wtorek, 19 listopada 2024

"Borrell z UE potwierdza zwrot USA w sprawie ukraińskich ataków rakietowych dalekiego zasięgu Administracja Bidena zezwoliła na użycie rakiet wyprodukowanych w USA o zasięgu 300 km, aby uderzyć głęboko w Rosję, powiedział czołowy dyplomata bloku"

 EU’s Borrell confirms US U-turn on Ukrainian long-range missile strikes

Ustępujący szef polityki zagranicznej UE, Josep Borrell, potwierdził doniesienia, że ​​Waszyngton zniósł ograniczenia dotyczące używania przez Ukrainę pocisków dalekiego zasięgu dostarczonych przez USA przeciwko celom położonym głęboko w Rosji. Ten ruch oznaczałby poważną zmianę w polityce Waszyngtonu dotyczącej konfliktu na Ukrainie.
The New York Times poinformował w niedzielę, powołując się na anonimowych amerykańskich urzędników, że prezydent USA Joe Biden podobno zniósł ograniczenia dotyczące używania przez Ukrainę pocisków ATACMS. Borrell został poproszony o skomentowanie doniesień i czasu domniemanej decyzji Bidena podczas konferencji prasowej w poniedziałek. Biały Dom „zezwolił na użycie swojej broni o promieniu do 300 km (w celu uderzenia) w terytoria Rosji” — powiedział dziennikarzom, według kilku źródeł. „To nie jest tak wiele pod względem odległości, nie sięga głęboko w głąb kraju, ale taka jest decyzja administracji Bidena” — powiedział główny dyplomata UE.

Zauważył, że administracja Bidena „mówiła »nie« przez długi czas, a potem w końcu powiedziała tak”. „Dlaczego podjęli tę decyzję teraz, a nie przed wyborami (prezydenckimi)?

Nie wiem” — powiedział Borrell. Do tej pory zwolennicy Kijowa zakazali używania zachodniej broni dalekiego zasięgu przeciwko uznanemu przez społeczność międzynarodową terytorium Rosji z obawy, że może to doprowadzić do eskalacji działań wojennych. W poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller powiedział, że nie może „potwierdzić żadnych zmian w polityce”. Borrell został również zapytany o stanowiska państw członkowskich UE w tej sprawie, mówiąc, że kwestia ta była omawiana, ale jest to „decyzja narodowa” i każde państwo członkowskie podejmie decyzję, gdy będzie gotowe.Dzisiaj nie zapadły żadne decyzje w tej sprawie” — stwierdził. Francuski dziennik Le Figaro również poinformował w niedzielę, że Francja i Wielka Brytania poszły za przykładem Waszyngtonu i postanowiły zezwolić na ataki z użyciem swojej broni głęboko w Rosji.

Dziennik jednak później usunął swoje twierdzenie, że kraje zezwoliły na użycie pocisków SCALP/Storm Shadow do takich ataków. Minister spraw zagranicznych Jean-Noel Barrot powiedział reporterom w poniedziałek, że Paryż nadal rozważa, czy pozwolić Ukrainie na atakowanie terytorium Rosji pociskami dostarczonymi przez Francję. Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł kraje zachodnie przed pozwoleniem Ukrainie na użycie ich broni dalekiego zasięgu do ataku na Rosję, zauważając, że może to doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji, a nawet wojny nuklearnej.

Twierdził, że Kijów nie będzie w stanie przeprowadzić takich ataków samodzielnie, ponieważ takie ataki opierają się na danych dotyczących celów dostarczanych przez NATO.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/607844-borrell-us-ukraine-strikes-russia/

"Zerwanie podmorskiego kabla danych między dwoma krajami NATO Linia C-Lion1 biegnie pod Morzem Bałtyckim między Finlandią a Niemcam"

 Undersea data cable between two NATO countries breaks

Wykryto „usterkę” w kablu danych C-Lion1 łączącym Finlandię i Niemcy, poinformowała agencja AP, powołując się na władze w Helsinkach.
Instalacja przebiega na długości prawie 1200 kilometrów pod Morzem Bałtyckim, między Helsinkami w Finlandii a Rostockiem w Niemczech.

Technicy z Cinia, fińskiego państwowego dostawcy usług danych, wykryli zakłócenie podczas rutynowej kontroli około godziny 4 rano czasu lokalnego w poniedziałek. „Wszystkie połączenia światłowodowe w nim są zerwane” — powiedział rzecznik firmy fińskim mediom, dodając, że przyczyna problemu jest badana.

„W tej chwili nie ma możliwości oceny przyczyny zerwania kabla, ale tego rodzaju przerwy nie zdarzają się na tych wodach bez wpływu z zewnątrz”. Według Samuli Bergstroma, szefa Centrum Cyberbezpieczeństwa w Fińskiej Agencji Transportu i Komunikacji (Traficom), ruch internetowy w Finlandii jest kierowany innymi kablami danych, powiedział nadawcy Yle. „Od czasu do czasu zdarzają się zakłócenia i mogą mieć różne przyczyny” — dodał Bergstrom.

„Na przykład są podatne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia spowodowane przez transport morski”. Fińska Służba Bezpieczeństwa i Wywiadu (SUPO) poinformowała Yle, że jest za wcześnie, aby ocenić przyczynę pęknięcia kabla, zauważając, że co roku na świecie dochodzi do około 200 pęknięć kabli podmorskich. „Najczęstszą przyczyną pękania kabli jest działalność człowieka, taka jak połowy ryb lub kotwiczenie” — powiedział rzecznik SUPO. Finlandia i Estonia początkowo obwiniały Rosję za incydent z października 2023 r., który uszkodził podmorski gazociąg między tymi dwoma krajami, dopóki dochodzenie nie wykazało, że odpowiedzialna była kotwica chińskiego statku towarowego. C-Lion1 wszedł do służby w 2016 r. jako sposób na poprawę połączenia danych Finlandii z Europą Środkową.

Sam kabel przebiega w pobliżu rurociągów NordStream, które kiedyś dostarczały gaz ziemny z Rosji do Niemiec.

Trzy z czterech rur zostały uszkodzone przez sabotaż we wrześniu 2022 r., a czwarta nigdy nie została uruchomiona z powodu odmowy Berlina zatwierdzenia jej działania. Nikt nie wziął odpowiedzialności za wybuchy, które unieruchomiły rurociągi.

Dziennikarz śledczy Seymour Hersh wskazał palcem na USA i Norwegię.

Kilka zachodnich gazet twierdziło, że grupa Ukraińców przeprowadziła bombardowanie, za wiedzą lub bez zgody Kijowa.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/607846-finland-germany-cable-sea/