sobota, 9 listopada 2024

"Minister gospodarki ubiega się o stanowisko kanclerza Niemiec .Oświadczenie Roberta Habecka nastąpiło kilka dni po rozpadzie rządzącej koalicji „sygnalizacji świetlnej” w wyniku sporów dotyczących budżetu"

 Economy minister seeking German chancellorship



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/607406-germany-economy-minister-runs-for-chancellor/

"Wiele ofiar śmiertelnych zgłoszonych w podejrzewanym ataku terrorystycznym w Pakistanie Co najmniej 24 osoby zginęły w wyniku wybuchu na stacji kolejowej Quetta w Beludżystanie, donoszą lokalne media"

 Multiple deaths reported in suspected Pakistan terrorist attack

Siły bezpieczeństwa odgrodziły teren. Starszy inspektor ds. operacji policyjnych w Quetta, Mohammad Baloch, powiedział w oświadczeniu, że władze badają twierdzenia BLA.

Zauważył, że incydent rzeczywiście „wyglądał jak zamach samobójczy”, ale jest jeszcze za wcześnie, aby to stwierdzić na pewno.

Powiedział, że na miejsce przybył oddział zajmujący się usuwaniem ładunków wybuchowych i obecnie pracuje nad ustaleniem charakteru eksplozji.

Nagrania zamieszczone w sieci pokazują platformę usłaną gruzami i bagażami, w tym tym, co wydaje się być plecakami wojskowymi. Beludżystan jest największą, ale najmniej zaludnioną prowincją Pakistanu, w której znajdują się kluczowe projekty górnicze i zamieszkuje mniejszość etniczna Beludżów.

BLA od dawna zabiega o niepodległość prowincji od rządu centralnego w Islamabadzie. Powstańcy często atakują policję i siły wojskowe w regionie, a także cudzoziemców, zwłaszcza obywateli Chin, którzy budują projekty infrastrukturalne w Pakistanie w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku Pekinu.

Oprócz separatystów, wiadomo, że w tym rejonie działają bojownicy islamistyczni.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/607393-pakistan-train-station-terror-attack/

"Scholz przyznaje, że UE jest podzielona w sprawie Ukrainy Kanclerz Niemiec mówi, że on i wielu innych liderów bloku ma poważne rozbieżności z Viktorem Orbanem z Węgi"

 Scholz acknowledges EU split over Ukraine

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przyznał, że istnieje poważny konflikt z premierem Węgier Viktorem Orbanem w sprawie Ukrainy. Podkreślił również, że wszelkie rozmowy na temat rozwiązania konfliktu powinny obejmować Kijów.
Scholz wygłosił te uwagi po nieformalnym spotkaniu przywódców UE w Budapeszcie w piątek.

Zauważył, że obrady – które również dotyczyły Ukrainy – były „szczegółowe i, nawiasem mówiąc, bardzo pełne pasji”. Kanclerz Niemiec zauważył, że nie wszyscy członkowie UE byli na tej samej stronie, jeśli chodzi o radzenie sobie z kryzysem.

„Nie chcę ukrywać faktu, że istnieją różne stanowiska.

Można to zobaczyć publicznie.

Poglądy wyrażone przez premiera Węgier w tej sprawie nie są takie same, jak te, które reprezentuję, ani poglądy wielu innych przyjaciół w Europie, którzy są bardzo zdeterminowani, aby powiedzieć, że zapewnienie Ukrainie niezbędnego wsparcia jest najwyższym priorytetem” – powiedział. Scholz podkreślił, że Ukraina jest krajem, który „został zaatakowany” i ostatecznie „należy do Unii Europejskiej i jej wartości demokracji i praworządności”. Kanclerz zauważył, że istnieje „jedna zasada, co do której zgadzają się niemal wszyscy… nic o Ukrainie bez Ukrainy”.

„Tak musi pozostać.

Negocjacje nie mogą być prowadzone ponad głową Ukrainy” – podkreślił. Orban konsekwentnie krytykował wsparcie UE dla Ukrainy, wzywając do natychmiastowego zawieszenia broni między Moskwą a Kijowem, jednocześnie potępiając zachodnie sankcje przeciwko Rosji jako samodestrukcyjne.

Po wyborach w USA premier Węgier zasugerował również, że prezydent-elekt Donald Trump, z którym nawiązał bliskie stosunki, wycofa Waszyngton z konfliktu na Ukrainie. „Sytuacja [Ukrainy] na linii frontu jest oczywista.

To porażka militarna. Amerykanie wyjdą z tej wojny” – zasugerował, dodając, że „sama Europa nie jest w stanie sfinansować tej wojny”. Oczekiwany powrót Trumpa do Białego Domu wywołał wiele niepokoju w stolicach UE, ponieważ Republikanin podobno nie złożył żadnych obietnic dotyczących dalszego wsparcia USA dla Kijowa.

Według raportu Bloomberga wielu liderów UE obawia się, że nie będą w stanie zapłacić rachunku za dostawy broni bez USA. Przed głosowaniem w listopadzie Trump obiecał rozwiązać konflikt na Ukrainie w ciągu 24 godzin, jeśli zostanie wybrany.

Według doniesień medialnych możliwe plany mogą obejmować naciski administracji Trumpa na Kijów, aby zawiesił swoje ambicje dotyczące przystąpienia do NATO i zgodził się na utworzenie strefy zdemilitaryzowanej. Moskwa wielokrotnie odrzucała opcję zamrożenia konfliktu, ale stwierdziła, że ​​jest „otwarta na kontakt i dialog”, w tym z Trumpem, w sprawie rozwiązania kryzysu.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/607404-scholz-split-eu-ukraine-orban/

"Polski premier wycofuje się z twierdzenia Trumpa o Rosji Donald Tusk wcześniej zasugerował, że Republikanin mógł pracować dla Moskwy, ale teraz twierdzi, że to nigdy nie miało miejsca"

 Polish PM backtracks on Trump-Russia claim

Polski premier Donald Tusk wycofał się ze swojego wcześniejszego twierdzenia, że ​​prezydent-elekt USA Donald Trump mógł zostać zwerbowany przez rosyjskich szpiegów. Dziennikarka, która naciskała na polskiego przywódcę w tej sprawie, twierdziła, że ​​została natychmiast umieszczona na czarnej liście jego biura, co wywołało burzę w lokalnych mediach.
Skandal wybuchł w czwartek, gdy Monika Rutke, dziennikarka Tygodnika Solidarność i Tysol.pl, poprosiła Tuska o komentarz do jego wcześniejszego stwierdzenia, że ​​Trump, jak parafrazowała dziennikarka, „może mieć niemal agenturalne powiązania z Moskwą” i czy wyobraża sobie, że Polska i USA będą miały z tego powodu dobre stosunki. Tusk uniknął odpowiedzi na pytanie, zamiast tego atakując opozycję i zastanawiając się nad możliwymi zmianami w polityce USA wobec Ukrainy pod rządami Trumpa.

Kiedy Rutke naciskał go o odpowiedź, Tusk stwierdził, że „nigdy nie składał takich sugestii”. Nie wydaje się jednak, aby tak było.

W przemówieniu w marcu 2023 r. Tusk powiedział, że „zależność Trumpa od rosyjskich służb jest bezdyskusyjna”, twierdząc, że jest to „wynik dochodzenia przeprowadzonego przez amerykańskie służby specjalne”, które, jak powiedział, „nie wykluczają, że Trump został faktycznie zwerbowany przez rosyjskie służby 30 lat temu”. Wiele zarzutów dotyczących powiązań Trumpa z Rosją pochodzi z dossier sporządzonego przez byłego brytyjskiego oficera wywiadu Christophera Steele'a, które ujrzało światło dzienne w 2017 r.

Jednak długie dochodzenie przeprowadzone przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera wykazało, że chociaż niektórzy członkowie kampanii Trumpa rzeczywiście mieli kontakt z rosyjskimi urzędnikami, nie było dowodów sugerujących spisek przestępczy. Rutke powiedziała, że ​​po tym, jak naciskała na Tuska o odpowiedź, otrzymała wiadomość od Agnieszki Rucińskiej, podsekretarz stanu w Kancelarii, że dziennikarka nie jest już mile widziana na konferencjach premiera. Rucińska próbowała zbagatelizować kontrowersje, twierdząc, że dziennikarka mogła zadać tylko jedno pytanie, ale „zaczęła krzyczeć pod koniec konferencji” i oskarżyła ją o „szerzenie kłamstw” na temat incydentu. W odpowiedzi Tygodnik Solidarność i Tysol.pl wydały wspólne oświadczenie potępiające sposób, w jaki polski rząd poradził sobie z incydentem.

Rutke, jak twierdzili, „wykonywała swoją pracę”, ale została „ukarana” za próbę wyjaśnienia pytania, na które Tusk nie odpowiedział. „[To] jest absolutny skandal i dowód głębokiej dysfunkcji obecnego rządu pod względem zrozumienia podstawowych zasad demokratycznego świata” – czytamy w oświadczeniu. Media dodały, że rozważają podjęcie kroków prawnych, w tym złożenie skargi do prokuratury, i wezwały Tuska do zwolnienia Rucińskiej.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/607368-polish-pm-backtrack-trump-asset-russia/

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...