwierdził, że umieszczenie amerykańskich rakiet nuklearnych w Polsce „było tematem rozmów polsko-amerykańskich od jakiegoś czasu” i że „zadeklarował gotowość ” do przechowywania broni.

W obecnej sytuacji politycznej w Polsce Duda znalazł się w opozycji do rządu, który tworzyła większość parlamentarna. „Panie Prezydentowi powiedziano już na najwyższych szczeblach… nie chcę o tym mówić, że teraz nie ma na to szans. Nie wiem, dlaczego to powiedział” – stwierdził Sikorski. Minister spraw zagranicznych podkreślił także, że Duda jako głowa państwa ma obowiązek realizować politykę zagraniczną w sposób określony przez Radę Ministrów, najwyższy organ wykonawczy i decyzyjny.

„Nie daliśmy żadnego upoważnienia ani zachęty, aby mówić o tym publicznie” – zauważył Sikorski. Następnie odrzucił spekulacje, że Polska sama stanie się potęgą nuklearną, potencjalnie przyłączając się do natowskiego programu dzielenia się energią jądrową.

„Są to bardzo skomplikowane kwestie, które omawiamy na spotkaniach NATO poświęconych planowaniu nuklearnemu” – stwierdził, podkreślając, że te rozmowy „nie powinny odbywać się publicznie”. Minister zauważył także, że Rosja już odpowiedziała na uwagi Dudy.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że gdyby Polska miała gościć amerykańską broń nuklearną, rosyjska armia „podjęłaby wszelkie niezbędne środki zaradcze, aby zapewnić nam bezpieczeństwo”.

W podobnych uwagach rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa ostrzegła, że „odpowiednie obiekty” w Polsce „zostaną natychmiast umieszczone na liście legalnych celów w przypadku bezpośredniego konfliktu zbrojnego z NATO”. Stany Zjednoczone posiadają obecnie broń nuklearną stacjonującą w pięciu innych państwach NATO: Belgii, Niemczech, Włoszech, Holandii i Turcji.

Gdyby Polska miała gościć amerykańską broń nuklearną, arsenał nuklearny NATO znalazłby się u progu najbardziej wysuniętej na zachód eksklawy Rosji, Kaliningradu, a także Białorusi, kluczowego sojusznika Moskwy. Szef NATO Jens Stoltenberg zasygnalizował, że blok wojskowy pod przywództwem USA nie planuje wysyłać do Polski swojego arsenału atomowego, podczas gdy francuski minister obrony Sebastien Lecornu ostrzegł, że potencjalne posunięcie naruszyłoby kluczowe porozumienia Rosja-NATO o kontroli zbrojeń.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596670-polish-president-not-authorized-us-nukes/

"Hezbollah atakuje izraelskie bazy dziesiątkami rakiet (WIDEO) Grupa bojowników twierdzi, że wzięła odwet za ataki IDF na południowy Liban"

Według doniesień bojownicy Hezbollahu obrali za cel kilka izraelskich obiektów wojskowych, w tym krytyczną bazę obserwacji powietrznej, w sobotę, po serii izraelskich nalotów na południowy Liban wcześniej tego dnia.

Hezbollah targets Israeli bases with dozens of missiles (VIDEOS)

Jak wynika z filmów krążących w Internecie, dziesiątki rakiet uderzyły w górę Meron, najwyższy szczyt Izraela poza Wzgórzami Golan, w sobotę późnym wieczorem.

Według „Los Angeles Times” i „Jerusalem Post” izraelskie siły zbrojne (IDF) twierdziły, że wszystkie rakiety „albo przechwycono, albo spadły na otwartej przestrzeni” i nie zgłoszono żadnych uszkodzeń ani ofiar. Libańska grupa bojowników przyznała się do ataku, stwierdzając w niedzielnym oświadczeniu, że „w odpowiedzi na ataki izraelskiego wroga na niezachwiane południowe wioski i domy cywilne” wycelowała w „osady Meron i okoliczne osady dziesiątkami rakiet Katiusza” .”

Grupa oświadczyła również, że „rozpoczęła złożony atak przy użyciu wybuchowych dronów i rakiet kierowanych na kwaterę główną dowództwa wojskowego Al Manara i zgromadzenie sił 51. batalionu Brygady Golani” wcześniej w sobotę.

IDF oświadczyło, że przechwyciło nadlatujące pociski i „uderzyło w źródła ognia” na libańskiej strefie przygranicznej.

W sobotę izraelskie siły powietrzne przeprowadziły serię ataków z powietrza na wioski Al-Quzah, Markaba i Sarbin w południowym Libanie, rzekomo wycelowując w „terrorystyczną i wojskową infrastrukturę Hezbollahu”.

W piątek IDF uderzyło także w kilka struktur w Kfarkela i Kfarchouba. Według doniesień w izraelskich atakach zginęły co najmniej trzy osoby, w tym dwóch bojowników Hezbollahu, których grupa opłakiwała w osobnych oświadczeniach w sobotę.

Libańskie media podały, że w atakach rannych zostało kolejnych 11 osób, w tym obywatele Syrii. Od czasu wybuchu konfliktu zbrojnego między Izraelem a Hamasem w październiku ubiegłego roku Hezbollah wielokrotnie bombardował swojego południowego sąsiada. Kluczowa izraelska baza obserwacji powietrznej na górze Meron również była kilkakrotnie atakowana. Grupa opisała bazę jako „jedyne centrum administracji, monitorowania i kontroli powietrznej na północy uzurpatora [Izraela]”, bez którego Izrael „nie ma realnej alternatywy”.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596706-hezbollah-israel-idf-missiles/

"Europa musi „otworzyć debatę” na temat własnych sił nuklearnych – Macron Francuski prezydent już wcześniej apelował, aby pokazać, że UE nie jest „wasalem” USA"

 Francja musi rozpocząć debatę na temat budowania ogólnoeuropejskiego potencjału obronnego, w tym ponownego przemyślenia własnego potencjału nuklearnego, powiedział francuski prezydent Emmanuel Macron.

Europe must ‘open debate’ on its own nuclear force – Macron
Przemawiając w piątek do grupy młodych ludzi w Szkole Europejskiej w Strasburgu, Macron podkreślił, że choć Francja jest już chroniona przez NATO, „musi teraz pójść dalej”, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i „zbudować wiarygodną europejską obronę”. Zauważył, że zapewnienie tego bezpieczeństwa „może oznaczać rozmieszczenie tarcz antyrakietowych”, aby móc powstrzymać użycie broni nuklearnej.

„Bycie wiarygodnym oznacza także posiadanie rakiet dalekiego zasięgu, które odstraszyłyby Rosjan” – dodał. Wielu zachodnich przywódców nalegało na zwiększenie zdolności obronnych w obliczu konfliktu na Ukrainie, powołując się na obawy, że Rosja może zaatakować NATO w ciągu kilku lat. Prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił jednak takie spekulacje jako „nonsens”, wskazując na fakt, że Stany Zjednoczone, największy płatnik NATO, wydają na obronność dziesięć razy więcej niż Moskwa.

Stwierdził także, że obecne napięcia geopolityczne wynikają w dużej mierze z decyzji NATO o ignorowaniu rosyjskich interesów bezpieczeństwa. Wyjaśniając swoje stanowisko w sprawie broni nuklearnej Macron dodał, że choć Francja użyje swojego arsenału tylko w przypadku zagrożenia jej żywotnych interesów, to interesy te mają także wymiar europejski.

Oznacza to, że francuska doktryna nuklearna powinna przyczyniać się do wiarygodności obronności kontynentu – stwierdził. „Jestem zwolennikiem otwarcia tej debaty, która w związku z tym musi obejmować obronę przeciwrakietową, strzelanie z broni dalekiego zasięgu, broń nuklearną dla tych, którzy ją posiadają lub którzy mają amerykańską broń nuklearną na swoim terytorium” – stwierdził prezydent. Macron od kilku lat opowiada się także za stworzeniem „prawdziwej, europejskiej armii”, która będzie w stanie samodzielnie wzmacniać bezpieczeństwo kontynentalne.

W tym miesiącu ostrzegł także, że „nasza Europa jest dziś śmiertelna i może umrzeć”, wzywając jednocześnie do „strategicznej autonomii” dla Europy, szczególnie w zakresie produkcji wojskowej.

Region „musi pokazać, że nigdy nie jest wasalem Stanów Zjednoczonych” – powiedział. Pomysł utworzenia wspólnej armii UE spotkał się jednak z ostrym sprzeciwem zarówno w Brukseli, jak i w stolicach UE.

Najwyższy dyplomata UE Josep Borrell zasugerował w zeszłym miesiącu, że choć blok powinien dążyć do zwiększenia zdolności wojskowych swoich poszczególnych członków, nie oznacza to, że powinien stworzyć wspólną armię. Podobnie kilka państw UE, w tym Dania i Polska, sygnalizowało, że chcą zagwarantować sobie bezpieczeństwo w istniejących ramach NATO.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596713-macron-debate-europe-nuclear-deterrence/

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...