piątek, 19 kwietnia 2024

"USA blokują kandydaturę Palestyny do członkostwa w ONZ. Waszyngton był jedynym członkiem Rady Bezpieczeństwa, który głosował przeciwko rezolucji"

 Stany Zjednoczone zawetowały uchwałę Rady Bezpieczeństwa ONZ, która utorowałaby Palestynie drogę do członkostwa w organie światowym.

US blocks Palestine’s UN membership bid
Palestyna jest obecnie „państwem stałego obserwatora” przy ONZ, które uczestniczy w spotkaniach, ale nie ma prawa głosu. Projekt uchwały, nad którym debatowano w czwartek, zawierał zalecenie dla Zgromadzenia Ogólnego ONZ przeprowadzenia głosowania w sprawie aktualizacji statusu Palestyny w organizacji. Dokument został odrzucony 12 głosami za, przy jednym głosie przeciw i dwóch wstrzymujących się. Przedstawiciel USA ds. alternatywnych ds. specjalnych spraw politycznych Robert Wood powiedział, że „pozostają nierozwiązane kwestie, czy [Palestyna] spełnia kryteria uznania za państwo”.

Twierdził, że Palestyna nie może zostać przyjęta do ONZ, dopóki bojówkarz Hamas kontroluje Gazę. Wood podkreślił, że Waszyngton w dalszym ciągu wspiera rozwiązanie dwupaństwowe dla Izraela i Palestyny. „To głosowanie nie odzwierciedla sprzeciwu wobec państwowości palestyńskiej, ale raczej stanowi potwierdzenie, że będzie ono wynikać jedynie z bezpośrednich negocjacji między stronami” – stwierdził w oświadczeniu. Projekt został ostro skrytykowany przez ambasadora Izraela Gilada Erdana, który argumentował, że uchwała jest „oderwana od rzeczywistości w terenie” i nie miałaby „zero pozytywnych skutków dla którejkolwiek ze stron”.

Ostro skrytykował Autonomię Palestyńską (AP), która rządzi Zachodnim Brzegiem, ale nie Gazą, jako „podmiot wspierający terroryzm, który nie zasługuje na żaden status w ONZ”. Przemawiając w Radzie Bezpieczeństwa, ambasador Rosji Wasilij Nebenzia powiedział, że głosowanie pokazało, że „według Waszyngtonu [Palestyńczycy] nie zasługują na posiadanie własnego państwa”. „Dzisiejsze użycie weta przez delegację USA jest beznadziejną próbą zatrzymania nieuniknionego biegu historii. Wyniki głosowania, podczas którego Waszyngton był praktycznie w całkowitej izolacji, mówią same za siebie” – stwierdziła Nebenzia. Ambasador Palestyny Majed Bamya upierał się, że AP „nie zniechęca się w naszym dążeniu do wolności i niepodległości Palestyny”. Sesja Rady Bezpieczeństwa odbyła się w siódmym miesiącu wojny między Izraelem a Hamasem w Gazie. Władze lokalne podały, że od 7 października zginęło prawie 34 000 Palestyńczyków.

Walki wybuchły po niespodziewanym napadzie Hamasu na terytorium Izraela, w wyniku którego zginęło około 1100 osób i doprowadził do wzięcia ponad 200 zakładników.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596219-us-tanks-palestine-un-membership/

"Za trzy miesiące koniec z językiem rosyjskim na antenie – Kijów Rząd twierdzi, że cel Ukrainy, jakim jest wyeliminowanie dwujęzycznych treści medialnych, został prawie osiągnięty"

 Zakaz używania języka rosyjskiego w mediach na Ukrainie zacznie obowiązywać za trzy miesiące, zapowiedział komisarz ds. ochrony języka państwowego w Kijowie Taras Kremin.

No more Russian language on air in three months – Kiev

Od czasu uzyskania niepodległości Ukraina jest narodem dwujęzycznym, a większość obywateli mówi lub rozumie zarówno rosyjski, jak i ukraiński.

Po wspieranym przez USA zamachu stanu w Kijowie w 2014 r. nowe władze nacjonalistyczne przyjęły politykę mającą na celu tłumienie języka rosyjskiego ze względów jedności narodowej i bezpieczeństwa. Ograniczenia obejmują wymóg, aby media ogólnokrajowe w audycjach używały głównie języka ukraińskiego.

Dozwolony udział treści w języku rosyjskim spadł z 40% w 2016 r. do niemal całkowitego zakazu, który wejdzie w życie w lipcu – w terminie, o którym wspomniał Kremin w swoim środowym oświadczeniu. „Dziś ogólnokrajowe kanały telewizyjne praktykują dwujęzyczne programy ukraińsko-rosyjskie, w których uczestnicy posługują się językiem rosyjskim bez tłumaczenia i napisów” – powiedział.

„Od 17 lipca ta praktyka się zakończy. Będzie więcej języka ukraińskiego!” Naciski ukraińskich przywódców nacjonalistycznych na narzucenie języka państwowego rosyjskojęzycznym mieszkającym na wschodzie kraju były głównym powodem odrzucenia przez miejscową władzę władz po zamachu stanu.

Jednym z pierwszych posunięć tych, którzy przejęli władzę w Kijowie, było zniesienie przyjętej w 2012 roku ustawy, która nadała językowi rosyjskiemu oficjalny status regionalny. Nowe władze przyjmują ustawy mające na celu wyeliminowanie języka rosyjskiego ze wszystkich sfer życia publicznego, w tym edukacji, rozrywki, a nawet usług świadczonych przez prywatne firmy. W zeszłym roku Kremin w wywiadzie zaprzeczył, jakoby niektórych obywateli Ukrainy można nazwać rosyjskojęzycznymi, określając to określenie jako „znacznik wprowadzony przez rosyjską ideologię” i oświadczył, że „każdy w kraju musi władać językiem ukraińskim”. Z kolei w tym tygodniu przywódca innego poradzieckiego narodu, Kazachstanu, odrzucił pogląd, że jeden język, którym mówi jego naród, powinien być faworyzowany w stosunku do innych. „Młodzi ludzie biegle władają teraz językiem państwowym [kazachskim], językiem rosyjskim, angielskim i innymi językami i to dobrze” – powiedział we wtorek prezydent Kasym-Jomart Tokajew.

„To niedorzeczne wpadać w histerię z powodu języka, nie mówiąc już o walce z jednym, jak miało to miejsce w niektórych innych stanach. Wszyscy widzimy, co teraz osiągnęli”. Przywódca Kazachstanu nie sprecyzował, o jakie inne narody chodzi.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/596162-russian-language-ukrainian-media/

"Państwo Ameryki Południowej prosi o zostanie partnerem NATO Argentyna złożyła formalny wniosek do bloku wojskowego pod przywództwem USA o przyznanie mu statusu „globalnego partnera”, mówi minister obrony Luis Petri"

 Argentyna oficjalnie zwróciła się do NATO o przyjęcie jej jako nowego „globalnego partnera” – ogłosił w czwartek minister obrony tego kraju Luis Petri po spotkaniu z zastępcą sekretarza generalnego bloku wojskowego pod przewodnictwem USA Mirceą Geoaną.

South American state asks to become NATO partner
W poście na X Petri udostępnił zdjęcia ze spotkania z Geoaną w Buenos Aires i powiedział, że „przedstawił list intencyjny, w którym wyraża prośbę Argentyny o zostanie globalnym partnerem” NATO.

Obiecał, że „będzie kontynuował prace nad odzyskaniem powiązań, które pozwolą nam modernizować i szkolić nasze siły zgodnie ze standardami NATO”. Stany Zjednoczone uznały już Argentynę za głównego sojusznika spoza NATO (MNNA); Waszyngton używa tego terminu do klasyfikacji krajów utrzymujących strategiczne stosunki z siłami zbrojnymi USA, ale formalnie nie należących do bloku NATO. Tytuł Partnera Globalnego, czyli „Partners Across the Globe”, oznacza jeszcze głębsze powiązania z grupą pod przewodnictwem USA, takie jak wymiana informacji wywiadowczych i udział we wspólnych operacjach wojskowych, i jest obecnie używany przez takie kraje jak Australia, Japonia, Korea Południowa, Kolumbia, Irak, Mongolia, Nowa Zelandia i Pakistan. Oświadczenie Petriego następuje w momencie, gdy prezydent Argentyny Javier Milei, wybrany w grudniu ubiegłego roku, zapoczątkował falę radykalnych reform mających na celu ustabilizowanie znajdującej się w trudnej sytuacji gospodarki kraju i starał się zacieśnić stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami zachodnimi, chcąc nawet powiązać swoje stosunki narodowe walutę do dolara. Po zapewnieniu sobie prezydentury Milei, samozwańczy „anarchokapitalista”, również formalnie odrzucił zaproszenie do członkostwa w grupie narodów BRICS, na czele której stoją Rosja, Chiny, Indie, Brazylia i Republika Południowej Afryki, twierdząc, że a nie „sprzymierzać się z komunistami”. Zamiast tego argentyński prezydent upierał się, że najlepszym sposobem ochrony suwerenności swojego kraju jest wzmocnienie jego „strategicznego sojuszu” z Waszyngtonem i innymi krajami, które „obejmują sprawy wolności”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596204-argentina-nato-global-partner/

"Rosja zwraca się do Organizacji Narodów Zjednoczonych o rozważenie nałożenia sankcji na Izrael Rozejm w Strefie Gazy w ramach Ramadanu nie został wdrożony – oświadczył wysłannik Moskwy przy ONZ"

 Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Niebenzia wezwał Organizację Narodów Zjednoczonych do rozważenia nałożenia sankcji na Izrael w związku z nieprzestrzeganiem przez niego obowiązkowych uchwał Rady Bezpieczeństwa.

Russia asks United Nations to consider sanctioning Israel
Zauważył, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2728 żądała zawieszenia broni w Gazie podczas Ramadanu, czego Izrael nie zastosował. „Po raz kolejny przypominamy, że nieprzestrzeganie obowiązkowych uchwał Rady Bezpieczeństwa musi skutkować sankcjami wobec osób naruszających te zasady. Uważamy, że Rada powinna bezzwłocznie rozważyć tę kwestię” – powiedziała Nebenzia w czwartek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na początku tego miesiąca francuski minister spraw zagranicznych Stephane Sejourne również wezwał do nałożenia sankcji na Izrael. W lutym Paryż nałożył sankcje na 28 obywateli Izraela, choć rząd francuski nie opublikował ich nazwisk. Rezolucja Hamasu o zawieszeniu broni została przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa 25 marca większością 14 głosów za, przy braku przeciw, przy wstrzymaniu się od głosu Stanów Zjednoczonych.

W dokumencie żądano zawieszenia broni w Gazie podczas Ramadanu, natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników oraz zapewnienia humanitarnego dostępu do Gazy. Dostarczenie pomocy humanitarnej do Gazy jest w tej chwili prawie niemożliwe, stwierdziła Nebenzia, wskazując na dane Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, które pokazują, że Izraelskie Siły Obronne (IDF) blokują obecnie połowę konwojów humanitarnych zmierzających do Gazy. do regionu. Na początku tego miesiąca Izrael przyznał, że IDF omyłkowo przeprowadziły strajk, w wyniku którego według grupy World Central Kitchen zginęło siedmiu pracowników organizacji – trzech obywateli Wielkiej Brytanii, Australijczyk, Palestyńczyk, Polak i Kanadyjczyk ze Stanów Zjednoczonych. Wkrótce po tym, jak Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu w sprawie rezolucji ONZ o zawieszeniu broni w Gazie, izraelski premier Benjamin Netanjahu odwołał planowaną wizytę delegacji wysokiego szczebla w Waszyngtonie w proteście przeciwko temu posunięciu. Oskarżył Biały Dom o „wycofywanie się” z – jak stwierdził – stanowiska z zasadami” poprzez zezwolenie na głosowanie bez obstawiania warunków przewidujących uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez Hamas. 7 października Hamas dokonał nalotu na pobliskie izraelskie bazy wojskowe i wioski, zabijając ponad 1100 Izraelczyków i biorąc ponad 200 zakładników.

Izrael odpowiedział wypowiedzeniem wojny tej grupie i inwazją na Gazę.

Według lokalnych władz w wyniku operacji wojskowej znaczna część enklawy obróciła się w gruzy, powodując śmierć ponad 33 000 Palestyńczyków w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W wyniku tygodniowego rozejmu osiągniętego pod koniec listopada 105 zakładników zostało uwolnionych w zamian za 240 więźniów palestyńskich. W środę premier Kataru szejk Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani powiedział, że negocjacje między Izraelem a Hamasem utknęły w martwym punkcie, aby zapewnić rozejm w Gazie i uwolnienie większej liczby zakładników.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596198-russia-un-sanctioning-israel-nebenzya/

"Zełenski jest jak Arafat – emerytowany izraelski pułkownik Były sekretarz wojskowy w Rosji Efraim Michaeli twierdzi, że Kijów powinien był wyrzec się swoich aspiracji do NATO, aby uniknąć rozlewu krwi"

  Były izraelski didżej wojskowy w Rosji Efraim Michaeli porównał prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego do zmarłego przywódcy palestyński...