piątek, 23 lutego 2024

"„Prawie nikt” nie wierzy, że Ukraina wygra – premier Węgier. Według doniesień Viktor Orban niezadowolenie z polityki UE stanowi szansę dla konserwatystów w całym bloku"

 Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że najbliższa przyszłość Unii Europejskiej rysuje się w czarnych barwach ze względu na rozwój konfliktu na Ukrainie.


‘Almost nobody’ believes Ukraine will win – Hungarian PM
Według doniesień mediów, swoje uwagi wyraził podczas środowej konferencji frakcji parlamentarnej Fidesz-KDNP za zamkniętymi drzwiami. Orban, będący wybitnym krytykiem polityki bloku i sprzeciwiający się finansowaniu przez niego konfliktu Kijowa z Rosją, przewidywał istotne zwycięstwo partii konserwatywnych w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. „Wojna się nie skończy. Ciężary Europy staną się większe, ponieważ wsparcie finansowe dla Ukrainy zmniejszy się ze względu na spory w USA w związku z wyborami prezydenckimi” – powiedział na konferencji, według gazety Magyar Nemzet. „Wsparcie Ukraińców ma ogromną cenę polityczną. Rolnicy buntują się w całej Europie i prawie nikt nie wierzy w zwycięstwo Ukraińców” – dodał Orban. Sugerował, że po wyborach może nastąpić zmiana polityki Brukseli, a Waszyngton może także zmienić swój kurs po wyborach prezydenckich jeszcze w tym roku – zasugerował. Przewidywania Orbana dotyczące wyniku konfliktu na Ukrainie wydają się być spójne z poglądami obywateli 12 państw członkowskich UE ankietowanymi ostatnio przez Europejską Radę Stosunków Zagranicznych (ECFR). W środę opublikowano wyniki sondażu, z którego wynika, że jedynie 10% respondentów wierzy, że Ukraina pokona na polu bitwy Rosję.

Dwa razy więcej osób wierzyło, że Rosja zwycięży, a 37% stwierdziło, że najbardziej prawdopodobne jest osiągnięcie kompromisu. Węgrzy byli najbardziej pesymistyczni co do zwycięstwa Ukrainy – zaledwie 5% uznało, że jest to prawdopodobny wynik konfliktu. W sumie 31% przewidywało zwycięstwo Rosji.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/592935-orban-ukraine-win-eu/

"G7 znajduje „ekspertów”, którzy uznają kradzież rosyjskiego mienia za legalną. Dziesięciu prawników argumentowało, że zajęcie byłoby zgodne z prawem ze względu na konflikt na Ukrainie"

 Grupa samozwańczych „doświadczonych międzynarodowych prawników i praktyków publicznych” zebrała argumenty za konfiskatą rosyjskich funduszy państwowych, obecnie zamrożonych przez USA i ich sojuszników, twierdząc, że byłaby to właściwa reakcja na „bezprawne zachowanie” Moskwy wobec Ukrainy.


G7 finds ‘experts’ to declare theft of Russian assets legal
W 2022 r. Grupa Siedmiu krajów zamroziła około 260 miliardów euro (280 miliardów dolarów) rosyjskich funduszy państwowych.

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zażądały niedawno całkowitego zajęcia tych funduszy w celu finansowania rządu w Kijowie. List, w którym „eksperci” – z Wielkiej Brytanii, USA, Belgii, Francji, Niemiec, Japonii i Holandii – przedstawiają swoje argumenty G7, otrzymał Bloomberg. „Po jak najpoważniejszym rozważeniu tej kwestii doszliśmy do wniosku, że zgodnie z prawem międzynarodowym byłoby zgodne z prawem, aby państwa, które zamroziły aktywa państwa rosyjskiego, podejmowały dodatkowe środki zaradcze przeciwko Rosji, biorąc pod uwagę ciągłe łamanie przez nią najbardziej podstawowych zasad stosunków międzynarodowych prawa” – twierdzą sygnatariusze. Ich zdaniem rosyjskie aktywa państwowe mogłyby zostać zajęte „w ramach rekompensaty za szkody powstałe bezpośrednio w wyniku niezgodnego z prawem postępowania Rosji”, które definiują jako „inwazję” i „okupację” części Ukrainy. Zasady, które zarzucają Moskwie naruszyć, „są niezbędne dla fundamentu, na którym zbudowany jest cały porządek oparty na zasadach” – stwierdza pismo.

Grupa dalej argumentuje, że zachodnie sankcje i zamrożenie rosyjskich aktywów były „zgodnymi z prawem środkami zaradczymi”, ale wszelkie represje ze strony Moskwy byłyby nielegalne i bezprawne. Jak wynika z listu opublikowanego przez Bloomberg, w skład grupy wchodzą profesorowie Olivier Corten i Pierre Klein z Université libre de Bruxelles w Belgii;

Shotaro Hamamoto z Uniwersytetu w Kioto w Japonii;

Philippe Sands z University College London;

Hélène Ruiz Fabri ze Szkoły Prawa Sorbonne w Paryżu;

Nico Schrijver Grotius z Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii;

Christian J. Tams z Uniwersytetu w Glasgow w Wielkiej Brytanii;

oraz Harold Hongju Koh z Yale Law School w USA.

Niżej podpisani są także brytyjski prawnik Paul Reichler i Philip Zelikow, starszy pracownik naukowy w Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda w USA. Koh „reprezentuje Ukrainę przed niektórymi trybunałami międzynarodowymi” – ujawniła grupa.

Był doradcą prawnym Departamentu Stanu USA w czasach administracji Obamy.

Zelikow to były dyplomata, który pracował jako „konsultant strategiczny” obecnej administracji USA.

W grudniu Klein był głównym mówcą na proukraińskim seminarium internetowym na temat przejmowania rosyjskich aktywów. Około dwie trzecie zamrożonych rosyjskich funduszy znajduje się w UE, której członkowie niechętnie je przejmują, obawiając się, że mogłoby to stworzyć niebezpieczny precedens i zaszkodzić reputacji i stabilności euro. Moskwa kwestionuje zasadność zachodnich sankcji i zamrożenia aktywów.

Na początku tego miesiąca rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegło Stany Zjednoczone i ich sojuszników, że uzna je za „złodziei” i zareaguje „bardzo surowymi” środkami zaradczymi, jeśli podejmą próbę przejęcia funduszy.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/592958-g7-russian-assets-scholars/

"Zełenski „nie może zrozumieć”, w jaki sposób Trump mógłby rozwiązać konflikt na Ukrainie .Były prezydent USA zapowiedział zakończenie działań wojennych w ciągu 24 godzin, jeśli zostanie wybrany"

 Twierdzenie byłego przywódcy USA Donalda Trumpa, że mógłby zakończyć konflikt na Ukrainie w ciągu jednego dnia, jeśli wróci do władzy, jest niewiarygodne, powiedział prezydent Władimir Zełenski.


Zelenksy ‘cannot understand’ how Trump could solve Ukraine conflict
W czwartkowym wywiadzie dla Fox News Zełenskiego zapytano o obietnicę republikańskiego faworyta w wyborach prezydenckich i odpowiedział, że „nie rozumie, w jaki sposób” Trump miałby osiągnąć taki cel.

„On nie może rozwiązać ze mną tego problemu, tej tragedii” – stwierdził, ponawiając zaproszenie skierowane do Trumpa do odwiedzenia linii frontu. Zełenski zasugerował, że gdyby Trump pojechał na Ukrainę, mógłby „zobaczyć, co się dzieje” i „zmienić zdanie”.

Były prezydent USA stwierdził już wcześniej, że wizyta w tym kraju byłaby „niewłaściwa”, ponieważ nie chciał wywołać „konfliktu interesów” z administracją prezydenta USA Joe Bidena, która obecnie zajmuje się kryzys. Jednak na początku tego miesiąca Bloomberg doniósł, cytując doradcę Trumpa, że Waszyngton może potencjalnie nakłonić Kijów do nawiązania kontaktu z Moskwą, grożąc ograniczeniem ogromnej pomocy wojskowej USA.

Dodał podobno, że do rozpoczęcia rozmów Rosję może skłonić groźba zwiększenia pomocy dla Ukrainy, jeśli ta odmówi. Moskwa nigdy nie zamknęła drzwi do rozmów z Kijowem.

Jednak jesienią 2022 roku Zełenski podpisał dekret zakazujący wszelkich negocjacji z Putinem po tym, jak cztery byłe regiony Ukrainy przeważającą większością głosów głosowały za przyłączeniem do Rosji.

Ukraina i jej zwolennicy odmówili uznania wyników referendów, uznając je za nielegalne. W wywiadzie ukraiński przywódca następnie odrzucił pomysł podpisania nowego porozumienia o zawieszeniu broni, na wzór nieistniejących już porozumień mińskich z lat 2014–2015, deklarując, że „nie wierzy… w zamrożone konflikty”. Porozumienia mińskie, za pośrednictwem Niemiec i Francji, miały na celu zakończenie działań wojennych w Donbasie, nadając regionom Doniecka i Ługańska specjalny status w państwie ukraińskim.

Rosja jako jeden z powodów rozpoczęcia kampanii wojskowej przeciwko Kijówowi w lutym 2022 roku podała brak wdrożenia porozumienia przez Ukrainę. Były prezydent Ukrainy Piotr Poroszenko przyznał także, że głównym celem Kijowa było wykorzystanie porozumień do kupienia czasu i „stworzenia potężnych sił zbrojnych”.

Stanowisko to potwierdzili także były prezydent Francji Francois Hollande i była kanclerz Niemiec Angela Merkel.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/592992-zelenksy-trump-settle-conflict/

"Biden grozi Putinowi „poważnymi sankcjami” w związku ze śmiercią Nawalnego Prezydent USA twierdzi, że rosyjski przywódca był osobiście odpowiedzialny za śmierć działacza opozycji"

 Stany Zjednoczone ujawnią nowy pakiet sankcji nałożonych na Rosję w odpowiedzi na śmierć uwięzionego działacza opozycji i działacza antykorupcyjnego Aleksieja Nawalnego, powiedział prezydent Joe Biden. Dodał, że ograniczenia dotkną prezydenta Rosji Władimira Putina.


Biden threatens Putin with ‘major sanctions’ over Navalny’s death
Według rosyjskich urzędników więziennych 47-latek nagle zachorował 16 lutego i tego samego dnia stwierdzono zgon.

Chociaż dokładna przyczyna śmierci pozostaje niejasna, jego rodzina, współpracownicy i wielu zachodnich przywódców obwinia Kreml. Według Białego Domu Biden spotkał się w czwartek z wdową po Nawalnym Julią i córką Dashą w San Francisco, chwaląc „niezwykłą odwagę zmarłego aktywisty i jego dziedzictwo w zakresie walki z korupcją oraz na rzecz wolnej i demokratycznej Rosji”. Prezydent „potwierdził, że jego administracja ogłosi nowe, poważne sankcje wobec Rosji” – czytamy w oświadczeniu. „Jutro ogłosimy sankcje wobec Putina, który jest odpowiedzialny za jego śmierć” – powiedział prezydent reporterom po spotkaniu.

„Nie odpuszczamy”. CNN powołuje się na wypowiedź urzędnika skarbu, który powiedział, że ograniczenia, które mają zostać formalnie ogłoszone w piątek, będą dotyczyć ponad 500 celów.

Nienazwany urzędnik Departamentu Stanu określił nadchodzące sankcje nałożone na ABC News jako „miażdżące”, podczas gdy inne źródło powiedziało stacji, że ich celem będzie rosyjski sektor obronny. Moskwa nie komentuje planowanych dodatkowych kar.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział wcześniej, że „całkowicie niedopuszczalne” jest, aby zagraniczni przywódcy oskarżali Rosję w czasie, gdy trwa śledztwo w sprawie śmierci Nawalnego.

Rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zakharova w podobny sposób ostro skrytykowała Zachód za przyjęcie „z góry przygotowanych założeń”. Nawalny zasłynął w 2010 roku, zamieszczając na swoim blogu i kanale YouTube śledztwa, w których oskarżał wysokich rangą rosyjskich urzędników i biznesmenów o korupcję.

W 2013 roku bezskutecznie kandydował na burmistrza Moskwy i pomagał w organizacji kilku antyrządowych protestów. Oskarżył Kreml o próbę otrucia go środkiem paralityczno-drgawkowym w 2020 roku. Władze rosyjskie zaprzeczają tym zarzutom. Nawalny został osadzony w więzieniu w 2021 r. za złamanie warunków kary w zawieszeniu za oszustwo.

Dwa lata później został skazany na 19 lat więzienia za „działalność ekstremistyczną”.

Zaprzeczył, jakoby przyznał się do jakichkolwiek nieprawidłowości i upierał się, że stawiane mu zarzuty mają podłoże polityczne.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/592990-biden-putin-major-sanctions/

"Rosyjska pływająca elektrownia jądrowa Arktyki osiąga kamień milowy Akademik Łomonosow z Czukotki wytworzył ponad miliard kWh energii elektrycznej"

  ©  Rosatom Jedyna na świecie działająca pływająca elektrownia jądrowa, Akademik Łomonosow, osiągnęła kamień milowy, wytwar...