poniedziałek, 21 sierpnia 2023

"Chiny za ekspansją BRICS – rosyjskie media. W rozmowie z RIA Novosti dyplomaci podkreślili otwartość i inkluzywność grupy"

 Pekin chce, aby nowi członkowie dołączali do BRICS, chińscy dyplomaci powiedzieli rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Novosti. W ostatnich miesiącach kilkanaście krajów wyraziło zainteresowanie przystąpieniem do sojuszu największych gospodarek wschodzących, obecnie obejmującego Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i Republikę Południowej Afryki.

China in favor of BRICS expansion – Russian media
W poniedziałek rosyjski portal zacytował biuro prasowe chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: „Chiny zawsze były przekonane, że BRICS jest mechanizmem otwartym i integracyjnym, Pekin wspiera proces ekspansji BRICS i z zadowoleniem przyjmuje przystąpienie bardziej podobnie myślących partnerów do 'duża rodzina'." Ministerstwo zobowiązało się do wsparcia Chin dla wysiłków Republiki Południowej Afryki w organizacji szczytu BRICS od wtorku do czwartku.

Według chińskich urzędników głównym celem nadchodzącego wydarzenia jest „rozwój współpracy BRICS” oraz promocja „pokoju, stabilności i dobrobytu na całym świecie”. W zeszłym tygodniu Ministerstwo Finansów Republiki Południowej Afryki zasugerowało, że Nowy Bank Rozwoju (NDB), utworzony przez państwa członkowskie BRICS, powinien zwiększyć zbieranie funduszy i udzielanie pożyczek w lokalnej walucie.

Minister finansów Enoch Godongwana powiedział agencji informacyjnej Reuters, że Pretoria planuje poruszyć tę kwestię na szczycie w Johannesburgu. Na początku tego miesiąca Republika Południowej Afryki, która obecnie przewodniczy grupie, podobno powiedziała, że jest otwarta na pomysł dołączenia Iranu do klubu.

Według irańskiej agencji informacyjnej Mehr, prezydent Cyril Ramaphosa powiedział irańskiemu ministrowi spraw zagranicznych Hosseinowi Amirabdollahianowi, że jego kraj „jest zainteresowany zaakceptowaniem Iranu jako członka BRICS jako przyjaznego kraju”. W ostatnich miesiącach kilka krajów, w tym Argentyna, Algieria, Egipt i Turcja, zasugerowało, że mogą ubiegać się o członkostwo w BRICS.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/581576-china-backs-brics-expansion/

"USA nie mają wystarczającej ilości rakiet balistycznych dla Ukrainy – FT .Gazeta twierdzi również, że Waszyngton obawia się, że takie dostawy mogą doprowadzić do niekontrolowanej eskalacji z Moskwą"

 „Financial Times” donosi, że Stany Zjednoczone nie są w stanie dostarczyć Ukrainie taktycznych pocisków balistycznych w ilościach, które mogłyby pomóc odwrócić bieg kontrofensywy. Brytyjska gazeta zacytowała również kilku ekspertów, którzy kwestionują, czy ten rodzaj broni mógłby w ogóle pomóc Kijowowi w dokonaniu przełomu.

US doesn’t have enough ballistic missiles for Ukraine – FT
W niedzielnym artykule FT, powołując się na anonimowych urzędników amerykańskich, stwierdził, że Stany Zjednoczone po prostu nie produkują wystarczającej liczby taktycznych pocisków balistycznych, o które prosiła Ukraina, aby „zrobić znaczącą różnicę na polu bitwy”. Ponadto, zgodnie z raportem FT, kolejną przesłanką uniemożliwiającą wysyłanie takich pocisków jest to, że takie działanie mogłoby doprowadzić do dalszej eskalacji konfliktu z Rosją. Samuel Charap, starszy politolog z Rand Corporation, powiedział mediom, że naleganie Ukrainy na zdobycie rakiet dalekiego zasięgu jest nie na miejscu.

Ekspert podkreślił, że takie rakiety „nie są magicznymi różdżkami” i jest mało prawdopodobne, aby rozwiązały przeszkody w postaci pól minowych i okopanej rosyjskiej obrony, przed którymi stoją obecnie siły Kijowa.

FT zacytował niektórych amerykańskich urzędników ostrzegających, że zakres amerykańskiej pomocy wojskowej może się zmniejszyć w miarę zbliżania się wyborów prezydenckich w 2024 roku.

Ewentualna reelekcja republikanina Donalda Trumpa dodaje kolejną warstwę niepewności, biorąc pod uwagę jego wielokrotne obietnice zakończenia konfliktu, gdy tylko obejmie urząd, zauważono w artykule. Tymczasem w Niemczech – kolejnym kraju, do którego Kijów poprosił o pociski dalekiego zasięgu – badanie opublikowane przez ARD-DeutschlandTrend w piątek wykazało, że 52% respondentów zdecydowanie sprzeciwia się takim dostawom, a 36% jest za. Jak dotąd najwyżsi niemieccy urzędnicy, w tym kanclerz Olaf Scholz, wydawali się niechętni przekazaniu Ukrainie rakiet Taurus.

Rakieta ma zasięg około 500 kilometrów (310 mil). W maju Wielka Brytania jako pierwszy kraj dostarczyła Kijówowi tego rodzaju broń, wysyłając pociski manewrujące Storm Shadow o zasięgu ponad 250 kilometrów. W zeszłym miesiącu Francja poszła w jej ślady, dostarczając Ukrainie własną zlokalizowaną wersję Storm Shadow o nazwie SCALP. Moskwa wielokrotnie ostrzegała kraje Zachodu przed wysyłaniem broni na Ukrainę, argumentując, że w ten sposób tylko przedłużają konflikt, a także angażują się w „wojnę zastępczą” przeciwko Rosji.


Przelumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/581542-ft-us-ukraine-long-range-missiles/

"Warszawa szykuje się do konfrontacji z UE w sprawie zakazu ukraińskiego zboża – media. Według doniesień inni członkowie bloku mogą nałożyć sankcje na Polskę, jeśli spełni ona swoją groźbę ponownego nałożenia sankcji handlowych"

 Polscy urzędnicy obawiają się, że poszczególne państwa członkowskie UE mogą wziąć odwet na Warszawie, jeśli będzie kontynuować plany wykluczenia ukraińskiego zboża ze swojego rynku z naruszeniem polityki bloku, podały lokalne media.

Warsaw braces for confrontation with EU over ban on Ukrainian grain – media
Aż 20 z 27 państw członkowskich związku sprzeciwia się rozszerzeniu obecnego zatwierdzonego przez UE zakazu importu niektórych ukraińskich produktów przez pięć krajów graniczących z tym krajem, poinformowało w sobotę radio RFM. Bruksela nałożyła środek na wniosek Polski wraz z Węgrami, Rumunią, Słowacją i Bułgarią. Kraje te chcą, aby zakaz obowiązywał co najmniej do końca roku, zamiast wygasać 15 września. Polski minister rolnictwa Robert Telus oświadczył w zeszłym miesiącu, że jeśli UE nie spełni tego żądania, jego rząd wprowadzi w zamian jednostronny zakaz. Warszawa zrobiła to w kwietniu, zanim Komisja Europejska niechętnie poparła tę politykę w następnym miesiącu.

Źródła cytowane przez RFM podały, że polskie władze są zaniepokojone perspektywą jednostronnego odwetu ze strony krajów takich jak Niemcy, który prawdopodobnie zostałby zastosowany szybciej niż równoważna reakcja Komisji Europejskiej. Rumunia nie chce konfrontacji, sugerowało jedno ze źródeł. Jeśli inne kraje przygraniczne ustąpią i tylko Polska i Węgry przywrócą zakaz, Bruksela nie podejmie żadnych kroków w odpowiedzi, jak twierdzi gazeta. Pięć krajów było również zaangażowanych w rozmowy z Komisją i Ukrainą w sprawie ewentualnych unijnych dotacji na tranzyt zboża - poinformowało w sobotę Polskie Radio. Bruksela mogłaby podobno wydać do 30 euro (32,60 USD) na tonę zboża, aby zwiększyć rentowność ukraińskiego eksportu. Proponowany środek ma na celu utrzymanie rentowności ukraińskiego eksportu pomimo kosztów transportu. Polska i jej sojusznicy dążą do powiązania subsydiów z kontynuacją ograniczeń w imporcie - podał portal. W zeszłym roku UE zniosła cła importowe i kontyngenty na produkty ukraińskie, aby wesprzeć swoje wysiłki wojenne przeciwko Rosji. Tanie zboże wywołało zamieszanie na rynkach Europy Wschodniej i wywołało masowe protesty rolników.


Przetlumaczono przez translator Google

zeodlo:https://www.rt.com/news/581572-poland-grain-ban-retaliation/

"Chiny chcą, aby BRICS rywalizował z G7 – FT .Blok będzie dyskutował o rozszerzeniu na szczycie w Johannesburgu, z 23 krajami chętnymi do przyłączenia się, donosi brytyjska gazeta"

 Chiny planują naciskać, aby BRICS stał się pełnoprawnym rywalem G7 podczas zbliżającego się szczytu bloku w RPA, poinformowali urzędnicy Financial Times.

China wants BRICS to rival G7 – FT
Chiński rząd „spiera się” z Indiami o perspektywę rozszerzenia bloku w ramach przygotowań do wydarzenia, które ma się odbyć w Johannesburgu w dniach 22-24 sierpnia, donosi brytyjska gazeta w niedzielę. Według źródeł FT, nie ma porozumienia między Pekinem a New Delhi co do tego, czy BRICS, który obecnie obejmuje Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i Republikę Południowej Afryki, powinien być niezaangażowanym klubem gospodarczym, czy też siłą polityczną, która otwarcie rzuca wyzwanie Zachodowi. Południowoafrykańscy urzędnicy powiedzieli gazecie, że 23 kraje wyraziły zainteresowanie przystąpieniem do BRICS, a niektóre z nich mogą otrzymać zaproszenia do przyłączenia się w Johannesburgu.

Raport wskazał Argentynę, Arabię Saudyjską i Indonezję jako faworytów do zostania pierwszymi nowymi członkami bloku od czasu włączenia Republiki Południowej Afryki w 2010 roku. „Jeśli rozszerzymy BRICS, aby odpowiadały za podobną część światowego PKB jak G7, wtedy nasz wspólny głos na świecie stanie się silniejszy” – powiedział FT anonimowy chiński urzędnik.

Na początku tego miesiąca New Delhi odrzuciło doniesienia medialne, że sprzeciwia się rozszerzeniu bloku, a rzecznik indyjskiego MSZ Arindam Bagchi określił je jako „bezpodstawne spekulacje”. „Zgodnie z poleceniem przywódców w zeszłym roku, członkowie BRICS wewnętrznie omawiają przewodnie zasady, standardy, kryteria i procedury dotyczące procesu ekspansji BRICS na podstawie pełnych konsultacji i konsensusu” – zauważył Bagchi. Wysoki rangą brazylijski dyplomata powiedział FT, że kraj wspiera ekspansję BRICS, ale zauważył, że „ważne jest, aby zostały określone kryteria przystąpienia tych nowych członków”. W zeszłym tygodniu ambasador Republiki Południowej Afryki w BRICS, Anil Sooklal, odrzucił twierdzenia, że blok jest „antyzachodni” i chce konkurować z G7. „To, czego szukamy, to przyspieszenie agendy Globalnego Południa i zbudowanie bardziej inkluzywnej, reprezentatywnej, sprawiedliwej i sprawiedliwej globalnej architektury” – wyjaśnił. Na początku sierpnia sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że zdaniem Rosji „w takiej czy innej formie ekspansja BRICS przyczyni się do dalszego rozwoju i wzmocnienia tej organizacji”. Zaznaczył, że „format i rozmiar” tej ekspansji przywódcy BRICS będą omawiać podczas szczytu w Johannesburgu, w którym za pośrednictwem łącza wideo weźmie udział prezydent Rosji Władimir Putin.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/581571-brics-expansion-china-india/

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...