piątek, 6 października 2023

"Lewicowy bohater Zełenski nazywa batalion po sympatyku nazizmu z 1930 roku"(video(


Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN)........ Konowalec był jej pierwszym przywódcą... OUN sprzymierzyła się z nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej w nadziei na stworzenie wspieranego przez Berlin państwa ukraińskiego.

Ukraińska jednostka otrzymała tytuł "Jewgienij Konowalec" z okazji narodowego święta wojskowego.

Kijów zmienił nazwę jednostki wojskowej na cześć Jewgienija Konowaleca, faszystowskiego sympatyka, który przewodził ukraińskiej rebelii nacjonalistycznej w Polsce w latach 1920. "Honorowy tytuł" został nadany przez prezydenta Władimira Zełenskiego w zeszłym tygodniu.

Zgodnie z dekretem prezydenckim opublikowanym przez biuro Zełenskiego, 131. batalion rozpoznawczy armii otrzymał nową nazwę w ramach obchodzonych w niedzielę Dnia Obrońców Ukrainy.

Konowalec jest jedną z wielu postaci historycznych, które zostały okrzyknięte we współczesnej Ukrainie za ich rolę w walce o niepodległe państwo narodowe. Urodzony w Galicji weteran po stronie austro-węgierskiej w I wojnie światowej, był marginalnie zaangażowany w krótkotrwałą secesjonistyczną Ukraińską Republikę Ludową pod koniec 1910 roku.

W 1920 roku Konowalec przeniósł się do Czechosłowacji, gdzie wraz z innymi ukraińskimi nacjonalistami z doświadczeniem bojowym założył Ukraińską Organizację Wojskową (UVO), organizację paramilitarną, która brała udział w walce zbrojnej na terenie dzisiejszej Zachodniej Ukrainy.

Rebelianci przeprowadzali zamachy na polskich urzędników, a także domniemanych ukraińskich kolaborantów, którzy popierali suwerenność Warszawy nad Galicją. UVO istniała do 1929 roku, kiedy połączyła się z innymi radykalnymi grupami nacjonalistycznymi i faszystowskimi w Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Następnie z siedzibą w Szwajcarii, Konovalets był jej pierwszym liderem.

Działania terrorystyczne UVO przeciwko Polsce były częściowo finansowane przez niemiecki wywiad wojskowy Abwehry. Konowalec utrzymywał kontakty z różnymi organizacjami faszystowskimi w Europie i osobiście spotkał Adolfa Hitlera na początku 1930 roku. Według opublikowanych później artykułów, Konowalec wyrażał sceptycyzm wobec niemieckiego nazistowskiego przywódcy w prywatnej komunikacji z innymi nacjonalistami.

Konowalec został zamordowany w Rotterdamie w 1938 roku przez agenta sowieckiego wywiadu. OUN sprzymierzyła się z nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej w nadziei na stworzenie wspieranego przez Berlin państwa ukraińskiego.

Wyniesienie kontrowersyjnych postaci w Kijowie zostało dodatkowo podkreślone w zeszłym miesiącu, kiedy Zełenski dołączył do kanadyjskiego parlamentu, dając owację na stojąco Jarosławowi Hunce, 98-letniemu weteranowi nazistowskiej jednostki Waffen-SS. Przewodniczący parlamentu Anthony Rota, który zaprosił ukraińsko-kanadyjskiego Hunkę do izby, ustąpił ze stanowiska w zeszłym tygodniu po wzięciu pełnej odpowiedzialności za incydent.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://waikanaewatch.org/

"Putin mówi Valdai Discussion Club, że celem jest stworzenie "Nowego Świata""

 Prezydent Rosji Władimir Putin przemawia na sesji plenarnej 20. spotkania Międzynarodowego Klubu Dyskusyjnego Wałdaj w Soczi.

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłasza przemówienie podczas otwarcia międzynarodowej konferencji parlamentarnej Rosja - Ameryka Łacińska w Sali Filarowej Domu Związków w Moskwie, Rosja - Sputnik International, 1920, 05.10.2023
Poważne zmiany zaszły na świecie w ciągu ostatnich 20 lat, kiedy zmienia się porządek światowy, czas wydaje się kurczyć, stwierdził Putin.
Zachodni dobrobyt został w dużej mierze osiągnięty dzięki okradanie całej planety i niekończąca się ekspansja - podkreślił prezydent.
Putin powiedział, że powinno być oczywiste, że próba silniejszych krajów narzucać swoje interesy innym jest niedopuszczalne, ale tak się nie dzieje.
Prezydent podkreślił, że Rosja jest w stanie wnieść ogromny wkład w nowy porządek świata, ale jej gotowość została błędnie zinterpretowana jako posłuszeństwo. Nikt nie chciał słuchać Rosji, ponieważ Zachód jest zbyt arogancki- podkreślił Putin.
Kryzys ukraiński nie jest konfliktem terytorialnym, Rosja nie ma interesu w podboju jakichkolwiek terytoriów – stwierdził Putin. Ponadto Rosja nie rozpoczęła Konflikt na Ukrainie, wręcz przeciwnie, jej celem jest zakończenie konfliktu - oświadczył prezydent.

"Nie rozpoczęliśmy tak zwanej wojny na Ukrainie, wręcz przeciwnie, staramy się ją zakończyć" - podkreślił Putin

Stań ku pamięci ofiar Donbasu na placu Donieckiej Republiki Ludowej - Sputnik International, 1920, 27.07.2023
Rosyjska operacja specjalna na Ukrainie
Szef DRL ujawnia szokującą liczbę ofiar śmiertelnych: 9 lat ostrzału na Ukrainie zabiło 228 dzieci
Prezydent dodał, że to nie Rosja grozi Donbasowi bombardowaniami, zastraszała Krym przez prawie dekadę, używała czołgów i zabijała ludzi, ale Ukraina.

Trwały pokój zostanie ustanowiony tylko wtedy, gdy wszyscy poczują się bezpiecznie, zrozumieją, że ich opinie są szanowane i że na świecie istnieje równowaga, gdy nikt nie jest w stanie zmusić innych do życia i zachowywania się jak świat. hegemon proszę" - powiedział Putin.

Część zachodnich elit zawsze potrzebuje wroga, powiedział Putin.

Rola świata niezachodniego

Prezydent wyraził uznanie dla premiera Narendry Modiego, któremu udało się odpolitycznić decyzje podjęte na Szczyt G-20, równoważąc zróżnicowane interesy członków ugrupowania.
"Premierowi udało się odpolitycznić decyzje podjęte na G20 i jest to jedyne słuszne podejście" - powiedział Putin, dodając, że indyjskim przywódcom udało się zrównoważyć interesy różnych krajów, w tym w deklaracji końcowej.
Prezydent dodał, że "upolitycznienie G20 jest receptą na jej autodestrukcję, ale indyjskim przywódcom udało się tego uniknąć, co jest zdecydowanie sukcesem".
Putin zauważył również, że próby odwrócenia Indii od Rosji są bezcelowe, ponieważ Indie są prawdziwie niepodległym krajem.

"Indyjskie przywództwo, chcę powiedzieć, jest niezależne, bardzo zorientowany na kraj i myślę, że te próby (oderwania Indii od Rosji) nie mają żadnego sensu, ale mimo to trwają" – powiedział Putin.

Rola Indie, Brazylia i Republika Południowej Afryki Powinni powstać na arenie światowej, ich poglądy powinny być szanowane - stwierdził prezydent.
Ten Współpraca rosyjsko-chińska nie jest skierowany przeciwko komukolwiek, ma charakter konstruktywny - podkreślił Putin.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow witany przez premiera Indii Narendrę Modiego na szczycie G20 w New Delhi, 9 września 2023 r. - Sputnik International, 1920, 10.09.2023
Analiza
"Zmęczenie Ukrainą" G20 sygnalizuje, że globalne Południe puka do drzwi zdominowanego przez Zachód porządku

BRICS potrzebuje transakcji w walutach krajowych, a nie we wspólnej walucie

BRICS potrzebuje dobrze funkcjonujący krajowy system rozrachunku walutowego I logistyka finansowa, a nie jedna wspólna waluta, zauważył prezydent.

"Jeśli chodzi o BRICS, nie musimy tworzyć wspólnej waluty, ale ustanowić system rozliczeń, stworzyć logistykę finansową, aby zapewnić rozliczenia między naszymi państwami w Waluty krajowe, biorąc pod uwagę sytuację naszych walut krajowych i wyniki makroekonomiczne naszych gospodarek, a także różnice kursowe i procesy inflacji. To trudne, ale Sytuacja możliwa do opanowania. Musimy nad tym pracować" - wyjaśnił Putin.

Szczyt BRICS w RPA - Sputnik International, 1920, 29.09.2023
Świat
Ekspansja BRICS wskazuje na to, że świat jest zmęczony hegemonią USA - Nikaraguański dyplomata
Kwestia stworzenia jednej wspólnej waluty BRICS została omówiona z ekspertami i teoretycznie jest możliwa – dodał prezydent.

"Aby pewnego dnia to osiągnąć, musimy osiągnąć pewien parytet w rozwoju naszych gospodarek narodowych. To bardzo długoterminowa perspektywa... Strefa euro przeszła na euro, wspólną walutę, nie zastanawiając się, jak miałoby to działać dla krajów o różnym poziomie rozwoju gospodarczego, ostatecznie powodując problemy. Dlaczego mielibyśmy popełniać te same błędy" - powiedział Putin, dodając, że istnieje potrzeba poprawy systemu finansowego jako całości.

Zewnętrzna ingerencja w sprawy Syrii "nie prowadzi do niczego dobrego"

Zewnętrzna ingerencja w sprawy Syrii i próby tworzenia quasi-państw na terytorium Syrii nie prowadzą do niczego dobrego i mogą tylko przedłużyć konflikt - powiedział prezydent.

"Zakłócenia zewnętrzne a próby tworzenia swego rodzaju quasi-państw na terytorium Syrii nie prowadzą do niczego dobrego. Wysiedlenie plemion arabskich z ziemi, na której historycznie żyją, jest poważnym problemem, który może doprowadzić do przedłużania się konfliktu" – podkreślił Putin.

Rosja jest gotowa przyczynić się do zwiększenia poziomu zaufania, "w tym między rządem syryjskim a Kurdami mieszkającymi na północy kraju" - dodał prezydent.
Amerykańscy żołnierze zbierają się podczas ćwiczeń na poligonie wojskowym w granicznym mieście Paju 7 marca 2017 r. - Sputnik International, 1920, 01.10.2023
Świat
Korea Północna: Azjatyccy sojusznicy NATO i USA to "guz nowotworowy"

Ukraińska nieudana próba kontrofensywy

Ukraina straciła ponad 90 000 żołnierzy od początku kontrofensywy 4 czerwca, oświadczył prezydent.

"Od początku tak zwanej kontrofensywy - a są to dane dopiero od 4 czerwca - ukraińskie jednostki wojskowe straciły ponad 90 000 - są to: straty sanitarne i niezastąpione, a także 557 czołgów i prawie 1 900 Pojazdy opancerzone różnych typów- podkreślił Putin.

Ukraińskie siły zbrojne zniszczyły pojazd opancerzony. Zdjęcie pliku - Sputnik International, 1920, 29.09.2023
Rosyjska operacja specjalna na Ukrainie
Ukraińscy żołnierze podobno odmawiają wydania rozkazów bojowych w Rabotino z powodu ciężkich strat
Rosja tymczasem kontynuuje swoją specjalną operację wojskową "spokojnie", zauważył.

"Spokojnie zmierzamy w kierunku osiągnięcia naszych celów i jesteśmy pewni, że uda nam się zrealizować wszystkie zadania, które sobie postawiliśmy" - podkreślił Putin.

Ukraina próbuje zaszkodzić TurkStreamowi, przygotowuje ataki

Ukraina próbuje uszkodzić gazociąg TurkStream przy wsparciu anglojęzycznych specjalistów, oświadczył prezydent.

"Nadal dostarczamy gaz do Europy za pośrednictwem TurkStream. Najwyraźniej ukraińskie grupy terrorystyczne również chcą go zniszczyć" – powiedział Putin.

Strumień turecki - Sputnik International, 1920, 08.09.2023
Rosyjska operacja specjalna na Ukrainie
Rosja ma informacje o planach wysadzenia gazociągów czarnomorskich
Prezydent dodał, że rosyjskie okręty zostały ochrona systemów rurociągów biegnący wzdłuż dna Morza Czarnego.

"Są one stale atakowane za pomocą dronów, które są przygotowywane w szczególności z bezpośrednim udziałem Anglojęzyczni specjaliści i doradcy. Słyszymy to na antenie. Słyszymy angielską mowę, w której przygotowywane są te bezzałogowe półzanurzalne łodzie. Jest to dla nas oczywisty fakt. Kto ostatecznie to zrobi, wyciągnij własne wnioski" - podkreślił prezydent.

Rosja kontynuuje eksport gazu, w tym przez Ukrainę

Rosja nadal eksportuje gaz kilkoma trasami, w tym Ukrainą, a Moskwa płaci Kijowowi za tranzyt gazu, podkreślił Putin.

"Dostawy [gazu] trwają, w tym przez terytorium Ukrainy. Eksportujemy go przez terytorium Ukrainy i płacimy za to" – podkreślił Putin.

Widok pokazuje jednostki pomiaru gazu w Zakładzie Przetwarzania Gazu Amur Gazpromu w pobliżu miasta Swobodny, obwód amurski, Rosja. Zakład został uruchomiony 9 czerwca 2021 r. - Sputnik International, 1920, 18.02.2023
Kryzys energetyczny w Europie
Dostawy rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę wzrosły o 9,5% do 39,2 mln m sześc.
Moskwa jest otwarta na współpracę, chociaż Ukraina krytykuje ją jako "agresora" - dodał prezydent.

"Słyszymy, że jesteśmy agresorami, ale pieniądze nie wydają się dla nich śmierdziećCieszą się, że dostają nasze pieniądze. Jesteśmy otwarci i gotowi do współpracy. Jeśli tego nie chcą, to ich problem" – stwierdził.

Putin powiedział również, że Rosja jest gotowa przedłużyć produkcję skroplony gaz ziemny (LNG) i zbudować nowe rurociągi, aby eksportować go do innych krajów.

"Zwiększymy ilość produkowanego i sprzedawanego skroplonego gazu ziemnego i będziemy go eksportować na inne rynki. Będziemy budować nowe sieci rurociągów do krajów, które chcą uzyskać nasz produkt, gdzie jest on absolutnie konkurencyjny i zwiększa konkurencyjność gospodarek krajów, do których dostarczane są nasze produkty" - zaznaczył prezydent.

Zakład Przetwarzania Gazu Amurskiego Gazpromu - Sputnik International, 1920, 26.09.2023
Świat
UE nie będzie w stanie zaprzestać zakupu rosyjskiego gazu w najbliższym czasie

Rosja zawsze sprzeciwiała się członkostwu Ukrainy w NATO, a nie w UE, z powodu zagrożeń dla bezpieczeństwa

Rosja zawsze sprzeciwiała się członkostwu Ukrainy w NATO ze względów bezpieczeństwa narodowego, ale nigdy nie sprzeciwiała się aspiracjom Kijowa do członkostwa w Unii Europejskiej, podkreślił Putin.
"Jeśli chodzi o NATO - tak, zawsze byliśmy przeciwni [przystąpieniu Ukrainy do sojuszu] i są ku temu dobre powody, ponieważ ekspansja NATO na nasze granice stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa" - podkreślił Putin, dodając, że infrastruktura NATO u progu Rosji jest "poważnym zagrożeniem".
Tymczasem Rosja "nigdy nie sprzeciwiała się ani nie wyrażała negatywnego zdania na temat planów Ukrainy dotyczących przystąpienia do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej" – oświadczył Putin, dodając, że kraj nie widzi zagrożenia militarnego we "współpracy gospodarczej jakiegokolwiek kraju, żadnych unii gospodarczych".
Prezydent podał również w wątpliwość odporność gospodarczą Ukrainy, mówiąc, że upadnie ona bez pomocy zagranicznej "w ciągu tygodnia", pomimo pojawienia się zrównoważonego budżetu i wskaźników makroekonomicznych.
"Ona [Ukraina] wciąż próbuje coś wyprodukować, ale niewiele się osiąga" - powiedział Putin, dodając, że jeśli UE jest gotowa zaakceptować taką gospodarkę, to jest to ich wybór.

W sumie kontrakty wojskowe podpisało 335 tys. Rosjan

Już 335 tys. Rosjan podpisało kontrakty wojskowe na udział w specjalnej operacji wojskowej, a kolejne 000 tys. podpisało kontrakty krótkoterminowe.

"Na dzień dzisiejszy mamy już 335 000 osób, które dobrowolnie przybyły i zawarły umowy z Ministerstwem Obrony" - powiedział Putin, dodając, że około 5 000 wolontariuszy podpisało krótkoterminowe kontrakty.

Pytany o grupę Wagnera, Putin powiedział, że w Rosji nie ma prywatnych firm wojskowych (PMC), ponieważ nie ma przepisów je regulujących, dodając, że termin "PMC" został stworzony przez media.
"Kilka tysięcy bojowników tej firmy [Wagnera] już podpisało kontrakty z siłami zbrojnymi" - powiedział Putin.
Pytany o przedwczesną śmierć założyciela PMC Wagnera Jewgienija Prigożyna, prezydent odniósł się do raportu szefa rosyjskiego Komitetu Śledczego Aleksandra Bastrykina, który powiedział, że samolot z Jewgienijem Prigożynem na pokładzie nie ucierpiał z zewnątrz, gdy się rozbił.
"Cóż, wiemy o katastrofie lotniczej, szef Komitetu Śledczego poinformował mi niedawno, fragmenty granatów ręcznych znaleziono w ciałach zabitych w katastrofie lotniczej. Nie było żadnego zewnętrznego wpływu na samolot" - podkreślił Putin.
Zapytany o to, gdzie siły rosyjskie powinny się zatrzymać podczas specjalnej operacji wojskowej, Putin odpowiedział, że chodzi o "bezpieczeństwo naszego narodu", a nie o terytoria. Ponadto Putin podkreślił, że siły rosyjskie posunęły się naprzód w 12 obszarach specjalnej strefy operacji wojskowych.

Cywilizacji rosyjskiej nie można podzielić

Prezydent stwierdził, że cywilizacji rosyjskiej nie można ani sprowadzać do wspólnego mianownika, ani postrzegać jako połączenia odrębnych części.
"Cywilizacji rosyjskiej nie można sprowadzać do wspólnego mianownika. Nie można jej też dzielić, ponieważ istnieje tylko jako całość – zarówno duchowo, jak i kulturowo" – podkreślił Putin.
Jutro sytuacja na Zachodzie może się zmienić, po wyborach możliwe będą wewnętrzne zmiany polityczne, a dokładnie przeciwne poglądy będą promowane - stwierdził prezydent.
Rosjanie świętują święto narodowe - Dzień Rosji - Sputnik International, 1920, 11.09.2023
Świat
Zachodnia kampania rusofobii jest szalona - córka chilijskiego więźnia politycznego Corvalana
Rosja gotowa do konstruktywnej interakcji ze wszystkimi krajami i do twardego oporu wobec tych, którzy opowiadają się za dyktaturą - podkreślił prezydent. Rosja opowiada się za równością wszystkich krajów, dodał Putin.
Nasi zachodni koledzy wydają rozkazy, jaką politykę należy prowadzić, robiąc to w sposób - jest to przejaw Myślenie kolonialne– stwierdził Putin.
I generalnie, jeśli mogę tak powiedzieć, nasi zachodni koledzy, zwłaszcza Stany Zjednoczone, nie tylko ustalają takie zasady według swojej woli, ale także instruują, kto i jak powinien je wypełniać, kto i jak powinien się zachowywać. Wszystko to odbywa się i mówi z reguły w szczerze sposób. To jest ten sam przejaw myślenia kolonialnego" - podkreślił Putin.
Komentując zachodnie wsparcie dla Ukrainy, prezydent podkreślił, że Rosja oczekuje od państw zachodnich "zdrowego rozsądku".
"Czekamy przynajmniej na zdrowy rozsądek. Jeśli chodzi o to, czy oni [Zachód] mogą, czy nie mogą zarządzać [pomocą dla Ukrainy], to należy ich zapytać... Oczywiście, że tak. Nie widzę żadnych problemów w zwiększaniu produkcji i zwiększaniu ilości pieniędzy wydawanych na wojnę, przedłużaniu tego konfliktu" - powiedział Putin pytany o to, czy państwa zachodnie mogą nadal wspierać Ukrainę i czego Rosja od niej oczekuje.
W konflikcie Rosja broni swoich tradycji, kultury i narodu, powiedział Putin w odpowiedzi na pytanie o możliwość określenia operacji Rosji na Ukrainie jako "konfliktu cywilizacji".

"Przede wszystkim nie wiem, jakiej cywilizacji bronią ludzie po drugiej stronie linii frontu" - dodał prezydent.

Gospodarka rosyjska

Pomimo faktu, że wydatki Rosji na obronę i bezpieczeństwo prawie się podwoiły, obecnie na poziomie około 6% PKB, według Putina, wzrost gospodarczy w Rosji wyniesie 2,8-3% do końca tego roku, co jest dobrym wynikiem, stwierdził prezydent.
"W tym roku wzrost gospodarczy w Rosji wyniesie 2,8%, a może nawet 3%. To dobry wynik dla naszej gospodarki, dla struktury gospodarczej, jaką ma Rosja. Całkowicie przezwyciężyliśmy cięcia z zeszłego roku i nabieramy rozpędu" - zaznaczył prezydent.
Widok na Kreml z wieżą Spasskaya i katedrą św. Bazyla w Moskwie, Rosja. - Sputnik International, 1920, 17.08.2023
Gospodarka
Rosja bogaci się, podczas gdy Zachód krwawi biliony w finansowaniu Ukrainy w obliczu nieudanych sankcji
Prezydent pochwalił również wzrost gospodarczy Chin i Indii, podkreślając, że kraje globalnego Południa zyskują na znaczeniu.

"W Chinach, o ile mi wiadomo, wzrost wynosi już 6,4%. To bardzo dobra liczba. Bez względu na to, kto co powie o spowolnieniu w gospodarkach rosyjskiej i chińskiej, to wszystko jest paplaniną i czczą gadaniną, ponieważ Chiny zapewniają te wysokie stopy procentowe i są jednym z wiodących motorów światowej gospodarki. To samo dotyczy Indii. Wzrost jest tam jeszcze wyższy, 7,6%. Dlatego kraje Globalnego Południa, wręcz przeciwnie, nabierają tempa. Naszym celem jest zapewnienie tego przywództwa" - podkreślił Putin.

Tymczasem drukowanie pieniędzy i dystrybucja na całym świecie nic nie kosztuje, wydrukowały ponad 9 bilionów dolarów w okresie Covid, podkreślił prezydent.
Banknoty 200 i 2000 rubli. - Sputnik International, 1920, 10.08.2023
Analiza
Rosyjska gospodarka wyprzedza Niemcy, Wielką Brytanię i Francję pomimo zachodnich sankcji

Rosja pomaga rozwiązać kryzys karabaski

Przez 15 lat Rosja proponowała Armenii kompromis i zwrot 5 terytoriów karabaskich Azerbejdżanowi i zatrzymanie dwóch, ale Erywań odmówił, powiedział Putin.
Putin odrzucił również oskarżenia przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michaela, że "Rosja zdradziła Armenię", podkreślił, że Zachód nie ma moralnego prawa pouczać Rosję o "zdradzie", zauważając, że Zachód powinien był pomyśleć o losie Ormian w Karabachu.
Rosyjskie siły pokojowe w Karabachu zostały upoważnione do monitorowania przestrzegania zawieszenia broni po 2020 roku - podkreślił prezydent.
Nikt nie uznał Karabachu, kiedy ogłosił niepodległość, nawet Armenia, co jest dziwne, powiedział Putin.
Rosyjski żołnierz sił pokojowych w Górskim Karabachu - Sputnik International, 1920, 20.09.2023
Świat
Jak rosyjskie siły pokojowe przerwały działania wojenne w Górskim Karabachu

Zagrożenie nuklearne

Prezydent odrzucił sugestie zmiany rosyjskiej doktryny nuklearnej w celu poszerzenia warunków przeprowadzenia ataku nuklearnego.
"Zmienić? Dlaczego? Wszystko można zmienić, po prostu nie widzę powodu, aby to robić. Nic dzisiaj nie stanowi zagrożenia dla państwowości Rosji i istnienia Rosji jako państwa" – powiedział, potwierdzając dwa scenariusze, w których atak nuklearny byłby możliwy – w odpowiedzi na atak nuklearny lub jeśli suwerenne istnienie Rosji zostanie uznane za zagrożone.
Prezydent podkreślił, że wróg nie przetrwa odpowiedzi Rosji.
"Ponieważ od momentu wykrycia wystrzelenia rakiety, gdziekolwiek - czy to na morzu, czy na ziemi - wystrzelenie odpowiedzi umieściłoby setki naszych pocisków w powietrzu, aby żaden wróg nie miał szans na przeżycie" - wyjaśnił Putin.
Jednocześnie Putin skomentował wezwania do wznowienia testów jądrowych, stwierdzając, że rosyjski ICBM Sarmat będzie w najbliższej przyszłości pełnił służbę bojową.

"Słyszę pewne wezwania do wznowienia prób jądrowych. Oto, co mogę im powiedzieć: Stany Zjednoczone podpisały odpowiednie porozumienie w sprawie zakazu prób jądrowych, a Rosja również je podpisała. Stany Zjednoczone ją podpisały - ale nigdy jej nie ratyfikowały" - podkreślił prezydent.

Putin powiedział, że Rosja de facto zakończyła prace nad pociskiem manewrującym Buriewiestnik o napędzie jądrowym, uzbrojonym w broń jądrową i ciężkim pociskiem Sarmat i jest gotowa do rozpoczęcia masowej produkcji po przygotowaniach technicznych.

Kanadyjski parlament honoruje nazistowskiego weterana

Ten uhonorowanie nazistowskiego weterana w kanadyjskim parlamencie było "absolutnie haniebne", zauważył Putin.
Komentując europejskie sankcje wobec Rosji, prezydent stwierdził, że kraje europejskie utraciły część swojej suwerenności i podjęły decyzje, które są dla nich szkodliwe. Rezultatem europejskich sankcji wobec Rosji jest spadek konkurencyjności europejskiej gospodarki, podkreślił prezydent.

Eksplozje w Nord Stream

Putin oświadczył, że nadal nie ma wyników śledztwa w sprawie Eksplozje gazociągów Nord Streami jest mało prawdopodobne, aby się pojawiły.
"Nie wolno nam uczestniczyć w dochodzeniu, pomimo naszych propozycji i wielokrotnych wezwań, aby to zrobić. Nie ma wyników, nie ma śledztwa i najwyraźniej ich nie będzie" - podkreślił Putin, pytany o akty sabotażu przeciwko gazociągom Nord Stream.
Prezydent opisał wybuchy jako Międzynarodowe ataki terrorystyczne, co jest oficjalnym stanowiskiem Moskwy.

"Pierwszą rzeczą, na którą chciałbym zwrócić uwagę, jest to, że na długo przed wybuchami prezydent USA [Joe Biden] powiedział publicznie, że Stany Zjednoczone zrobią wszystko, aby zatrzymać dostawy rosyjskich produktów energetycznych do Europy za pośrednictwem tych rurociągów. Po drugie, zniszczenie tych obiektów infrastruktury jest z pewnością aktem międzynarodowego terroryzmu" - powiedział.

Kolczasty drut zabezpiecza wejście do portu, w którym znajduje się lądowanie gazociągu Nord Stream 1 po Morzu Bałtyckim, gdy słońce wschodzi za obiektem rurociągu i stacją przesyłową gazociągu OPAL, Baltic Sea Pipeline Link, w Lubminie, Niemcy, czwartek, 21 lipca 2022 r. Europa przygotowuje się na możliwość, że kluczowy gazociąg Nord Stream 1, który dostarcza gaz ziemny z Rosji do Niemiec, nie zostanie ponownie otwarty zgodnie z planem po rutynowej konserwacji. (AP Photo/Markus Schreiber) - Sputnik International, 1920, 26.09.2023
Sabotaż Nord Stream
Sy Hersh: CIA postrzegała wybuch Nord Stream przez Bidena jako strategiczny krok w kierunku III wojny światowej
Gazociągi Nord Stream, zbudowane w celu dostarczania gazu pod Bałtykiem z Rosji do Niemiec, zostały dotknięte eksplozjami we wrześniu 2022 r. Operator rurociągów, Nord Stream AG, powiedział, że szkody są bezprecedensowe i niemożliwe jest oszacowanie ram czasowych ich naprawy.

Stosunki Rosja-Japonia

Japonia powinna podjąć inicjatywę normalizacji stosunków, ponieważ Rosja jest gotowa do współpracy - oświadczył prezydent.

Zachód próbuje rozszerzyć granice NATO w kierunku Rosji, Chin

Zachód próbuje rozszerzyć NATO do granic Rosji i Chin - podkreślił Putin.

"Widzimy, że jednym ze sposobów sprowokowania i wywołania kryzysu na Ukrainie było pragnienie krajów zachodnich, a zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, rozszerzenia NATO do granic Federacji Rosyjskiej. Ale robią to samo na wschodzie [w pobliżu Chin], tworząc różne zamknięte grupy wojskowe" – powiedział Putin, dodając, że Rosja nie tworzy żadnych sojuszy, ale jest zmuszony do reakcji wraz z Chinami do tych wydarzeń.

Putin stwierdził, że Stany Zjednoczone są zaniepokojone rosnącą potęgą Chin, a nie prawami człowieka czy prawami mniejszości.


Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://sputnikglobe.com/

"Hezbollah atakuje izraelskie bazy dziesiątkami rakiet (WIDEO) Grupa bojowników twierdzi, że wzięła odwet za ataki IDF na południowy Liban"

Według doniesień bojownicy Hezbollahu obrali za cel kilka izraelskich obiektów wojskowych, w tym krytyczną bazę obserwacji powietrznej, w so...