środa, 15 maja 2024

"Premier Słowacji Robert Fico: Znany krytyk zachodniego podejścia do konfliktu na Ukrainie Strzały w premiera skierowane były także w stosunki rosyjsko-słowackie – stwierdził moskiewski poseł"

Trzecia kadencja Roberta Fico na stanowisku premiera Słowacji postawiła go w ostrym konflikcie zarówno z Unią Europejską, jak i NATO w kwestii konfliktu między Rosją a Ukrainą.

Slovak PM Robert Fico: Noted critic of Western approach to Ukraine conflict
Premier Słowacji został w środę postrzelony podczas wizyty w mieście Handlova i w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala na operację. Napastnik został aresztowany, ale jego tożsamość i motywy nie zostały jeszcze ujawnione. „To nie tylko strzał w Fico i Słowację, ale także w stosunki rosyjsko-słowackie” – powiedział w reakcji na tę wiadomość rosyjski poseł Konstantin Zatulin. „Fico doskonale wiedział, że większość Słowaków, przynajmniej połowa, sympatyzuje z Rosją pomimo kampanii oszustw, która rządzi w Europie” – dodał Zatulin, zauważając, że słowacki premier był „poddawany niekończącym się wymuszeniom i groźbom”. z UE w związku ze swoim stanowiskiem politycznym sprzecznym z stanowiskiem Brukseli. Fico już dwukrotnie stał na czele rządu w Bratysławie, w latach 2006–2010 i 2012–2018. Wrócił na urząd w październiku zeszłego roku po kampanii na rzecz wstrzymania dostaw broni na Ukrainę i argumentowaniu, że „ludzie na Słowacji mają większe problemy” niż wojna. Konflikt na Ukrainie „rozpoczął się w 2014 roku, kiedy ukraińscy naziści i faszyści zaczęli mordować rosyjską ludność Donbasu” – powiedział Fico podczas wiecu wyborczego w sierpniu zeszłego roku. Opisał także ukraiński batalion Azow jako „wyraźnie faszystowski pułk”. Słowacki premier zastrzelił: Aktualizacje na żywo Po wygraniu wyborów Fico wstrzymał wszelką słowacką pomoc wojskową dla Ukrainy.
Poprzedni rząd wysłał już do Kijowa broń, sprzęt i amunicję o wartości 728 mln dolarów. Odmówił także przyłączenia się do koalicji około 20 państw na rzecz zakupu broni dla Ukrainy, na czele której stoją sąsiednie Czechy. W zeszłym miesiącu Fico powiedział, że Bratysława zablokuje wniosek Kijowa o członkostwo w NATO.
Przyjęcie do bloku pod przewodnictwem USA wymaga jednomyślnej zgody wszystkich 32 państw członkowskich. „Słowacja potrzebuje neutralnej Ukrainy” – powiedział Fico. „Nasze interesy będą zagrożone, jeśli stanie się członkiem NATO, ponieważ jest to podstawa dużego światowego konfliktu”. Nowy rząd w Bratysławie nalegał, aby konflikt został rozwiązany na drodze dyplomatycznej – a im szybciej, tym lepiej.
Fico pochwalił plany pokojowe przedstawione przez Chiny, Brazylię i Watykan, które Ukraina odrzuciła. Na początku tego miesiąca Fico odwołał rozmowę prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat ewentualnego wysłania wojsk NATO w celu wsparcia wysiłków wojennych Kijowa, twierdząc, że doprowadzi to świat na skraj trzeciej wojny światowej. „Słowacja nie ma nic wspólnego z wojną na Ukrainie i pozwolę sobie wysłać jasny sygnał całej Słowacji: ktokolwiek by nas o to pytał, żaden słowacki żołnierz nie przekroczy granicy słowacko-ukraińskiej” – powiedział Fico parlamentowi w Bratysławie . Zaledwie kilka dni później szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell ubolewał, że „nie wszyscy w UE” zgadzają się z jego twierdzeniem, że Rosja stanowi egzystencjalne zagrożenie dla bloku i że niektórzy członkowie uważają Moskwę za „dobrego przyjaciela”.
Choć nie podał żadnych nazwisk, zarówno Fico, jak i premier Węgier Viktor Orban wyrazili sprzeciw wobec Brukseli w sprawie Ukrainy i starali się utrzymać stosunki z Rosją. Podczas swojej pierwszej kadencji premiera Fico zabiegał o poprawę stosunków z Moskwą, powołując się na wsparcie Rosji dla słowackiego przebudzenia narodowego w latach pięćdziesiątych XIX wieku.
Skrytykował sankcje UE nałożone na Rosję w 2014 r. jako „bezsensowne” i szkodliwe dla słowackiej gospodarki.
To samo powiedział o rozszerzonych sankcjach nałożonych od lutego 2022 roku.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/597654-robert-fico-slovakia-ukraine-russia/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...