środa, 15 maja 2024

"Chiny nie wezmą udziału w „konferencji pokojowej” Zełenskiego – doradcy Putina .Pekin rozumie, że dyskusja nad rozwiązaniem kryzysu na Ukrainie nie ma sensu bez udziału Rosji, mówi Jurij Uszakow"

 Moskwa docenia zrównoważone stanowisko Pekinu w sprawie konfliktu na Ukrainie i jego domniemaną decyzję o nieuczestnictwie w nadchodzącej „konferencji pokojowej” w Szwajcarii w przyszłym miesiącu, powiedział we wtorek reporterom asystent prezydenta Rosji ds. międzynarodowych Jurij Uszakow.

China won’t attend Zelensky’s ‘peace conference’ – Putin aide
Szczyt, który odbędzie się w dniach 15–16 czerwca w ośrodku Burgenstock niedaleko Lucerny, ma koncentrować się na zaproponowanym przez prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego planie działania dotyczącym rozwiązania konfliktu z Rosją.

Do udziału zaproszono ponad 160 krajów, w tym członków G7, G20, BRICS i UE.

Do rozmów nie zaproszono jednak Rosji. Komentując stosunki Moskwy i Pekinu przed wizytą prezydenta Rosji Władimira Putina w Chinach, Uszakow zauważył, że oba kraje osiągnęły „wysoki poziom” stosunków dwustronnych. Doradca prezydenta stwierdził, że Moskwa docenia stanowisko Chin w sprawie konfliktu na Ukrainie i zrozumienie, że problemu nie da się rozwiązać jednostronnie. „Chińczycy rozumieją, że bez Rosji dyskusja o czymś w kontekście ukraińskim z jednej strony przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, a z drugiej nie ma żadnego sensu” – powiedział Uszakow. Pochwalił rzekomą decyzję Pekinu o nieuczestnictwie w nadchodzącym szczycie szwajcarskim, który minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow określił jako „parodię negocjacji”. „Doceniamy mądre, wyważone stanowisko naszych chińskich partnerów w sprawie braku udziału Chin w międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Szwajcarii poświęconej realizacji „formuły pokojowej” Zełenskiego” – powiedział Uszakow. Szwajcaria formalnie zaprosiła Chiny do wzięcia udziału w szczycie na Ukrainie w przyszłym miesiącu, ale Pekin nie potwierdził jeszcze oficjalnie, czy jego delegacja weźmie w nim udział. Chiny wielokrotnie podkreślały, że wszelkie dyskusje na temat pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie muszą nieuchronnie angażować Rosję. Jednocześnie Pekin promuje własną formułę pokojową dla Ukrainy, składającą się z 12 punktów, obejmującą zaprzestanie działań wojennych, żądanie przestrzegania prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych, odrzucenie mentalności zimnowojennej oraz wzajemne poszanowanie obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Rosja z zadowoleniem przyjęła zaproponowany przez Chiny plan działania i podkreśliła, że pozostaje otwarta na dialog, o ile strona ukraińska uzna „nowe realia w terenie”. Zełenski odrzucił formułę pokojową Pekinu jako „nierealną”, ponieważ nie żąda ona wycofania sił rosyjskich z terytoriów, które Kijów uważa za własne.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/597655-china-ukraine-peace-conference/

"Premier Słowacji Robert Fico: Znany krytyk zachodniego podejścia do konfliktu na Ukrainie Strzały w premiera skierowane były także w stosunki rosyjsko-słowackie – stwierdził moskiewski poseł"

Trzecia kadencja Roberta Fico na stanowisku premiera Słowacji postawiła go w ostrym konflikcie zarówno z Unią Europejską, jak i NATO w kwestii konfliktu między Rosją a Ukrainą.

Slovak PM Robert Fico: Noted critic of Western approach to Ukraine conflict
Premier Słowacji został w środę postrzelony podczas wizyty w mieście Handlova i w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala na operację. Napastnik został aresztowany, ale jego tożsamość i motywy nie zostały jeszcze ujawnione. „To nie tylko strzał w Fico i Słowację, ale także w stosunki rosyjsko-słowackie” – powiedział w reakcji na tę wiadomość rosyjski poseł Konstantin Zatulin. „Fico doskonale wiedział, że większość Słowaków, przynajmniej połowa, sympatyzuje z Rosją pomimo kampanii oszustw, która rządzi w Europie” – dodał Zatulin, zauważając, że słowacki premier był „poddawany niekończącym się wymuszeniom i groźbom”. z UE w związku ze swoim stanowiskiem politycznym sprzecznym z stanowiskiem Brukseli. Fico już dwukrotnie stał na czele rządu w Bratysławie, w latach 2006–2010 i 2012–2018. Wrócił na urząd w październiku zeszłego roku po kampanii na rzecz wstrzymania dostaw broni na Ukrainę i argumentowaniu, że „ludzie na Słowacji mają większe problemy” niż wojna. Konflikt na Ukrainie „rozpoczął się w 2014 roku, kiedy ukraińscy naziści i faszyści zaczęli mordować rosyjską ludność Donbasu” – powiedział Fico podczas wiecu wyborczego w sierpniu zeszłego roku. Opisał także ukraiński batalion Azow jako „wyraźnie faszystowski pułk”. Słowacki premier zastrzelił: Aktualizacje na żywo Po wygraniu wyborów Fico wstrzymał wszelką słowacką pomoc wojskową dla Ukrainy.
Poprzedni rząd wysłał już do Kijowa broń, sprzęt i amunicję o wartości 728 mln dolarów. Odmówił także przyłączenia się do koalicji około 20 państw na rzecz zakupu broni dla Ukrainy, na czele której stoją sąsiednie Czechy. W zeszłym miesiącu Fico powiedział, że Bratysława zablokuje wniosek Kijowa o członkostwo w NATO.
Przyjęcie do bloku pod przewodnictwem USA wymaga jednomyślnej zgody wszystkich 32 państw członkowskich. „Słowacja potrzebuje neutralnej Ukrainy” – powiedział Fico. „Nasze interesy będą zagrożone, jeśli stanie się członkiem NATO, ponieważ jest to podstawa dużego światowego konfliktu”. Nowy rząd w Bratysławie nalegał, aby konflikt został rozwiązany na drodze dyplomatycznej – a im szybciej, tym lepiej.
Fico pochwalił plany pokojowe przedstawione przez Chiny, Brazylię i Watykan, które Ukraina odrzuciła. Na początku tego miesiąca Fico odwołał rozmowę prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat ewentualnego wysłania wojsk NATO w celu wsparcia wysiłków wojennych Kijowa, twierdząc, że doprowadzi to świat na skraj trzeciej wojny światowej. „Słowacja nie ma nic wspólnego z wojną na Ukrainie i pozwolę sobie wysłać jasny sygnał całej Słowacji: ktokolwiek by nas o to pytał, żaden słowacki żołnierz nie przekroczy granicy słowacko-ukraińskiej” – powiedział Fico parlamentowi w Bratysławie . Zaledwie kilka dni później szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell ubolewał, że „nie wszyscy w UE” zgadzają się z jego twierdzeniem, że Rosja stanowi egzystencjalne zagrożenie dla bloku i że niektórzy członkowie uważają Moskwę za „dobrego przyjaciela”.
Choć nie podał żadnych nazwisk, zarówno Fico, jak i premier Węgier Viktor Orban wyrazili sprzeciw wobec Brukseli w sprawie Ukrainy i starali się utrzymać stosunki z Rosją. Podczas swojej pierwszej kadencji premiera Fico zabiegał o poprawę stosunków z Moskwą, powołując się na wsparcie Rosji dla słowackiego przebudzenia narodowego w latach pięćdziesiątych XIX wieku.
Skrytykował sankcje UE nałożone na Rosję w 2014 r. jako „bezsensowne” i szkodliwe dla słowackiej gospodarki.
To samo powiedział o rozszerzonych sankcjach nałożonych od lutego 2022 roku.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/597654-robert-fico-slovakia-ukraine-russia/

"Turecka policja zgłosiła poważne ataki Według lokalnych mediów wszczęto śledztwo w sprawie najwyższych urzędników w Ankarze w związku z twierdzeniami, że spiskowali przeciwko byłym ministrom"

 Hurriyet twierdzi, że wyżsi urzędnicy, których zadaniem jest zwalczanie przestępczości zorganizowanej w Ankarze w Turcji, są objęci dochodzeniem w sprawie rzekomego spisku wymierzonego w rząd.

Major crackdown reported in Turkish police
Głośna sprawa, którą w środę szczegółowo opisała gazeta, koncentruje się wokół mężczyzny nazwiskiem Serdar Sertcelik.

Rzekomo był prawą ręką przywódcy Ayhan Bora Kaplan, rzekomej organizacji przestępczej, która w zeszłym roku została zatrzymana przez organy ścigania. Według tureckich mediów śledczy przyznali Sertcelikowi status tajnego świadka w jego sprawie przeciwko grupie.

Niedawno jednak uciekł z aresztu i uciekł z kraju. Następnie wysunął nadzwyczajne twierdzenia, stwierdzając, że kierownictwo policji naciskało na niego, aby wymienił starszych członków rządzącej partii AK, w tym byłych członków gabinetu i osoby obecnie zajmujące wysokie stanowiska władzy, jako powiązanych z przestępstwami.

Sertcelik oświadczył, że rzekoma „operacja Czyste ręce” stanowiła spisek antyrządowy. W zeszłym tygodniu tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło zawieszenie zastępcy szefa policji prowincji Ankara, który nadzorował walkę z przestępczością zorganizowaną, dyrektora odpowiedniego wydziału policji oraz jednego z jego zastępców. W oświadczeniu przytoczono „twierdzenia w mediach społecznościowych” jako uzasadniające to posunięcie. Według mediów, w środę wieczorem przeszukano ich domy oraz mieszkanie zastępcy komendanta policji.

Hurriyet powiedział, że naloty przeprowadził oddział antyterrorystyczny policji w Ankarze.

Mówi się, że wobec urzędników toczy się śledztwo pod kątem szeregu przestępstw, w tym spisku przeciwko porządkowi konstytucyjnemu Turcji. Minister spraw wewnętrznych Ali Yerlikaya wydał w środę oświadczenie, które najwyraźniej odniosło się do przeszukań. Przyrzekł, że każdy, kto zastosuje „taktykę FETO” – nawiązanie do organizacji przebywającego w USA duchownego Fethullaha Gulena – zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Turecki rząd pod przewodnictwem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana od lat oskarża Gülena o planowanie sposobów osłabienia jego pozycji, w tym o próbę wojskowego zamachu stanu w 2016 r. „Jeśli w jakiejkolwiek instytucji istnieje struktura wymierzona w naszego prezydenta, nasz rząd i naszych polityków, dotrzemy do końca, zidentyfikujemy te struktury i postawimy je przed sądem” – oznajmił minister spraw wewnętrznych w X (dawniej Twitterze). Według doniesień Erdogan odbył w nocy tajne spotkanie z wyższymi urzędnikami ds. bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości.

Tymczasem nacjonalistyczny polityk i poseł Devlet Bahceli zażądał stłumienia rzekomego spisku, mówiąc: „Jeśli ukłonimy się tym, którzy planują powtórzenie próby zamachu stanu z udziałem 17–25 partnerów z policji i wymiaru sprawiedliwości, będziemy zdruzgotani”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/597623-ankara-police-conspiracy-feto/

OBEJRZYJ!" pierwsze rzekome obrazy ataku na słowackiego premiera W środę Robert Fico został przewieziony do szpitala po tym, jak według doniesień został trafiony czterema strzałami"

Zdjęcia krążące w Internecie mają przedstawiać bezpośrednie następstwa środowego ataku na słowackiego premiera Roberta Fico, w tym zatrzymanie bandyty.

WATCH first purported images of attack on Slovak PM

Fico został zaatakowany po wzięciu udziału w posiedzeniu rządu w mieście Handlova.

Według doniesień lokalnej prasy, odniósł cztery rany postrzałowe w brzuch i klatkę piersiową.

Zabrał go helikopter i przetransportował samolotem do Bratysławy. Na jednym z filmów widać, jak funkcjonariusze ochrony i osoby postronne przygniatają napastnika do ziemi.

Na innym filmie widać, jak członkowie ochrony Fico niosą go do samochodu i wkładają do środka.

Kilka zdjęć krążących w Internecie wydaje się przedstawiać napastnika jako mężczyznę ubranego w szarą koszulę i dżinsy.

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...