Jak wynika z niedawnego sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS), liczba Ukraińców skłonnych do ustępstw terytorialnych wobec Moskwy w zamian za pokój wzrosła w ciągu ostatniego roku trzykrotnie. Z opublikowanego we wtorek sondażu wynika, że 32% respondentów stwierdziło, że wierzy, że „w trosce o jak najszybsze osiągnięcie pokoju i zachowanie niepodległości Ukraina mogłaby zrzec się części swojego terytorium” w porównaniu z zaledwie 10%, które stwierdziło to samo w Maj 2023.
Badanie przeprowadzono w dwóch falach, w dniach 16-22 maja oraz 20-25 czerwca, i wzięło w nim udział odpowiednio 1067 i 2008 respondentów.
Liczba Ukraińców otwartych na ustępstwa terytorialne przez pierwszy rok konfliktu utrzymywała się na poziomie poniżej 10%, ale – jak wynika z poprzednich sondaży przeprowadzonych przez KIIS – od maja 2023 roku stale rośnie.
Pod koniec 2023 roku, po niepowodzeniu głośnej ukraińskiej letniej kontrofensywy, 19% respondentów stwierdziło, że zgodziłoby się na oddanie części ziemi w zamian za pokój. W lutym 2024 roku, kiedy wojska rosyjskie rozpoczęły własną ofensywę i zajęły strategiczne miasto Awdiejewka w Donbasie, liczba ta wzrosła do 26%.
Według KIIS, kiedy w maju 2024 r. siły Moskwy rozpoczęły kolejną ofensywę w obwodzie charkowskim w północno-wschodniej Ukrainie, odsetek ten wzrósł jeszcze bardziej do 32%. W tym samym okresie liczba przeciwników jakichkolwiek ustępstw spadła z 74% do 55%.
W ramach najnowszego badania respondentom zaprezentowano także kilka modeli potencjalnego porozumienia pokojowego między Kijowem a Moskwą. W pierwszym wariancie Rosja zachowała kontrolę nad Krymem i czterema innymi byłymi terytoriami ukraińskimi, a Kijów porzucił swoje ambicje NATO i jedynie przystąpił do UE. Model ten poparło 38% respondentów, z czego 30% określiło go jako opcję „trudną”, ale „akceptowalną”. Odrzuciła ją ponad połowa ankietowanych (54%).
Druga opcja zakładała utrzymanie przez Rosję nowo nabytych terytoriów, ale zezwolenie Ukrainie na wstąpienie zarówno do NATO, jak i UE. Poparła ją blisko połowa respondentów (47%), a 38% odrzuciła.
Trzecia opcja zakładała, że Moskwa oddałaby kontrolę nad obwodami Chersoń i Zaporoże z powrotem Kijówowi, zachowując jednak dwie republiki Donbasu i Krym. W tym scenariuszu Ukraina dołączyłaby także do UE i NATO. Model ten poparło 57% respondentów, a 20% określiło go jako „umowę łatwą do zaakceptowania”. Odrzuciła ją jedna trzecia respondentów.
Negocjacje między Rosją a Ukrainą załamały się wiosną 2022 roku, a obie strony oskarżały się wzajemnie o stawianie nierealistycznych żądań. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Ukraina musi stać się krajem neutralnym i zrzec się roszczeń do nowych regionów Rosji, aby jakiekolwiek rozmowy pokojowe zakończyły się sukcesem.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/601562-ukrainians-territorial-concessions-peace-poll/