Zdjęcie archiwalne: Kuter rybacki opuszcza port w Tromso w Norwegii. © Geography Photos/Universal Images Group via Getty Images
Jak donoszą źródła, amerykański okręt podwodny z napędem atomowym zaplątał się w sieć rybacką u wybrzeży północnej Norwegii, co dało jednemu lokalnemu rybakowi opowieść na wieki, ale zniszczyło jego połów halibuta.
Oygutt, statek rybacki z bazą w Tromso, w poniedziałek rano przywiózł około 200 kg halibuta i ponownie zarzucił sieci, mając nadzieję na podobny połów. Zamiast tego kapitan Harald Engen „wyciągnął” 7800-tonowy okręt podwodny z pociskami rakietowymi.
„Wracaliśmy do farmy rybnej na Sommaroya, gdy wezwała nas straż przybrzeżna” — powiedział Engen norweskiej stacji telewizyjnej NRK.
„Okręt podwodny wpłynął do naszej sieci na halibuta i przeciągnął ją dwie mile morskie na północ do morza”.
Z drogiego urządzenia została tylko boja.
„Sieć jest na dnie morza” — dodał 22-letni Engen.
„Już jej nie ma i prawdopodobnie nigdy jej nie znajdziemy”.
Rzecznik Straży Przybrzeżnej Kenneth Dahl potwierdził NRK, że łódź miała spotkanie z okrętem podwodnym.
Sprawcą wydaje się być USS Virginia, szybki okręt podwodny napędzany reaktorami jądrowymi i uzbrojony w pociski manewrujące, podały norweskie media.
Marynarka Wojenna USA poinformowała w oświadczeniu, że okręt odwiedził Tromso w ramach inicjatywy „odstraszania i obrony coraz bardziej złożonego środowiska bezpieczeństwa Dalekiej Północy”.
Śmigła 115-metrowej łodzi podwodnej zaplątały się w sieć Engen w poniedziałek, ale norweskie media i Marynarka Wojenna USA potrzebowały kilku dni, aby przyznać się do tego, co się stało.
Rzecznik 6. Floty USA, porucznik Pierson Hawkins, powiedział Business Insider, że incydent jest badany i nie potwierdził nazwy zaangażowanego statku.
„Słyszałem o innych statkach płynących przez łącza sieciowe, ale nikt tutaj nie słyszał o okręcie podwodnym, który by to robił” – powiedział Engen dla NRK, przyznając, że byłoby to tematem opowieści w pubie.
Chociaż nie żywi do Amerykanów urazy, Engen powiedział, że ma nadzieję na wymianę drogiego sprzętu.
Najpierw może będzie musiał zająć się papierkową robotą.
Według Hawkinsa „gdy USA odpowiadają za uszkodzenie sprzętu cywilnego, istnieje proces roszczeń w celu zwrotu kosztów”.
Norwegia jest jednym z członków założycieli NATO i graniczy z Rosją na Arktyce.
USA wielokrotnie wysyłały w ten rejon okręty wojenne, rzekomo w odpowiedzi na działania rosyjskiej floty.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/607719-norway-fisherman-nuclear-submarine/