JOHANNESBURG (AP) — Światowa Organizacja Zdrowia prowadzi rozmowy w sprawie stworzenia pierwszego w historii centrum transferu technologii dla szczepionek na koronawirusa w RPA, co ma na celu zwiększenie podaży na kontynent, który desperacko potrzebuje zastrzyków na COVID-19, szef Ogłoszono agencję ONZ.
W skład nowego konsorcjum wejdą producenci leków Biovac i Afrigen Biologics and Vaccines, sieć uniwersytetów oraz Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Opracują obiekty szkoleniowe dla innych producentów szczepionek, aby wykonać strzały wykorzystujące kod genetyczny białka kolczastego, znanego jako szczepionki mRNA.
„Prowadzimy teraz rozmowy z kilkoma firmami, które wyraziły zainteresowanie dostarczeniem swojej technologii mRNA” – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreysus podczas wirtualnego briefingu prasowego w poniedziałek. Technologia ta jest wykorzystywana w szczepionkach Pfizer-BioNTech i Moderna.
Afryka wkrótce będzie mogła „wziąć odpowiedzialność za zdrowie naszych ludzi” dzięki nowemu centrum transferu technologii wspieranemu przez WHO, powiedział prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa podczas briefingu prasowego.
To „po prostu niesprawiedliwe i niesprawiedliwe”, że niektórym ludziom odmawia się dostępu do szczepionek COVID-19 z powodu miejsca zamieszkania, powiedział Ramaphosa.
Biedne kraje w Afryce i gdzie indziej borykają się z poważnym niedoborem szczepionek COVID-19, mimo że niektóre kraje mają zdolność do produkcji szczepionek – ubolewała Lara Dovifat, doradca ds. kampanii i rzecznictwa Lekarzy bez Granic.
„Im szybciej firmy dzielą się know-how, tym szybciej możemy położyć kres tej pandemii” – powiedziała w oświadczeniu.
Wiele fabryk w Kanadzie, Bangladeszu, Danii i innych krajach wcześniej wzywało firmy do natychmiastowego udostępnienia swojej technologii, twierdząc, że ich bezczynne linie produkcyjne mogą wytwarzać miliony dawek, jeśli nie będą im przeszkadzać prawa własności intelektualnej i inne ograniczenia.
Na całym świecie podano ponad miliard szczepionek przeciwko koronawirusowi, ale mniej niż 1% podano w biednych krajach.
Republika Południowej Afryki odpowiada za prawie 40% wszystkich zarejestrowanych zakażeń COVID-19 w Afryce i obecnie odnotowuje gwałtowny wzrost, ale wprowadzanie szczepionek jest powolne, między innymi opóźnione dostawy.
Republika Południowej Afryki nie produkuje obecnie żadnych szczepionek na COVID-19 od zera, ale Aspen Pharmacare składa strzał Johnson & Johnson, mieszając duże partie składników wysłanych przez J&J, a następnie umieszczając produkt w fiolkach i pakując je, proces znany jako wypełnienie i koniec. Na początku tego miesiąca firma musiała odrzucić 2 miliony dawek, ponieważ posiadała składniki produkowane w USA w fabryce w podejrzanych warunkach.
Obecna fala infekcji w RPA grozi przytłoczeniem szpitali w tym kraju.
„Wspinaczka w nowych przypadkach była niezwykle szybka i stroma w ciągu ostatnich kilku tygodni”, powiedział Ramaphosa w poniedziałek w swoim cotygodniowym liście do narodu. „Liczba codziennych nowych przypadków wzrosła z poniżej 800 na początku kwietnia do ponad 13 000 w zeszłym tygodniu. Innymi słowy, wzrosła ponad 15-krotnie od ostatniego dołka”.
Prowincja Gauteng, najbardziej zaludniona w kraju z miastami Johannesburg i Pretoria, jest najbardziej dotknięta obecnym wzrostem z 60% nowych przypadków. Wszystkie szpitale publiczne i prywatne są pełne, ale liczba nowych potwierdzonych przypadków nadal rośnie, powiedział wicepremier prowincji David Makhura.
„Nie chcę wysyłać wiadomości, że wszystko jest w porządku” – powiedział Makhura. „Chcę powiedzieć mieszkańcom prowincji: dom się pali”.
Urzędnicy WHO powiedzieli, że chociaż ich nowa technologia transferu szczepionek, miejmy nadzieję, zwiększy przyszłe dostawy, nie rozwiąże bezpośredniego kryzysu, ponieważ każda nowa fabryka zajmie miesiące, aby rozpocząć produkcję szczepionek.
Ponieważ dziesiątki krajów rozpaczliwie czeka na więcej dawek po inicjatywie COVAX, wspierany przez ONZ plan dystrybucji szczepionek do biednych krajów upadł w ostatnich miesiącach, WHO próbuje przekonać bogate kraje do oddawania szczepionek, gdy ich najbardziej narażone populacje zostaną zaszczepione.
Ale dr Michael Ryan, szef WHO ds. Sytuacji kryzysowych, przyznał, że kraje w większości odmówiły natychmiastowego udostępnienia szczepionek.
„Kiedy prosisz kraje (o darowiznę), mówią:„ Cóż, zaszczepimy się zgodnie z naszymi priorytetami, a naszymi priorytetami są nasi obywatele ”- powiedział Ryan.
Dodał, że chociaż transfer technologii szczepionek pomoże w perspektywie średnio- i długoterminowej, nie pomoże powstrzymać obecnego wzrostu liczby infekcji.
„Nie używaliśmy szczepionek dostępnych na całym świecie, aby zapewnić ochronę najbardziej wrażliwym” – powiedział. „A fakt, że nie… jest katastrofalną moralną porażką”.
Cheng zgłosił się z Londynu.
Przetlumaczyla GR przez translator google
zrodlo:apnews.com