AUTOR: TYLER DURDEN
BRICS jest stowarzyszeniem pięciu
głównych krajów, w
tym Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki
Południowej Afryki. Wyróżniając się
wschodzącymi gospodarkami, grupa
dążyła do poprawy koordynacji
dyplomatycznej, zreformowania
globalnych instytucji finansowych i
ostatecznie służenia jako przeciwwaga dla
zachodniej hegemonii.
24 sierpnia 2023 roku BRICS ogłosił, że
formalnie przyjmie sześciu nowych
członków na początku 2024 roku: Arabię
Saudyjską, Iran, Etiopię, Egipt, Argentynę i
Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA).
Na tej grafice Marcus Lu i Bhabna Banerjee
z Visual Capitalist przedstawiają oparty na
danych przegląd tego, w jaki sposób
ekspansja BRICS zwiększy wpływy i zasięg
grupy.
Udział w światowym PKB
Ponieważ większość nowych członków BRICS uważa się za gospodarki rozwijające się, ich dołączenie do grupy nie będzie miało większego wpływu na jej ogólny udział w PKB.
Poniższa tabela zawiera prognozy PKB na 2023 r., dzięki uprzejmości MFW.
Oczekuje się, że pierwotna szóstka członków BRICS będzie miała łączny PKB w wysokości 27,6 biliona dolarów w 2023 r., co stanowi 26,3% globalnej całości. Po uwzględnieniu nowych członków oczekiwany wzrost PKB nieznacznie wzrośnie do 30,8 biliona dolarów, co wystarcza na 29,3% udziału w świecie.
Udział ludności na świecie
BRICS zawsze reprezentował znaczną część światowej populacji dzięki Chinom i Indiom, które są jedynymi krajami z ponad 1 miliardem ludzi.
Dwie największe populacje dodawane do BRICS to Etiopia (126,5 mln) i Egipt (112,7 mln). Poniższa tabela zawiera dane dotyczące populacji z World Population Review, który jest datowany na rok 2023.
Możliwe, że BRICS może ostatecznie przekroczyć 50% światowej populacji, ponieważ wiele innych krajów wyraziło chęć przyłączenia się.
Udział w produkcji ropy naftowej
Chociaż świat próbuje odejść od paliw kopalnych, światowy rynek ropy naftowej jest nadal niewiarygodnie duży – a BRICS ma odegrać w nim znacznie większą rolę. Wynika to głównie z przyjęcia Arabii Saudyjskiej, która sama odpowiada za 12,9% światowej produkcji ropy.
Na podstawie danych z 2022 r. z Energy Institute Statistical Review of World Energy, udział BRICS w produkcji ropy wzrośnie z 20,4% do 43,1%.
Warto zauważyć, że Chiny naciskają, aby handel ropą był denominowany w juanie, a przyjęcie Arabii Saudyjskiej do BRICS może wzmocnić te ambicje, potencjalnie zmieniając dynamikę globalnego handlu ropą.
Udział w światowym eksporcie
Ostatnim wskaźnikiem zawartym w naszej grafice jest globalny eksport, który opiera się na danych Światowej Organizacji Handlu z 2022 roku. Widzimy, że ekspansja BRICS zwiększy udział grupy w światowym eksporcie (handel towarami) do 25,1% z 20,2%.
Nic dziwnego, że Chiny są największym eksporterem na świecie. Główni eksporterzy, którzy nie są częścią BRICS, to USA (8,3%), Niemcy (6,6%), Holandia (3,9%) i Japonia (3,0%).
Kto jeszcze chce dołączyć?
Według Reutersa jest ponad 40 krajów, które wyraziły zainteresowanie przystąpieniem do BRICS. Mniejsza grupa 16 krajów złożyła wniosek o członkostwo, a lista ta obejmuje Algierię, Kubę, Indonezję, Palestynę i Wietnam.
Wraz ze wzrostem liczebności grupy, różne opinie i priorytety wśród jej członków mogą powodować napięcia w przyszłości. Na przykład Indie i Chiny miały w ostatnich latach liczne spory graniczne, podczas gdy nowo wybrany prezydent Brazylii starał się "rozpocząć nową erę stosunków" z USA.
Jedno jest jednak pewne, że wkrótce potrzebny będzie nowy akronim grupy.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.zerohedge.com/