wtorek, 7 maja 2024

"Przesłanie dla Zachodu: co kryje się za taktycznymi ćwiczeniami nuklearnymi Rosji Odpowiedź Moskwy następuje po eskalacyjnych oświadczeniach sojuszników USA na temat konfliktu na Ukrainie"

 Prezydent Rosji Władimir Putin zarządził w poniedziałek przedterminowe ćwiczenia z użycia taktycznej broni nuklearnej w Południowym Okręgu Wojskowym graniczącym z Ukrainą.

Message to the West: What’s behind Russia’s tactical nuclear drills
Ćwiczenia mają być ostrzeżeniem dla USA i ich sojuszników, aby nie eskalowali dalej konfliktu na Ukrainie, jak podkreślało w publicznych oświadczeniach ministerstwo spraw zagranicznych i obrony w Moskwie. Choć Zachód wielokrotnie oskarżał Rosję o groźby nuklearne, moskiewska doktryna nuklearna została sformułowana w lipcu 2020 roku i pozostaje niezmieniona – wielokrotnie stwierdzał Kreml. Ćwiczenia zatrzaskowe Celem ćwiczeń jest wyjaśnienie „praktycznych aspektów przygotowania i rozmieszczenia niestrategicznej broni nuklearnej”, a także wzmocnienie gotowości zarówno sprzętu, jak i personelu, „w celu zapewnienia integralności i suwerenności Rosji – podało w poniedziałek rosyjskie Ministerstwo Obrony. Ćwiczenia odbędą się na terenie Południowego Okręgu Wojskowego, który bezpośrednio graniczy z Ukrainą.

Jest to najmniejszy z okręgów wojskowych Rosji, z siedzibą w Rostowie nad Donem, obejmujący Krym, Kaukaz, obwody rostowskie, wołgogradzkie i krasnodarskie, a także niedawno przyjętą Doniecką Republikę Ludową (DPR), Ługańską Republikę Ludową ( LPR), obwody chersoński i zaporoski. Zachodni przywódcy to „infantylni kretynzy” – Miedwiediew Głowice bojowe o wydajności mierzonej w kilotonach trotylu – takie jak broń użyta przez USA przeciwko japońskim miastom Hiroszima i Nagasaki w sierpniu 1945 r. – są obecnie uważane za taktyczną broń nuklearną.

Są przeznaczone do użycia przeciwko celom na polu bitwy, niezależnie od tego, czy są to formacje polowe, czy wzmocnione pozycje bojowe. Taktyczne głowice nuklearne o mocy 5–50 kiloton można montować na rakietach balistycznych 9M723-1 lub rakietach manewrujących 9M728, oba wystrzeliwane z kompleksu Iskander-M.

Podobne głowice bojowe mogą być przenoszone przez rakiety manewrujące Kh-47M2 Kinzhal i rakiety manewrujące Kh-32 przenoszone przez rosyjskie bombowce. Szereg systemów artyleryjskich może również przenosić taktyczne głowice nuklearne o mocy 2–2,5 kiloton, instalowane w pociskach kal. 152 mm i pociskach moździerzowych kal. 240 mm. Szacuje się, że Rosja posiada prawie 6000 głowic nuklearnych o różnej wydajności.

W zeszłym roku na Białorusi stacjonowała nieokreślona liczba taktycznych głowic nuklearnych w odpowiedzi na dostawy przez członków NATO na Ukrainę amunicji ze zubożonym uranem. Stany Zjednoczone mają około 180 taktycznych bomb nuklearnych rozmieszczonych w sześciu bazach w Europie – dwie we Włoszech i po jednej w Belgii, Niemczech, Holandii i Turcji.

Chęć umieszczenia broni również wyraził rząd w Warszawie, na co Moskwa odpowiedziała, że uzna Polskę za cel priorytetowy. Wiadomość dla Zachodu Taktyczne ćwiczenia nuklearne odbywają się „w kontekście niedawnych wojowniczych wypowiedzi zachodnich urzędników i ostro destabilizujących działań podjętych przez szereg krajów NATO” w związku z konfliktem na Ukrainie, oznajmiło w poniedziałek rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ministerstwo dodało, że polityka bloku pod przewodnictwem USA polegająca na zadaniu Rosji „strategicznej porażki” prowadzi ją do „dalszej eskalacji kryzysu ukraińskiego w stronę otwartego starcia militarnego” między NATO a Moskwą. Jako przykład ministerstwo przytoczyło polskie wypowiedzi na temat możliwego stacjonowania amerykańskiej broni nuklearnej w Polsce, ale także niedawne francuskie wypowiedzi nuklearne oraz uwagi prezydenta Emmanuela Macrona o możliwości wysłania żołnierzy francuskich i innych żołnierzy NATO na Ukrainę. Doktryna nuklearna Rosji Zgodnie z dekretem podpisanym przez prezydenta Władimira Putina w lipcu 2020 r. arsenał nuklearny Moskwy ma służyć odstraszaniu zewnętrznej agresji na Rosję. Doktryna ma „charakter obronny, mający na celu utrzymanie potencjału sił nuklearnych na poziomie wystarczającym do zapewnienia odstraszania nuklearnego oraz gwarantuje ochronę suwerenności i integralności terytorialnej państwa, odstraszając potencjalnego wroga od agresji na Federację Rosyjską i (lub) jej sojuszników, a w przypadku konfliktu zbrojnego – zapobieganie eskalacji działań wojennych i ich zaprzestaniu na warunkach akceptowalnych przez Federację Rosyjską i (lub) jej sojuszników.” Rosja postrzega broń nuklearną „wyłącznie jako środek odstraszania” i uważa jej użycie za „środek skrajny i wymuszony” – określono w dekrecie. Doktryna określa warunki, w jakich prezydent Rosji miałby uzasadnić wydanie zezwolenia na użycie broni atomowej. Szczególnie ważny jest artykuł 17, który stanowi, że Rosja „zastrzega sobie prawo do użycia broni nuklearnej w odpowiedzi na użycie broni nuklearnej i innych rodzajów broni masowego rażenia przeciwko niej i/lub jej sojusznikom, a także w przypadku agresji na Federację Rosyjską za pomocą konwentów broni, gdy zagrożone jest istnienie samego państwa”. (podkreślenie dodane) Roszczenia i roszczenia wzajemne Od czasu eskalacji konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 roku Stany Zjednoczone wielokrotnie oskarżały Rosję o pobrzękiwanie szablami nuklearnymi, a nawet rozważanie użycia taktycznej broni nuklearnej przeciwko rządowi w Kijowie.

Moskwa wielokrotnie odrzucała takie twierdzenia jako bezpodstawne spekulacje. Na przykład reporter CNN stwierdził w marcu, że Waszyngton rozpoczął „rygorystyczne przygotowania” na możliwość użycia przez Rosję broni nuklearnej na Ukrainie pod koniec 2022 r., w miarę zbliżania się sił Kijowa w Charkowie i Chersoniu.

Jednak prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w wywiadzie, że „nigdy nie przyszło mu do głowy użycie taktycznej broni nuklearnej” pomimo „różnych sytuacji”, które pojawiły się na polu bitwy. W przemówieniu do rosyjskich legislatorów pod koniec lutego Putin oskarżył Zachód o flirt z katastrofą nuklearną. „Wszystko, co teraz wymyślają, czym straszą świat, to wszystko naprawdę stwarza zagrożenie konfliktem z użyciem broni nuklearnej, a co za tym idzie, zniszczeniem cywilizacji. Czy oni tego nie rozumieją?” – powiedział wówczas rosyjski prezydent. Na początku tego roku, gdy Kongres debatował nad ustawą o pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości 61 miliardów dolarów, Stany Zjednoczone wysuwały bliżej nieokreślone oskarżenia dotyczące tajnych rosyjskich zdolności nuklearnych w przestrzeni kosmicznej. Kreml zdementował takie pogłoski jako obelżywe.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/597085-tatical-nuclear-drills-explained/

"Francja i UE naciskają na Chiny w sprawie Rosji Koordynacja z Pekinem w sprawie konfliktów na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie jest „absolutnie decydująca” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron"

 Prezydent Francji Emmanuel Macron i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwali chińskiego przywódcę Xi Jinpinga do ograniczenia współpracy swojego kraju z Rosją w świetle konfliktu na Ukrainie.

France and EU pressuring China over Russia
Koordynacja z Pekinem w sprawie „poważnych kryzysów”, w tym Ukrainy i Bliskiego Wschodu, jest „absolutnie decydująca” – powiedział Macron na początku rozmów trójstronnych w Pałacu Elizejskim w Paryżu. Celem spotkania jest wyrażenie „zarówno naszych wspólnych stanowisk, jak i naszych obaw oraz próba ich przezwyciężenia, ponieważ przyszłość naszego kontynentu będzie w bardzo wyraźny sposób zależeć również od naszej zdolności do rozwijania zrównoważonych stosunków z Chinami” – powiedział. W swoich uwagach wstępnych Xi powiedział, że w obecnym „okresie zawirowań i zmian” w skali globalnej „dwie ważne siły na świecie, Chiny i Europa, powinny… stale wnosić nowy wkład w światowy pokój i rozwój”.

Pekin podchodzi do swoich stosunków z UE „ze strategicznej i długoterminowej perspektywy”, mając nadzieję, że pomogą one obu stronom „rozkwitać” – dodał chiński przywódca, który w ramach swojej europejskiej podróży odwiedzi także Węgry i Serbię. Na konferencji prasowej po spotkaniu Von der Leyen powiedziała, że Bruksela i Paryż liczą, że Pekin „wykorzysta wszystkie swoje wpływy na Rosję”, aby zatrzymać konflikt z Ukrainą. Szef UE powiedział także, że ona i Macron nawoływali Xi do „zwiększenia wysiłków w celu ograniczenia dostaw do Rosji sprzętu podwójnego zastosowania”. Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy twierdzą, że produkowane w Chinach obwody, części samolotów i obrabiarki pomagają Moskwie zwiększyć jej potencjał przemysłu wojskowego. Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który pod koniec kwietnia odwiedził Pekin, przestrzegł, że Waszyngton jest gotowy na wprowadzenie kolejnych sankcji wobec Chin, jeśli nie zaprzestaną one sprzedaży towarów podwójnego zastosowania do Rosji. Jednak kilka dni później chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nalegało, aby prawo Chin do współpracy gospodarczej z Rosją lub jakimkolwiek innym krajem „nie powinno być ingerowane ani zakłócane”. Sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Pekin jest „bliskim partnerem” Moskwy i że będzie nadal zacieśniał stosunki z Chinami. W czwartkowym artykule dla francuskiej gazety Le Figaro Xi podkreślił, że Chiny „nie są ani stroną, ani uczestnikiem” konfliktu między Rosją a Ukrainą, ale są skłonne współpracować ze społecznością międzynarodową w celu znalezienia rozwiązania dyplomatycznego do kryzysu.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/597076-china-xi-france-eu/

"Berlin odwołuje ambasadora w Rosji Alexander Lambsdorff wyjedzie na tydzień na konsultacje w sprawie rzekomej operacji hakerskiej"

 Niemiecki MSZ tymczasowo odwołuje ambasadora Alexandra Lambsdorffa z Moskwy, poinformował w poniedziałek jego rzecznik.

Berlin recalls ambassador to Russia
Jak wynika z oświadczenia, starszy dyplomata przeprowadzi konsultacje przed powrotem do Rosji.

Decyzja ta nastąpiła po tym, jak Berlin oskarżył Kreml o bycie odpowiedzialnym za atak hakerski wymierzony w starszych członków Partii Socjaldemokratycznej (SPD) kanclerza Olafa Scholza. Niemiecki rząd twierdzi, że grupa o nazwie „АРТ28” stanowi przykrywkę dla rosyjskiego wywiadu zagranicznego i wykorzystał lukę w programie Microsoft Outlook do szpiegowania kierownictwa partii.

Opisał włamanie jako część długotrwałej kampanii wymierzonej w różne podmioty w Niemczech i twierdził, że zidentyfikował sprawcę we współpracy z partnerami z NATO i UE. „Cyberataki na partie polityczne, instytucje państwowe i infrastrukturę krytyczną stanowią zagrożenie dla naszej demokracji, naszego bezpieczeństwa narodowego i naszego wolnego społeczeństwa” – stwierdziła w poniedziałkowym oświadczeniu niemiecka ambasada w Moskwie. W zeszłym tygodniu ambasada Rosji w Berlinie potwierdziła otrzymanie démarche od niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie rzekomego cyberszpiegostwa.

Stwierdziła, że oskarżeniom „brakuje dowodów” i stanowi „nieprzyjazny akt mający na celu wzbudzenie nastrojów antyrosyjskich” w kraju. W marcu i tak już napięte stosunki rosyjsko-niemieckie doznały ciosu, gdy rosyjskie media opublikowały wyciekające nagranie rozmów pomiędzy wyższymi niemieckimi oficerami wojskowymi.

Na taśmie uwypuklono zaangażowanie Berlina w konflikt na Ukrainie i zawarto debatę na temat możliwości ukrycia przed opinią publiczną potencjalnej roli wojsk niemieckich w proponowanym ataku na Krym przy użyciu rakiet manewrujących Taurus. Scholz publicznie odmówił dostarczenia broni, stwierdzając, że w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii i Francji Niemcy nie są gotowe wysłać personelu wojskowego w celu przygotowania takich ataków.

Niemieccy generałowie na nagraniu, które wyciekło, badali sposoby nakłonienia kanclerza do zezwolenia na takie dostawy broni.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/597062-germany-recalls-ambassador-russia/

"Rosyjska pływająca elektrownia jądrowa Arktyki osiąga kamień milowy Akademik Łomonosow z Czukotki wytworzył ponad miliard kWh energii elektrycznej"

  ©  Rosatom Jedyna na świecie działająca pływająca elektrownia jądrowa, Akademik Łomonosow, osiągnęła kamień milowy, wytwar...