JPMorgan zarządzał pieniędzmi Jeffery’ego Epsteina o wartości ponad 1 miliarda dolarów w ciągu 16 lat, podczas gdy kierownictwo banku zignorowało wezwania do zerwania powiązań ze skazanym przestępcą seksualnym – stwierdzili w czwartek prawnicy Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.
Według Reutersa, transakcje miały miejsce w latach 1998–2013, powiedziała prawniczka Mimi Liu podczas przesłuchania na Manhattanie.
Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, na których znajduje się prywatna wyspa Little Saint James Epsteina, w zeszłym roku złożyły pozew przeciwko JPMorgan.
Z pozwu wynika, że kadra kierownicza banku często żartowała na temat finansisty i jego zamiłowania do młodych dziewcząt.
Stało się tak pomimo tego, że pracownicy ds. zgodności wielokrotnie próbowali zakwalifikować konto Epsteina jako „wysokiego ryzyka” i nalegali, aby kierownictwo zerwało kontakty z pedofilem, który w 2008 r. został skazany za namawianie dziecka do prostytucji.
Wyspy Dziewicze argumentowały, że rząd mógłby zostać poinformowany o zbrodniach Epsteina wcześniej, gdyby JPMorgan prawidłowo zgłosił podejrzane transakcje na jego koncie.
Obejmowały one kwotę 600 000 dolarów na transport z Europy do Stanów Zjednoczonych 14-letniej dziewczynki, którą kierownictwo określiło jako „asystentkę lub młodą damę, którą przywiózł z Pragi (lub innego podobnego miejsca)”.
Podczas czwartkowego przesłuchania po raz pierwszy podano do wiadomości publicznej kwotę, którą JPMorgan przekazał Epsteinowi.
„JPMorgan był bankiem oferującym pełną obsługę handlu ludźmi w celach seksualnych Jeffreya Epsteina” – argumentował Liu w sądzie.
Wyspy Dziewicze domagają się od banku co najmniej 190 milionów dolarów.
JPMorgan zaprzecza udzielaniu schronienia Epsteinowi. Prawnicy banku argumentowali, że kilku pracowników zgłosiło Departamentowi Skarbu USA podejrzane transakcje z konta Epsteina już w 2002 roku i zwróciło się do władz federalnych o zbadanie jego postępowania.
Ponadto zespół prawny JPMorgan oskarżył Wyspy Dziewicze o przymykanie oczu na rzekome przestępstwa na tle seksualnym, które miały miejsce na Little Saint James.
Na początku lata JPMorgan twierdził, że zerwał stosunki z Epsteinem w 2013 r.
Liu oskarżył jednak bank o przetworzenie po tej dacie płatności od Epsteina na rzecz „dziewcząt i kobiet” o wartości ponad 1,1 mln dolarów.
Epstein został aresztowany w 2019 r. i oskarżony o handel dziesiątkami nieletnich dziewcząt, ale zanim mógł stanąć przed sądem, znaleziono go martwego w celi na Manhattanie.
Jego śmierć uznano za samobójstwo, choć to oficjalne wyjaśnienie spotkało się ze sceptycyzmem niektórych ze względu na jego powiązania z bogatymi i wpływowymi osobistościami, w tym z byłym prezydentem USA Billem Clintonem, obecnym dyrektorem CIA Williamem Burnsem i brytyjskim księciem Andrzejem.
W czerwcu JPMorgan rozstrzygnął odrębny pozew dotyczący Epsteina, płacąc 290 milionów dolarów grupie kobiet, które stwierdziły, że miliarder wykorzystywał je seksualnie, gdy był on klientem banku.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/582240-epstein-jpmorgan-virgin-islands/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz