niedziela, 3 marca 2024

"Ukraińska opozycja skarży się UE na „represje” Partia Solidarności Europejskiej potępiła szerzący się w kraju „autorytaryzm”."

 Partia byłego prezydenta Ukrainy Piotra Poroszenki zaapelowała do przywódców UE, wzywając do „przywrócenia wolności słowa” i pluralizmu politycznego w kraju, potępiając jednocześnie „autorytaryzm Kijowa”.


Ukrainian opposition complains to EU about ‘repression’
Władze ukraińskie uniemożliwiły niedawno byłemu prezydentowi, stojącemu na czele Partii Solidarność Europejska (liczącej 27 posłów w 450-osobowym parlamencie), wyjazd z Ukrainy w celu wzięcia udziału w Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium ze względu na rzekome zagrożenie dla jego życia – co nazwał obraza demokracji”. Na początku tygodnia Oliver Varhelyi, unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa, udostępnił list Poroszenki, w którym były prezydent błagał Brukselę, aby wywarła presję na Kijów, aby zaprzestał „dyskryminacyjnych” praktyk. „Według logiki rządu to nie działania urzędników naruszających prawa i wolności Ukraińców szkodzą integracji europejskiej, ale tych, którzy np. zwracają się o ochronę praw np. do EKPC lub innych instytucji międzynarodowych, – podała partia w oświadczeniu opublikowanym w piątek na oficjalnej stronie internetowej, potępiając „emocjonalną i nieadekwatną” reakcję Kijowa na list. Partia opozycyjna ubolewała nad „absolutyzmem” rządu, utrzymując, że władze działają „bezkarnie” i „przyzwyczaiły się do monologu i oklasków”, a nie do dialogu, a na krytykę reagują nerwowo. Jak wynika z oświadczenia, ukraiński rząd pozostaje „głuchy” na społeczeństwo, co skutkuje „licznymi błędami”, uniemożliwiającymi opozycji milczenie w obliczu szerzenia się „autorytaryzmu” na Ukrainie. „Dlaczego demokratyczny kraj potrzebuje milczącej opozycji?” – stwierdziła partia, żądając „otwartego dialogu władz ze społeczeństwem i opozycją”, zniesienia ograniczeń w podróżach międzynarodowych dla Poroszenki, a także „przywrócenia wolności słowa, przywrócenia ukraińskich kanałów telewizyjnych” i „powrotu dziennikarzy na salę posiedzeń parlamentu oraz transmisję posiedzeń w kanale Rady.” Partia nalegała także, aby siły bezpieczeństwa powstrzymały się od wywierania presji „na środki masowego przekazu, biznes, działaczy publicznych i opozycję” oraz wzywała do przywrócenia kontroli parlamentarnej nad Gabinetem Ministrów Ukrainy. Poroszenko przegrał wybory w 2019 r. miażdżącą porażką z obecnym prezydentem Ukrainy Władimirem Zełenskim, który prowadził kampanię opartą na obietnicach zawarcia pokoju w Donbasie, a potem zmienił kurs i zwrócił się do NATO o wsparcie w konfrontacji z Rosją.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/593643-ukrainian-opposition-complains-repression/

"Włochy wycofują swój system obrony powietrznej od innego państwa NATO. W zeszłym roku Słowacja otrzymała tymczasowo SAMP/T, który jest obecnie potrzebny „gdzie indziej” – mówi premier Robert Fico"

 Jak wynika z sobotnich doniesień mediów, cytujących premiera Roberta Fico, Włochy planują wycofać ze Słowacji swój naziemny system obrony powietrznej SAMP/T.


Italy to withdraw its air defense system from fellow NATO state
System, o którym mowa, został tymczasowo rozmieszczony na Słowacji w zeszłym roku w celu zastąpienia amerykańskiego systemu przeciwlotniczego Patriot, który kraj ten przekazał Ukrainie. „Otrzymałem zawiadomienie od włoskiego rządu, że włoski system obrony powietrznej, który nam pożyczył na rok, zostanie wycofany ze Słowacji, ponieważ będzie potrzebny gdzie indziej” – powiedział Fico, nie podając, gdzie dokładnie znajduje się system zostaną przeniesione w następnej kolejności.

Premier wyraził obawy dotyczące bezpieczeństwa swojego kraju po usunięciu systemu, gdyż Słowacja nie ma obecnie alternatywy dla ochrony swojej przestrzeni powietrznej. „Po pierwsze, poprzedni rząd podarował Ukrainie funkcjonalny, masowy rosyjski system obrony powietrznej S-300. Potem przez jakiś czas mieliśmy tu amerykańskich Patriotów, oni też zostali usunięci, a teraz włoski [system] również zostanie zabrany”. Rozsądek wysyłania przez Słowację pomocy wojskowej Ukrainie kosztem własnego bezpieczeństwa został ostatnio zakwestionowany przez nowo mianowanego ministra obrony kraju Roberta Kalinaka.

W styczniowym wywiadzie dla gazety „Standard” urzędnik oskarżył poprzedni rząd o przekazanie Ukrainie kluczowego sprzętu wojskowego bez planowania jego wymiany, zauważając, że naprawienie szkód wyrządzonych bezpieczeństwu narodowemu prawdopodobnie zajmie lata. Po wyborze we wrześniu ubiegłego roku Fico, zdeklarowany krytyk zachodniego podejścia do konfliktu na Ukrainie, wstrzymał słowacką pomoc wojskową dla Kijowa.

W zeszłym miesiącu w oświadczeniu wideo w mediach społecznościowych zapowiedział także, że nie wyśle słowackich wojsk na Ukrainę, nawet jeśli będzie go to kosztowało utratę stanowiska premiera.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/593666-italy-air-defense-slovakia/

"Niemiecki system opieki zdrowotnej powinien przygotować się na wojnę . Berlin musi być gotowy na „poważne katastrofy” – stwierdził Karl Lauterbach"

 Niemcy muszą usprawnić swój system opieki zdrowotnej, aby móc szybko reagować na sytuacje kryzysowe, takie jak nowa pandemia czy konflikt zbrojny, powiedział minister zdrowia Karl Lauterbach.


German healthcare system should prepare for war – minister
Ustawodawstwo dotyczące reform, które ma zostać zaprezentowane tego lata, będzie „punktem zwrotnym dla systemu opieki zdrowotnej” – powiedział w opublikowanym w sobotę wywiadzie polityk Partii Socjaldemokratycznej (SPD) dziennikowi Neue Osnabrucker Zeitung. Chociaż rządząca „koalicja sygnalizacji świetlnej” nalegała już na reformy po pandemii Covid-19, minister zdrowia powiedział, że w obliczu konfliktu na Ukrainie wyzwania stały się jeszcze ważniejsze. „W przypadku kryzysu każdy lekarz, każdy szpital i każdy organ odpowiedzialny za opiekę zdrowotną musi wiedzieć, co robić. Potrzebujemy jasnych obowiązków – na przykład za przydzielenie dużej liczby rannych osób do klinik w Niemczech” – wyjaśnił Lauterbach. Minister powiedział, że szpitale muszą również przeprowadzać ćwiczenia, aby przećwiczyć sposób reagowania na katastrofy, oddalając oskarżenia o sianie paniki, argumentując, że „nierobienie niczego nie wchodzi w grę”.
„Byłoby głupio powiedzieć, że nie przygotowujemy się do konfliktu zbrojnego, a wtedy on nie nastąpi. Zgodnie z tą logiką Bundeswehra nie byłaby potrzebna” – stwierdził. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius stwierdził w listopadzie zeszłego roku, że kraj musi stać się „zdolny do prowadzenia wojny”, a w styczniu ponownie nalegał, aby Berlin i całe NATO aktywniej się zbroiły, aby móc „prowadzić narzuconą nam wojnę”. W zeszłym miesiącu generał Bundeswehry Carsten Breuer wezwał do „zmiany mentalności” w niemieckim społeczeństwie, podkreślając, że naród musi zbudować wiarygodny „odstraszanie”, aby przygotować się na potencjalną wojnę z Rosją w ciągu pięciu lat. Komentując twierdzenia, że Rosja może planować atak na Niemcy lub inne państwo NATO, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w styczniu, że urzędnicy UE „wymyślają wroga zewnętrznego”, aby odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow stwierdził, że „nikt nie chce wielkiej wojny”, zwłaszcza Moskwa. Prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił te twierdzenia jako „kompletny nonsens”, podkreślając, że Moskwa „nie ma interesu geopolitycznego, gospodarczego… ani wojskowego” w rozpoczynaniu konfliktu z NATO.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/593642-germany-healthcare-prepare-war/

"Rosja przechwytuje rój dronów nad Krymem – MOD. Nad półwyspem zestrzelono co najmniej 38 UAV"

 Ministerstwo Obrony ogłosiło w niedzielę rano, że siły ukraińskie rozpoczęły kolejny skoordynowany nalot na Półwysep Krymski, w wyniku którego dziesiątki wrogich dronów zostały zniszczone przez rosyjską obronę powietrzną w ciągu nocy.


Russia intercepts swarm of drones over Crimea – MOD
„Zapobiegnięto podjętej przez reżim w Kijowie próbie przeprowadzenia ataku terrorystycznego przy użyciu 38 bezzałogowych statków powietrznych” – podało ministerstwo w krótkim biuletynie, dodając, że wszystkie wrogie cele zostały zniszczone przez obronę powietrzną. Nie ma doniesień o żadnych uszkodzeniach ani obrażeniach na ziemi i nie jest jasne, gdzie dokładnie przechwycono drony. W nocy władze rosyjskie ogłosiły zamknięcie kilku odcinków autostrady prowadzącej do Mostu Krymskiego, a także samego przejścia. Półwysep Krymski, na którym znajduje się kluczowa rosyjska baza morska, był częstym celem ukraińskich ataków dronów i rakiet. Ukraina wielokrotnie wykorzystywała także drony morskie do ataków na rosyjską infrastrukturę portową w Sewastopolu.

Morskie drony obrały za cel kluczową infrastrukturę transportową, w tym 19-kilometrowy most krymski, który został poważnie uszkodzony w lipcowym ataku, ale został później naprawiony i całkowicie ponownie otwarty w październiku. W sobotę rano agenci Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) przechwycili pojazd uzbrojony w materiały wybuchowe, który próbował wjechać na Krym z rosyjskiego obwodu chersońskiego.

Jak poinformowało źródło RIA Novosti, odkryto improwizowany ładunek wybuchowy wykonany z części dostarczonych Ukrainie przez państwa NATO.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/593644-crimea-swarm-drones-intercepted/

"Wyciek nagrania ataku z Mostu Krymskiego może pogłębić rozłam w NATO – WSJ Niemieccy urzędnicy podobno mówili o obecności obcych wojsk na Ukrainie, czemu Zachód zaprzecza"

 W sobotę „Wall Street Journal” podał, że ujawnione nagranie przedstawiające rzekome plany niemieckiej armii mające pomóc Ukrainie w użyciu rakiet dalekiego zasięgu w ataku na Most Krymski może spowodować rozłam między Berlinem a jego sojusznikami z NATO.


Leaked Crimean Bridge attack recording could deepen rift in NATO – WSJ
W piątek redaktor naczelna RT Margarita Simonyan opublikowała rosyjskojęzyczny zapis rzekomo rozmowy pomiędzy kilkoma wysokimi rangą oficerami Luftwaffe, podczas której omawiali oni szczegóły operacyjne i celowanie rakiet dalekiego zasięgu Taurus – które Niemcy zastanawiają się obecnie, czy wysłać na Ukrainę – tak jakby dostawa była już uzgodniona. Urzędnicy rozmawiali także o tym, jak utrzymać wiarygodne zaprzeczenie, jakoby Ukraina użyła tej broni do uderzenia w strategicznie ważny most krymski.

Niemieckie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że rozmowa rzeczywiście została przechwycona, a dochodzenie w tej sprawie jest w toku. WSJ podała, powołując się na niemieckie władze, że rozmowa jest autentyczna, dodając, że spotkanie odbyło się na niezaszyfrowanej platformie internetowej WebEx, a jeden z funkcjonariuszy podobno dzwonił z pokoju hotelowego w Singapurze.

Z artykułu wynika, że niemieccy urzędnicy często korzystają z WebEx do poufnych rozmów, a jedno ze źródeł WSJ twierdzi, że wyciek powinien być „pobudką” dla Berlina. Oprócz użycia rakiet Taurus niemieccy urzędnicy rzekomo wspomnieli także o obecności zagranicznego personelu wojskowego na Ukrainie, rozmieszczonego w celu pomocy Kijowowi w obsłudze broni dostarczanej przez Zachód.

Rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że obecność zachodnich żołnierzy na Ukrainie „nie jest tajemnicą”. „Wall Street Journal” określił nagranie jako „propagandowe zwycięstwo Kremla”, zauważając, że może ono nadwyrężyć stosunki między Niemcami a ich sojusznikami z NATO.

Zmniejsza to także prawdopodobieństwo ewentualnej dostawy rakiet Taurus na Ukrainę – dodała gazeta. Niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung podał w niedzielę, powołując się na źródła, że niemiecki kanclerz Olaf Scholz w dalszym ciągu jest przeciwny wysłaniu rakiet Taurus do Kijowa, ostrzegając, że może to spowodować dalszą eskalację konfliktu. Ujawnione nagranie wywołało oburzenie w Rosji, która potępiła dostawy broni z Zachodu na Ukrainę, twierdząc, że jedynie przedłużają one konflikt i sprawiają, że państwa NATO są bezpośrednimi uczestnikami działań wojennych.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zażądała od Berlina wyjaśnień w związku z wyciekiem nagrania.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że Niemcy „ponownie stali się naszymi arcywrogami”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/593653-germany-leaked-conversation-nato-rift/

"Rosyjska pływająca elektrownia jądrowa Arktyki osiąga kamień milowy Akademik Łomonosow z Czukotki wytworzył ponad miliard kWh energii elektrycznej"

  ©  Rosatom Jedyna na świecie działająca pływająca elektrownia jądrowa, Akademik Łomonosow, osiągnęła kamień milowy, wytwar...