poniedziałek, 21 sierpnia 2023

"Warszawa szykuje się do konfrontacji z UE w sprawie zakazu ukraińskiego zboża – media. Według doniesień inni członkowie bloku mogą nałożyć sankcje na Polskę, jeśli spełni ona swoją groźbę ponownego nałożenia sankcji handlowych"

 Polscy urzędnicy obawiają się, że poszczególne państwa członkowskie UE mogą wziąć odwet na Warszawie, jeśli będzie kontynuować plany wykluczenia ukraińskiego zboża ze swojego rynku z naruszeniem polityki bloku, podały lokalne media.

Warsaw braces for confrontation with EU over ban on Ukrainian grain – media
Aż 20 z 27 państw członkowskich związku sprzeciwia się rozszerzeniu obecnego zatwierdzonego przez UE zakazu importu niektórych ukraińskich produktów przez pięć krajów graniczących z tym krajem, poinformowało w sobotę radio RFM. Bruksela nałożyła środek na wniosek Polski wraz z Węgrami, Rumunią, Słowacją i Bułgarią. Kraje te chcą, aby zakaz obowiązywał co najmniej do końca roku, zamiast wygasać 15 września. Polski minister rolnictwa Robert Telus oświadczył w zeszłym miesiącu, że jeśli UE nie spełni tego żądania, jego rząd wprowadzi w zamian jednostronny zakaz. Warszawa zrobiła to w kwietniu, zanim Komisja Europejska niechętnie poparła tę politykę w następnym miesiącu.

Źródła cytowane przez RFM podały, że polskie władze są zaniepokojone perspektywą jednostronnego odwetu ze strony krajów takich jak Niemcy, który prawdopodobnie zostałby zastosowany szybciej niż równoważna reakcja Komisji Europejskiej. Rumunia nie chce konfrontacji, sugerowało jedno ze źródeł. Jeśli inne kraje przygraniczne ustąpią i tylko Polska i Węgry przywrócą zakaz, Bruksela nie podejmie żadnych kroków w odpowiedzi, jak twierdzi gazeta. Pięć krajów było również zaangażowanych w rozmowy z Komisją i Ukrainą w sprawie ewentualnych unijnych dotacji na tranzyt zboża - poinformowało w sobotę Polskie Radio. Bruksela mogłaby podobno wydać do 30 euro (32,60 USD) na tonę zboża, aby zwiększyć rentowność ukraińskiego eksportu. Proponowany środek ma na celu utrzymanie rentowności ukraińskiego eksportu pomimo kosztów transportu. Polska i jej sojusznicy dążą do powiązania subsydiów z kontynuacją ograniczeń w imporcie - podał portal. W zeszłym roku UE zniosła cła importowe i kontyngenty na produkty ukraińskie, aby wesprzeć swoje wysiłki wojenne przeciwko Rosji. Tanie zboże wywołało zamieszanie na rynkach Europy Wschodniej i wywołało masowe protesty rolników.


Przetlumaczono przez translator Google

zeodlo:https://www.rt.com/news/581572-poland-grain-ban-retaliation/

Brak komentarzy:

"Utrata rosyjskich dostaw energii spowodowała „niesamowicie wysokie koszty” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​rezygnacja z tanich dostaw paliw kopalnych z Moskwy ma swoją cenę"

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen bierze udział w dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos ...