środa, 18 października 2023

Kirill Babaev:" Oto dlaczego wizyta Władimira Putina w Pekinie w tym tygodniu jest tak ważna .Drugi szczyt prezydentów Rosji i Chin w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy może okazać się kluczowy w budowaniu nowego porządku"

 Dr Kirill Babaev, dyrektor Instytutu Chin i Azji Współczesnej Rosyjskiej Akademii Nauk, profesor Uniwersytetu Finansowego i wiceprzewodniczący Prezydium Krajowego Komitetu ds. Badań BRICS.

Kirill Babaev: Here’s why Vladimir Putin’s visit to Beijing this week is so important 

Prezydent Rosji Władimir Putin przybywa na ceremonię powitania szefów delegacji uczestniczących w 3. Forum Współpracy Międzynarodowej „Pasa i Szlaku” w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie w Chinach. © Sputnik / Konstantin Zavrazhin Wizyta Władimira Putina w Pekinie w tym tygodniu jest drugim w tym roku szczytem Rosja–Chiny. Tym razem prezydent składa wizytę swojemu przyjacielowi i strategicznemu partnerowi, zgodnie z ustaleniami osiągniętymi podczas marcowej wizyty Xi Jinpinga w Moskwie. Chiński przywódca zaprosił wówczas Putina do udziału w trzecim forum Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), które obchodzi dziesiątą rocznicę jej istnienia. Obecność rosyjskiego przywódcy na tym wydarzeniu jest szczególnie godna uwagi, biorąc pod uwagę sporadyczne opinie (głównie z Zachodu), że projekt utknął w ślepym zaułku. Program rozpoczęty przez Xi w 2013 r. w celu połączenia chińskich towarów z rynkami europejskimi poprzez transeurazjatyckie szlaki lądowe i północne szlaki morskie rzeczywiście stoi przed dylematem. Budując nową „żelazną kurtynę” na granicy Rosji i Białorusi, Europa Zachodnia wpadła we własną pułapkę, pozbawiając się tanich źródeł energii – głównego motoru jej gospodarki od lat 70. XX wieku. Jednocześnie kraje Europy Zachodniej zamykają także możliwość importu tanich chińskich towarów drogą lądową, gdyż Rosja była krytycznym ogniwem w projekcie „Jeden pas, jedna droga”. Tymczasem sankcje na dostawę produktów zaawansowanych technologii do Chin i odmowa zezwolenia chińskim inwestycjom na ich rynkach również zagrażają chińsko-europejskiemu handlowi wzdłuż Północnego Szlaku Morskiego. W tych warunkach BRI szuka nowych punktów wzrostu, jednym z nich może być szybko rozwijający się handel rosyjsko-chiński i powiązanie inicjatywy z Euroazjatycką Unią Gospodarczą (EAEU) pod przewodnictwem Moskwy.

Połączenie EAEU i Pasa i Szlaku byłoby ważne dla Rosji w kontekście jej „zwrotu na Wschód”, który w eksporcie i imporcie jest w dużej mierze zakończony. Chiny rozumieją, że handel z EUG jest znacznie bardziej niezawodny niż interakcja z krajami zachodnimi, choć w mniejszych ilościach. Po osiągnięciu w ubiegłym roku prawie 200 miliardów dolarów, handel między obydwoma krajami może w średnim okresie przekroczyć 300–350 miliardów dolarów. Obecna infrastruktura transportowa z trudem radzi sobie z rosnącym przepływem towarów i potrzebne są nowe rozwiązania. Przywódcy Rosji i Chin będą o tym rozmawiać na szczycie w Pekinie. Mogłoby to obejmować nowe linie kolejowe przez wspólną granicę i przez kraje Azji Środkowej, a także rurociągi. Biorąc pod uwagę pełną zdolność Siły Syberii, wielu spodziewa się, że wizyta Putina doprowadzi do sfinalizowania porozumień w sprawie budowy Siły Syberii-2, co przyniesie korzyści zarówno Rosji, która kieruje swój przepływ gazu na wschód, jak i Chinom, które szukają taniego zamiennika za brudny węgiel. Prawdopodobnie rozmowa skupi się także na budowie infrastruktury finansowej. Obydwa kraje aktywnie rozwijają krajowe waluty cyfrowe, które w ciągu dwóch do trzech lat mogłyby zastąpić nowoczesne waluty fiducjarne w rozliczeniach. Wyeliminuje to ryzyko sankcji w tym zakresie poprzez wyeliminowanie konieczności dokonywania rozliczeń korespondencyjnych przy jednoczesnej znacznej automatyzacji płatności transgranicznych.

Jednocześnie istotne jest przekonanie Pekinu o konieczności umożliwienia wejścia do chińskiego systemu finansowego dużym rosyjskim bankom: Sbierbank, Alfa Bank i Gazprombank ogłosiły już zamiar otwierania oddziałów, a zgoda regulatora pomoże zrównoważyć współpracę między obydwoma krajami, ponieważ chińskie banki od dawna i owocnie współpracują w Rosji. Oczywiście istotne jest także, aby przywódcy Rosji i Chin omawiali kwestie polityczne, zarówno w ramach dwustronnej koordynacji, jak i w kontekście działań organizacji międzynarodowych. Ekspansja BRICS stwarza zarówno nowe możliwości, jak i wyzwania. Działalność Szanghajskiej Organizacji Współpracy wymaga od dawna oczekiwanych usprawnień i przejścia na nowy poziom interakcji. Putin i Xi mogą także omawiać implikacje niedawnego szczytu Chin z państwami Azji Środkowej, gdyż zamiar Pekinu przekształcenia go w stały format instytucjonalny raczej nie spodoba się Moskwie. W każdym razie nadszedł czas, aby partnerzy zsynchronizowali swoje polityki i nakreślili nowe perspektywy współpracy. Każde spotkanie Putina z Xi daje impuls do rozwoju więzi gospodarczych, naukowych, technologicznych i humanitarnych. Biorąc pod uwagę, że rok 2024 będzie rokiem 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami, powinno to być szczególnie mocne.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/585187-vladimir-putins-visit-to-beijing/

Brak komentarzy:

"Zełenski kopie sobie grób atakami na Rosję w stylu „11 września” – amerykański analityk wojskowy Ukraińskie ataki dronów na cele cywilne w Rosji rozgniewają Moskwę, ale nie zmienią biegu wojny, powiedział Daniel Davis"

  Wysoki budynek mieszkalny widoczny w rosyjskim mieście Kazań po uderzeniu ukraińskiego drona 21 grudnia 2024 r. © Sputnik Kijów strzela s...