Gwałtowny konflikt między palestyńskimi grupami bojowników a Izraelem stanowi poważne zagrożenie dla UE, ponieważ może spowodować nowy napływ uchodźców, ostrzegł przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
środa, 18 października 2023
"Szef Rady UE ostrzega przed nowym kryzysem migracyjnym. Blok chce współpracować z Egiptem, aby zapobiec exodusowi uchodźców w obliczu eskalacji w Strefie Gazy, powiedział Charles Michel"
Kirill Babaev:" Oto dlaczego wizyta Władimira Putina w Pekinie w tym tygodniu jest tak ważna .Drugi szczyt prezydentów Rosji i Chin w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy może okazać się kluczowy w budowaniu nowego porządku"
Dr Kirill Babaev, dyrektor Instytutu Chin i Azji Współczesnej Rosyjskiej Akademii Nauk, profesor Uniwersytetu Finansowego i wiceprzewodniczący Prezydium Krajowego Komitetu ds. Badań BRICS.
Prezydent Rosji Władimir Putin przybywa na ceremonię powitania szefów delegacji uczestniczących w 3. Forum Współpracy Międzynarodowej „Pasa i Szlaku” w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie w Chinach. © Sputnik / Konstantin Zavrazhin Wizyta Władimira Putina w Pekinie w tym tygodniu jest drugim w tym roku szczytem Rosja–Chiny. Tym razem prezydent składa wizytę swojemu przyjacielowi i strategicznemu partnerowi, zgodnie z ustaleniami osiągniętymi podczas marcowej wizyty Xi Jinpinga w Moskwie. Chiński przywódca zaprosił wówczas Putina do udziału w trzecim forum Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), które obchodzi dziesiątą rocznicę jej istnienia. Obecność rosyjskiego przywódcy na tym wydarzeniu jest szczególnie godna uwagi, biorąc pod uwagę sporadyczne opinie (głównie z Zachodu), że projekt utknął w ślepym zaułku. Program rozpoczęty przez Xi w 2013 r. w celu połączenia chińskich towarów z rynkami europejskimi poprzez transeurazjatyckie szlaki lądowe i północne szlaki morskie rzeczywiście stoi przed dylematem. Budując nową „żelazną kurtynę” na granicy Rosji i Białorusi, Europa Zachodnia wpadła we własną pułapkę, pozbawiając się tanich źródeł energii – głównego motoru jej gospodarki od lat 70. XX wieku. Jednocześnie kraje Europy Zachodniej zamykają także możliwość importu tanich chińskich towarów drogą lądową, gdyż Rosja była krytycznym ogniwem w projekcie „Jeden pas, jedna droga”. Tymczasem sankcje na dostawę produktów zaawansowanych technologii do Chin i odmowa zezwolenia chińskim inwestycjom na ich rynkach również zagrażają chińsko-europejskiemu handlowi wzdłuż Północnego Szlaku Morskiego. W tych warunkach BRI szuka nowych punktów wzrostu, jednym z nich może być szybko rozwijający się handel rosyjsko-chiński i powiązanie inicjatywy z Euroazjatycką Unią Gospodarczą (EAEU) pod przewodnictwem Moskwy.
Połączenie EAEU i Pasa i Szlaku byłoby ważne dla Rosji w kontekście jej „zwrotu na Wschód”, który w eksporcie i imporcie jest w dużej mierze zakończony. Chiny rozumieją, że handel z EUG jest znacznie bardziej niezawodny niż interakcja z krajami zachodnimi, choć w mniejszych ilościach. Po osiągnięciu w ubiegłym roku prawie 200 miliardów dolarów, handel między obydwoma krajami może w średnim okresie przekroczyć 300–350 miliardów dolarów. Obecna infrastruktura transportowa z trudem radzi sobie z rosnącym przepływem towarów i potrzebne są nowe rozwiązania. Przywódcy Rosji i Chin będą o tym rozmawiać na szczycie w Pekinie. Mogłoby to obejmować nowe linie kolejowe przez wspólną granicę i przez kraje Azji Środkowej, a także rurociągi. Biorąc pod uwagę pełną zdolność Siły Syberii, wielu spodziewa się, że wizyta Putina doprowadzi do sfinalizowania porozumień w sprawie budowy Siły Syberii-2, co przyniesie korzyści zarówno Rosji, która kieruje swój przepływ gazu na wschód, jak i Chinom, które szukają taniego zamiennika za brudny węgiel. Prawdopodobnie rozmowa skupi się także na budowie infrastruktury finansowej. Obydwa kraje aktywnie rozwijają krajowe waluty cyfrowe, które w ciągu dwóch do trzech lat mogłyby zastąpić nowoczesne waluty fiducjarne w rozliczeniach. Wyeliminuje to ryzyko sankcji w tym zakresie poprzez wyeliminowanie konieczności dokonywania rozliczeń korespondencyjnych przy jednoczesnej znacznej automatyzacji płatności transgranicznych.
Jednocześnie istotne jest przekonanie Pekinu o konieczności umożliwienia wejścia do chińskiego systemu finansowego dużym rosyjskim bankom: Sbierbank, Alfa Bank i Gazprombank ogłosiły już zamiar otwierania oddziałów, a zgoda regulatora pomoże zrównoważyć współpracę między obydwoma krajami, ponieważ chińskie banki od dawna i owocnie współpracują w Rosji. Oczywiście istotne jest także, aby przywódcy Rosji i Chin omawiali kwestie polityczne, zarówno w ramach dwustronnej koordynacji, jak i w kontekście działań organizacji międzynarodowych. Ekspansja BRICS stwarza zarówno nowe możliwości, jak i wyzwania. Działalność Szanghajskiej Organizacji Współpracy wymaga od dawna oczekiwanych usprawnień i przejścia na nowy poziom interakcji. Putin i Xi mogą także omawiać implikacje niedawnego szczytu Chin z państwami Azji Środkowej, gdyż zamiar Pekinu przekształcenia go w stały format instytucjonalny raczej nie spodoba się Moskwie. W każdym razie nadszedł czas, aby partnerzy zsynchronizowali swoje polityki i nakreślili nowe perspektywy współpracy. Każde spotkanie Putina z Xi daje impuls do rozwoju więzi gospodarczych, naukowych, technologicznych i humanitarnych. Biorąc pod uwagę, że rok 2024 będzie rokiem 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami, powinno to być szczególnie mocne.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/585187-vladimir-putins-visit-to-beijing/
"Szwecja twierdzi, że podmorski kabel prowadzący do państwa NATO jest „uszkodzony” .Incydent jest drugim przypadkiem w tym miesiącu, w którym uszkodzone zostały kable lub rurociągi na Morzu Bałtyckim"
Podmorski kabel telekomunikacyjny łączący Szwecję i Estonię na Morzu Bałtyckim został „uszkodzony” – oznajmił na wtorkowej konferencji prasowej Minister Obrony Cywilnej tego skandynawskiego kraju. Jest to już drugi taki przypadek w regionie w zeszłym miesiącu.
"Niemiecki eksport broni faworyzuje Izrael zamiast Ukrainy – media. Raport DPA pojawia się w chwili, gdy Berlin pozostaje głównym źródłem sprzętu wojskowego dla Kijowa"
Niemiecki rząd chce nadać priorytet dostawom broni do Izraela w obliczu konfliktu z Hamasem, podała w środę agencja informacyjna DPA, powołując się na źródła.
"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"
Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...
-
Julian Assange składa zeznania przed komisją PACE w Strasburgu we Francji 1 października 2024 r. © Johannes Simon / Getty Images Założyci...
-
Nastąpiła niemal całkowita blokada medialna na temat tej historii... (Artykuł Noego przedrukowany z WLTReport.com ) W rzeczywistości jedyny...
-
ZDJĘCIE ARCHIWALNE: polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. © Attila Husejnow / SOPA Images / LightRocket via Getty Images...