czwartek, 22 sierpnia 2024

"Moskwa ostrzega państwo UE w związku z „bezprawiem” imigracyjnym Rosjanom może grozić deportacja z Łotwy w związku z nadzwyczajnymi zmianami w ustawodawstwie wprowadzonymi przez Rygę"

 Moscow warns EU state over immigration “lawlessness”

Moskwa potępiła jako „bezprawie” niedawne zaostrzenie procedur ubiegania się o pozwolenie na pobyt dla obywateli rosyjskich na Łotwie i ostrzegła przed ostrą reakcją. Nowe przepisy naruszają międzynarodowe normy prawne – stwierdziła rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.
W czerwcu Ryga przyjęła poprawki imigracyjne, rozszerzające wymóg testu językowego na obywateli Rosji, którzy wcześniej byli z niego zwolnieni.

Według doniesień Rosjanie ubiegający się o pobyt w kraju bałtyckim są również zobowiązani do ujawnienia swoich poglądów na temat konfliktu na Ukrainie. „Dyskryminacyjne wymogi łotewskiego prawa migracyjnego mają jawnie rusofobiczny charakter. Rażąco naruszają podstawowe międzynarodowe normy prawne” – stwierdziła w czwartek Zacharowa na swoim kanale Telegram. Według doniesień, w ostatnich dniach z Łotwy deportowano trzech obywateli Rosji za nieprzedstawienie dowodu znajomości języka niezbędnego do uzyskania zezwolenia na pobyt stały.

Mówi się, że sześciu kolejnych Rosjan otrzymało nakazy deportacji. Około 1500 obywateli Rosji opuściło kraj z własnej woli po wygaśnięciu pozwolenia na pobyt. Moskwa „będzie w dalszym ciągu podejmować zdecydowane działania, w tym środki asymetryczne, w odpowiedzi na bezprawie mające miejsce na Łotwie” – ostrzegła Zacharowa. Podjęte dotychczas przez Rosję kroki gospodarcze mają „namacalny wpływ” na dochody budżetowe państwa bałtyckiego – stwierdziła Zacharowa.

W marcu Moskwa nałożyła sankcje na ponad 300 osób z trzech krajów bałtyckich: Łotwy, Litwy i Estonii oraz ostrzegła Rosjan przed podróżami do tych krajów. Według doniesień tranzyt towarów przez porty łotewskie spadł o 27% w 2023 r. z powodu sankcji UE wobec Rosji.

Zacharowa sugerowała w maju, że Moskwa mogłaby w odwecie na antyrosyjską politykę państw bałtyckich jeszcze bardziej ograniczyć tranzyt towarów przez ich porty. Władze łotewskie od lat ograniczają prawa osób rosyjskojęzycznych.

Po wybuchu konfliktu na Ukrainie w 2022 roku Ryga wprowadziła szereg drakońskich polityk skierowanych przeciwko obywatelom Rosji i rozpoczęła kampanię na rzecz drastycznego ograniczenia używania języka rosyjskiego we wszystkich sferach życia. Moskwa ostro skrytykowała politykę Łotwy, określając ją jako „skrajnie” rusofobiczną, ale jak dotąd odmawia zerwania stosunków dyplomatycznych z krajem bałtyckim, argumentując, że pozostawiłoby to tysiące obywateli Rosji w trudnej sytuacji i bez wsparcia konsularnego.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/602953-latvia-migration-russia-retaliation-zakharova/

"Rośnie zagrożenie terroryzmem w Szwajcarii – szef wywiadu Szef szwajcarskiego wywiadu ostrzega, że ​​coraz więcej młodych ludzi ulega radykalizacji"

 Threat of terrorism growing in Switzerland – spy chief

Zagrożenie terroryzmem islamskim w Szwajcarii rośnie, a w ich szeregi coraz częściej dołączają nieletni, ostrzegł szef Szwajcarskiej Federalnej Służby Wywiadowczej Christian Dussey.
W wyniku kampanii propagandowej prowadzonej przez grupę dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS, dawniej ISIS) w Szwajcarii jest znacznie więcej zradykalizowanych młodych ludzi, powiedział Dussey dziennikowi Tages-Anzeiger w opublikowanym w czwartek wywiadzie. „Zauważyliśmy, że w ostatnich miesiącach problem stał się bardziej dotkliwy” – powiedział.

„W Szwajcarii mamy ponadprzeciętną liczbę przypadków radykalizacji młodych ludzi w porównaniu z innymi krajami europejskimi” – twierdzi szef wywiadu. Zauważył, że w pierwszym półroczu tego roku w Europie aresztowano około 30 osób podejrzanych o planowanie ataków terrorystycznych, czyli więcej niż ogółem w całym 2023 r.

W ciągu ostatnich kilku tygodni doszło do kilku aresztowań w związku z terroryzmem sam, dodał Dussey. Najbardziej prawdopodobnym potencjalnym atakiem w Szwajcarii byłby „akt przemocy popełniony przez izolowaną osobę inspirowaną dżihadyzmem” – powiedział szef wywiadu, podając jako przykład pchnięcie ortodoksyjnego Żyda przez 15-letniego podejrzanego w Zurych w marcu.

Ofiara doznała poważnych obrażeń.

Przed tym atakiem nastolatek pojawił się na filmie, w którym wyraził solidarność z Państwem Islamskim. Na początku tego miesiąca trzy koncerty amerykańskiej megagwiazdy muzyki pop Taylor Swift zostały odwołane w sąsiedniej Austrii po tym, jak policja aresztowała dwóch podejrzanych o rzekome planowanie ataków terrorystycznych na koncertach.

Austriaccy funkcjonariusze bezpieczeństwa powiedzieli, że 19-latek, który wcześniej przysięgał wierność Państwu Islamskiemu, planował zabić „duży tłum ludzi” przy użyciu materiałów wybuchowych i noży. Również w sierpniu w Rosji zatrzymano dwie osoby religijne pod zarzutem udziału w werbowaniu bojowników dla Państwa Islamskiego.

Ministerstwo spraw wewnętrznych kraju poinformowało również o alarmującym wzroście liczby przestępstw związanych z terroryzmem i ekstremizmem w pierwszej połowie tego roku.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/602943-swiss-terror-threat-rising/

"Rosja umieściła zachodnich dziennikarzy naruszających granice na międzynarodowej liście osób poszukiwanych Serwisy informacyjne wysłały załogi do kontrolowanej przez Kijów Sudży na wycieczki organizowane przez ukraińskie wojsko"

 Russia to put border-breaching Western journalists on international wanted list


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/602935-journalists-sudzha-wanted-list/

"Szwajcarski rząd oskarżony o podważanie neutralności Jedna z kluczowych sił politycznych w kraju, wiceprzewodnicząca, skrytykowała decyzję Berna o przystąpieniu do projektów wojskowych UE"

 Swiss govt accused of undermining neutrality

Szwajcarska Partia Ludowa (SVP), główna siła polityczna i największa grupa w Zgromadzeniu Federalnym kraju, ostro skrytykowała rząd w Bernie za jego decyzję o przystąpieniu do inicjatyw wojskowych UE. Posunięcie to poważnie podważy tradycyjną neutralność narodu, argumentuje prawicowa partia.
W środowym oświadczeniu wiceprzewodniczący stwierdził, że „zdecydowanie sprzeciwia się” udziałowi Szwajcarii w pakcie wojskowym UE dotyczącym stałej współpracy strukturalnej (PESCO).

Podpisując się pod tymi ramami, Szwajcarska Rada Federalna „porzuca neutralność i suwerenność naszego kraju”, „narażając jednocześnie bezpieczeństwo szwajcarskiej ludności w wyniku rażącego zaniedbania” – stwierdziła partia.

Wiceprezydent oskarżył także minister obrony Violę Amherd i cały gabinet o stosowanie „taktyki salami” w „podstępnym zbliżeniu zarówno z UE, jak i NATO”. Szwajcaria przyjęła neutralność militarną w 1815 r.

Obowiązki zapisane w konstytucji kraju zabraniają transportu broni do stref działań wojennych z lub przez terytorium Szwajcarii, a także dostarczania wojsk najemnych do krajów zaangażowanych w konflikty zbrojne. Sondaż przeprowadzony przez Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem na uniwersytecie badawczym ETH Zurich wykazał w marcu, że około 91% obywateli Szwajcarii uważa, że ​​kraj powinien pozostać neutralny. Pomimo prób przedstawiania przez rząd współpracy wojskowej z UE jako jedynie technicznej, udział w inicjatywach PESCO nieuchronnie wymagałby od Szwajcarii dostosowania swoich celów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa do celów bloku, stwierdził SVP. Partia argumentowała także, że interesy Szwajcarii nie we wszystkich obszarach są zbieżne z interesami UE, powołując się na tendencje ekspansjonistyczne w bloku, zwłaszcza w odniesieniu do Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

W rezultacie kwestia udziału PESCO musi zostać poddana głosowaniu w parlamencie, nalegał SVP. W środę w oddzielnym oświadczeniu szwajcarski rząd centralny ujawnił, że Berno dołączy do projektów „Military Mobility” i „Cyber ​​Ranges Federation” pod patronatem PESCO. „To wzmacnia narodowe zdolności obronne Szwajcarii”, a jednocześnie jest „zgodne ze zobowiązaniami Szwajcarii dotyczącymi neutralności” – stwierdziła Rada Federalna. Jak wynika z oświadczenia, szwajcarska armia będzie współpracować z 25 członkami UE nad ułatwieniem transgranicznego transferu sprzętu wojskowego na całym kontynencie w ramach projektu „Mobilność wojskowa”. Z kolei inicjatywa „Cyber ​​Ranges” oferuje dostęp do symulowanego środowiska cybernetycznego, w którym eksperci mogą przejść realistyczne szkolenie w zakresie odpierania cyberataków. Szwajcaria, mimo że nie jest członkiem UE ani NATO, przyłączyła się do sankcji Zachodu nałożonych na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie. W kwietniowym komentarzu minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Szwajcaria „przekształciła się z neutralnej w otwarcie wrogą”.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/602931-swiss-party-slams-eu-pact-neutrality/

"Rozpoczynają się prace w niemieckiej bazie wojskowej w pobliżu granicy z Rosją Litwa zawarła porozumienie ze swoim sojusznikiem z NATO, na mocy którego Berlin rozmieści w państwie bałtyckim 4800 żołnierzy i różne systemy uzbrojenia"

 Work begins on German military base near Russian border



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/602910-lithuania-military-base-germany-russia/

"FBI rozprawia się z obywatelami USA powiązanymi z rosyjskimi mediami – NYT Źródła podają, że agencja atakuje osoby, które rzekomo mogłyby wpłynąć na wybory prezydenckie w USA na korzyść Moskwy"

 FBI cracking down on US citizens linked to Russian media – NYT



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/602928-fbi-crackdown-russian-media/

"Przyczyna śmierci prezydenta Iranu ujawniona – media Zła pogoda i przeciążony helikopter podobno skazały Ebrahima Raisiego na zagładę"

 Cause of Iranian president’s death revealed – media



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/602918-iran-president-cause-death/

"Orban poniesie „konsekwencje” za zablokowanie sankcji – polski premier Węgierski przywódca zagroził, że utrudni wprowadzenie sankcji UE wobec Rosji, jeśli Ukraina odmówi wznowienia tranzytu gazu"

  Donald Tusk przybywa na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Budapeszcie, Węgry, 7 listopada 2024 r. © Getty Images / Janos Kummer ...