Przywódcy Grupy Siedmiu (G7) reprezentujący najbogatsze demokracje ogłosili 26 czerwca 600 miliardów dolarów na globalne programy infrastrukturalne, aby przeciwdziałać ekspansji chińskiego reżimu poprzez finansowanie ogromnych pożyczek dla biednych krajów na budowę infrastruktury.
Prezydent USA Joe Biden i inni przywódcy G7 zobowiązali się do zebrania 600 miliardów dolarów do 2027 roku na plan, znany jako Partnerstwo na rzecz globalnej infrastruktury i inwestycji, mający na celu wspieranie potrzeb infrastrukturalnych krajów o niskim i średnim dochodzie.
"Chcę jasno powiedzieć, że to nie jest pomoc ani dobroczynność" - powiedział Biden, przedstawiając projekt po spotkaniu na początku trzydniowego szczytu w Niemczech.
"To inwestycja, która przyniesie zyski wszystkim, w tym narodowi amerykańskiemu i narodowi wszystkich naszych narodów".
Stany Zjednoczone zmobilizują 200 miliardów dolarów na partnerstwo w ciągu najbliższych pięciu lat "poprzez dotacje, finansowanie federalne i lewarowanie inwestycji sektora prywatnego", według Białego Domu.
Europa ogłosiła, że w tym samym okresie zmobilizuje 300 mld euro.
"To będzie dopiero początek" - napisał Biały Dom w osobnym oświadczeniu. Stany Zjednoczone i ich partnerzy z G7 będą dążyć do zmobilizowania dodatkowego kapitału od innych podobnie myślących partnerów, wielostronnych banków rozwoju, instytucji finansowania rozwoju, państwowych funduszy majątkowych i innych.
"Dyplomacja pułapki zadłużenia"
Plan infrastrukturalny jest postrzegany jako rebranding inicjatywy Build Back Better World, znanej również jako B3W, która została po raz pierwszy zaprezentowana na zeszłorocznym szczycie G7 w Anglii jako odpowiedź na wielobilionowy projekt Pasa i Szlaku (BRI) chińskiego reżimu.
Uruchomiony przez chińskiego przywódcę Xi Jinpinga w 2013 r., BRI osiągnął szczyt w rozszerzaniu wpływów reżimu w 2015 r. poprzez globalne powiązania handlowe i budowę kolei, portów, autostrad i innych projektów infrastrukturalnych. Ponad 140 krajów przyłączyło się do inicjatywy, z mieszanymi wynikami.
Krytycy BRI nazwali projekt formą "dyplomacji pułapki zadłużenia", która obciąża kraje rozwijające się zrównoważonym poziomem zadłużenia, pozostawiając je podatnymi na przekazanie strategicznej infrastruktury i zasobów Pekinowi. We wrześniu laboratorium badawcze AidData naliczyło co najmniej 42 kraje, w których ekspozycja na dług publiczny wObec Chin przekracza jedną dziesiątą ich produktu krajowego brutto.
"To od nas zależy, czy damy światu pozytywny i silny impuls inwestycyjny, aby pokazać naszym partnerom w krajach rozwijających się, że mają wybór" - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na niedzielnej konferencji prasowej.
Partnerstwo skupi się na zdrowiu, infrastrukturze cyfrowej, równości płci, klimacie i bezpieczeństwie energetycznym.
Biden podkreślił kilka flagowych projektów, w tym wart 2 miliardy dolarów projekt rozwoju energii słonecznej w Angoli przy wsparciu Departamentu Handlu USA, amerykańskiego Banku Eksportu i Importu, amerykańskiej firmy AfricaGlobal Schaffer i amerykańskiego dewelopera projektu Sun Africa.
"Kiedy demokracje pokażą, co możemy zrobić, wszystko, co mamy do zaoferowania, nie mam wątpliwości, że za każdym razem wygrają konkurencję" - dodał.
Reuters i Eva Fu przyczyniły się do powstania raportu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.theepochtimes.com/