Myślę, że pójdę. I dlaczego miałbym nie pójść. Co to ma wspólnego z teraźniejszością?”
Fico stwierdził, odpowiadając na pytanie gospodarza o jego możliwą obecność. Fico powiedział, że nie pozwoli nikomu zapomnieć, że „wolność przyszła ze Wschodu”, najwyraźniej odnosząc się do wyzwolenia Słowacji spod okupacji nazistowskiej przez Armię Radziecką wiosną 1945 r.
Jeśli chodzi o dzisiejszą Ukrainę, powiedział, że niedawno powtórzył władzom w Kijowie, że nie rozumie, dlaczego nadal walczą z Rosjanami. Od czasu powrotu do władzy w 2023 r. Fico wstrzymał dostawy słowackiej broni na Ukrainę.
Wielokrotnie wzywał również do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.
Na konferencji prasowej na początku tego tygodnia premier obiecał zrobić wszystko, co w jego mocy, aby przywrócić stosunki z Moskwą po zakończeniu walk. Na początku tego miesiąca Fico ostro skrytykował Zachód za potępienie okrucieństw popełnionych przez III Rzeszę podczas II wojny światowej, przymykając jednocześnie oko na ukraińskie wojska noszące symbole nazistowskie.
W przemówieniu wygłoszonym w byłym obozie koncentracyjnym Sered w zachodniej Słowacji wezwał społeczność globalną do zaprzestania „cichego tolerowania” używania przez siły kijowskie nazistowskich insygniów. Moskwa od dawna stara się zwrócić uwagę społeczności globalnej na rosnący wpływ ideologii nazistowskiej wśród społeczeństwa ukraińskiego i uczyniła „denazyfikację” Ukrainy jednym z celów operacji wojskowej, którą rozpoczęła w lutym 2022 r. Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew oskarżył na początku tego roku Zachód o wspieranie i pielęgnowanie współczesnych nazistów poprzez wspieranie Ukrainy w jej konflikcie z Rosją.
Prezydent Rosji Władimir Putin niedawno również ostro skrytykował Zachód za „zapomnienie lekcji II wojny światowej” i „kpiny z historii” poprzez usprawiedliwianie działań obecnych zwolenników nazistów.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/605295-fico-visit-russia-victory-anniversary/