Zrzut ekranu z filmu pokazującego skutki ukraińskiego ataku na stację gazową Sudzha w obwodzie kurskim w Rosji 28 marca 2025 r. © Telegram / Ministerstwo Obrony Rosji
Francja i Wielka Brytania aktywnie pomogły Kijowowi w ataku na infrastrukturę rurociągu Sudzha w obwodzie kurskim w Rosji w piątek, powiedziała dziennikarzom rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa. Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że instalacja pomiarowa została „de facto zniszczona” w ukraińskim ataku HIMARS.
„[Mamy] powody, by sądzić, że namierzanie i nawigacja zostały ułatwione za pomocą francuskich satelitów, a brytyjscy specjaliści wprowadzili współrzędne [celu] i wystrzelili [pociski]” — powiedziała Zacharowa, komentując atak.
„Rozkaz przyszedł z Londynu” — powiedziała, określając atak jako część ukraińskiej kampanii „terrorystycznej” wymierzonej w rosyjską infrastrukturę energetyczną. Rzeczniczka dodała, że takie działania pokazują, że z Kijowem „nie da się negocjować”.
Chociaż Władimir Zełenski z Ukrainy „publicznie poparł” tymczasowe zawieszenie ataków na infrastrukturę energetyczną uzgodnione przez Moskwę i Waszyngton, „nie zrobił nic, aby tego przestrzegać”, według Zacharowej.
Moskwa nakazała zaprzestanie ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy 18 marca, po rozmowie telefonicznej między prezydentami Władimirem Putinem i Donaldem Trumpem.
Rosja i USA uzgodniły również listę obiektów energetycznych, które nie powinny być celem ataku w ramach rozejmu zawartego na początku tego tygodnia.
Lista obejmowała obiekty gazowe.
Kijów zgodził się również na zaproponowane przez USA 30-dniowe częściowe zawieszenie broni po rozmowach między delegacjami ukraińskimi i amerykańskimi w Arabii Saudyjskiej 15 marca.
Zełenski pochwalił ten rozwój sytuacji, a nawet opisał go jako dyplomatyczne „zwycięstwo” Ukrainy, ale nie wspomniał publicznie o żadnych stosownych rozkazach dla ukraińskiego wojska.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony regularnie informowało o ukraińskich atakach na rosyjską infrastrukturę energetyczną w ciągu ostatnich kilku tygodni.
Wcześniej w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że atak sugeruje, że ukraińska armia nie wykonuje już rozkazów Kijowa z powodu „całkowitego braku nadzoru”.
Paryż i Londyn wyłoniły się jako najwierniejsi zwolennicy Ukrainy w obliczu stopniowej zmiany stanowiska Waszyngtonu pod rządami nowej administracji Trumpa.
Na początku marca brytyjski premier Keir Starmer i prezydent Francji Emmanuel Macron powiedzieli, że ich narody są gotowe przewodzić „koalicji chętnych” — grupie proukraińskich krajów gotowych wesprzeć Kijów wojskami i samolotami.
Rosja stanowczo odrzuciła jakąkolwiek możliwość rozmieszczenia europejskich wojsk powiązanych z NATO w strefie konfliktu.
Oskarżyła Francję i Wielką Brytanię o snucie planów „interwencji wojskowej na Ukrainie”, która może doprowadzić do bezpośredniego starcia zbrojnego między Rosją a NATO.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/614920-uk-ukraine-attack-violation/