Belgijska minister obrony Ludivine Dedonder, belgijski premier Alexander De Croo i ukraiński przywódca Władimir Zełenski w bazie lotniczej Melsbroek w Brukseli, Belgia, 28 maja 2024 r. © Global Look Press / Global Look Press/Keystone Press Agency/Eric Lalmand
Stany Zjednoczone wyposażyły myśliwce F-16, które inne państwa członkowskie NATO dostarczyły Ukrainie, w zaawansowane rozwiązania do walki elektronicznej, do których inni członkowie bloku wojskowego nie mają dostępu, twierdzi ukraińska agencja prasowa Defense Express.
Kijów otrzymało obietnicę dostarczenia do 80 samolotów bojowych w zeszłym roku od kilku państw NATO, w tym USA, Francji, Bułgarii, Danii, Holandii, Belgii, Kanady, Luksemburga, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii i Szwecji. Narody utworzyły „koalicję F-16”, aby usprawnić dostawy i zorganizować szkolenia pilotów.
W artykule opublikowanym w środę Defense Express poinformował, że modernizacje samolotów F-16 przeznaczonych dla Ukrainy zostały przeprowadzone przez 68.
Eskadrę Walki Elektronicznej Sił Powietrznych USA.
Gazeta twierdziła, że Holandia i Dania „nie miały dostępu do amerykańskich zaawansowanych rozwiązań”.
Zwróciła jednak uwagę, że „możliwe, że jest to tylko kwestia zainteresowania, a europejscy partnerzy po prostu nie wykazali się odpowiednią inicjatywą”.
W poniedziałek centrum doskonałości w dziedzinie walki elektronicznej Sił Powietrznych na Florydzie opublikowało oświadczenie, w którym stwierdziło, że „niedawno współpracowało ze swoimi duńskimi i norweskimi odpowiednikami w celu wsparcia dostawy samolotów F-16 z Danii i Holandii na Ukrainę”.
W rezultacie „do walki o Kijów dołącza kolejna zdolność walki elektronicznej”.
Zgodnie z dokumentem eksperci z 68. Eskadry Walki Elektronicznej przeprogramowali systemy walki elektronicznej w omawianych samolotach F-16.
W oświadczeniu dodano, że „system używany w wkrótce dostarczonych samolotach F-16 to taki, którego USA nie mają w swoim inwentarzu”.
Centrum poinformowało również, że otrzyma „przetestowane w boju dane” od ukraińskich sił powietrznych, które mogą okazać się cenne w „konflikcie na bliskim dystansie”.
Wojna elektroniczna – obejmująca wiele technik zakłócania sygnału GPS, radarów i komunikacji – była szeroko stosowana zarówno przez Ukrainę, jak i Rosję podczas konfliktu między sąsiadującymi państwami.
W poście na swoim kanale Telegram na początku sierpnia ukraiński przywódca Władimir Zełenski potwierdził dostawę pierwszych F-16 do kraju, twierdząc, że przybliżą one „nasze zwycięstwo”.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow argumentował, że wyprodukowane w USA samoloty bojowe nie są „magiczną pigułką”, jak ma to miejsce w przypadku innej zachodniej broni.
Przetlumaczono prezez translator Google
zrodlo\;https://www.rt.com/news/603190-ukrainian-media-us-f-16-advanced-equipment/