czwartek, 22 sierpnia 2024

"Szwajcarski rząd oskarżony o podważanie neutralności Jedna z kluczowych sił politycznych w kraju, wiceprzewodnicząca, skrytykowała decyzję Berna o przystąpieniu do projektów wojskowych UE"

 Swiss govt accused of undermining neutrality

Szwajcarska Partia Ludowa (SVP), główna siła polityczna i największa grupa w Zgromadzeniu Federalnym kraju, ostro skrytykowała rząd w Bernie za jego decyzję o przystąpieniu do inicjatyw wojskowych UE. Posunięcie to poważnie podważy tradycyjną neutralność narodu, argumentuje prawicowa partia.
W środowym oświadczeniu wiceprzewodniczący stwierdził, że „zdecydowanie sprzeciwia się” udziałowi Szwajcarii w pakcie wojskowym UE dotyczącym stałej współpracy strukturalnej (PESCO).

Podpisując się pod tymi ramami, Szwajcarska Rada Federalna „porzuca neutralność i suwerenność naszego kraju”, „narażając jednocześnie bezpieczeństwo szwajcarskiej ludności w wyniku rażącego zaniedbania” – stwierdziła partia.

Wiceprezydent oskarżył także minister obrony Violę Amherd i cały gabinet o stosowanie „taktyki salami” w „podstępnym zbliżeniu zarówno z UE, jak i NATO”. Szwajcaria przyjęła neutralność militarną w 1815 r.

Obowiązki zapisane w konstytucji kraju zabraniają transportu broni do stref działań wojennych z lub przez terytorium Szwajcarii, a także dostarczania wojsk najemnych do krajów zaangażowanych w konflikty zbrojne. Sondaż przeprowadzony przez Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem na uniwersytecie badawczym ETH Zurich wykazał w marcu, że około 91% obywateli Szwajcarii uważa, że ​​kraj powinien pozostać neutralny. Pomimo prób przedstawiania przez rząd współpracy wojskowej z UE jako jedynie technicznej, udział w inicjatywach PESCO nieuchronnie wymagałby od Szwajcarii dostosowania swoich celów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa do celów bloku, stwierdził SVP. Partia argumentowała także, że interesy Szwajcarii nie we wszystkich obszarach są zbieżne z interesami UE, powołując się na tendencje ekspansjonistyczne w bloku, zwłaszcza w odniesieniu do Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

W rezultacie kwestia udziału PESCO musi zostać poddana głosowaniu w parlamencie, nalegał SVP. W środę w oddzielnym oświadczeniu szwajcarski rząd centralny ujawnił, że Berno dołączy do projektów „Military Mobility” i „Cyber ​​Ranges Federation” pod patronatem PESCO. „To wzmacnia narodowe zdolności obronne Szwajcarii”, a jednocześnie jest „zgodne ze zobowiązaniami Szwajcarii dotyczącymi neutralności” – stwierdziła Rada Federalna. Jak wynika z oświadczenia, szwajcarska armia będzie współpracować z 25 członkami UE nad ułatwieniem transgranicznego transferu sprzętu wojskowego na całym kontynencie w ramach projektu „Mobilność wojskowa”. Z kolei inicjatywa „Cyber ​​Ranges” oferuje dostęp do symulowanego środowiska cybernetycznego, w którym eksperci mogą przejść realistyczne szkolenie w zakresie odpierania cyberataków. Szwajcaria, mimo że nie jest członkiem UE ani NATO, przyłączyła się do sankcji Zachodu nałożonych na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie. W kwietniowym komentarzu minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Szwajcaria „przekształciła się z neutralnej w otwarcie wrogą”.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/602931-swiss-party-slams-eu-pact-neutrality/

Brak komentarzy:

"Rosja ujawnia szczegóły dotyczące urodzonego w Polsce pośrednika w nazistowskich okrucieństwach w Auschwitz Publikacja akt archiwalnych zbiega się z rocznicą wyzwolenia obozu zagłady przez wojska radzieckie"

  Ocalały z Holokaustu podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz 27 stycznia 2025 r. © Jakub Porzycki / Anadolu via G...