Robot został wysłany do Houston w Teksasie, gdzie policja prowadzi dochodzenie w sprawie miejsca podejrzewanego o związek z napastnikiem w śmiertelnym ataku w Nowym Orleanie, 1 stycznia 2025 r. © Brett Coomer / Houston Chronicle via AP
Federalne władze USA prowadzą dochodzenie w sprawie ataku w Nowym Orleanie w Luizjanie jako „aktu terroryzmu”, po tym jak co najmniej 15 osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych, gdy weteran armii USA wjechał SUV-em w tłum świętujący Nowy Rok.
Jak przebiegał atak
Chaos wybuchł w kultowej dzielnicy francuskiej Nowego Orleanu około 3:15 rano 1 stycznia 2025 r., gdy świętujący Nowy Rok na Bourbon Street zostali uderzeni przez białą ciężarówkę Ford F-150 Lightning, która przebiła się przez gęsto zatłoczony tłum.
Naoczni świadkowie opisali ciężarówkę jako pędzącą ulicą z dużą prędkością, skręcającą w pieszych, a następnie uderzającą w dźwig budowlany.
Po wypadku kierowca wysiadł z pojazdu i otworzył ogień do reagujących policjantów z karabinu szturmowego. W wyniku strzelaniny dwóch policjantów zostało rannych, zanim funkcjonariusze śmiertelnie postrzelili podejrzanego, później zidentyfikowanego jako 42-letni Shamsud-Din Jabbar.
Wewnątrz pojazdu i w pobliżu miejsca wypadku odkryto broń i podejrzane urządzenia wybuchowe, co wzbudziło obawy o premedytację i potencjalnych wspólników.
Ofiary i ofiary
W wyniku ataku zginęło 15 osób, w tym podejrzany.
Dwanaście ofiar zginęło na miejscu, a trzy inne zmarły w lokalnych szpitalach z powodu odniesionych obrażeń.
Wśród zmarłych byli zarówno miejscowi, jak i turyści zgromadzeni na obchodach Nowego Roku.
Rannych zostało 35 innych osób, w tym dwóch policjantów, którzy odnieśli rany postrzałowe podczas wymiany ognia z Jabbarem.
Wiele ofiar pozostaje w szpitalu, a kilka jest w stanie krytycznym.
Weteran armii USA inspirowany ISIS
Shamsud-Din Jabbar, podejrzany o atak, był weteranem armii USA, który służył w czynnej służbie od 2007 do 2015 roku i kontynuował służbę w rezerwie armii do 2020 roku.
Został wysłany do Afganistanu od lutego 2009 do stycznia 2010 roku i miał stopień sierżanta sztabowego w momencie zwolnienia ze służby.
W pojeździe Jabbara znaleziono flagę Państwa Islamskiego (IS, dawniej ISIS), co skłoniło federalnych śledczych do zaklasyfikowania incydentu jako potencjalnego ataku terrorystycznego.
Urzędnicy ujawnili, że Jabbar przeszedł na islam w ciągu ostatniego roku i mógł zostać zradykalizowany w Internecie.
„Zaledwie kilka godzin przed atakiem zamieścił w mediach społecznościowych filmy wskazujące, że inspirował się ISIS i wyraził chęć zabijania” — powiedział prezydent Joe Biden w swoim przemówieniu do narodu.
Jednak nie potwierdzono żadnej bezpośredniej komunikacji między Jabbara a ISIS.
Jabbar, pochodzący z Beaumont w Teksasie, nie miał znaczącej przeszłości kryminalnej, ale według doniesień w ostatnich miesiącach wykazywał nieprzewidywalne zachowanie.
Poszukiwania podejrzanych wspólników
Władze uważają, że Jabbar mógł nie działać sam.
FBI znalazło dowody sugerujące koordynację, w tym bomby rurowe rzekomo powiązane z bezprzewodowym detonatorem znalezionym w ciężarówce Jabbara.
„Nie wierzymy, że Jabbar działał całkowicie sam i agresywnie badamy każdy trop” — powiedziała zastępczyni agenta specjalnego FBI Alethea Duncan.
Organy ścigania podążają tropami dotyczącymi znanych współpracowników Jabbara i wszelkich potencjalnych wspólników, którzy mogli pomóc w planowaniu lub przeprowadzeniu ataku.
Możliwe powiązania z wybuchem Cybertrucka
Tego samego dnia Tesla Cybertruck eksplodowała przed Trump International Hotel w Las Vegas, zabijając jedną osobę i raniąc siedem.
Oba pojazdy biorące udział w tych incydentach zostały wypożyczone za pośrednictwem tej samej aplikacji, co budzi podejrzenia o skoordynowanym ataku.
Chociaż nie ustalono jednoznacznie związku między atakiem w Nowym Orleanie a eksplozją w Las Vegas, federalni śledczy badają „możliwy związek” – powiedział Biden, przestrzegłjąc opinię publiczną przed wyciąganiem przedwczesnych wniosków.