sobota, 30 marca 2024

"Potrzebujemy zawieszenia broni na Ukrainie – Orbán Premier Węgier oświadczył, że podejmuje wysiłki w celu znalezienia dyplomatycznego rozwiązania konfliktu między Kijowem a Moskwą"

 Droga Ukrainy do pokoju i bezpieczeństwa może polegać na utworzeniu strefy buforowej przy granicy z Rosją, powiedział premier Węgier Viktor Orban. Wraz z trwającym trzeci rok konfliktem między Moskwą a Kijowem zachodni napływ pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy maleje, a armia traci pozycję.

We need a ceasefire in Ukraine – Orban
Orban zasugerował, że nadszedł czas na zawieszenie broni, napisał w piątek węgierski magazyn Mandiner, cytując wywiad premiera z byłym kanclerzem Austrii Wolfgangiem Schusselem w Budapeszcie. Nie ma już „rozsądnego sporu między Rosją a Zachodem” – dodał Orban. „Ludzie w Europie nie są zadowoleni, że ich rządy chcą zapewnić Ukrainie większą pomoc finansową” – powiedział, wyjaśniając, że Europa nie może zapewnić takiego wsparcia, które doprowadziłoby do zwycięstwa militarnego Ukrainy.

Według niemieckiego Instytutu Kilońskiego państwa UE przeznaczyły 77 miliardów euro (83 miliardy dolarów) na pomoc dla Kijowa, jednocześnie zobowiązując się do przekazania 144 miliardów euro od początku konfliktu w lutym 2022 roku. W zeszłym miesiącu Ukraina straciła kilka strategicznie ważnych miast w Donbasie. Urzędnicy w Kijowie wielokrotnie powoływali się na brak amunicji dostarczanej przez Zachód jako przyczynę niepowodzeń na polu bitwy. Orbán podwoił swoją koncepcję strefy buforowej przy granicy z Rosją jako idealnego rozwiązania pokojowego dla Ukrainy, pod warunkiem „dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa”. Bez tego, powiedział, „mogliby stracić swój kraj”. Podkreślił, że Rosja nigdy nie zaakceptuje przystąpienia Ukrainy do NATO.

Moskwa stwierdziła, że jedną z głównych przyczyn konfliktu była ekspansja bloku wojskowego pod przewodnictwem USA w kierunku granic Rosji. Prezydent Władimir Putin powiedział, że jednym z kluczowych celów rosyjskiej operacji wojskowej jest odciągnięcie Kijowa od celu, jakim jest przystąpienie do NATO – ambicji zapisanej w konstytucji kraju na rok 2019.

Choć węgierski premier potępił rosyjską operację wojskową, wielokrotnie wypowiadał się przeciwko podejściu UE do tej kwestii.

W odróżnieniu od pozostałych państw UE Węgry nie wysłały do Kijowa żadnego uzbrojenia, ograniczając w ten sposób swój wkład w pomoc humanitarną.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/595146-becoming-buffer-zone-ukraine/

"„Dżihadysta” podejrzany o zamordowanie brytyjskiego najemnika na Ukrainie Według doniesień Kijów wzmocnił swoje szeregi ekstremistami, z których kilku jest oskarżonych o planowanie ataków w Rosji i UE"

 Władze ukraińskie uważają, że australijsko-algierski dżihadysta był odpowiedzialny za śmierć brytyjskiego najemnika w pobliżu Zaporoża w zeszłym roku – stwierdziła brytyjska policja. Podejrzany, znany jako „Dżihadi Adam”, pozostaje na wolności na Ukrainie.

‘Jihadist’ suspected of murdering British mercenary in Ukraine
Były spadochroniarz, 36-letni Daniel Burke, udał się w sierpniu zeszłego roku na Ukrainę, aby chwycić za broń przeciwko Rosji.

Ciało Burke'a znaleziono w rowie melioracyjnym kilka kilometrów za linią frontu w Zaporożu niecały miesiąc później z ranami postrzałowymi w tył głowy i szyi. W czwartkowym oświadczeniu policja Greater Manchester podała, że władze ukraińskie „wyznaczyły podejrzanego w dochodzeniu w sprawie śmierci Daniela, Abdelfetaha «Adama» Nourine’a, znanego również jako «Dżihadi Adam»”. Nourine posiada podwójne obywatelstwo australijskie i algierskie. Według policji w Greater Manchester uciekł z miejsca morderstwa Burke’a i „nieustannie podejmuje wysiłki, aby go odnaleźć”.

Policja nie przekazała żadnych dalszych informacji na temat Nourine'a ani jego przeszłości. Burke brał wcześniej udział w konfliktach zbrojnych na Bliskim Wschodzie, w tym w Syrii w 2017 r., aby dołączyć do YPG – kurdyjskiej milicji sprzymierzonej z USA, która sprzeciwiała się zarówno Państwu Islamskiemu (IS, dawniej ISIS), jak i prezydentowi Basharowi Assadowi. Po powrocie do Wielkiej Brytanii w 2019 r. postawiono mu trzy zarzuty o charakterze terrorystycznym, choć zarzuty następnie wycofano.

Chociaż Wielka Brytania nie uważa YPG za grupę terrorystyczną, jej bojownicy starli się z siłami Türkiye – członka NATO – podczas pobytu Burke’a w Syrii. „Dżihadi Adam” nie jest jedynym radykalnym islamistą, który znalazł schronienie na Ukrainie.

Po walce z rosyjskim wojskiem w rodzinnej Czeczenii terrorysta Rustam Azhiev walczył u boku ekstremistów z Dżabhat Al-Nusra w Syrii, zanim rozpoczął karierę polegającą na zabójstwach na zlecenie, wymuszeniach, torturach i haraczy.

Azhiew został zwerbowany przez ukraińskie służby wywiadowcze w 2022 r., otrzymał ukraiński paszport i na początku tego roku przystąpił do ataków na rosyjskie osady graniczne. Rosyjskie siły bezpieczeństwa zatrzymały czterech domniemanych sprawców masakry w moskiewskiej sali koncertowej, która miała miejsce w zeszłym tygodniu, gdy próbowali uciec na Ukrainę.

W czwartek Rosyjski Komitet Śledczy podał, że przed atakiem mężczyźni otrzymali od Ukrainy „znaczne sumy pieniędzy”. Po strzelaninie austriacki serwis informacyjny Heute poinformował, że „duża liczba” podejrzanych o terroryzm przybyła do UE z Ukrainy.

Gazeta podała, że wśród nich było dwóch obywateli Tadżykistanu i Czeczen aresztowany w Austrii i Niemczech w grudniu ubiegłego roku pod zarzutem planowania ataku na słynną katedrę św. Szczepana w Wiedniu. Według Dyrekcji 4, ośrodka analityczno-monitorującego badającego islamski radykalizm i fundamentalizm, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rekrutuje radykalnych islamistów od 2015 roku „w celu przeprowadzania ataków sabotażowych i terrorystycznych na terytorium Rosji”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/595117-jihadist-british-mercenary-ukraine/

"Kilka osób wziętych jako zakładników w państwie UE (WIDEO) Władze lokalne nakazały ewakuację części miasta Ede w Holandii"

Lokalne media i władze podają, że nieznany mężczyzna wziął zakładników w kawiarni w holenderskim mieście Ede.

Lokalna policja potwierdziła w sobotę, że „w budynku w centrum” miasta, które znajduje się około 80 km na wschód od Amsterdamu, „trwa sytuacja z udziałem kilku osób”. Lokalny dziennik „Algemeen Dagblad” określił podejrzanego jako „zdezorientowanego mężczyznę”, który przetrzymuje gości w barze.
Several people taken hostage in EU nation (VIDEOS)

Władze poinformowały również, że trwa obecnie ewakuacja około 150 domów w okolicy.

Policja wydała także zalecenie, w którym zaleciła mieszkańcom „trzymanie się z daleka od centrum Ede”. „Zostańcie w środku i nie przychodźcie i nie patrzcie” – oznajmiła agencja, podkreślając, że „w tej chwili nic nie wskazuje na motywy terrorystyczne.

Algemeen Dagblad zasugerowała, że zakładnicy są przetrzymywani „pod groźbą użycia materiałów wybuchowych lub broni”, a inne doniesienia wskazują, że podejrzany mógł dzierżyć nóż.

Policja podała, że na miejsce przybyło kilka służb specjalnych. Kilka niezweryfikowanych nagrań krążących w mediach społecznościowych wydaje się pokazywać obecność w okolicy silnych organów ścigania, w tym ciężko opancerzonego pojazdu i wolno poruszającego się robota do usuwania min.

Policja poinformowała później, że trzech zakładników zostało uwolnionych, po tym jak w mediach społecznościowych pojawiły się filmy pokazujące trzech młodych ludzi opuszczających bar pod eskortą funkcjonariuszy organów ścigania.

Agencja stwierdziła jednak, że „sytuacja jeszcze się nie zakończyła”.

"Goście „wyspy pedofilów” Epsteina ujawnieni w danych, które wyciekły z telefonów komórkowych Według Wired współrzędne mapy pokazują trasy, którymi ludzie udali się w to miejsce od lipca 2016 r. do aresztowania finansisty w lipcu 2019 r."

 Z danych uzyskanych przez Wired wynika, że prawie 200 osób wielokrotnie podróżowało na karaibską wyspę zhańbionego finansisty Jeffry’ego Epsteina. Skazany przestępca seksualny rzekomo zajmował się handlem ludźmi i napaściami na nieletnich i kobiety na wyspie Little Saint James, dzięki czemu zyskała przydomek „wyspa pedofilów”.

Epstein’s ‘pedophile island’ visitors revealed in leaked cellphone data
Epstein był również znany z zapraszania wpływowych i zamożnych osób na ekskluzywny wypad.

Dokument nowo odkryty przez Wired wskazuje aż 166 lokalizacji potencjalnych gości lub potencjalnych ofiar z całych Stanów Zjednoczonych i świata do i z wyspy. Osoby śledzono za pomocą danych z ich urządzeń mobilnych.

Według Wired, który przeanalizował dane dostarczone przez Near Intelligence, wizyty odbywały się między 2016 r. a ostatecznym aresztowaniem Epsteina w 2019 r., wiele lat po jego skazaniu w 2008 r. za namawianie dziecka do prostytucji. Wiele współrzędnych mapowanych przez Near Intelligence prowadzi do wielomilionowych domów w wielu stanach USA.

Inne prowadzą do obszarów o niższych dochodach, gdzie ofiary Epsteina mieszkały i uczęszczały do szkoły, w tym części West Palm Beach na Florydzie.

Policja i prywatny detektyw twierdzą, że odnaleźli tam około 40 ofiar Epsteina – napisano w dzienniku, dodając, że nadal nie jest jasne, w jaki sposób zebrano te dane ani do czego zostały wykorzystane. W styczniu nowo opublikowane dokumenty prawne przedstawiły obszerną listę osób rzekomo powiązanych z Epsteinem.

Wśród ponad 100 wymienionych osób znaleźli się były prezydent USA Bill Clinton i brytyjski książę Andrzej.

Ten ostatni, będący jednym z wpływowych mężczyzn oskarżonych o molestowanie dziewcząt, w 2022 roku zawarł pozasądową ugodę z oskarżycielem. Epstein został ostatecznie aresztowany w 2019 r. i oskarżony o handel dziesiątkami nieletnich.

Zmarł w oczekiwaniu na proces w celi na Manhattanie miesiąc później, a jego śmierć oficjalnie uznano za samobójstwo.

Dziewczyna i „pani” Epsteina, Ghislaine Maxwell, została uznana winną i skazana w 2022 r. na 20 lat więzienia za handel dziećmi w celach seksualnych.

Obecnie składa apelację od wyroku.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/595156-epstein-pedophile-island-visitors-revealed/

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...