piątek, 13 września 2024

"Izrael pozbawia zagranicznych dziennikarzy akredytacji Sieć katarska „stanowi zagrożenie dla IDF” – według oświadczenia rządu"

 Israel strips foreign journalists of accreditation

Rząd Izraela poinformował, że cofa akredytacje prasowe dziennikarzy Al Jazeery pracujących w tym kraju. Decyzja ta zapadła cztery miesiące po tym, jak państwo żydowskie zamknęło tam biuro katarskiej sieci telewizyjnej.
Izraelskie biura Al Jazeery zostały zamknięte 5 maja, a ich strony internetowe zostały zablokowane, ponieważ Izrael nazwał relacje stacji na temat konfliktu w Strefie Gazy „podżeganiem” do terroryzmu.

Firma potępiła izraelską decyzję o zablokowaniu jej działalności jako „akt przestępczy”. W czwartek biuro prasowe rządu Izraela (GPO) oświadczyło na antenie X, że „cofuje karty GPO dziennikarzy Al Jazeery pracujących w Izraelu (z zastrzeżeniem przesłuchania), po jednomyślnej decyzji rządu z maja o zamknięciu kanału w Izraelu i zakazie jego transmisji”. W oświadczeniu zacytowano również dyrektora służby prasowej Nitzana Chena, który powiedział, że „Al Jazeera rozpowszechnia fałszywe treści, które obejmują podżeganie przeciwko Izraelczykom i Żydom i stanowią zagrożenie dla żołnierzy Sił Obronnych Izraela”.

Chen twierdził, że używanie legitymacji prasowych w trakcie pracy dziennikarzy „samo w sobie może zagrozić bezpieczeństwu państwa w tym czasie”. Nowe środki będą miały zastosowanie do dziennikarzy i nadawców Al-Dżaziry w języku hebrajskim i arabskim, zgodnie z informacjami biura prasowego.

Nie dotyczą jednak producentów i fotografów sieci.

„Uchylenie będzie ważne tak długo, jak długo będą obowiązywać przepisy Knesetu i tymczasowe zarządzenie” — powiedział GPO. Według raportu AFP, powołującego się na izraelskiego urzędnika znającego sprawę, najnowsza decyzja będzie miała wpływ na czterech pełnoetatowych dziennikarzy Al-Dżaziry z obywatelstwem izraelskim. Izraelscy urzędnicy próbowali zamknąć biuro Al-Dżaziry w kraju co najmniej od 2017 r., kiedy premier Benjamin Netanjahu oskarżył stację o „podżeganie”.

Wówczas sieć potępiła takie inicjatywy i nalegała, że ​​będzie nadal „profesjonalnie i dokładnie” relacjonować wydarzenia na terytoriach zamieszkanych przez Palestyńczyków. W kwietniu izraelski parlament zatwierdził ustawę zezwalającą na tymczasowe zamknięcie zagranicznych sieci uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Nowa ustawa upoważniła władze do nakazania dostawcom telewizji zablokowania nadawania przez wyznaczone stacje, zamknięcia ich lokalnych biur, zajęcia ich sprzętu i ograniczenia dostępu do ich stron internetowych. Międzynarodowe grupy praw człowieka potępiły potencjalne skutki ustawy i zamknięcie biur Al Jazeery. Uruchomiona w 1996 r. katarska sieć jest jedną z niewielu globalnych stacji medialnych, które mają fizyczną obecność zarówno w Strefie Gazy, jak i w Izraelu, zgodnie z informacjami Komitetu Ochrony Dziennikarzy.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/603922-israel-aljazeera-journalists-ban/

"Putin wydaje nowe ostrzeżenie dla NATO Dalekosiężne ataki na Rosję oznaczałyby bezpośrednie zaangażowanie w konflikt na Ukrainie"

 Putin issues new warning to NATO

Ukraina nie ma możliwości korzystania z zachodnich systemów dalekiego zasięgu, dodał Putin, zauważając, że namierzanie takich uderzeń wymaga informacji wywiadowczych z satelitów NATO, podczas gdy rozwiązania ogniowe mogą być „wprowadzane tylko przez personel wojskowy NATO”. Oznacza to, że kraje NATO, USA i kraje europejskie walczą z Rosją. „Jeśli ta decyzja zostanie podjęta, nie będzie to oznaczało nic innego, jak bezpośredni udział krajów NATO, USA i krajów europejskich w konflikcie na Ukrainie” — powiedział prezydent Rosji.

„Ich bezpośredni udział oczywiście znacząco zmienia samą istotę, samą naturę konfliktu”. Mając to na uwadze, dodał Putin, Rosja „podejmie odpowiednie decyzje w oparciu o zagrożenia, przed którymi stoimy”. Niektóre ograniczenia dotyczące korzystania z broni dostarczanej przez Zachód zostały pierwotnie wprowadzone, aby umożliwić USA i ich sojusznikom twierdzenie, że nie byli bezpośrednio zaangażowani w konflikt z Rosją, podczas gdy Ukraina została uzbrojona na kwotę 200 miliardów dolarów.

Kijów domaga się zniesienia ograniczeń od maja. Sekretarz stanu USA Antony Blinken i brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy zasugerowali, że ograniczenia mogą zostać zniesione w tym tygodniu, powołując się na rzekome dostarczenie irańskich pocisków balistycznych do Rosji jako pretekst.

Iran zaprzeczył wysłaniu jakichkolwiek pocisków do Rosji, nazywając oskarżenia „wojną psychologiczną” ze strony krajów mocno zaangażowanych w zbrojenie Ukrainy. Putin wcześniej ostrzegał członków NATO, aby byli świadomi „czego używają”, omawiając plany umożliwienia Kijowowi uderzenia głęboko na terytorium Rosji przy użyciu broni dostarczonej przez Zachód.

Rozmawiając z głównymi agencjami informacyjnymi na marginesie Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu (SPIEF) w czerwcu, prezydent Rosji powiedział, że Rosja odpowie zestrzeleniem broni, o której mowa, a następnie odwetem na odpowiedzialnych. Jedną z możliwych reakcji, o których wspomniał wówczas Putin, było uzbrojenie zachodnich wrogów w precyzyjną broń dalekiego zasięgu.

"Ponad 30 krajów chce współpracować z BRICS – Putin Grupa omówi nową ścieżkę do członkostwa na nadchodzącym szczycie w Rosji, powiedział prezydent"

Over 30 countries looking to work with BRICS – Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin bierze udział w spotkaniu z wysoko postawionymi urzędnikami BRICS odpowiedzialnymi za sprawy bezpieczeństwa i doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego w Pałacu Konstantyna w Strelnej na przedmieściach Petersburga w Rosji. © Sputnik / Vyacheslav Prokofyev
Członkowie BRICS planują pogłębić swoje partnerstwo w ramach organizacji, powiedział w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin, dodając, że 34 kraje wyraziły gotowość do uczestnictwa w grupie w takiej czy innej formie.
BRICS została założona w 2006 roku przez Brazylię, Rosję, Indie i Chiny, a Republika Południowej Afryki dołączyła w 2011 roku.

Grupa rozszerzyła się w tym roku, gdy Egipt, Etiopia, Iran, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się pełnoprawnymi członkami.

Rosja, która obecnie przewodniczy organizacji, będzie gospodarzem kolejnego szczytu BRICS w Kazaniu w dniach 22–24 października. „Nie mogliśmy zignorować rosnącego zainteresowania BRICS ze strony wielu państw.

Jak dotąd ponad trzy tuziny krajów, dokładnie 34 państwa, zadeklarowały chęć przyłączenia się do działań naszej grupy”, powiedział Putin na spotkaniu przedstawicieli ds. bezpieczeństwa BRICS w Petersburgu. Według rosyjskiego przywódcy członkowie zgodzili się omówić przyznanie statusu partnera krajom chętnym do uczestnictwa w pracach grupy i potencjalnie zatwierdzić niektórych oferentów podczas nadchodzącego szczytu w Kazaniu. „Planujemy również rozważyć zakres możliwych kandydatów do otrzymania takiego statusu”, powiedział Putin. Kraje BRICS mają obecnie około 3,6 miliarda ludzi, czyli 45% światowej populacji.

Stanowią 28% światowego nominalnego produktu krajowego brutto i ponad jedną trzecią globalnego PKB w kategoriach parytetu siły nabywczej.

Łącznie dziesięciu członków odpowiada za około 40% światowej produkcji ropy naftowej. W czerwcu rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ogłosił, że BRICS zagłosowało za tymczasowym zawieszeniem nowych wniosków o członkostwo i skupieniem się na integracji krajów, które przystąpiły w 2024 r.

Ławrow dodał, że nowa kategoria „krajów partnerskich” zostanie utworzona jako „kamień milowy” do pełnego członkostwa.
Algieria, Wietnam, Indonezja, Turcja, Pakistan, Malezja, Nigeria, Tajlandia, Wenezuela, Kazachstan, Kuba, Palestyna, DR Kongo, Gabon, Bangladesz, Bahrajn, Białoruś, Kuwejt, Senegal i Boliwia należą do krajów chętnych do przystąpienia do BRICS. W zeszłym tygodniu rosyjski doradca prezydencki Jurij Uszakow powiedział, że Turcja oficjalnie złożyła wniosek o przystąpienie do grupy, dodając, że prezydent Recep Tayyip Erdogan przyjął zaproszenie Kremla na nadchodzący szczyt. Na początku tego miesiąca premier Malezji Anwar Ibrahim powiedział, że jego kraj również weźmie udział w spotkaniu, podkreślając, że z niecierpliwością czeka na decyzję w sprawie swojego wniosku. W sierpniu Azerbejdżan poinformował, że oficjalnie złożył wniosek o członkostwo.

A na początku tego roku tajski minister spraw zagranicznych powiedział, że jego kraj ma nadzieję dołączyć do BRICS po złożeniu formalnego wniosku na ministerialnym spotkaniu grupy.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/603908-putin-thirty-states-join-brics/

"Szwecja zapłaci imigrantom za wyjazd Posunięcie to jest częścią „zmiany paradygmatu” w polityce migracyjnej państwa nordyckiego, powiedział minister rządu Johan Forssell"

 Sweden to pay immigrants to leave


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/603938-sweden-pay-migrants-leave/

"Państwo UE mówi Ukraińcom, żeby wrócili do domu i walczyli Zachód nie powinien dotować uchylających się od poboru zasiłkami dla uchodźców, powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski"

 EU state tells Ukrainians to go home and fight



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/603915-sikorski-ukrainian-refugees-mobilization/

"Francuski sąd karze grzywną kobiety za nazywanie żony Macrona mężczyzną Jeden z nich twierdził, że wybitny prawnik ma dowody na to, że Brigitte Macron przeszła zmianę płci"

 French court fines women for calling Macron’s wife a man



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/603924-brigitte-macron-transgender-lawsuit/

"Mossad podłożył ładunki wybuchowe w pagerach Hezbollahu – media Izraelskie manipulacje wywiadowcze rzekomo doprowadziły do ​​wtorkowej fali eksplozji, w których podobno zraniono tysiące osób"

  ZDJĘCIE Z ARCHIWUM: Ambulans w Bejrucie w Libanie pośród serii eksplozji 17 września 2024 r. © Houssam Shbaro / Anadolu via Getty Images ...