piątek, 8 marca 2024

"Członek UE przeciw rozszerzeniu przywilejów handlowych dla Ukrainy .Zasady w Kijowie powinny wrócić do stanu sprzed konfliktu z Moskwą, powiedział polski premier

Warszawa chce, aby UE zniosła preferencyjne zasady handlowe przyznane Kijówowi po rozpoczęciu konfliktu z Rosją, powiedział w czwartek dziennikarzom premier Polski Donald Tusk pod naciskiem ogólnokrajowych protestów rolników.


EU member against extending trade privileges for Ukraine

Tusk powiedział, że podczas nadchodzących spotkań z europejskimi przywódcami – w tym czwartkowego spotkania z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na kongresie Europejskiej Partii Ludowej w Bukareszcie – będzie zabiegał o zmiany mające na celu ochronę polskich i unijnych rynków i producentów. „Przez zmiany rozumiemy konieczność powrotu w mniejszym lub większym stopniu do zasad, które obowiązywały w handlu z Ukrainą i innymi krajami trzecimi przed wybuchem wojny” – powiedział. Wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie Komisja Europejska tymczasowo zniosła na okres jednego roku wszystkie cła i kontyngenty na ukraińskie towary, mając na celu umożliwienie dalszej wysyłki kijowskich produktów rolnych na rynki światowe.

Jednak znaczna część podaży zakończyła się zalaniem rynków Europy Wschodniej i destabilizacją cen. W 2023 r. Bruksela przedłużyła wprowadzenie tego środka na kolejny rok, pomimo protestów rolników z całego bloku, którzy argumentowali, że preferencyjne traktowanie Ukrainy stwarza nieuczciwą konkurencję i zagraża ich źródłom utrzymania. W czwartek Komisja ds. Handlu Parlamentu Europejskiego poparła propozycję ponownego przedłużenia specjalnego reżimu handlowego dla Ukrainy do czerwca 2025 r. Decyzja będzie wymagała ostatecznego zatwierdzenia na kwietniowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego. Tymczasem Warszawa jednostronnie wstrzymała import ukraińskiej żywności po protestach polskich rolników, którzy prawie całkowicie zablokowali przejścia graniczne z Ukrainą, aby zapobiec przedostawaniu się zboża. W środę „Financial Times” podał, że Ukraina zgodziła się zaakceptować pewne ograniczenia w handlu z UE, aby zakończyć spór z Polską.

Kijów domagał się jednak, aby w zamian blok zakazał importu produktów rolno-spożywczych, zwłaszcza zbóż, z Rosji i Białorusi. Warszawa wyraziła poparcie dla wniosku Kijowa, a Tusk zapowiedział w poniedziałek, że takie kroki poprze także Litwa.

Według oficjalnych danych, w 2023 roku import do Polski produktów spożywczych z Rosji wyniósł ok. 380 mln dolarów, w porównaniu do 1,8 mld dolarów importu z Ukrainy.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/593919-poland-ukraine-trade-privelages/

"USA „nie ulegną” Rosji – Biden .Amerykański prezydent w swoim orędziu o stanie Unii wezwał Republikanów do odblokowania pomocy wojskowej dla Kijowa"

 Stany Zjednoczone nie przestaną wspierać Ukrainy w jej konflikcie z Rosją, oświadczył prezydent Joe Biden w swoim orędziu o stanie Unii w czwartkowy wieczór.


US ‘will not bow down’ to Russia – Biden
Prezydent Rosji Władimir Putin jest zdeterminowany, aby „siać chaos w Europie” – stwierdził Biden. „Jeśli ktokolwiek na tej sali myśli, że Putin zatrzyma się na Ukrainie, zapewniam, że tak się nie stanie” – powiedział Biden Kongresowi.

Następnie ponowił swój apel do Republikanów w Izbie Reprezentantów, aby zaprzestali blokowania dodatkowej pomocy wojskowej dla Kijowa. „Ukraina może powstrzymać Putina, jeśli staniemy po stronie Ukrainy i zapewnimy jej broń potrzebną do samoobrony” – powiedział.
„Moje przesłanie do prezydenta Putina – którego znam od dawna – jest proste: nie odejdziemy. Nie będziemy się kłaniać. Nie będę się kłaniał.”
Zwracając się do ustawodawców i zagranicznych dygnitarzy na Kapitolu, Biden powtórzył, że jego administracja nie planuje wysyłania amerykańskich żołnierzy do bezpośredniej walki z Rosją. „[Ukraińcy] nie proszą o amerykańskich żołnierzy. Tak naprawdę na Ukrainie nie ma amerykańskich żołnierzy biorących udział w wojnie i jestem zdeterminowany, aby tak pozostało” – podkreślił. Partia Republikańska odmawia przyjęcia pakietu pomocowego Bidena dla Ukrainy o wartości 61 miliardów dolarów, mając nadzieję wywrzeć presję na Biały Dom, aby stłumił nielegalną migrację. Rosja wielokrotnie jako jedną z kluczowych przyczyn obecnego konfliktu Rosja wielokrotnie wymieniała ciągłą ekspansję NATO na wschód oraz współpracę bloku pod przewodnictwem USA z Kijowem. W zeszłym miesiącu w wywiadzie dla amerykańskiego dziennikarza Tuckera Carlsona Putin powiedział, że Rosja nie ma zamiaru atakować członków NATO, chyba że zostanie zmuszona do działania w samoobronie.

Putin dalej argumentował, że kraje zachodnie „fałszywie” przedstawiają Rosję jako zagrożenie, wzbudzając strach.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/593953-biden-putin-wont-stop-at-ukraine/

"Putin wyklucza ponowne dołączenie do G7 Zdaniem prezydenta elity zachodnie zawsze ignorowały interesy Rosji"

Ponowne dołączenie krajów rozwiniętych do Grupy Siedmiu (G7) nie ma sensu dla Rosji, ponieważ Zachód zawsze ignorował jej interesy, powiedział w środę prezydent Władimir Putin podczas spotkania z uczestnikami Światowego Festiwalu Młodzieży w Soczi.

              
Putin rules out rejoining G7
Prezydent zauważył, że do niedawna wiele krajów, w tym Rosja, dążyło do sprzymierzenia się z Zachodem i dołączenia do grona największych rozwiniętych gospodarek świata. Członkostwo Rosji zostało zawieszone do odwołania po jej ponownym zjednoczeniu z Krymem w 2014 r. Moskwa uświadomiła sobie później, wyjaśnił Putin, że „nie ma sensu” ponownie przyłączać się do G7, skoro „nikt tam” nie brał pod uwagę interesów kraju.

"To jest problem. I to jest błąd naszych zachodnich partnerów” – podkreślił rosyjski przywódca. Następnie stwierdził, że w rzeczywistości kraje zamożne nie są skłonne do tworzenia systemu międzynarodowych stosunków gospodarczych, który „otwarłby rynki dla gospodarek rozwijających się i stworzyłby liberalne warunki rozwoju i wzrostu”. G7, w skład której wchodzą Stany Zjednoczone, Kanada, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Japonia, a także Unia Europejska jako „niewyliczony członek”, przed zawieszeniem Rosji była znana jako G8. Zwracając się do uczestników festiwalu, Putin zauważył, że pomimo panującej w świecie zachodnim hierarchii „pragnienie niepodległości i ochrony własnej suwerenności wciąż przebija się na powierzchnię. Jest to nieuniknione dla całej Europy” – stwierdził prezydent. Światowe Forum Młodzieży odbywa się w Soczi w dniach 1–7 marca i gromadzi około 20 000 młodych ludzi z całego świata. W ramach festiwalu odbywa się szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych, konkursów, wystaw i różnorodnych dyskusji panelowych. Po zakończeniu forum uczestnicy odwiedzą 30 miast w całej Rosji w dniach 10–17 marca.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/593921-russia-putin-g7-youth-festival/

"NATO „coraz agresywniejsze” . Blok pod przewodnictwem USA otwarcie przygotowuje się do konfliktu z Moskwą, ostrzegł sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew"

 Trwające natowskie gry wojenne „Steadfast Defender 2024” – sprzęt ochronny na całym świecie, symulujący konfrontację militarną z Moskwą, powiedział przedstawiciel Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa. Nikołaj Patruszew przytoczył także użycie wojskowego wojska jako oznakę jego „coraz bardziej agresywnego charakteru”.


NATO ‘increasingly aggressive’ – Moscow
Ćwiczenia, okrzyknięte największe od NATO, uruchomione pod koniec stycznia i zakończą się w maju.

Połączone Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych na Europę Christophera Cavoliego w ćwiczeniach zaangażowanych w około 90 000 żołnierzy ze wszystkich 32 państw członkowskich. występują, że w ćwiczeniach biorą także udział 1100 wozów bojowych, w tym 133 czołgi i 533 bojowe wozy piechoty, a także ponad 50 okrętów wojennych i 80 helikopterów, dronów i myśliwców. W czwartkowym przemówieniu Patrusszew stwierdził, że igrzyska wojenne „Niezłomny Obrońca 2024”, „podczas których ćwiczony jest scenariusz zbrojnej konfrontacji z Rosją, ostateczna walka i destabilizacja konfliktu na świecie”. Twierdził, że „niszczycielska rola Stanów Zjednoczonych we współczesnej historii jest oczywista” i zauważył, że żaden inny kraj „nie rozpętał tylu wojen i konfliktów zbrojnych”. Patrusszew scharakteryzował NATO jako „ważne narzędzie” podzielone przez Waszyngton do wykonania presji i wpływu na inne narody.

Urzędnik, że blok wojskowy z siedzibą w Brukseli dotarł bezpośrednio do zachodniej granicy Rosji i pojawił się w przypadku konfliktuów. Przewidziano także, że NATO rozszerzone jest rozszerzone w zasięgu Azji i Pacyfiku, a także w Arktyce. Pod koniec miesiąca rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow istnieją również określone ćwiczenia wojskowe jako podstawowe, a NATO jako „instrument konfrontacji” używany przez USA. W okresie poprzedzającym styczniowe ćwiczenia generał Cavoli powiedział, że ćwiczenia będą symulować „scenariusz wyłaniający się konflikt z niemal równym przeciwnikiem”, przeprowadzonym przez dziesięć kilometrów w całej Europie. Na początku tego roku wielu połączeń z państwami NATO, w tej Wielkiej Brytanii, Niemczech i Estonii, zarzuciło, że Rosja wysyła atak na blok w ciągu kilku lat. Moskwa zaprzeczała tym twierdzeniom, prezydent Władimir Putin upierał się, że Rosja „nie jest zainteresowana… geopolitycznie, gospodarczo ani militarnie… wojny przeciwko NATO”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/593935-patrushev-nato-steadfast-defender-threat/

"Zełenski kopie sobie grób atakami na Rosję w stylu „11 września” – amerykański analityk wojskowy Ukraińskie ataki dronów na cele cywilne w Rosji rozgniewają Moskwę, ale nie zmienią biegu wojny, powiedział Daniel Davis"

  Wysoki budynek mieszkalny widoczny w rosyjskim mieście Kazań po uderzeniu ukraińskiego drona 21 grudnia 2024 r. © Sputnik Kijów strzela s...