(Natural News) Ceny żywności na całym świecie osiągnęły najwyższy poziom. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wskaźnik cen żywności osiągnął w zeszłym miesiącu najwyższy poziom od 10 lat, odzwierciedlając wzrost cen na całym świecie.
Indeks cen żywności FAO osiągnął we wrześniu 130 punktów. Poziom ten nie był notowany od 2011 roku i stanowi wzrost o 32,8% od września 2020 roku.
W Stanach Zjednoczonych ceny wołowiny wzrosły w ubiegłym roku o 12,2 procent, podczas gdy koszt bekonu wzrósł o 17 procent. Sprzedaje się również mięso, drób, ryby i jajka, a sprzedaż wzrosła o 8 procent. Tylko produkty mleczne spadły, spadając o 0,5 proc. rok do roku.
David Ortega, profesor nadzwyczajny i ekonomista żywności na Michigan State University, mówi, że w krótkim okresie na ceny żywności nadal będzie wpływać wiele czynników. Pandemia COVID-19, zmiany klimatyczne oraz prawo podaży i popytu to tylko niektóre z przyczyn tych podwyżek cen.
„Zachowania konsumentów zmieniają się, a popyt rośnie, ponieważ konsumenci zaczynają ponownie wychodzić z tego ostatniego wzrostu przypadków COVID. Istnieje kilka poważnych problemów logistycznych łańcucha dostaw, które wpływają na czas wysyłki i transportu, co zwiększa koszty. Częściowo winne są również niedobory siły roboczej i rosnące płace – mówi.
Ważną rolę odgrywa również klimat. Na przykład gorąca i sucha pogoda w Ameryce Północnej oraz mróz i susza w Brazylii wpływają na produkcję żywności. Kryzys energetyczny zagraża również jesiennym zbiorom w Chinach i może zwiększyć koszty na całym świecie.
Ortega twierdzi, że ceny żywności będą nadal rosły w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a długoterminowa dotkliwość będzie zależeć od stopnia niepowodzeń w zbiorach w niektórych krajach oraz od tego, jak szybko łańcuch dostaw może nadrobić zaległości.
Abdolreza Abbassian, ekonomista z FAO, mówi, że jest to kombinacja rzeczy, które zaczynają być bardzo niepokojące.
Ceny żywności związane ze zwiększonym popytem na zboża
Rosnące ceny żywności na całym świecie są spowodowane brakiem dostaw i rosnącym zapotrzebowaniem na podstawowe produkty do spiżarni, takie jak pszenica i palma. Indeks FAO, który śledzi miesięczne zmiany w powszechnie sprzedawanych światowych artykułach spożywczych, wykazał 41-procentowy wzrost cen pszenicy rok do roku.
Wskaźnik cen olejów roślinnych również wzrósł w ostatnim miesiącu o 1,7 proc., co stanowi 60-procentowy wzrost rok do roku spowodowany rosnącymi cenami oleju palmowego, które osiągnęły najwyższy poziom od 10 lat z powodu braku siły roboczej i rosnącego popytu na produkty.
Światowa cena cukru wzrosła o 53,5% rok do roku, co można przypisać złej pogodzie i podwyższonym cenom etanolu w Brazylii – największym eksporterze cukru na świecie.
Światowe ceny przetworów mlecznych również rosną o około 15 procent rok do roku, przy czym wzrost wynika z globalnego popytu na import i czynników sezonowych w Europie i Oceanii. Popyt na masło jest szczególnie duży.
Koszt mięsa pozostaje niezmieniony z miesiąca na miesiąc, ale odnotował wzrost o 26,3 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.
Wysokie ceny zbóż będą miały wpływ na kraje, które łączą wysokie wydatki gospodarstw domowych na żywność z dużą zależnością od importu. (Powiązane: Światowe ceny żywności skaczą do rekordowych poziomów… bez końca.)
Nigeria już teraz doświadcza ograniczeń w sile nabywczej gospodarstw domowych i dostępie do żywności, co pogorszył konflikt w północno-wschodniej części kraju.
W Kostaryce koszt importu zbóż jest o 34,8 proc. wyższy w pierwszych pięciu miesiącach roku w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r., mimo że wielkość importu wzrosła tylko o 5 proc.
Organy międzynarodowe i rządy krajowe podejmują obecnie kroki w celu zmniejszenia zależności od importu zbóż i innej żywności w krajach rozwijających się. Niektóre kraje pracują również nad szeroko zakrojonymi strategiami rozwoju bardziej zrównoważonych krajowych ekosystemów żywności.
Przetlumaczyla GR przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/2021-10-14-global-food-prices-highest-since-2011.html