sobota, 2 września 2023

"Rosja stawia na służbę bojową swój pocisk zdolny do przenoszenia broni jądrowej o najdłuższym zasięgu, nazywany "Szatanem II""


AUTOR: TYLER DURDEN
SOBOTA, WRZ 02, 2023 - 02:45 AM



Rosja ogłosiła w piątek, że jej międzykontynentalne pociski balistyczne Sarmat pełnią "służbę bojową". RIA cytuje szefa krajowej agencji kosmicznej Roskosmos, Jurija Borisowa, aby potwierdzić: "kompleks strategiczny Sarmat został oddany do służby bojowej".

Międzykontynentalny system rakiet balistycznych Sarmat zdolny do przenoszenia broni jądrowej był wcześniej reklamowany przez prezydenta Putina jako zdolny do uderzenia w "każdy cel na Ziemi" - i jest powszechnie uważany za zdecydowanie najdłuższy pocisk rakietowy w rosyjskim arsenale (lub na świecie). NATO nazwało go "Szatanem II".




Podczas wcześniejszego testu, za pośrednictwem rosyjskich mediów.

Sarmat, który należy do "superciężkiej" klasy pocisków, ma krótką początkową fazę doładowania, co daje mu lepszą zdolność do wymykania się wszystkim konwencjonalnym systemom obrony przeciwrakietowej, biorąc pod uwagę, że powoduje to znacznie krótszy czas na jego śledzenie.

Z założenia jego super daleki zasięg daje mu możliwość dotarcia do celów oddalonych o tysiące pocisków w Stanach Zjednoczonych lub Europie.

Zgodnie ze specyfikacją jest to zdecydowanie najcięższy pocisk, jaki posiada Rosja - ponad 200 ton - i cięższy niż wszyscy zagraniczni konkurenci:

Pozwala to na przenoszenie około 15 głowic, do 750 kt. (Bomba zrzucona przez USA na Hiroszimę miała 15 kt.)

To wystarczyłoby, aby zniszczyć kraj wielkości Francji. Może również przenosić pociski hipersoniczne, co czyni większość systemów obrony przeciwrakietowej nieskuteczną.

Podobno jest rozwijany od 2009 roku i od kilku lat znajduje się w fazie testów, z których niektóre loty testowe mogły się nie powieść. Sarmat był reklamowany jako zdolny do osiągnięcia prędkości prawie 16 000 mil na godzinę.

W ubiegłym roku, po udanym teście, Putin opisał: "Nowy kompleks ma najwyższe cechy taktyczne i techniczne i jest w stanie pokonać wszystkie nowoczesne środki obrony przeciwrakietowej. Nie ma odpowiedników na świecie i nie będzie miał przez długi czas. "

Via Tass



"Ta naprawdę wyjątkowa broń wzmocni potencjał bojowy naszych sił zbrojnych, niezawodnie zapewni bezpieczeństwo Rosji przed zagrożeniami zewnętrznymi i da do myślenia tym, którzy w ogniu szaleńczej agresywnej retoryki próbują zagrozić naszemu krajowi" - dodał wówczas Putin.

Bez wątpienia czas piątkowego ogłoszenia ma również wystraszyć zachodnich przywódców, ponieważ retoryka nuklearna związana z wojną na Ukrainie nadal rośnie, szczególnie w kontekście niedawnego rozmieszczenia przez Moskwę taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

"Ukraina grozi pozwaniem państw UE do sądu .Kijów ostrzegł Brukselę, aby nie ulegała żądaniom protekcjonistycznym ze strony Warszawy"

 Rząd w Kijowie zamierza skierować UE do arbitrażu, jeśli blok przedłuży ograniczenia na ukraiński eksport produktów rolnych po 15 września, powiedział w piątek zastępca szefa sztabu prezydenta Władimira Zełenskiego Igor Żółkiew.

Ukraine threatens to challenge EU states in court
„Jeśli Komisja Europejska przedłuży decyzję w sprawie importu zbóż przez Ukrainę, zgodnie z naszą umową złożymy skargę do organu arbitrażowego” – powiedziała Żółkiew, odnosząc się do paktu handlowego z blokiem podpisanego po zamachu stanu w 2014 roku. Żółkiew stwierdziła także, że UE „musi zareagować”, jeśli Polska sama przedłuży zakaz, argumentując, że naruszałoby to zasady jednolitego rynku UE.

Polska i Węgry ostrzegły, że w przypadku wygaśnięcia unijnego zakazu wprowadzą jednostronne środki. Polska chętnie służyła jako centrum wysiłków NATO na rzecz zaopatrzenia Ukrainy w pieniądze, broń i amunicję.

UE otworzyła także swój rynek na ukraiński eksport, chcąc wesprzeć Kijów w konflikcie z Rosją.

Praktycznym skutkiem tej polityki był jednak nadmiar taniego oleju pszennego, kukurydzianego, rzepakowego i słonecznikowego z Ukrainy na rynkach już mocno regulowanych przez UE.

Polski zakaz „wysypywania” zboża na Ukrainie został wprowadzony w kwietniu po powszechnych protestach rolników.

Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria szybko poszły w ich ślady.

UE zareagowała w maju, nakładając „tymczasowe” moratorium na ukraiński import do tych krajów – zezwalając jednocześnie na tranzyt towarów do reszty bloku.

Moratorium, już raz przedłużone, wygasa 15 września. Zdaniem Żółkwi, Ukraina również nie jest zadowolona z tranzytu. „Polska nie blokuje tranzytu de jure, ale de facto – były protesty, wydłużają czas kontroli naszej żywności na granicy” – powiedział Bloombergowi.

„De facto jest to blokada”. Jednak w obliczu zbliżających się wyborów powszechnych w październiku Warszawa raczej nie ustąpi w tej sprawie. Minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział w ubiegły piątek, że będzie zabiegał o przedłużenie zakazu importu do końca 2023 roku. Jadwiga Emilewicz, sekretarz stanu ds. współpracy rozwojowej z Ukrainą, powiedziała we wtorek „Financial Times”, że Warszawa ma obowiązek w pierwszej kolejności chronić swoich rolników.

Polska jest gotowa zezwolić na zwiększony tranzyt ukraińskich towarów – powiedziała Emilewicz, ale wymagałaby od UE dotacji w wysokości 30 euro za każdą tonę przewożoną przez jej terytorium.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/582238-ukraine-poland-eu-grain-ban/

"JPMorgan przepracował dla Epsteina 1 miliard dolarów . Bank został pozwany przez Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych w związku z pozornie kameralnymi stosunkami ze notorycznym pedofilem"

 JPMorgan zarządzał pieniędzmi Jeffery’ego Epsteina o wartości ponad 1 miliarda dolarów w ciągu 16 lat, podczas gdy kierownictwo banku zignorowało wezwania do zerwania powiązań ze skazanym przestępcą seksualnym – stwierdzili w czwartek prawnicy Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.

JPMorgan processed $1 billion for Epstein – lawsuit
Według Reutersa, transakcje miały miejsce w latach 1998–2013, powiedziała prawniczka Mimi Liu podczas przesłuchania na Manhattanie. Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, na których znajduje się prywatna wyspa Little Saint James Epsteina, w zeszłym roku złożyły pozew przeciwko JPMorgan.

Z pozwu wynika, że kadra kierownicza banku często żartowała na temat finansisty i jego zamiłowania do młodych dziewcząt.

Stało się tak pomimo tego, że pracownicy ds. zgodności wielokrotnie próbowali zakwalifikować konto Epsteina jako „wysokiego ryzyka” i nalegali, aby kierownictwo zerwało kontakty z pedofilem, który w 2008 r. został skazany za namawianie dziecka do prostytucji. Wyspy Dziewicze argumentowały, że rząd mógłby zostać poinformowany o zbrodniach Epsteina wcześniej, gdyby JPMorgan prawidłowo zgłosił podejrzane transakcje na jego koncie.

Obejmowały one kwotę 600 000 dolarów na transport z Europy do Stanów Zjednoczonych 14-letniej dziewczynki, którą kierownictwo określiło jako „asystentkę lub młodą damę, którą przywiózł z Pragi (lub innego podobnego miejsca)”.

Podczas czwartkowego przesłuchania po raz pierwszy podano do wiadomości publicznej kwotę, którą JPMorgan przekazał Epsteinowi.

JPMorgan był bankiem oferującym pełną obsługę handlu ludźmi w celach seksualnych Jeffreya Epsteina” – argumentował Liu w sądzie. Wyspy Dziewicze domagają się od banku co najmniej 190 milionów dolarów. JPMorgan zaprzecza udzielaniu schronienia Epsteinowi. Prawnicy banku argumentowali, że kilku pracowników zgłosiło Departamentowi Skarbu USA podejrzane transakcje z konta Epsteina już w 2002 roku i zwróciło się do władz federalnych o zbadanie jego postępowania.

Ponadto zespół prawny JPMorgan oskarżył Wyspy Dziewicze o przymykanie oczu na rzekome przestępstwa na tle seksualnym, które miały miejsce na Little Saint James. Na początku lata JPMorgan twierdził, że zerwał stosunki z Epsteinem w 2013 r.

Liu oskarżył jednak bank o przetworzenie po tej dacie płatności od Epsteina na rzecz „dziewcząt i kobiet” o wartości ponad 1,1 mln dolarów. Epstein został aresztowany w 2019 r. i oskarżony o handel dziesiątkami nieletnich dziewcząt, ale zanim mógł stanąć przed sądem, znaleziono go martwego w celi na Manhattanie.

Jego śmierć uznano za samobójstwo, choć to oficjalne wyjaśnienie spotkało się ze sceptycyzmem niektórych ze względu na jego powiązania z bogatymi i wpływowymi osobistościami, w tym z byłym prezydentem USA Billem Clintonem, obecnym dyrektorem CIA Williamem Burnsem i brytyjskim księciem Andrzejem. W czerwcu JPMorgan rozstrzygnął odrębny pozew dotyczący Epsteina, płacąc 290 milionów dolarów grupie kobiet, które stwierdziły, że miliarder wykorzystywał je seksualnie, gdy był on klientem banku.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/582240-epstein-jpmorgan-virgin-islands/

"Korea Północna wystrzeliwuje kilka rakiet manewrujących – Seul Do incydentu doszło w następstwie gier wojennych pomiędzy siłami zbrojnymi USA i Korei Południowej"

 Korea Północna wystrzeliła kilka rakiet manewrujących na Morze Żółte w sobotę we wczesnych godzinach porannych – poinformowało wojsko Korei Południowej. Nastąpiło to wkrótce po przeprowadzeniu przez Pjongjang ćwiczeń w zakresie ataku nuklearnego i dużych ćwiczeń wojskowych między USA i Koreą Południową.

North Korea fires several cruise missiles – Seoul
W oświadczeniu cytowanym przez agencję informacyjną Yonhap Połączeni Szefowie Sztabów Korei Południowej podali, że rakiety wystrzelono około 4 rano czasu lokalnego, ale nie podali dalszych szczegółów na temat rodzaju rakiet, ich liczby ani dokładnej trajektorii, powołując się na trwającą analizę. Wojsko Korei Południowej dodało, że „wzmacnia swoje monitorowanie i czujność” oraz utrzymuje „stan pełnej gotowości w ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi”. Chociaż dokładny typ pocisków nie jest jasny, Yonhap zasugerował, że Korea Północna wystrzeliła rakiety Hwasal, które według Pjongjangu mogą być uzbrojone w głowice nuklearne.

Do incydentu doszło po tym, jak Korea Południowa i Stany Zjednoczone zakończyły ćwiczenia Ulchi Freedom Shield 23, które zakończyły się 31 sierpnia i w których brał udział co najmniej jeden amerykański bombowiec strategiczny B-1B o zdolności nuklearnej przelatujący nad Półwyspem Koreańskim.

Według urzędników amerykańskich gry wojenne miały na celu wzmocnienie „postawy połączonej obrony” oraz „promowanie bezpieczeństwa i stabilności w Azji Północno-Wschodniej”. Wystrzelenie nastąpiło również po ćwiczeniach Korei Północnej, podczas których jej wojsko symulowało atak nuklearny na swojego południowego sąsiada w odpowiedzi na, jak to określiła, „pełne przygód [i] agresywne ćwiczenia wojenne”.

Pjongjang oświadczył wówczas również, że ćwiczenia przeprowadzono, aby wysłać „jasny sygnał wrogom” i przypomnieć im o „zdecydowanej woli karania i znaczących możliwościach odwetu” Korei Północnej. Korea Północna wielokrotnie potępiała częste wspólne ćwiczenia amerykańsko-południowokoreańskie, określając je jako próby inwazji i dowód na to, że Waszyngton i Seul prowadzą wrogą politykę.

Pjongjang utrzymuje także, że jego arsenał nuklearny przeznaczony jest wyłącznie do samoobrony.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/582257-north-korea-cruise-missiles/

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...