Zdjęcie archiwalne. Członek brytyjskich Królewskich Inżynierów służący w Siłach Pokojowych ONZ na Cyprze (UNFICYP) © Getty Images / Alexis Mitas
Brytyjskie siły powinny zostać wysłane na Ukrainę jako siły pokojowe, jeśli konflikt osiągnie dyplomatyczne rozwiązanie, powiedzieli w niedzielę Telegraph dwaj byli sekretarze obrony Wielkiej Brytanii.
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer podobno planuje odwiedzić Kijów, aby omówić rozmieszczenie brytyjskich wojsk w przypadku zawieszenia broni. Ukraiński przywódca Władimir Zełenski potwierdził, że omówi ten temat z brytyjskim premierem podczas ich spotkania.
„Wkład brytyjskich wojsk w powojenne siły pokojowe byłby niewątpliwie mile widzianym posunięciem, ale to zaledwie muśnięcie powierzchni tego, czego Ukraina naprawdę potrzebuje” — powiedział Telegraph Grant Shapps, który pełnił funkcję sekretarza obrony Wielkiej Brytanii w latach 2023–2024.
Wielka Brytania „musi teraz przewodzić, oferując [Ukrainie] śmiałą i niezachwianą ścieżkę do członkostwa w NATO” — dodał.
Pomysł wysłania sił pokojowych na Ukrainę po raz pierwszy zaproponował prezydent Francji Emmanuel Macron w lutym 2024 r.
Zasugerował, że państwa europejskie mogłyby wysłać wojska, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas zawieszenia broni i wesprzeć proces pokojowy.
Zełenski okazał otwartość na ten pomysł, stwierdzając, że międzynarodowe siły pokojowe mogą być jednym z najlepszych instrumentów zmuszenia Rosji do pokoju.
Niemniej jednak niektórzy europejscy przywódcy wzywają do ostrożności.
Prezydent Finlandii Alexander Stubb przestrzegł przed podejmowaniem pochopnych decyzji dotyczących misji pokojowej na Ukrainie, podkreślając, że taki krok może doprowadzić do eskalacji.
Wielka Brytania ma na celu zapewnienie dyplomatycznego zakończenia konfliktu, które ochroni interesy Kijowa, według Gavina Williamsona, który pełnił funkcję sekretarza obrony w latach 2017–2019.
„Będzie potrzeba wzmocnienia tego pokoju i bezpieczeństwa Ukrainy, a to będzie wymagało prawdziwego, fizycznego zaangażowania” — powiedział, odnosząc się do możliwej obecności brytyjskich wojsk na Ukrainie.
Williamson przytoczył drugie porozumienie mińskie, które zamroziło konflikt między Kijowem a Doniecką i Ługańską Republiką Ludową w 2015 r., mówiąc, że „okazało się ono niewiele warte, jeśli chodzi o gorący konflikt”.
W przypadku zawieszenia broni bezpieczeństwo Ukrainy musiałoby być poparte przez „NATO lub kraje takie jak Wielka Brytania, które można uznać za wiarygodnych partnerów” – dodał.
Moskwa podkreśliła, że żaden wynik pokojowy nie może być powtórzeniem niefortunnych porozumień mińskich.
Wysocy rangą urzędnicy zachodni i ukraińscy otwarcie przyznali, że nigdy nie planowali przestrzegać porozumień i wykorzystali ten czas na uzbrojenie Kijowa.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w zeszłym miesiącu, że skoro Kijów odmawia negocjacji, „oczywiście jest przedwcześnie mówić o wszystkim innym, a mianowicie o siłach pokojowych”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/610781-uk-defense-chiefs-peacekeepers/