piątek, 12 kwietnia 2024

"USA przedstawiają łagodniejszą alternatywę dla konfiskaty aktywów Moskwy – FT Zachód powinien pożyczyć pieniądze pod zastaw rosyjskich zysków z dziesięcioleci i przekazać je Ukrainie – nalegał podobno wysoki rangą urzędnik"

 Według Financial Times Stany Zjednoczone chcą wykorzystać przyszłe zyski z przejętych rosyjskich aktywów do zaciągnięcia długu w imieniu Ukrainy, powiedział wysoki rangą urzędnik Białego Domu. Europejscy sojusznicy sprzeciwiali się początkowemu planowi Waszyngtonu polegającemu na zwykłej konfiskacie zamrożonych funduszy Moskwy.

US floats softer alternative to confiscating Moscow’s assets – FT
Kraje zachodnie zablokowały rosyjskie aktywa państwowe o wartości około 300 miliardów dolarów, większość z nich w centralnym depozycie papierów wartościowych Euroclear z siedzibą w Belgii.

Rząd USA opowiadał się za wywłaszczeniem pieniędzy i przekazaniem ich Ukrainie, co według Rosji byłoby równoznaczne z kradzieżą.

Urzędnicy w UE są zaniepokojeni legalnością proponowanego posunięcia, a także jego potencjalnie niszczycielskim wpływem na zachodni system finansowy. Narody europejskie zastanawiają się, czy czerpać zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów i wykorzystywać je do finansowania projektów zbrojeniowych i odbudowy Ukrainy.

Jednak te same dochody można lepiej wykorzystać jako zabezpieczenie pożyczek, jak miał przekonać zastępca doradcy USA ds. bezpieczeństwa narodowego ds. ekonomii międzynarodowej Daleep Singh podczas środowej wizyty w Kijowie. „Zamiast po prostu przekazywać roczne zyski z rezerw… koncepcyjnie możliwe jest przeniesienie zysków z dziesięciu lub trzydziestu lat” – stwierdził urzędnik, cytowany przez FT.

„Obecna wartość tych zysków daje bardzo dużą liczbę”. Wykorzystanie przyszłych zysków do otrzymania kredytu teraz pozwoliłoby Zachodowi „z czasem zwiększyć wartość tych przepływów dochodów” – stwierdził Singh. Europejski urzędnik powiedział gazecie, że w oparciu o oczekiwane przychody w wysokości od 50 do 60 miliardów euro (53–64 miliardy dolarów) obligacje mogłyby dziś wygenerować do 40 miliardów euro, ale ostrzegł, że jest to w dużym stopniu zależne od przyszłych stóp procentowych . Wierzyciele prawdopodobnie mieliby również obawy, że konflikt na Ukrainie zostanie rozwiązany w ciągu kilku lat w drodze porozumienia obejmującego zwrot rosyjskich aktywów, dodał raport.

Gwarancje państwowe mogą rozwiązać ten problem, ale takie warunki pożyczki mogą zostać zakwestionowane w niektórych zachodnich jurysdykcjach, stwierdziła FT. Stany Zjednoczone upierają się, że Moskwie nie zostaną zwrócone środki, dopóki Kijów nie będzie usatysfakcjonowany.

„Rosja musi zapłacić za szkody, które wyrządziła na Ukrainie. I nie do Rosji należy decyzja, czy i kiedy to nastąpi” – powiedział Singh podczas swojej podróży do Kijowa. Moskwa ostrzegła, że zemści się za wszelkie szkody wyrządzone jej aktywom przez Zachód.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/595786-us-plan-russian-assets/

"Ukraińscy parlamentarzyści głosują za zmuszenie żołnierzy do dalszej walki Ustawodawcy w Kijowie odrzucili zapis, który pozwalałby poborowym odbywającym trzyletnią służbę na powrót do domu"

 Ukraiński parlament głosował przeciwko demobilizacji najdłużej pełniących służbę poborowych w kraju, zmuszając ich do pozostania na froncie przez czas nieokreślony. Głosowanie odbyło się po tym, jak prawodawcy przyjęli szeroką ustawę mobilizacyjną, nakładającą nowe ograniczenia na osoby unikające poboru do wojska i potencjalnie poborowe dla osób niepełnosprawnych.

Ukrainian MPs vote to force troops to keep fighting
W czwartek legislatura głosowała za przyjęciem długo oczekiwanej ustawy mającej na celu uzupełnienie oblężonych sił zbrojnych kraju.

Oczekiwano, że projekt ustawy będzie zawierał zapis umożliwiający demobilizację żołnierzy, którzy służyli przez 36 miesięcy, ale wprowadzona w ostatniej chwili poprawka usunęła ten fragment, skutecznie zmuszając tych żołnierzy do kontynuowania walki po lutym 2025 r. Według „Kiev Post” poprawka została przyjęta większością 227 do 21, przy 97 deputowanych wstrzymujących się. Po raz pierwszy pojawiło się to w ostatecznej wersji projektu ustawy opublikowanej w środę, a jego uwzględnienie rozgniewało członków służby, którzy spodziewali się pewnego wytchnienia od walki. „To katastrofa… Jak można obiecać żołnierzom demobilizację… a na koniec ich porzucić?”

Funkcjonariusz ukraińskiej Państwowej Straży Granicznej Maksym Niesmajnow napisał na Facebooku.

„Nie można odbierać żołnierzom nadziei, że wrócą do domu. Ktoś próbuje zniszczyć kraj od środka!” Na Ukrainie znajduje się stan wojenny od wybuchu konfliktu z Rosją w lutym 2022 roku. W stanie wojennym ukraińscy poborowi, z nielicznymi wyjątkami, mają obowiązek służyć do zakończenia działań wojennych. Jak podaje „Kiev Post”, generał Aleksandr Syrski, naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy, nalegał na legislatorów, aby ten wymóg pozostał w mocy. Czwartkowy projekt ustawy zawiera szereg środków mających na celu zwiększenie rekrutacji do wojska.

Wymaga od wszystkich obywateli Ukrainy mieszkających za granicą przesyłania swoich danych osobowych do bazy danych rekrutacyjnych, nakłada obowiązek posiadania przez wszystkich obywateli w wieku od 18 do 60 lat dokumentów rejestracyjnych do służby wojskowej oraz zakazuje prowadzenia pojazdów osobom uchylającym się od służby wojskowej.

Projekt ustawy nakłada również obowiązek poddania osób wcześniej uznanych za niezdolnych do służby ze względu na niepełnosprawność na ponowną kwalifikację do poboru oraz wprowadza trzymiesięczny okres obowiązkowej służby wojskowej dla obywateli poniżej 24 roku życia. Projekt ustawy trafi teraz na biurko prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego, gdzie ma zostać podpisany. Na początku tego miesiąca Zełenski – pod naciskiem niektórych swoich zachodnich zwolenników – podpisał kontrowersyjną ustawę obniżającą wiek poboru do wojska z 27 do 25 lat. Według danych opublikowanych w zeszłym miesiącu przez rosyjskie Ministerstwo Obrony od lutego 2022 roku Ukraina straciła ponad 440 000 żołnierzy.

W zeszłotygodniowej aktualizacji minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oszacował straty ukraińskiej armii od stycznia na ponad 80 000 ludzi.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/595750-ukraine-demobilization-conscription-bill/

"Przywódca państwa europejskiego przysięga przeciwstawić się „szantażowi” rosyjskich sankcji Serbia jest „dumna” ze swojego żelaznego stanowiska w sprawie konfliktu na Ukrainie, powiedział prezydent Aleksandar Vucic"

 Serbia nie zostanie szantażowana, aby przyjęła zachodnie stanowisko w sprawie konfliktu na Ukrainie i nałożyła sankcje na Rosję, powiedział w czwartek prezydent Aleksandar Vucic.

European state’s leader vows to resist Russian sanctions ‘blackmail’
Belgrad tradycyjnie utrzymuje bliskie stosunki z Moskwą i stara się zachować neutralność od czasu wybuchu działań wojennych między Rosją a Ukrainą dwa lata temu.

Vucic wielokrotnie powtarzał, że jego rząd znalazł się pod presją mocarstw zachodnich, aby nałożyły sankcje na Moskwę. „Stanowisko, które wyraziliśmy osiem dni po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie, jest nadal aktualne.

Serbia jest dumna ze swojego stanowiska” – powiedział w czwartek dziennikarzom Vucic, zapytany, czy podczas wizyty w Paryżu na początku tygodnia spotkał się z żądaniami francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Podczas swojej podróży do stolicy Francji Vucic „osiągnął konkretne porozumienie” w sprawie zakupu przez Serbię 12 francuskich myśliwców Rafale.

Macron stwierdził na wspólnej konferencji prasowej, że „przyszłość Serbii leży w UE” i że Belgrad powinien to honorować poprzez „lepszą koordynację z naszymi decyzjami w zakresie polityki zagranicznej”, podsycając spekulacje, że umowa na samolot odrzutowy jest obwarowana pewnymi warunkami. „Nikt nas nie szantażował i nikt nie może nas szantażować… Serbia jest mała pod względem wielkości i liczby ludności, ale wielka w sercu i gigantyczna pod względem państwowości. Serbia nie zmieniła i nie zmieni swojego nastawienia” – zauważył Vucic, podkreślając, że jego spotkanie z Macronem było „przyjazne”. Belgrad oficjalnie potępił operację wojskową Moskwy przeciwko Ukrainie, choć Serbia pozostaje jedynym – obok Białorusi – krajem w Europie Wschodniej, który nie nałożył sankcji w związku z konfliktem.

Vucic przyznał w lutym, że nie wie, jak długo będzie w stanie przeciwstawić się naciskom Zachodu, ale podkreślił, że jego kraj będzie bronił swojego stanowiska „tak długo, jak to możliwe”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/595780-serbia-russia-sanctions-blackmail-vucic/

"St. Petersburg ustanawia rekord temperatury Meteorolodzy twierdzą, że 10 kwietnia w rosyjskim mieście panowała najcieplejsza pogoda od 1890 roku"

 Temperatura w Petersburgu, zwanym północną stolicą Rosji, wzrosła w środę do 21,5 stopnia Celsjusza – to najwyższy w historii odczyt tego dnia w roku, powiedział czołowy specjalista z centrum pogodowego Fobos.

St. Petersburg sets temperature record 
„To nowy dzienny rekord maksymalnej temperatury powietrza z 10 kwietnia i jest aż o 4,8 stopnia wyższy od poprzedniego rekordu zarejestrowanego tego samego dnia w 1890 roku” – napisał Michaił Leus w środowym poście na Telegramie. Podczas gdy mieszkańcy Petersburga gromadzili się w kawiarniach i parkach na świeżym powietrzu, aby cieszyć się ciepłą pogodą, eksperci ds. klimatu twierdzą, że niezwykła temperatura to kolejny wskaźnik wpływu zmian klimatycznych na Rosję, od przedłużających się sezonów pożarów po topnienie wiecznej zmarzliny. Unijna Służba ds. Zmian Klimatu Copernicus (C3S) podała we wtorek, że marzec był najgorętszym w historii i dziesiątym z rzędu miesiącem historycznych upałów.

Eksperci zauważyli, że każdy miesiąc od czerwca 2023 r. pobijał „najgorętszy w historii” kamień milowy, dodając, że marzec 2024 r. nie był wyjątkiem. Klimatolodzy twierdzą, że w skali globalnej ostatni miesiąc był o 1,58 stopnia cieplejszy niż średni marzec w „przedindustrialnym” okresie referencyjnym obejmującym lata 1850–1900. Według C3S średnia temperatura w Europie w tym miesiącu była o 2,12 stopnia Celsjusza wyższa od średniej historycznej, co oznacza, że był to drugi najcieplejszy marzec w historii kontynentu. Agencja podała, że marcowe temperatury były powyżej średniej w niektórych częściach Antarktydy, Grenlandii, wschodniej części Ameryki Północnej, wschodniej Rosji, Ameryki Środkowej, części Ameryki Południowej i południowej Australii. C3S twierdzi, że w wyniku połączenia ocieplenia spowodowanego działalnością człowieka i wzorca klimatycznego El Nino zaobserwowano miesięczne najwyższe wartości w historii zarówno w atmosferze, jak i w oceanach. Utrzymujące się rekordowe upały mają miejsce po tym, jak rok 2023 został oficjalnie uznany za najgorętszy w historii i prawdopodobnie najcieplejszy od dziesiątek tysięcy lat.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/595742-saint-petersburg-temperature-record/

"Atak na synagogę udaremniony w Moskwie – FSB (WIDEO) Rosyjscy agenci bezpieczeństwa „zneutralizowali” podejrzanego o terroryzm, który podczas zatrzymania odpowiedział zbrojnym oporem"

Jak ogłosiła w czwartek Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), udało się zapobiec atakowi terrorystycznemu na synagogę w Moskwie.

Podejrzany został postrzelony i zabity podczas starcia z agentami bezpieczeństwa – przekazała FSB w oświadczeniu rosyjskim mediom, dodając, że mężczyzna planował atak na jedną z synagog w mieście.

Synagogue attack thwarted in Moscow – FSB (VIDEO)

FSB nie ujawniła tożsamości podejrzanego, ale podała, że był on obywatelem jednego z krajów Azji Centralnej, który przybył do Rosji w 2023 r. Mężczyzna był karany w domu i zradykalizował się w czasie odbywania kary pozbawienia wolności – dodał w oświadczeniu. Według agencji po przybyciu do Rosji podejrzany zaczął aktywnie przygotowywać się do ataku. Przeszukał teren, na którym znajdowała się wspomniana synagoga, i kupił chemikalia oraz komponenty potrzebne do wyprodukowania improwizowanego urządzenia wybuchowego (IED). W środę FSB wkroczyła do mieszkania podejrzanego, chcąc go zatrzymać. W oświadczeniu napisano, że mężczyzna „stawiał zbrojny opór i został zneutralizowany ogniem zwrotnym”. Podczas nalotu agenci odkryli w jego rezydencji w pełni sprawny IED oraz materiały wybuchowe. Na początku marca FSB poinformowała o udaremnieniu kolejnego ataku na moskiewską synagogę.

W tym czasie służby bezpieczeństwa wyeliminowały komórkę powiązaną z ISIS-K, afgańskim oddziałem Państwa Islamskiego (IS, dawniej ISIS/ISIL).

Baza terrorystów znajdowała się w obwodzie kałuskim, graniczącym z obwodem moskiewskim.

Podczas nalotu znaleziono broń palną, amunicję i komponenty IED.

Wiadomość ta pojawia się zaledwie trzy tygodnie po poważnym ataku terrorystycznym na salę koncertową pod Moskwą. 22 marca czterech uzbrojonych mężczyzn wtargnęło do ratusza Crocus przed występem zespołu rockowego.

Udali się do głównej sali, strzelając na oślep, a następnie podpalili budynek.

W wyniku ataku zginęło ponad 140 osób, a ponad 500 zostało rannych. Po napadzie aresztowano czterech strzelców i siedmiu rzekomych wspólników.

Do masakry przyznało się ISIS-K.

Rosyjscy urzędnicy twierdzą, że aktu terrorystycznego dokonali radykalni islamiści, ale nadal utrzymują, że za tą operacją może stać rząd ukraiński.

Kijów zaprzeczył tym zarzutom.

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...