Wówczas Putin powiedział, że chciałby omówić różne kwestie międzynarodowe z pozostałymi przywódcami.
Inicjatywa została początkowo pozytywnie przyjęta przez wszystkich czterech, ale USA i ich sojusznicy byli podobno niechętni do jej realizacji, według TASS. W 2021 r. Putin oświadczył, że nadal spodziewa się, że szczyt się odbędzie.
W lutym 2022 r., około tydzień przed wybuchem działań wojennych między Kijowem a Moskwą, Pieskow oświadczył, że inicjatywa rosyjskiego przywódcy jest nadal na stole.
Powiedział również, że rosnące napięcia w Europie w tamtym czasie byłyby jednym z głównych punktów programu, gdyby spotkanie się odbyło.
„Ten temat powinien być omawiany na wysokim szczeblu” – powiedział wówczas rzecznik Kremla. W rozmowie z rosyjskim portalem Izwiestia w środę Pieskow powiedział, że „prezydent pozostaje otwarty na kontakty, ale perspektywa takiego spotkania [wydaje się] nierealna z znanych powodów”. Relacje między Rosją a USA i ich zachodnimi sojusznikami gwałtownie się pogorszyły w związku z konfliktem na Ukrainie.
Moskwa opisała go jako wojnę zastępczą prowadzoną przez Zachód i oskarżyła Waszyngton i jego sojuszników o celową eskalację.
USA wielokrotnie mówiły o potrzebie osłabienia Rosji, a prezydent Joe Biden przysięgał, że Moskwa nigdy nie wygra z Kijowem. USA, Francja i Wielka Brytania należą do głównych zwolenników Kijowa, dostarczając Ukrainie sprzęt wojskowy i amunicję. Kontakty między przywódcami państw zachodnich a Rosją również praktycznie ustały w trakcie konfliktu.
Putin ostatni raz rozmawiał z Bidenem przez telefon w lutym 2022 r., przed wybuchem działań wojennych.
W pierwszych miesiącach konfliktu Putin i prezydent Francji Emmanuel Macron utrzymywali kontakt telefoniczny, ale pod koniec 2022 r. kontakt ten również ustał.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/604687-un-security-council-meeting-unrealistic/