czwartek, 14 września 2023

"Chiny publikują „plan” integracji z Tajwanem. Pekin zaproponował zacieśnienie współpracy gospodarczej z samorządną wyspą, aby złagodzić rosnące napięcia"

 Komunistyczna Partia Chin (KPCh) przedstawiła plan integracji gospodarczej Tajwanu, jednocześnie rozmieszczając wokół samorządnej wyspy historycznie dużą flotę okrętów wojennych i samolotów.


China releases ‘blueprint’ for integrating with Taiwan
Opublikowana we wtorek przez Komitet Centralny KPCh i Radę Państwa w Pekinie propozycja była reklamowana jako „plan” przyszłego rozwoju Tajwanu.

Zgodnie z planem nadmorska prowincja Fujian stałaby się „strefą demonstracyjną” na rzecz zintegrowanego rozwoju Tajwanu. We wniosku wzywa się do umożliwienia mieszkańcom Tajwanu mieszkania, pracy i nauki na kontynencie, początkowo w Fujianie.

Tajwańscy przedsiębiorcy uzyskaliby także możliwość wywieszania gontów w sąsiedniej prowincji i byliby zachęcani do notowania swoich akcji na chińskich giełdach.

W ostatnich latach nasiliły się napięcia w Cieśninie Tajwańskiej w związku z rosnącymi obawami, że Chiny zaatakują wyspę. Waszyngton zwiększył sprzedaż broni do Tajpej, a amerykańscy politycy składali na wyspie kontrowersyjne wizyty.

Chiny, które rości sobie prawo do suwerenności nad Tajwanem, obiecały ponowne zjednoczenie się z separatystyczną prowincją – w razie potrzeby siłą.

Tylko 13 narodów uznaje Tajwan za suwerenny kraj. „Rozwiązanie kwestii Tajwanu i dokonanie całkowitego zjednoczenia ojczyzny jest niezachwianym historycznym zadaniem Komunistycznej Partii Chin, wspólnym dążeniem wszystkich Chińczyków i nieuniknionym wymogiem urzeczywistnienia wielkiego odmłodzenia narodu chińskiego” – KPCh – stwierdził w swoim wniosku. Tajwański poseł Wang Ting-yu, członek rządzącej wyspą Demokratycznej Partii Postępowej, nazwał plan integracji „śmiesznym”.

W środę w wiadomości wideo powiedział: „Chiny powinny pomyśleć o tym, jak uporać się ze swoimi złymi długami, ale nie o tym, jak mogą prowadzić jednolitofrontową pracę przeciwko Tajwanowi”. W tym tygodniu w Cieśninie Tajwańskiej rozmieszczono dziesiątki chińskich samolotów wojskowych i okrętów wojennych, w tym lotniskowiec.

Według doniesień pokaz potęgi militarnej był jednym z największych w Pekinie w ostatnich latach.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/582926-china-proposes-taiwan-integraton-plan/

"Pentagon tworzy zespół nadzoru nad ukraińską pomocą – CNN.Media twierdzą, że po raz pierwszy od początku konfliktu obserwatorzy będą stacjonować w Kijowie"

 Jak podaje CNN, Departament Obrony USA wkrótce umieści na Ukrainie specjalny zespół, którego zadaniem będzie monitorowanie amerykańskiej pomocy udzielanej Kijowowi. Media powiązały tę sytuację z rosnącymi wezwaniami republikańskich prawodawców w kraju do zapewnienia większego nadzoru.


Pentagon creating Ukrainian aid oversight team – CNN
W swoim środowym raporcie CNN zacytowała wypowiedź inspektora generalnego Departamentu Obrony, który powiedział, że wyżsi urzędnicy amerykańscy rozpoczęli już pracę na Ukrainie pod koniec ubiegłego miesiąca.

W raporcie stwierdzono, że do końca września przybędzie więcej personelu, dodając, że organ nadzorczy będzie miał siedzibę w ambasadzie USA w Kijowie. Media zauważyły, że będzie to pierwszy przypadek, gdy od wybuchu konfliktu w lutym ubiegłego roku pracownicy generalnego inspektora będą zatrudniani w terenie. Ponieważ administracja Bidena zwróciła się niedawno do Kongresu o przeznaczenie kolejnych 24 miliardów dolarów dla Ukrainy, coraz większa liczba legislatorów Partii Republikańskiej zaczęła wzywać do większej kontroli nad sposobem wydawania pieniędzy przez kraj otrzymujący pomoc, pisze CNN.

W lutym 2023 r. pod przewodnictwem Republikanów Komisja Izby Reprezentantów ds. Nadzoru i Odpowiedzialności przestrzegła przed potencjalnym „marnotrawstwem, oszustwami i nadużyciami” amerykańskiej pomocy, podczas gdy spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy dał wcześniej jasno do zrozumienia, że nie popiera „czeku in blanco” dla Ukrainy . CNN zacytowała raport generalny inspektora Departamentu Obrony z października 2022 r., w którym urzędnicy przyznali, że Waszyngton „nie był w stanie przeprowadzić wymaganego [monitorowania końcowego przeznaczenia]” sprzętu wojskowego dostarczonego Ukrainie co najmniej przez pierwsze sześć miesięcy konfliktu z powodu do ograniczonej obecności USA na miejscu. Jak podają te media, w dokumencie szczegółowo opisano, jak przestępcy, ochotnicy i handlarze bronią próbowali ukraść część broni i sprzętu dostarczonego przez Zachód.

Podobne zarzuty pojawiały się w ostatnich miesiącach także w zachodnich mediach. W zeszłym tygodniu prezydent Litwy Gitanas Nauseda – jeden z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy – ostrzegł, że skandale korupcyjne na Ukrainie poważnie szkodzą jej międzynarodowej reputacji i zdolnościom obronnym. W sierpniu minister finansów Ukrainy Siergiej Marczenko przyznał, że problemy rzeczywiście istnieją, dodał jednak, że zachodni zwolennicy Kijowa „są gotowi zaakceptować fakt, że możemy mieć do czynienia z korupcją”. Mniej więcej w tym samym czasie „Washington Post” oszacował, że pomoc USA dla tego kraju w Europie Wschodniej była największą tego rodzaju od czasu II wojny światowej


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/582941-pentagon-us-aid-oversight-team-ukraine/

"Ukraina użyła brytyjskich rakiet do ataku na rosyjski port – Sky News .Brytyjski portal podał, że w stronę Sewastopola wystrzelono rakiety manewrujące Storm Shadow"

 Pociski Storm Shadow dostarczone do Kijowa przez Londyn na początku tego roku zostały użyte do ataku na stocznię na Krymie – podała w środę Sky News, powołując się na anonimowe źródła zachodnie i ukraińskie. Roszczenie nie zostało oficjalnie potwierdzone.


Ukraine used British missiles to attack Russian port – Sky News
Trzy niezidentyfikowane rakiety uderzyły w zakład naprawy statków Ordzhonikidze w Sewastopolu we wczesnych godzinach porannych w środę, uszkadzając statek desantowy i łódź podwodną znajdujące się obecnie w suchym doku oraz wywołując pożar w obiekcie.

Stan czterech z 24 osób rannych w ataku określa się jako ciężki. Ministerstwo Obrony Rosji nie opisało, o jakie rakiety chodziło, stwierdziło jedynie, że było ich dziesięć, a siedem zostało przechwyconych.

Ukraina szybko przyznała się do ataku, ale nie podała, jakiego rodzaju broni użyto. „To był Storm Shadow” – anonimowe źródło powiedziało Sky News, które nazwało atak „zuchwałym”. Serwis zacytował także admirała Sir Bena Keya, szefa Królewskiej Marynarki Wojennej, którego zapytano o atak podczas targów broni w Londynie.

Key pochwalił „innowacyjny sposób myślenia i chęć podejmowania ryzyka” Ukrainy oraz „niektóre naprawdę znaczące dostosowania taktyki, technik i możliwości”.

Nie skomentował jednak twierdzenia Storm Shadow.

Ani brytyjskie ministerstwo obrony.

W maju Wielka Brytania potwierdziła, że dostarczyła Ukrainie nieokreśloną liczbę wystrzeliwanych z powietrza rakiet manewrujących o zasięgu do 300 km (200 mil).

Londyn podał, że Kijów obiecał, że nie będzie uderzał bronią w terytorium Rosji, ale sprecyzował, że nie dotyczy to Krymu, Doniecka, Ługańska, Chersonia czy Zaporoża, które Ukraina uważa za swoje. W ciągu kilku dni od ogłoszenia Ukraina wystrzeliła Storm Shadows na cele cywilne w Ługańsku i na moście na północ od Krymu.

Do 15 maja armia rosyjska dokonała pierwszego przechwycenia najnowszej zachodniej „cudownej broni”. Rosyjskie rakiety dalekiego zasięgu wycelowały w ukraińskie bazy lotnicze i skład, w którym pod koniec czerwca podobno składowano brytyjskie rakiety.

Następnie użycie Storm Shadows drastycznie spadło, a Kijów zaczął żądać od Niemiec rakiet Taurus, co doprowadziło do powszechnych spekulacji na temat niedoborów. Choć rosyjskie Ministerstwo Obrony nie podało zbyt wielu szczegółów na temat środowego strajku, na jednym z wojskowych blogów podano, że rakiety wystrzeliły ukraińskie bombowce SU-24M przelatujące nad Morzem Czarnym.

Pięć z nadlatujących rakiet zostało rzekomo zestrzelonych przez systemy obrony powietrznej Pantsir, jeden przez baterię S-400, a drugi przez myśliwiec MiG-31, ale trzy zdołały trafić w stocznię.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/582931-sevastopol-storm-shadow-missiles/

"Kim Dzong-un zaprasza Putina do Korei Północnej – KCNA .Rosyjska głowa państwa gościła swojego północnokoreańskiego odpowiednika podczas rzadkiej oficjalnej wizyty"

 Przywódca Korei Północnej Kim Dzong-un zaprosił prezydenta Rosji Władimira Putina do podróży do KRLD – podała państwowa Koreańska Centralna Agencja Informacyjna, twierdząc, że oferta została przyjęta.


Kim Jong-un invites Putin to North Korea – KCNA
Kim został przyjęty w środę na kosmodromie Wostocznyj na Dalekim Wschodzie Rosji w ramach oficjalnej wizyty w tym kraju.

Kim podobno spotkał się z Putinem i innymi czołowymi urzędnikami rosyjskimi w miejscu startu w przestrzeń kosmiczną i zaprosił prezydenta po zakończeniu wydarzenia do osobistego zobaczenia ze swoim krajem. „Pod koniec przyjęcia Kim Dzong-un uprzejmie zaprosił Putina do złożenia wizyty w KRLD w dogodnym terminie” – podała KCNA, dodając, że „Putin przyjął zaproszenie z przyjemnością i potwierdził swoją wolę niezmiennie kontynuowania historii i tradycji przyjaźń Rosja-KRLD. Jednak według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa nie ma jeszcze konkretnych planów takiej wizyty. „Nie, jeszcze nie planowane. Takich planów na razie nie ma. Ale powtarzam jeszcze raz, że to jest nasz sąsiad, w naszym interesie leży rozwijanie takich stosunków, które odpowiadają naszym interesom” – powiedział dziennikarzom.

Na kosmodromie dostępne są dwie rundy rozmów dwustronnych, w tym jedna z delegacji Korei Północnej i Rosji oraz druga bezpośrednia rozmowa Putina z Kimem. Przywódca północnoamerykańskiego rozwiązania „tradycyjnego i strategicznego pojęcia KRLD-Rosja”, twierdząc, że „zdecydowanie propaguje ona do sprawiedliwej walki o urzeczywistnienie kwestii niepodległości przeciwko imperializmowi” – podaje KCNA. Oprócz Kima na spotkanie zaproszono ministra sprawka KRLD Choe Son Hui i kilku innych osób, które są narażone na ryzyko, w których występuje także udział szefa Moskwy Siergiej Szojgu, który wszedł do Koreę Północną z rosyjską delegacją.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/582935-kim-invites-putin-north-korea/

"Rosyjska pływająca elektrownia jądrowa Arktyki osiąga kamień milowy Akademik Łomonosow z Czukotki wytworzył ponad miliard kWh energii elektrycznej"

  ©  Rosatom Jedyna na świecie działająca pływająca elektrownia jądrowa, Akademik Łomonosow, osiągnęła kamień milowy, wytwar...