niedziela, 5 maja 2024

"Północna Gaza w uścisku głodu, mówi szef Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Żywności"

 AUTOR: TYLER DURDEN

NIEDZIELA, MAJ 05, 2024 - 02:25 AM






Na początku zeszłego miesiąca dyrektor Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) Samantha Power po raz pierwszy poinformowała amerykańskich prawodawców w Kongresie, że ludność w niektórych częściach północnej Gazy zaczęła doświadczać głodu. Zeznania te posłużyły do przyspieszenia międzynarodowych wysiłków na rzecz skuteczniejszego dostarczania pomocy do Strefy Gazy, takich jak projekt molo w Gazie Pentagonu, choć nie powstrzymały one dostaw zachodniej broni do Tel Awiwu.

Teraz wysoki rangą urzędnik ONZ ostrzegł, że kryzys jest gorszy niż wcześniej sądzono. Szefowa Światowego Programu Żywnościowego ONZ (WFP) Cindy McCain ostrzega teraz, że północna Gaza znajduje się w środku "pełnowymiarowego głodu".







AFP via Getty Images

Powiedziała również, że głód "przesuwa się na południe" w nowym wywiadzie dla NBC News, który zostanie wyemitowany w niedzielę. Wyjaśniła, że jest to oparte na ocenie biura humanitarnego na miejscu.

"To horror. Tak trudno na to patrzeć i tak trudno to usłyszeć" – powiedział McCain w wywiadzie dla Meet the Press. "To, o co prosimy i o co nieustannie prosimy, to zawieszenie broni i możliwość nieskrępowanego dostępu, bezpiecznego przedostania się przez różne porty i przejścia graniczne".

Jest jednak mało prawdopodobne, aby zawieszenie broni nastąpiło w ciągu co najmniej tygodnia, biorąc pod uwagę, że tyle czasu Izrael właśnie dał Hamasowi na odpowiedź w postaci nowego ultimatum. "Izrael poinformował egipskich mediatorów, że Hamas ma tydzień na wyrażenie zgody na umowę o zakładnikach, w przeciwnym razie Tel Awiw rozpocznie inwazję na Rafah" – pisze AntiWar.com. Izraelska propozycja nie przewiduje trwałego zawieszenia broni, a premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że atak na miasto nastąpi z uwolnieniem zakładników lub bez niego.

Oczekuje się, że warunki życia ludności cywilnej na południu ulegną pogorszeniu, jeśli izraelskie wojsko zrealizuje planowaną ofensywę lądową przeciwko Rafah.

"Pomysł, że zatrzymamy wojnę, zanim osiągniemy wszystkie jej cele, nie wchodzi w rachubę" – powiedział premier Benjamin Netanjahu przedstawicielom rodzin zakładników w miniony wtorek. "Wkroczymy do Rafah i zlikwidujemy tam bataliony Hamasu – z porozumieniem lub bez, aby osiągnąć całkowite zwycięstwo".

Południowe miasto jest obecnie zamieszkane przez około 1,5 miliona ludzi, z których większość to uchodźcy wewnętrzni. Ale Izrael twierdzi, że niektóre kluczowe bataliony Hamasu i dowódcy ukrywają się w mieście, osadzone wśród ludności cywilnej, i że nie będzie innego sposobu na ich wykorzenienie, jak tylko wysłanie piechoty IDF.

W swoim zeznaniu na początku kwietnia USAID Power ostrzegła, że "żywność nie płynęła w wystarczających ilościach, aby uniknąć tego nieuchronnego głodu na południu i tych warunków, które już powodują śmierć dzieci na północy".





Przedstawiciele organizacji humanitarnych ostrzegają, że oprócz prawdopodobieństwa masowych zgonów, głód wzrośnie również na południu Strefy Gazy w następstwie poważnego ataku na Rafah. Ludność jest tam tak skoncentrowana, że ludzie mieliby niewiele lub nie mieliby żadnych bezpiecznych miejsc, do których mogliby uciec w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Stany Zjednoczone liczą na to, że Izrael ustanowi wiarygodny plan ewakuacji ludności cywilnej, ale nie jest jasne, w jakim stopniu jest on realizowany.



Przetlumaczono przez translator Googlr

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

"USA naciskają na G-7, aby zaakceptowała długoterminowy pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 50 miliardów dolarów"

 AUTOR: TYLER DURDEN

NIEDZIELA, MAJ 05, 2024 - 05:05 PM

W ramach najnowszego kontrowersyjnego dążenia zachodnich sojuszników (przynajmniej niektórych) do konfiskaty rosyjskich aktywów państwowych i przekazania ich Ukrainie, administracja Bidena prowadzi rozmowy między krajami G7 w sprawie zobowiązania się do nowego pakietu pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości do 50 miliardów dolarów.

"Idealnie byłoby, gdyby było to coś, w czym chcielibyśmy, aby uczestniczyła cała grupa G7, była jej częścią, a nie tylko Stany Zjednoczone robiły to same" – powiedziała Bloombergowi sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Potwierdziła również, że kraje Grupy Siedmiu obecnie "dyskutują" nad planem.




Zdjęcie za pośrednictwem Yahoo News

Pakiet miałby być finansowany z odsetek narosłych w inwestycjach wykorzystujących około 300 mld dolarów rosyjskich aktywów zamrożonych obecnie w zachodnich bankach. Większość zamrożonych funduszy znajduje się w europejskich bankach, a niektórzy przywódcy UE obawiają się, że efektem końcowym będzie druzgocący sprzeciw i globalny brak zaufania do jej systemu bankowego.

Mówi się, że te zamrożone aktywa w Unii Europejskiej (około 280 miliardów dolarów) generują obecnie około 5 miliardów euro (5,3 miliarda dolarów) nadzwyczajnych zysków rocznie.

Według więcej szczegółów za pośrednictwem Bloomberga:

Około 159 mld euro zamrożonych rosyjskich aktywów wygenerowało zysk netto w wysokości 557 mln euro (601 mln dolarów) od 15 lutego, zgodnie z wynikami finansowymi Euroclear za pierwszy kwartał. Od ubiegłego roku aktywa wygenerowały około 3,9 mld euro zysku netto.

Rosyjskie aktywa państwowe posiadane przez firmę mogą wzrosnąć nawet do 190 mld euro do 2028 r., gdy dojrzeją do gotówki, powiedziała jedna z osób.

Stany Zjednoczone mają nadzieję, że uda się osiągnąć konsensus w sprawie ich planu przed czerwcowym spotkaniem G7 we Włoszech, gdzie mógłby on zostać zatwierdzony. Urzędnicy Bidena wysunęli ostatnio koncepcje takie jak "obligacje wolności", aby sprzedać ten pomysł wśród sojuszników.

W odpowiedzi Kreml obiecał być "niezwykle twardy" wobec "złodziei", którzy przywłaszczają sobie to, co należy do Rosji. "Biorąc pod uwagę, że nasz kraj zakwalifikował to jako kradzież, postawa będzie skierowana do złodziei" – oświadczyła wcześniej rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa. "Nie jako polityczni manipulatorzy, nie jako przesadni technolodzy, ale jako złodzieje" - podkreśliła.

Zachodni sojusznicy, z niedawnej desperacji z powodu zmniejszonej amunicji Ukrainy, stają się kreatywni i starają się znaleźć luki, aby uwolnić dodatkowe fundusze, które mogłyby zostać wykorzystane w wysiłku wojennym.

Które rosyjskie aktywa są objęte sankcjami i gdzie są przechowywane... (kliknij obrazek, aby powiększyć):

Za pośrednictwem wiadomości o przestępczości finansowej



Tymczasem Wielka Brytania znalazła się w czołówce krajów, które twierdzą, że wszystkie rosyjskie aktywa powinny zostać w pełni skonfiskowane i wykorzystane dla Ukrainy.

"Nasz pogląd jest prosty: pewnego dnia Rosja będzie musiała zapłacić reparacje i nie ma sensu czekać na te reparacje. Bardziej sensowne jest wykorzystanie zamrożonych aktywów i udostępnienie tych pieniędzy już teraz" – powiedział w marcu brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron. Od tego czasu Wielka Brytania trzymała się tego stanowiska, wskakując również na pokład ambitnego planu przejęcia aktywów Waszyngtonu.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

"BRICS powinny być gotowe na załamanie dolara – rosyjski przedstawiciel MFW Według Aleksieja Mozhina międzynarodowa grupa mogłaby stworzyć alternatywną walutę w oparciu o swoje krajowe prawne środki płatnicze"

 Zdaniem dyrektora wykonawczego Rosji w Międzynarodowym Funduszu Walutowym Aleksieja Mozhina grupa krajów BRICS mogłaby zaoferować alternatywną walutę w przypadku załamania się dolara i międzynarodowego systemu walutowego.

BRICS should be ready for dollar collapse – Russian IMF rep
W opublikowanym w piątek wywiadzie dla RIA Novosti ekspert zauważył, że niedociągnięcia obecnego systemu finansowego stają się coraz bardziej widoczne i że w wielu publikacjach zaczęto wspominać o BRICS „w kontekście faktu, że to stowarzyszenie może zaoferować alternatywę”. Mozhin wyjaśnił, że możliwe jest stworzenie przez państwa członkowskie bloku gospodarczego waluty „zbudowanej na koszyku walut pięciu krajów członkowskich”, który obejmowałby chińskiego juana, rupię indyjską, rubel rosyjski, real brazylijski i rand południowoafrykański. „Taka propozycja jest przedmiotem dyskusji.
W przypadku załamania się dolara i międzynarodowego systemu walutowego konieczna będzie zamiana wspomnianej jednostki rozliczeniowej BRICS na realną walutę, opartą na towarach wymiennych” – powiedział placówce dyrektor. Na początku tego roku podczas spotkania ministrów finansów BRICS i szefów banków centralnych przedstawiciele krajów członkowskich wyrazili poparcie dla odchodzenia od dolara i zamiast tego handlu w walutach krajowych. Wiceminister finansów Rosji Iwan Czebeskow powiedział wówczas, że „większość krajów stwierdziła, że kraje BRICS potrzebują płatności w walutach krajowych.

Jesteśmy już dużą rodziną BRICS, składającą się z dziesięciu krajów. Większość krajów poparła potrzebę budowy nowych mechanizmów płatniczych i podzieliła się swoimi doświadczeniami w zakresie rozwoju cyfrowych walut banku centralnego, budowy nowych platform i udziału w pilotażach różnych platform. Czebeskow przypuszczał, że większość uczestników lutowego forum BRICS opowiada się za pobudzeniem handlu dwustronnego i zacieśnieniem więzi gospodarczych poprzez przejście na niezależne mechanizmy rozliczeniowe w walutach krajowych. Tymczasem, według niedawnego raportu Bloomberga, doradcy ekonomiczni byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, który stara się w tym roku o reelekcję, szukają obecnie sposobów ukarania krajów, które zdecydują się odejść od używania dolara amerykańskiego. Jak donosi portal, zespół Trumpa omawia kary zarówno wobec sojuszników, jak i przeciwników, którzy starają się przekierować swój handel z dolara na inne waluty, za pomocą środków zaradczych obejmujących kontrolę eksportu, zmiany manipulacji walutowych i cła. Światowy trend w kierunku dedolaryzacji nastąpił po odcięciu Rosji od zachodniego systemu finansowego w związku z wybuchem konfliktu na Ukrainie w 2022 r.

Ponadto eksperci finansowi wyrazili obawy, że zajęcie rosyjskich aktywów zagranicznych i zachodnie plany ich konfiskaty, może jeszcze bardziej pobudzić ten trend.


Prztlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/597003-brics-dollar-allternative-currency/

"NATO wykorzystuje gry wojenne, aby „przygotować się do konfliktu” – Moskwa Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazało, że blok pod przewodnictwem USA organizuje największe od dziesięcioleci ćwiczenia w pobliżu granicy z Rosją"

 W pobliżu granicy z Rosją odbywają się największe ćwiczenia NATO od czasów zimnej wojny, co wskazuje, że blok pod przewodnictwem USA „poważnie przygotowuje się” do potencjalnego konfliktu z Moskwą, powiedziała rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

NATO using war games to ‘prepare for conflict’ – Moscow
Ćwiczenia Steadfast Defender, w których bierze udział około 90 000 żołnierzy ze wszystkich 32 państw członkowskich NATO i 1100 wozów bojowych, rozpoczęły się pod koniec stycznia i zakończą się w maju. Według scenariusza gry wojennej „działania koalicji przeciwko Rosji są praktykowane przy użyciu wszystkich instrumentów, w tym broni hybrydowej i konwencjonalnej” – stwierdziła Zacharowa w sobotnim oświadczeniu. „Musimy przyznać, że NATO poważnie przygotowuje się do «potencjalnego konfliktu» z nami” – powiedziała Zacharowa. Dyplomata odniósł się do zarzutów wysuniętych przez NATO na początku tygodnia, jakoby Rosja rzekomo prowadziła „działania hybrydowe” na terytorium państw członkowskich, które według nich stanowią zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.

Działania te obejmują „sabotaż, akty przemocy, ingerencje cybernetyczne i elektroniczne, kampanie dezinformacyjne i inne operacje hybrydowe” – stwierdził blok w czwartkowym oświadczeniu. Zacharowa odrzuciła te zarzuty jako „dezinformację” i próbę odwrócenia uwagi opinii publicznej od własnych działań NATO. Blok i kierownictwo poszczególnych państw członkowskich „zwiększają stopień antyrosyjskiej histerii, aby usprawiedliwić bezprecedensową skalę militaryzacji w Europie” – stwierdził urzędnik. Według dyplomaty to NATO rozpoczęło „wojnę hybrydową przeciwko Rosji we wszystkich środowiskach operacyjnych i we wszystkich kierunkach geograficznych”.

Ponadto członkowie bloku aktywnie angażują się w konflikt na Ukrainie.

Zapewniają Kijówowi nie tylko wsparcie finansowe, ale także broń i dane wywiadowcze, które są następnie wykorzystywane „do ataków na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną w Rosji” – dodała Zacharowa. W marcu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew powiedział, że ćwiczenia NATO Steadfast Defender 2024 „zwiększają napięcie i destabilizują sytuację na świecie”, symulując konfrontację militarną z Moskwą.

Urzędnik określił blok jako „ważne narzędzie” wykorzystywane przez USA do wywierania presji i wpływu na inne narody. NATO przybyło bezpośrednio do zachodniej granicy Rosji i przygotowuje się do przyszłych konfliktów – podkreślił. W ostatnich miesiącach wielu wysokich rangą urzędników z państw członkowskich NATO twierdziło, że Moskwa planuje w nadchodzących latach przeprowadzić atak na blok wojskowy. Rosja wielokrotnie zaprzeczała tym twierdzeniom, a prezydent Władimir Putin stwierdził, że kraj „nie jest zainteresowany… geopolitycznie, gospodarczo ani militarnie… prowadzeniem wojny przeciwko NATO”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/596996-nato-conflict-prepares-russia/

"Włochy publicznie besztają Macrona za rozmowy interwencyjne na Ukrainie Prezydent Francji już wcześniej ustalił warunki wysłania wojsk zachodnich na pomoc Kijówowi"

 Oświadczenia Emmanuela Macrona o możliwości wysłania sił zachodnich na Ukrainę jedynie eskalują napięcie i nie służą żadnemu innemu celowi, powiedział w sobotę minister obrony Włoch Guido Crosetto.

Italy publicly scolds Macron over Ukraine intervention talk
Jego komentarze pojawiają się po tym, jak francuski prezydent stwierdził w tym tygodniu w wywiadzie dla The Economist, że jego kraj mógłby rozważyć wysłanie swoich wojsk na pomoc Kijówowi, „jeśli Rosjanie przebiją się przez linię frontu” i jeśli pojawi się „ukraińska prośba” w tej sprawie. wsparcie. Macron nakreślił także swój „cel strategiczny”, jakim jest zapewnienie, że Rosja nie wygra na Ukrainie, twierdząc, że taki rozwój sytuacji zagroziłby bezpieczeństwu europejskiemu. W rozmowie z gazetą Corriere della Sera Crosetto stwierdził, że choć osobiście nie może oceniać prezydenta „przyjaznego kraju, jakim jest Francja”, to jednocześnie nie może zrozumieć „celu i użyteczności tych deklaracji, które obiektywnie podnieść napięcie.” Minister wykluczył także możliwość wysłania kiedykolwiek przez Włochy swoich sił do bezpośredniej interwencji w konflikt na Ukrainie.

„W przeciwieństwie do innych, w naszym systemie mamy wyraźny zakaz bezpośrednich interwencji wojskowych, wykraczających poza to, co przewidują przepisy prawa i konstytucja” – wyjaśnił Crosetto.

„Możemy przewidywać interwencje zbrojne jedynie w ramach mandatu międzynarodowego, na przykład w ramach wdrażania rezolucji ONZ”. Zauważył dalej, że poza niemożliwością wysłania wojsk włoskich na Ukrainę, „spowodowałoby to dalszą spiralę konfliktu, na której nie skorzystaliby przede wszystkim sami Ukraińcy”. Krótko mówiąc, nie istnieją warunki naszego bezpośredniego zaangażowania” – stwierdził Crosetto. Najnowsze wskazówki Macrona dotyczące bezpośredniego zaangażowania Zachodu na Ukrainie zostały również odrzucone przez inne kraje NATO, zwłaszcza Węgry i Słowację. Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto potępił uwagi francuskiego prezydenta, wyjaśniając, że jeśli członek NATO „zaangażuje wojska lądowe, będzie to bezpośrednia konfrontacja NATO-Rosja, a następnie będzie to trzecia wojna światowa”. Premier Słowacji Robert Fico podkreślił również, że NATO nie ma powodu wysyłać wojsk na Ukrainę, ponieważ kraj ten nie jest państwem członkowskim, i zapowiedział, że „żaden słowacki żołnierz nie przekroczy granicy słowacko-ukraińskiej”. Tymczasem brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron stwierdził, że choć Londyn planuje dalsze dostarczanie Ukrainie broni, której, jego zdaniem, Kijów ma prawo używać przeciwko celom w Rosji, w rzeczywistości wysłanie jakichkolwiek żołnierzy NATO do tego kraju stanowiłoby „niebezpieczną eskalację”. Moskwa wielokrotnie ostrzegała Zachód przed wysyłaniem swoich wojsk na Ukrainę, podkreślając, że byłaby zmuszona do ataku na nich, gdyby bezpośrednio wzięli udział w konflikcie.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa napisała w piątek w Telegramie, że „nic nie pozostanie” z sił NATO, jeśli zostaną wysłane na linię frontu na Ukrainie.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596995-italy-scolds-macron-ukraine/

"Cyfrowe euro jest już opracowywane przez europejskie banki"

  W ramach "planu na rzecz klimatu i przyrody" Europejskiego Banku Centralnego banki, które podlegają jego nadzorowi, są poddawane...