Niemcy muszą usprawnić swój system opieki zdrowotnej, aby móc szybko reagować na sytuacje kryzysowe, takie jak nowa pandemia czy konflikt zbrojny, powiedział minister zdrowia Karl Lauterbach.
Ustawodawstwo dotyczące reform, które ma zostać zaprezentowane tego lata, będzie „punktem zwrotnym dla systemu opieki zdrowotnej” – powiedział w opublikowanym w sobotę wywiadzie polityk Partii Socjaldemokratycznej (SPD) dziennikowi Neue Osnabrucker Zeitung.
Chociaż rządząca „koalicja sygnalizacji świetlnej” nalegała już na reformy po pandemii Covid-19, minister zdrowia powiedział, że w obliczu konfliktu na Ukrainie wyzwania stały się jeszcze ważniejsze.
„W przypadku kryzysu każdy lekarz, każdy szpital i każdy organ odpowiedzialny za opiekę zdrowotną musi wiedzieć, co robić. Potrzebujemy jasnych obowiązków – na przykład za przydzielenie dużej liczby rannych osób do klinik w Niemczech” – wyjaśnił Lauterbach.
Minister powiedział, że szpitale muszą również przeprowadzać ćwiczenia, aby przećwiczyć sposób reagowania na katastrofy, oddalając oskarżenia o sianie paniki, argumentując, że „nierobienie niczego nie wchodzi w grę”.
„Byłoby głupio powiedzieć, że nie przygotowujemy się do konfliktu zbrojnego, a wtedy on nie nastąpi. Zgodnie z tą logiką Bundeswehra nie byłaby potrzebna” – stwierdził.
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius stwierdził w listopadzie zeszłego roku, że kraj musi stać się „zdolny do prowadzenia wojny”, a w styczniu ponownie nalegał, aby Berlin i całe NATO aktywniej się zbroiły, aby móc „prowadzić narzuconą nam wojnę”.
W zeszłym miesiącu generał Bundeswehry Carsten Breuer wezwał do „zmiany mentalności” w niemieckim społeczeństwie, podkreślając, że naród musi zbudować wiarygodny „odstraszanie”, aby przygotować się na potencjalną wojnę z Rosją w ciągu pięciu lat.
Komentując twierdzenia, że Rosja może planować atak na Niemcy lub inne państwo NATO, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w styczniu, że urzędnicy UE „wymyślają wroga zewnętrznego”, aby odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow stwierdził, że „nikt nie chce wielkiej wojny”, zwłaszcza Moskwa.
Prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił te twierdzenia jako „kompletny nonsens”, podkreślając, że Moskwa „nie ma interesu geopolitycznego, gospodarczego… ani wojskowego” w rozpoczynaniu konfliktu z NATO.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/593642-germany-healthcare-prepare-war/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz