niedziela, 5 maja 2024

"USA naciskają na G-7, aby zaakceptowała długoterminowy pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 50 miliardów dolarów"

 AUTOR: TYLER DURDEN

NIEDZIELA, MAJ 05, 2024 - 05:05 PM

W ramach najnowszego kontrowersyjnego dążenia zachodnich sojuszników (przynajmniej niektórych) do konfiskaty rosyjskich aktywów państwowych i przekazania ich Ukrainie, administracja Bidena prowadzi rozmowy między krajami G7 w sprawie zobowiązania się do nowego pakietu pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości do 50 miliardów dolarów.

"Idealnie byłoby, gdyby było to coś, w czym chcielibyśmy, aby uczestniczyła cała grupa G7, była jej częścią, a nie tylko Stany Zjednoczone robiły to same" – powiedziała Bloombergowi sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Potwierdziła również, że kraje Grupy Siedmiu obecnie "dyskutują" nad planem.




Zdjęcie za pośrednictwem Yahoo News

Pakiet miałby być finansowany z odsetek narosłych w inwestycjach wykorzystujących około 300 mld dolarów rosyjskich aktywów zamrożonych obecnie w zachodnich bankach. Większość zamrożonych funduszy znajduje się w europejskich bankach, a niektórzy przywódcy UE obawiają się, że efektem końcowym będzie druzgocący sprzeciw i globalny brak zaufania do jej systemu bankowego.

Mówi się, że te zamrożone aktywa w Unii Europejskiej (około 280 miliardów dolarów) generują obecnie około 5 miliardów euro (5,3 miliarda dolarów) nadzwyczajnych zysków rocznie.

Według więcej szczegółów za pośrednictwem Bloomberga:

Około 159 mld euro zamrożonych rosyjskich aktywów wygenerowało zysk netto w wysokości 557 mln euro (601 mln dolarów) od 15 lutego, zgodnie z wynikami finansowymi Euroclear za pierwszy kwartał. Od ubiegłego roku aktywa wygenerowały około 3,9 mld euro zysku netto.

Rosyjskie aktywa państwowe posiadane przez firmę mogą wzrosnąć nawet do 190 mld euro do 2028 r., gdy dojrzeją do gotówki, powiedziała jedna z osób.

Stany Zjednoczone mają nadzieję, że uda się osiągnąć konsensus w sprawie ich planu przed czerwcowym spotkaniem G7 we Włoszech, gdzie mógłby on zostać zatwierdzony. Urzędnicy Bidena wysunęli ostatnio koncepcje takie jak "obligacje wolności", aby sprzedać ten pomysł wśród sojuszników.

W odpowiedzi Kreml obiecał być "niezwykle twardy" wobec "złodziei", którzy przywłaszczają sobie to, co należy do Rosji. "Biorąc pod uwagę, że nasz kraj zakwalifikował to jako kradzież, postawa będzie skierowana do złodziei" – oświadczyła wcześniej rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa. "Nie jako polityczni manipulatorzy, nie jako przesadni technolodzy, ale jako złodzieje" - podkreśliła.

Zachodni sojusznicy, z niedawnej desperacji z powodu zmniejszonej amunicji Ukrainy, stają się kreatywni i starają się znaleźć luki, aby uwolnić dodatkowe fundusze, które mogłyby zostać wykorzystane w wysiłku wojennym.

Które rosyjskie aktywa są objęte sankcjami i gdzie są przechowywane... (kliknij obrazek, aby powiększyć):

Za pośrednictwem wiadomości o przestępczości finansowej



Tymczasem Wielka Brytania znalazła się w czołówce krajów, które twierdzą, że wszystkie rosyjskie aktywa powinny zostać w pełni skonfiskowane i wykorzystane dla Ukrainy.

"Nasz pogląd jest prosty: pewnego dnia Rosja będzie musiała zapłacić reparacje i nie ma sensu czekać na te reparacje. Bardziej sensowne jest wykorzystanie zamrożonych aktywów i udostępnienie tych pieniędzy już teraz" – powiedział w marcu brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron. Od tego czasu Wielka Brytania trzymała się tego stanowiska, wskakując również na pokład ambitnego planu przejęcia aktywów Waszyngtonu.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...