Według Prawosławnego Patriarchatu Jerozolimy najstarszy kościół chrześcijański w Gazie został uszkodzony w wyniku izraelskiego nalotu w czwartkowy
wieczór.
Niepotwierdzone doniesienia z miejsca zdarzenia mówią, że co najmniej dwie osoby zginęły, a kolejne zostały pochowane pod gruzami sąsiedniej sali konferencyjnej. W kolejnym raporcie biura medialnego Gazy liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do co najmniej 18.
Niepotwierdzone doniesienia z miejsca zdarzenia mówią, że co najmniej dwie osoby zginęły, a kolejne zostały pochowane pod gruzami sąsiedniej sali konferencyjnej.
W kolejnym raporcie biura medialnego Gazy liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do co najmniej 18.
W piątkowym oświadczeniu urzędnicy wyrazili „najsilniejsze potępienie izraelskiego nalotu [na] teren kościoła w Gazie” i nazwali atakowanie kościołów i prowadzonych przez nie schronów „zbrodnią wojenną, której nie można zignorować”.
Palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oskarżyło o eksplozję „okupacyjne samoloty bojowe”, twierdząc, że izraelskie samoloty zbombardowały kościół, który znajduje się w dzielnicy Zaytoun w mieście Gaza.
Zginęły kobieta i dziewczynka, a „dziesiątki osób” zostało rannych – podało ministerstwo w poście na X (dawniej Twitter).
Nieznana liczba osób nadal znajduje się pod gruzami sali posiedzeń – podała grecko-prawosławna archidiecezja Jordanii na Facebooku, cytując jednego z parafian.
„Nie są jeszcze dostępne wystarczająco dokładne informacje, ale oczekuje się, że będzie wielu męczenników” – dodała archidiecezja.
„Wydaje się, że odnaleziono arcybiskupa Aleksego i żyje, ale nie wiemy, czy jest ranny” – oznajmił w oświadczeniu Prawosławny Zakon św. Jerzego, dodając, że „nie mają żadnych informacji na temat stanu żadnego innego z w kościele i klasztorze przebywa ponad 500 osób”.
Według Zakonu „bomby trafiły w dwie sale kościelne, w których spali uchodźcy, w tym dzieci i niemowlęta. Obecnie ocaleni przeszukują gruzy w poszukiwaniu kolejnych ofiar.”
The Wall Street Journal doniósł, że Izraelskie Siły Obronne (IDF) badają incydent.
IDF nie skomentowało tej sprawy, ale wcześniej oskarżyło Hamas o wykorzystywanie świątyń religijnych jako przykrywki dla swoich agentów.
Św. Porfiriusz to najstarszy aktywny kościół w Gazie. Pierwotnie zbudowana w V wieku na cześć tytułowego świętego, obecna budowla została wzniesiona w połowie XII wieku, podczas wypraw krzyżowych, i odnowiona w XIX wieku.
Znajduje się w południowej części miasta Gaza.
Sprzeczne doniesienia z Gazy mówią, że przed eksplozją na terenie kościoła schroniło się aż 800 Palestyńczyków.
Obiekt znajduje się zaledwie 250 metrów od szpitala Al-Ahli, gdzie Palestyńczycy twierdzili, że we wtorkowy wieczór w wyniku eksplozji zginęły i zostały ranne setki osób.
Izrael upierał się, że teren szpitala został trafiony rakietą wystrzeloną przez grupę bojowników Palestyński Islamski Dżihad.
Kiedy Izrael przeprowadził naloty na Gazę w odpowiedzi na śmiercionośny najazd Hamasu 7 października, pojawiła się informacja, że St. Porphyrios zostało zbombardowane.
Kościół szybko wydał oświadczenie, w którym nazwał tę historię fałszywymi wiadomościami i zapewnił wszystkich, którzy pytali, że wszystko jest w porządku.
Od wtorku jego strona na Facebooku nie była aktualizowana.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/585377-orthodox-church-gaza-bombed/