wtorek, 30 stycznia 2024

"NATO planuje „wojskowy Schengen” . Jak podaje gazeta, planiści bloków skrytykowali biurokrację ograniczającą transgraniczną wymianę sprzętu wojskowego"

 Jak podał w niedzielę „The Times”, trwają plany utworzenia sieci „korytarzy wojskowych” w całej Europie w celu ominięcia skomplikowanych przepisów, które obecnie ograniczają wymianę sprzętu i personelu między krajami NATO.


NATO planning ‘military Schengen’ – The Times
W listopadzie szef logistyki europejskiej NATO, generał broni Alexander Sollfrank, nalegał, aby kraje w regionie utworzyły strefy umożliwiające szybkie przemieszczanie żołnierzy i amunicji w przypadku poważnego konfliktu z Rosją. Jak zauważył „The Times”, pomysł ten podsycali przywódcy wojskowi od lat, stwierdzając, że rozmowy na temat utworzenia korytarzy „są obecnie w toku”, a ich wyniki mogą zostać ogłoszone przed kolejnym szczytem NATO w lipcu. „Bizantyjska plątanina przepisów ograniczających wymianę i transport sprzętu wojskowego” w UE przysporzyła planistom NATO „poważnego bólu głowy”, jak podaje gazeta. „Ćwiczenia transgraniczne często wiążą się z zawrotną ilością dokumentów, które w przypadku kryzysu militarnego kosztowałyby krytyczny czas” – dodał. W wywiadzie dla „The Times” Sollfrank powiedział, że członkowie bloku wojskowego pod przywództwem USA muszą niezwłocznie rozpocząć działania, starając się „ograniczyć lub dostosować biurokrację”, tam gdzie to możliwe. „Każdy może zacząć. Po prostu to zrób. I nie czekaj. Bo w końcu nie mamy czasu do stracenia” – ostrzegł. Szef logistyki podał przykład zakazu spadochroniarzom używania spadochronów należących do innych państw członkowskich, nawet jeśli nie ma powodu do takiego ograniczenia. „Gdzie jest problem, na przykład, gdy spadochroniarz z kraju europejskiego A używa spadochronu z sąsiedniego kraju B po przeszkoleniu w zakresie tego systemu lub mocuje sprzęt jednego kraju do helikoptera innego kraju?” on zapytał.

Jeśli nie występują problemy „techniczne lub związane z bezpieczeństwem”, nie powinno być żadnych przeszkód – stwierdził. Jednak generał porucznik Jan-Willem Maas, szef Dowództwa Wsparcia Obronnego holenderskich sił zbrojnych, powiedział „The Times”, że nadal potrzeba wielu przygotowań. „Nie jesteśmy tam, gdzie powinniśmy być. To jasne” – powiedział. W ostatnich tygodniach wyżsi urzędnicy w kilku krajach europejskich wzywali swoich obywateli, aby przygotowali się na potencjalną konfrontację militarną z Rosją. Moskwa jednak wielokrotnie podkreślała, że nie jest zainteresowana prowadzeniem wojny przeciwko NATO, a prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił ostrzeżenia jako „nonsens”, stwierdzając, że Moskwa „nie jest zainteresowana” atakowaniem jakichkolwiek członków bloku.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/591475-nato-military-schengen-corridors/

"Chip mózgowy Muska wszczepiony pierwszemu człowiekowi Wczesne wyniki operacji były „obiecujące” – powiedział przedsiębiorca-miliarder"

 Elon Musk powiedział, że jego firma biotechnologiczna Neuralink po raz pierwszy pomyślnie wszczepiła człowiekowi jeden ze swoich chipów mózgowych, twierdząc, że stan biorcy po operacji jest dobry. Firma ma nadzieję stworzyć interfejs umożliwiający ludziom kontrolowanie urządzeń za pomocą samego mózgu.

Musk’s brain chip implanted in first human
Musk ujawnił tę informację w poście na swoim portalu społecznościowym X (dawniej Twitter) w poniedziałkowy wieczór, stwierdzając, że „pierwszy człowiek otrzymał wczoraj implant od Neuralink i dobrze wraca do zdrowia”. Choć podał kilka innych szczegółów, potentat technologiczny dodał, że wstępne wyniki wykazały „obiecujące wykrycie impulsów neuronowych”, odnoszących się do komórek mózgowych, które wysyłają sygnały chemiczne i elektryczne do reszty ciała. Neuralink opisał swoje pierwsze badanie na ludziach w zeszłorocznym komunikacie prasowym, nazwanym PRIME, czyli „precyzyjnym interfejsem mózg-komputer wszczepionym robotem”.

Docelowo ma opracować „w pełni wszczepialny, bezprzewodowy interfejs mózg-komputer”, który mógłby umożliwić przełomowe metody leczenia osób cierpiących na różne rodzaje niepełnosprawności, w tym paraliż. Firma oświadczyła, że wykorzysta robota R1 do chirurgicznego wszczepienia chipa w obszar mózgu kontrolujący funkcje motoryczne, zauważając, że ma on „rejestrować i bezprzewodowo przesyłać sygnały mózgowe do aplikacji, która dekoduje zamiar ruchu”. Badanie zostało zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w maju ubiegłego roku, przezwyciężając zarzuty, jakoby wcześniejsze testy doprowadziły do „naruszeń dobrostanu zwierząt”.

Według ponad 20 obecnych i byłych pracowników Neuralink, a także dziesiątek wewnętrznych dokumentów firmy uzyskanych przez Reuters, Musk namawiał badaczy Neuralink do „przyspieszenia rozwoju”, co w niektórych przypadkach skutkowało „nieudanymi eksperymentami”. Musk wyraził nadzieję, że implant mózgowy umożliwi także niewidomym odzyskanie wzroku, a także dokona innych medycznych cudów.

Chociaż wyniki pierwszego badania na ludziach nie są jeszcze znane, miliarder pokazał chip mózgowy przy więcej niż jednej okazji, w tym podczas prezentacji z kwietnia 2021 r., podczas której makak rzekomo grał w grę wideo, używając wyłącznie umysłu.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/591509-musk-brain-chip-human/

"Białoruś teraz „potęgą nuklearną” – Putin. Budowa pierwszej elektrowni jądrowej na Białorusi dała początek „zupełnie nowemu przemysłowi” – powiedział rosyjski przywódca"

 Białoruś dołączyła do klubu „mocarstw nuklearnych” – oznajmił w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin. Miał na myśli Mińsk, który z sukcesem uruchomił swoją pierwszą elektrownię jądrową zbudowaną przez Rosatom, państwową korporację energii atomowej w Rosji.


Belarus now a ‘nuclear power’ – Putin
W listopadzie białoruskie ministerstwo energetyki dało oficjalne zielone światło na komercyjną eksploatację drugiego bloku energetycznego elektrowni.

Oczekuje się, że elektrownia o całkowitej mocy wytwórczej wynoszącej 2400 megawatów pokryje do 40% zapotrzebowania kraju na energię, jak podały wówczas media. „To duży krok naprzód” – powiedział w poniedziałek Putin, komentując rozwój sytuacji.

Rosyjski przywódca stwierdził, że budowa elektrowni dała początek „zupełnie nowemu przemysłowi” w sąsiednim kraju.
„W tym sensie Białoruś z pewnością stała się potęgą nuklearną” – dodał. Położona niedaleko miasta Ostrowiec w północno-zachodniej Białorusi elektrownia została zbudowana w latach 2013–2023 przez spółkę zależną Rosatom Atomstroyexport.

Jest to pierwsza elektrownia jądrowa poza Rosją, która wykorzystuje najnowocześniejsze reaktory jądrowe generacji 3+ firmy Rosatom – podaje RIA Novosti. W 2023 roku na skutek wielokrotnych próśb Mińska Moskwa rozmieściła także broń nuklearną na Białorusi.

Białoruscy przywódcy powołali się na agresywną politykę Zachodu i postrzegane zagrożenie, jakie stanowi amerykańska broń nuklearna na terytorium niektórych sojuszników Waszyngtonu w Europie.

Rosja zasygnalizowała także gotowość użycia dowolnej broni, jaką dysponuje, w celu ochrony Białorusi w przypadku jej ataku. Współpraca wojskowa między obydwoma sąsiadami uległa dalszemu przyspieszeniu w obliczu trwającego konfliktu między Kijowem a Moskwą.

Putin ogłosił swoją decyzję o rozmieszczeniu broni nuklearnej na Białorusi w marcu 2023 r. w odpowiedzi na plany Wielkiej Brytanii dostarczenia Ukrainie amunicji ze zubożonego uranu – posunięcie to zostało przez Moskwę ostro uznane za lekkomyślne i nieodpowiedzialne. W lipcu 2023 roku Rosja oświadczyła, że może rozważyć wycofanie taktycznej broni nuklearnej z Białorusi, jeśli USA i NATO zmienią swój obecny kurs polityczny i usuną z Europy arsenał nuklearny Waszyngtonu oraz zdemontują jego infrastrukturę.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/591493-belarus-nuclear-power-putin/

"Trump mógłby dogadać się z Putinem – prezydentem państwa NATO .Prezydent Czech Petr Pavel obawia się, że kandydat Partii Republikańskiej „spojrzy na wiele rzeczy inaczej”"

 Europa powinna być przygotowana na możliwy powrót byłego prezydenta USA Donalda Trumpa do Białego Domu, co może doprowadzić do niekorzystnych dla Europy porozumień, powiedział czeski prezydent Petr Pavel.


Trump could make deal with Putin – NATO state’s president
Jeśli faworyt Partii Republikańskiej wygra listopadowe wybory, może to oznaczać zawarcie porozumienia z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, co może nie być wcale korzystne dla Ukrainy i Europy – ostrzegł Paweł w rozmowie z radiem Radiozurnal. „Nie chodzi tutaj o zerwanie więzi transatlantyckiej i rzucanie wyzwania Stanom Zjednoczonym jako sojusznikowi. Ale realistycznie powinniśmy przyznać, że Donald Trump patrzy na wiele rzeczy inaczej” – zauważył Pavel.

Jeśli Trump zostanie wybrany zgodnie z prawem, trzeba uszanować decyzję amerykańskich wyborców, „ale powinniśmy być na to przygotowani, bo z pewnością będą jakieś konsekwencje” – przestrzegł. Donald Trump, który podobnie jak obecny prezydent USA Joe Biden stara się o kolejną kadencję na stanowisku prezydenta w tegorocznych wyborach, twierdzi, że konflikt na Ukrainie nie wybuchłby, gdyby pozostał u władzy.

Wielokrotnie podkreślał, że ma dobre stosunki zarówno z przywódcami Rosji, jak i Ukrainy oraz że jest dobrze przygotowany do negocjowania zakończenia konfliktu, choć nie sprecyzował, jak miałoby wyglądać porozumienie pokojowe.

„Jeśli zostanę prezydentem, zakończę tę wojnę w jeden dzień, 24 godziny” – powiedział CNN w zeszłym roku. W reakcji na to oświadczenie prezydent Ukrainy Władimir Zełenski wyraził zaniepokojenie perspektywą powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu, określając twierdzenie Trumpa, że może zakończyć konflikt w jeden dzień, jako „bardzo niebezpieczne”. W styczniu najstarszy syn byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, który jest ważnym graczem w kampanii wyborczej swojego ojca, powiedział, że walki między Rosją a Ukrainą muszą zakończyć się rozmowami, a aby przekonać rząd prezydenta Zełenskiego do negocjacji, Waszyngton musi przestań wysyłać pieniądze do Kijowa.

Oświadczenie to nastąpiło w chwili, gdy wysiłki administracji Bidena przeforsowania pakietu bezpieczeństwa narodowego o wartości 106 miliardów dolarów, który obejmuje 60 miliardów dolarów dla Kijowa, w dalszym ciągu spotykają się z ostrym oporem ze strony republikańskich prawodawców, którzy w zamian za zatwierdzenie ustawy żądali zaostrzenia kontroli na południowej granicy Stanów Zjednoczonych. . Prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie podkreślał, że Moskwa nigdy nie odmówiła rozmów pokojowych z Ukrainą, zaś Kijów publicznie wycofał się z procesu negocjacyjnego.

W październiku 2022 roku prezydent Ukrainy Zełenski podpisał dekret, który pozostawił otwarte drzwi do przyszłych rozmów z Rosją, ale jednocześnie stwierdził, że negocjacje z prezydentem Putinem są „niemożliwe”. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w grudniu, że dla Moskwy nie ma znaczenia, kto wygra wybory prezydenckie w USA w 2024 r., ponieważ establishment polityczny w Waszyngtonie „postrzega Rosję jako wroga i egzystencjalne zagrożenie” niezależnie od przynależności partyjnej.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/591511-trump-could-make-deal-with-russia/

"Putin zaostrza karę za „zbrojną rebelię” Prowadzenie spisku mającego na celu obalenie rosyjskiego rządu może skutkować dożywotnim pobytem za kratkami"

  Russian President Vladimir Putin. ©  Sputnik/Alexander Kazakov Prezydent Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę dającą ro...