piątek, 15 grudnia 2023

"Putin widzi ponurą przyszłość ruchu olimpijskiego. Działania urzędników międzynarodowych w odniesieniu do rosyjskiego sportu są sprzeczne z podstawową ideą igrzysk, stwierdził prezydent"

 Władze sportowe wypaczyły pierwotną koncepcję ruchu olimpijskiego i zbytnio skupiły się na stronie biznesowej, powiedział prezydent Rosji Władimir Putin podczas czwartkowej sesji pytań i odpowiedzi na żywo.

Putin sees bleak future for Olympic movement
Poproszono go o skomentowanie ostatniej decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) zezwalającej Rosjanom i Białorusinom na udział w nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. w charakterze neutralnych sportowców, pod warunkiem przestrzegania szeregu ograniczeń. Putin odpowiedział, mówiąc, że wszystko, co robią międzynarodowe władze sportowe w odniesieniu do rosyjskiego sportu, stanowi „całkowitą sprzeczność i wypaczenie” idei Pierre’a de Coubertina, który stworzył nowoczesny ruch olimpijski wychodząc z założenia, że sport jednoczy ludzi. Prezydent Rosji zauważył, że urzędnicy międzynarodowi są zbyt zajęci biznesową stroną sportu i stali się niezwykle uzależnieni od sponsorów, dla których liczy się tylko cena czasu komercyjnego. „Jeśli będą nadal działać w ten sposób, pogrzebią ruch olimpijski” – ostrzegł Putin, twierdząc, że sama idea igrzysk dzisiaj zawodzi. Putin odniósł się także do wezwań do zakazania izraelskim sportowcom udziału w międzynarodowych imprezach sportowych w związku z wojną w Gazie.

„Gdybym poparł takie propozycje, stałbym się podobny do tych międzynarodowych działaczy sportowych.

Sport jest poza polityką.

Ma to jednoczyć ludzi” – powiedział prezydent, dodając, że wszyscy sportowcy powinni mieć swobodę rywalizacji, gdzie chcą, bez ograniczeń. Tę samą zasadę należy rozszerzyć na rosyjskich sportowców – nalegał Putin.

Twierdził, że tak się nie dzieje, ponieważ organizacje międzynarodowe pod naciskiem zachodnich rządów podejmują decyzje szkodliwe dla sportu, podobnie jak europejscy przywódcy poświęcają własne interesy na rzecz USA. Jeśli chodzi o to, czy rosyjscy sportowcy powinni brać udział w nadchodzących letnich igrzyskach olimpijskich, Putin stwierdził, że zawsze wierzył, że ludzie, którzy poświęcają lata na treningi, powinni otrzymać szansę rywalizacji na najwyższym poziomie. Dodał, że ograniczenia nałożone przez MKOl, który zakazał używania rosyjskich flag i innych oznaczeń narodowych, są w zasadzie bez znaczenia, ponieważ wszyscy nadal wiedzą, że sportowcy są Rosjanami. Putin stwierdził jednak, że ważne jest dokładne zapoznanie się z najnowszymi warunkami MKOl i sprawdzenie, czy te „sztuczne” i „motywowane politycznie” ograniczenia nie mają na celu upokorzenia rosyjskiego sportu i wyeliminowania sportowców mających szansę na medale. W takim przypadku Ministerstwo Sportu i Rosyjski Komitet Olimpijski muszą podjąć „ważoną decyzję” – powiedział.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/589086-putin-olympic-movement-failing/

"Stosunki Rosja-Chiny są „filarem globalnej stabilności” – Putin .W przeciwieństwie do krajów zachodnich Moskwa i Pekin nie sprzymierzyły się przeciwko nikomu, powiedział rosyjski prezydent"

 Stosunki między Rosją a Chinami osiągnęły najwyższy poziom w historii i pomyślnie rozwijają się w wielu obszarach – stwierdził prezydent Władimir Putin, podkreślając, że partnerstwo nie ma na celu osłabiania innych krajów.

Russia-China relations are ‘pillar of global stability’ – Putin
W czwartek podczas dorocznego maratonu sesji pytań i odpowiedzi Putin pochwalił stan więzi między obydwoma mocarstwami, określając je jako „bezprecedensowo wysokie” i „jeden z głównych filarów globalnej stabilności”. Zarzucił, że państwa NATO próbują rozszerzyć swój zasięg w Azji, regionie, który według niego według wszelkich praw nie powinien znajdować się w centrum zainteresowania sojuszu. Nazywa się to blokiem północnoatlantyckim.

Co to ma wspólnego z Azją?

Ale nie, oni się tam bawią, organizują prowokacyjne akty i eskalują napięcia”. Putin podkreślił, że Rosja i Chiny nie angażują się w takie zachowania.

Chociaż obaj współpracują w sferze gospodarczej, humanitarnej i wojskowej, ich „przyjaźń nie jest skierowana przeciwko krajom trzecim”.

„To jest dla naszego dobra, ale nie przeciwko komukolwiek” – dodał. Jednocześnie prezydent zwrócił uwagę na dynamicznie rozwijające się powiązania handlowe między Moskwą a Pekinem, stwierdzając, że spodziewa się, że w 2023 r. obroty wzrosną o 30% i osiągną poziom 220–230 mld dolarów.

Putin zauważył również, że obaj zdywersyfikowali swoje partnerstwo.

„Rozwijamy relacje w infrastrukturze, budujemy mosty i drogi, współpracujemy w obszarze zaawansowanych technologii” – powiedział. Rosja i Chiny utrzymują bliskie stosunki od kilkudziesięciu lat, a na początku lutego 2022 roku zasłynęły z deklaracji, że „przyjaźń między obydwoma państwami nie ma granic, nie ma „zakazanych” obszarów współpracy”.

Od tego czasu Pekin powstrzymuje się od potępienia Moskwy za jej operację wojskową przeciwko Ukrainie ani przyłączenia się do szeroko zakrojonych sankcji Zachodu. W marcu chiński przywódca Xi Jinping złożył przełomową wizytę w Moskwie, której zwieńczeniem było podpisanie pakietu dokumentów dotyczących współpracy gospodarczej. W październiku Putin udał się na Forum Pasa i Szlaku w Pekinie, gdzie przeprowadził indywidualne rozmowy ze swoim chińskim odpowiednikiem, aby omówić szereg „delikatnych kwestii”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/589111-russia-china-pillar-stability-putin/

"Niemcy ostrzegają przed spadkiem poparcia Zachodu dla Ukrainy .Kanclerz Olaf Scholz zaproponował rezygnację z wymogu jednomyślności w głosowaniu w sprawie rozszerzenia UE i pomocy dla Kijowa"

 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostro skrytykował Węgry za opóźnianie wysiłków UE na rzecz pomocy Ukrainie i rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. Scholz zasugerował zorganizowanie większości głosów na szczycie Rady Europejskiej w sprawie poparcia dla Kijowa, skutecznie usuwając prawo weta każdego państwa w procesie decyzyjnym w bloku.

Germany warns of waning Western support for Ukraine
Jego komentarze pojawiają się podczas spotkania przywódców UE w czwartek i piątek, aby omówić szeroki zakres kwestii, w tym dalszą pomoc finansową dla Ukrainy, a także ewentualne otwarcie rozmów akcesyjnych z Kijowem. Komisja Europejska początkowo rekomendowała rozpoczęcie przez blok negocjacji członkowskich z Ukrainą podczas szczytu, argumentując, że Kijów spełnił większość wymogów uzasadniających taki krok. Proponowanemu przyspieszeniu akcesji Ukrainy sprzeciwiają się jednak zdecydowanie Węgry, Słowacja i Austria, które zagroziły zablokowaniem wszelkich przyspieszonych negocjacji.

Podkreślają, że przed Kijowem jeszcze długa droga, podkreślając jednocześnie, że sama UE nie jest jeszcze gotowa na przyjęcie nowego członka.

Budapeszt zagroził także zablokowaniem pakietu pomocowego UE dla Kijowa o wartości 50 miliardów euro. W środę w niemieckim Bundestagu Scholz ostro skrytykował Węgry za opóźnianie wsparcia UE dla Ukrainy, argumentując, że „prawie wszyscy” członkowie UE chcą w dalszym ciągu zapewniać pomoc finansową Kijowowi. Niemiecki przywódca zasugerował, że Węgry nie powinny mieć prawa weta wobec takich inicjatyw i że więcej decyzji w UE powinna być podejmowana większością kwalifikowaną, zwłaszcza jeśli chodzi o proces rozszerzenia. Scholz ostrzegł, że Berlin może być zmuszony do ogłoszenia stanu nadzwyczajnego w kraju, aby ominąć przepisy regulujące dług publiczny, które mogłyby uniemożliwić Kijówowi udzielenie dodatkowej pomocy w przyszłym roku w przypadku pogorszenia się sytuacji na Ukrainie. Kanclerz obiecał opowiadać się za „zrównoważonym, niezawodnym wsparciem dla Ukrainy, bo chodzi o bezpieczeństwo Europy” i zasugerował wydanie w przyszłym roku 8 miliardów euro (8,63 miliarda dolarów) na broń dla Kijowa, co stanowi nieokreśloną kwotę na pomoc finansową dla Ukrainy budżetu i kolejne 6 miliardów euro (6,47 miliarda dolarów) na wsparcie dla ukraińskich uchodźców. Niemiecka opozycja nazwała propozycję Scholza „oszustwem finansowym”, a prawodawcy zarzucają mu wykorzystywanie luk prawnych w celu nalegania na zwiększenie pomocy dla Ukrainy.

Niektórzy obiecali, że nigdy nie wyrażą zgody na obejście zasady hamulca zadłużenia i ostro skrytykowali niemieckiego przywódcę za wprowadzenie chaosu w budżecie kraju w imię pomocy Kijówowi, który, zdaniem wielu polityków, „nie ma szans” na wygranie konfliktu z Rosja.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/589049-germany-eu-ukraine-aid/

"Najwyższy szpieg Rosji ostrzega przed nowym planem CIA .Siergiej Naryszkin twierdzi, że amerykańscy szpiedzy rozważają utworzenie fałszywego rosyjskiego rządu na uchodźstwie"

 Zdaniem szefa rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa Zagranicznego (SWR) rząd USA rzekomo chce poprzeć deklarację nowego rosyjskiego państwa narodowego i jego samozwańczego rządu, który miałby działać poza granicami kraju.

Russia’s top spy warns of new CIA scheme
Starszy urzędnik wywiadu wspomniał o rzekomym planie podczas czwartkowego spotkania w Mińsku ze swoimi odpowiednikami z krajów byłego Związku Radzieckiego. Nazwał to „absurdem”. „CIA rozważa projekt utworzenia wirtualnego, rzekomo legalnego państwa poza Federacją Rosyjską, tak zwanej «Republiki Rosyjskiej», na której czele stoi tak zwana «tymczasowa administracja»” – wyjaśnił. Celem USA jest destabilizacja sytuacji w kraju przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi – powiedział Naryszkin.

Dodał, że siły opozycji na wygnaniu będą również próbowały „stworzyć sieć komórek antyrządowych w Rosji”, aby realizować swoje ambicje. W przeszłości Waszyngton udzielał wsparcia siłom antyrządowym na całym świecie.

Stosunkowo niedawne przykłady obejmują uzbrojone grupy rzekomych „umiarkowanych rebeliantów” w Syrii i Juana Guaido, samozwańczego prezydenta Wenezueli, któremu nie udało się przeprowadzić zamachu stanu. Naryszkin nie określił, którzy rosyjscy przedstawiciele opozycji mają zamiar zastosować się do wskazówek CIA.

Niektórzy postępują w sposób opisany przez niego od lat, w szczególności członkowie Forum Wolnej Rosji, które mistrz szachowy Gary Kasparow utworzył w 2016 roku. W ramach operacji odbywają się dwa razy do roku spotkania na Litwie i prowadzona jest lista Rosjan, których uważa za wspólników prezydenta Władimira Putina w „nielegalnym przejęciu władzy”, w celu przyszłego oskarżenia. Forum jednak cierpi z powodu wewnętrznych podziałów. Londyński biznesmen Jewgienij Chiczwarkin, stały uczestnik, w wywiadzie udzielonym w 2021 r. ubolewał, że organizatorzy prowadzą politykę otwartych drzwi dla każdej osoby sprzeciwiającej się Putinowi.

Rezultatem, jak powiedział w wywiadzie, jest powszechność na imprezach „politycznych oszustów, głupców i prawdziwych schizoidów”. Według doniesień w listopadzie forum zebrało około 50 000 euro (55 000 dolarów) dla bojowych grup obywateli Rosji, które w imieniu Ukrainy walczą z siłami rosyjskimi. Odbiorcy stali za czerwcowym nalotem na obwód Biełgorod w Rosji, podczas którego niechlubnie użyli pojazdów opancerzonych i broni produkcji zachodniej, co w oczywisty sposób złamało obietnicę Kijowa, że nie użyje broni ofiarowanej mu przez USA i ich sojuszników do przeprowadzania bezpośrednich ataków na Rosję. Zarówno „Legion Wolności Rosji”, jak i „Rosyjski Korpus Ochotniczy (RDK)” – dwie grupy wspierane finansowo przez forum – mają w swoich szeregach otwartych neonazistów.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/589099-naryshkin-virtual-russia-cia/

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...