środa, 12 lipca 2023

"Chiny ostrzegają przed ekspansją NATO w regionie Azji i Pacyfiku. Pekin obiecuje „zdecydowaną reakcję”, jeśli blok wojskowy pod przywództwem USA spróbuje zbliżyć się do swoich granic"

 Chiński rząd wezwał NATO, by nie rozszerzało się na region Azji i Pacyfiku, ostrzegając, że podejmie odwet za jakąkolwiek zwiększoną obecność wojskową Zachodu w regionie po tym, jak sojusz skrytykował Pekin podczas szczytu na Litwie.

China warns against NATO expansion into Asia-Pacific
Misja Chin przy Unii Europejskiej wydała we wtorek oświadczenie w odpowiedzi na wspólny komunikat NATO, w którym oskarżono Pekin o prowadzenie „przymusowej polityki”, która „kwestionuje” interesy Zachodu. „Związana z Chinami treść komunikatu lekceważy podstawowe fakty, bezmyślnie zniekształca stanowisko i politykę Chin oraz celowo dyskredytuje Chiny. Stanowczo się temu sprzeciwiamy i odrzucamy” – oświadczyli chińscy dyplomaci. W oświadczeniu zobowiązano się, że Pekin będzie „chronił swoją suwerenność” i sprzeciwiał się „ekspansji NATO na wschód w regionie Azji i Pacyfiku”.

Dodał, że „wszelkie działania naruszające uzasadnione prawa i interesy Chin spotkają się ze zdecydowaną reakcją”.

Przywódcy zachodniego sojuszu wojskowego spotkali się we wtorek w stolicy Litwy Wilnie, aby omówić m.in. dodatkową pomoc dla Ukrainy.

Oskarżyli również Pekin o stwarzanie „zagrożeń cybernetycznych, kosmicznych, hybrydowych i innych zagrożeń asymetrycznych” oraz o angażowanie się w „złośliwe wykorzystywanie pojawiających się i przełomowych technologii”. Chińska misja UE argumentowała, że NATO nie zastanowiło się nad własnymi obowiązkami i zamiast tego „ślepo obwinia inne kraje, ciągle miesza się w sprawy eksterytorialne [i] prowadzi do konfrontacji”.

Dodał, że „ambicje ekspansji i hegemonii bloku są oczywiste” i ostrzegł, że jego status jako „sojuszu nuklearnego” tylko „jeszcze bardziej pogorszy napięcia regionalne”. Oświadczenie pojawiło się po tym, jak chińscy urzędnicy ostrzegli przed otwarciem biura łącznikowego NATO w Japonii, co oznaczałoby pierwszą placówkę bloku w Azji.

Chociaż Tokio zasygnalizowało, że rozważa ten pomysł, Francja podobno odrzuciła ten projekt, nalegając, aby NATO pozostało ograniczone do północnego Atlantyku. Stosunki między USA a Chinami znacznie się pogorszyły w ostatnich latach, a kraje ścierają się o Tajwan, światowy handel i prawa człowieka. Uwagi Pekinu na temat rozszerzenia NATO są echem wcześniejszej krytyki ze strony Moskwy, która w ostatnich dziesięcioleciach wielokrotnie potępiała stopniową ekspansję sojuszu na wschód i podkreślała, że uważa zachodnie obiekty wojskowe w pobliżu swoich granic za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

NATO odrzuciło te twierdzenia, twierdząc, że dostawy ciężkiego uzbrojenia na Ukrainę nie czynią sojuszu stroną konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Kijów miał nadzieję, że na wtorkowym szczycie w Wilnie zaoferuje mu jasną drogę do członkostwa w NATO, ale był rozczarowany po tym, jak sojusz powtórzył swoje wcześniejsze obietnice przyjęcia Ukrainy jako członka w pewnym momencie w przyszłości, po zakończeniu konfliktu zbrojnego z Rosją rozwiązany.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/579577-china-nato-eastward-expansion/

"NATO trzyma Ukrainę na dystans. Kijów będzie mógł dołączyć do bloku kierowanego przez USA „gdy sojusznicy zgodzą się i spełnione zostaną warunki”"

 NATO potwierdziło swoją gotowość do przyznania Ukrainie członkostwa w przyszłości. We wspólnym oświadczeniu wydanym podczas dorocznego szczytu bloku kierowanego przez USA stwierdzono, że Kijów zostanie zaproszony do przyłączenia się tylko „gdy sojusznicy zgodzą się i spełnione zostaną warunki”, ale będzie mógł ominąć tak zwany plan działań na rzecz członkostwa, który jest zwykle wymagany dla kandydatów na członków.

NATO to keep Ukraine at arm’s length
„Potwierdzamy zobowiązanie, które podjęliśmy na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku, że Ukraina zostanie członkiem NATO, a dziś uznajemy, że droga Ukrainy do pełnej integracji euroatlantyckiej wykroczyła poza potrzebę planu działań na rzecz członkostwa” – czytamy w oświadczeniu. . Ukraina stała się „coraz bardziej interoperacyjna i politycznie zintegrowana z blokiem kierowanym przez Stany Zjednoczone” – stwierdzono.

Nakreślono również potrzebę „dodatkowych reform sektora demokracji i bezpieczeństwa” w kraju. Sojusz będzie wspierał Ukrainę w przeprowadzaniu tych reform na drodze do przyszłego członkostwa.

Będziemy w stanie zaprosić Ukrainę do sojuszu, gdy sojusznicy zgodzą się i spełnione zostaną warunki” – czytamy w oświadczeniu. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozwinął tę kwestię na konferencji prasowej, stwierdzając, że blok musi najpierw zapewnić Ukrainie „zwycięstwo” w toczącym się konflikcie z Rosją.

Ostrzegł, że jeśli Kijów się nie powiedzie, jego członkostwo w NATO będzie wykluczone. Obietnica nie spełnia oczekiwań najwyższych urzędników ukraińskich, którzy wielokrotnie wzywali sojusz kierowany przez USA do natychmiastowego zaakceptowania kraju lub przynajmniej przygotowania oficjalnego „zaproszenia” na szczyt.

Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski podjął najwyraźniej ostatnią próbę wpłynięcia na wspólne oświadczenie bloku na kilka godzin przed jego opublikowaniem, zabierając się do mediów społecznościowych, by skrytykować NATO i zażądać od sojuszu „szacunku” dla Ukrainy. „To bezprecedensowe i absurdalne, gdy nie ustalono ram czasowych ani zaproszenia, ani członkostwa Ukrainy".

Jednocześnie dodano niejasne sformułowanie o „warunkach” nawet zaproszenia Ukrainy” – napisał Zełenski, odnosząc się do projektu dokumentu, który częściowo wyciekł do mediów.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/579554-nato-summit-communique/

"Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną – Seul .Pjongjang wystrzelił pocisk do Morza Japońskiego - poinformowało południowokoreańskie wojsko"

 Korea Północna wystrzeliła w środę pocisk balistyczny do Morza Japońskiego - poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej (JCS). Zgłoszony pokaz siły ma miejsce po tym, jak Pjongjang oskarżył Stany Zjednoczone o przelot samolotu szpiegowskiego nad jego wyłączną strefą ekonomiczną.

North Korea fires ballistic missile – Seoul
Premierę potwierdziło Tokio.
Pocisk, który został wystrzelony około 10 rano czasu lokalnego, ma spaść do morza 550 kilometrów (341 mil) na wschód od Półwyspu Koreańskiego, powiedział japoński minister obrony Yasukazu Hamada, cytowany przez Kyodo News. W poniedziałek Kim Yo-jong, wysoki rangą urzędnik ds. polityki zagranicznej Pjongjangu i siostra przywódcy tego kraju Kim Dzong-una, obiecał „jasne i zdecydowane” reperkusje wobec Waszyngtonu.

Powiedziała, że odrzutowce zostały wysłane, aby odeprzeć amerykański samolot bojowy, który został wykryty w strefie ekonomicznej KRLD oddalonej o 200 mil morskich. Zgłoszona demonstracja ma miejsce, gdy prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol i premier Japonii Fumio Kishida wyjechali na szczyt NATO w Wilnie na Litwie.

Liderzy spotkają się na marginesie imprezy w środę. Pjongjang twierdzi, że wystrzelenie rakiet jest odpowiedzią na wspólne ćwiczenia wojskowe USA i Korei Południowej, które uważa za próbę inwazji.

Tymczasem Stany Zjednoczone oskarżają Koreę Północną o niebezpieczną eskalację i utrzymują, że takie testy broni są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/579575-north-korea-fires-missile/

"Rosyjska pływająca elektrownia jądrowa Arktyki osiąga kamień milowy Akademik Łomonosow z Czukotki wytworzył ponad miliard kWh energii elektrycznej"

  ©  Rosatom Jedyna na świecie działająca pływająca elektrownia jądrowa, Akademik Łomonosow, osiągnęła kamień milowy, wytwar...