czwartek, 20 lutego 2025

"UE zgadza się na nowe sankcje wobec Rosji – media Najnowsza runda ma miejsce, gdy Moskwa i Waszyngton negocjują rozwiązanie konfliktu na Ukrainie"

 EU agrees on new Russia sanctions – media

UE zgodziła się na 16. pakiet sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie, poinformowały w środę różne media. Ruch ten, przyjęty z zadowoleniem przez główną dyplomatkę bloku Kaję Kallas, nastąpił pomimo niedawnych wysiłków Waszyngtonu i Moskwy, aby rozpocząć rozwiązywanie konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą.
Zarówno UE, jak i USA wprowadziły wiele pakietów sankcji we wspólnym wysiłku na rzecz odizolowania Rosji od czasu eskalacji konfliktu w lutym 2022 r.

Środki te obejmowały odcięcie kraju od zachodniego systemu finansowego, zerwanie niemal wszystkich powiązań handlowych i energetycznych, a także zamrożenie rezerw walutowych Moskwy, co Kreml określił jako „kradzież”. Pierwsze od trzech lat spotkanie rosyjskich i amerykańskich urzędników wywołało reakcję w UE, ponieważ państwa członkowskie oskarżają Waszyngton o ponowne otwarcie dialogu z Moskwą bez uprzednich konsultacji i odsunięcie Brukseli od negocjacji. Środki, zatwierdzone przez stałych przedstawicieli 27 państw członkowskich UE, wciąż nie zostały w pełni sfinalizowane, ponieważ ministrowie spraw zagranicznych UE mają je zatwierdzić w poniedziałek, poinformowała agencja AP. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von Der Leyen przyjęła z zadowoleniem najnowszy ruch, mówiąc w mediach społecznościowych, że Bruksela „jeszcze bardziej zaostrza obchodzenie” wcześniej wprowadzonych środków, atakując więcej statków przewożących rosyjską ropę naftową i „nakładając nowe zakazy importu i eksportu”. Nowe sankcje obejmują „stopniowy” zakaz importu niektórych rodzajów rosyjskich produktów aluminiowych przez państwa członkowskie UE, poinformował Financial Times, powołując się na osoby zaznajomione z treścią. Zaktualizowane sankcje podobno dotyczą 13 kolejnych banków i 73 kolejnych tankowców używanych do transportu rosyjskiej ropy naftowej, a także osób fizycznych.

Ponadto nowe ograniczenia zawieszą licencje nadawcze ośmiu rosyjskim mediom. W styczniu Bruksela przedłużyła obowiązujące sankcje wobec Rosji do końca lipca.

Ograniczenia dotyczą już szerokiego zakresu sektorów i obejmują embarga handlowe, zakazy podróży i indywidualne sankcje wobec rosyjskich biznesmenów i urzędników państwowych. Kreml potępił zachodnie sankcje jako nielegalne, wielokrotnie argumentując, że ograniczenia nie zdestabilizowały rosyjskiej gospodarki ani nie odizolowały jej od globalnego systemu finansowego.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/613000-eu-sanctions-russia-aluminum-tankers/

"„Nigdy nie powinieneś był zaczynać” tej wojny – Trump do Zełenskiego Ukraina miała wystarczająco dużo czasu, aby zawrzeć umowę z Rosją, powiedział prezydent USA w odpowiedzi na skargi Kijowa dotyczące odsunięcia od rozmów w Rijadzie"

 ‘You should’ve never started’ this war – Trump to Zelensky

Prezydent USA Donald Trump skrytykował we wtorek ukraińskiego przywódcę Władimira Zełenskiego po skargach Kijowa na odsunięcie go na boczny tor w rozmowach pokojowych USA-Rosja w Arabii Saudyjskiej. Przemawiając do reporterów w swojej rezydencji Mar-a-Largo Trump powiedział, że jest „bardzo rozczarowany” Zełenskim z powodu jego niepowodzenia w rozwiązaniu konfliktu, którego „nigdy nie powinien był zaczynać”.
Wypowiedzi Trumpa nastąpiły po wtorkowym spotkaniu na wysokim szczeblu w Rijadzie, które oburzyło zarówno UE, jak i Ukrainę, które nie zostały zaproszone na dyskusje.

Zełenski opisał spotkanie jako „niegodne szacunku”, ganiąc USA za „pomoc Putinowi w wyjściu z wieloletniej izolacji” i traktowanie Rosji jako „ofiary”.

Nalegał również, że jego kraj odrzuci wszelkie warunki, które mogą wyniknąć z negocjacji w Arabii Saudyjskiej. Prezydent USA odpowiedział, że Zełenski i inni ukraińscy urzędnicy nie są w pozycji, aby narzekać na brak zaproszenia na rozmowy.

Ponadto obwinił Zełenskiego o to, że nie rozwiązał konfliktu, mimo że miał na to lata. „Dziś usłyszałem: »Nie zostaliśmy zaproszeni«.

Cóż, byliście tam przez trzy lata, powinniście byli to zakończyć…

Nigdy nie powinniście tego zaczynać.

Mogliście zawrzeć umowę” – oświadczył Trump. Prezydent USA zauważył, że negocjacje z Rosją przebiegają „bardzo dobrze”, wyrażając przekonanie, że ma „moc, aby zakończyć tę wojnę”, aby „uratować życie”. Zarówno Moskwa, jak i Waszyngton chwaliły rozmowy jako bardzo produktywne, a minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow stwierdził, że delegacje pracowały „całkiem skutecznie” nad poprawą relacji. Strony „nie tylko słuchały, ale także słyszały się nawzajem” – powiedział Ławrow, dodając, że USA zaczynają lepiej rozumieć stanowisko Rosji. W wyniku rozmów strony zgodziły się, że należy utorować drogę do przywrócenia dwustronnych stosunków USA-Rosja i pracy nad rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie.

Delegacje zgodziły się również na zorganizowanie szczytu między przywódcami obu krajów. Prezydent Rosji Władimir Putin również pochwalił wyniki rozmów w Rijadzie.

Rozwiązanie konfliktu na Ukrainie będzie niemożliwe bez normalizacji stosunków między Moskwą a Waszyngtonem, oświadczył w środę. Moskwa nigdy nie zamknęła drzwi przed negocjacjami pokojowymi, dodał Putin, zauważając, że to UE i Kijów zerwały wszelkie kontakty z Rosją. Według prezydenta Rosji nikt nie wyklucza Kijowa z procesu negocjacyjnego, a zarówno Moskwa, jak i Waszyngton oczekują udziału Ukrainy.

Zwrócił uwagę, że to Kijów zakazał urzędnikom angażowania się w jakiekolwiek rozmowy z Moskwą.

„Wycofał się z negocjacji w Stambule i publicznie to ogłosił”, podkreślił Putin.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/613023-trump-zelensky-criticism-ukraine/

"Ławrow informuje afrykańskiego przywódcę o rozmowach Rosja-USA RPA oparła się naciskom ze strony zachodnich partnerów, by stanąć po stronie przeciwko Moskwie"

  ©  X/@PresidencyZA Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotkał się z prezydentem RPA Cyrylem Ramaphosą i om...