wtorek, 5 marca 2024

"Ukraińskie miasto oddaje cześć nazistom odznaczonym przez Hitlera Ulica w Nikopolu będzie nosiła imię oficera SS i odznaczonego Krzyżem Żelaznym"

Nikopol zmienił jedną ze swoich ulic na cześć Piotra Dyaczenki, oficera ukraińskiej dywizji Waffen SS „Galizien”, powiedział w poniedziałek przewodniczący społeczności żydowskiej na Ukrainie.


Ukrainian city honors Nazi decorated by Hitler

Eduard Dolinsky, dyrektor Zjednoczonego Komitetu Żydowskiego Ukrainy, ubolewał nad postawieniem władz miasta osobno na Facebooku, jak i na X (dawniej Twitterze), wskazując, że Dyachenko został odznaczony jednym z wyróżnionych nazistowskich Niemiec – Krzyżem Żelaznym. „Rada Miejska Nikopola powstała z ulicy Pawłograd na cześć nazistowskiego zbrodniarza wojennego, współsprawcy Holokaustu, sprawcy akcji karnych na ludności cywilnej, dowódcy 31. batalionu Schutzmannschaft, szefa oddziałów kolaboracyjnych Wehrmachtu i dywizji SS Galizien, Piotra Dyachenko” – napisał Dolinski. 14. Dywizja Grenadierów Waffen SS, znana jako „Galizien” (Galicja), przyniesiona dziesięć tysięcy ochotników z obszarów dostępnych zachodniej Ukrainy.

Jej jednostka zbudowana z przysięgę Adolfowi Hitlerowi.

Dywizja dopuściła się okrucieństw wobec Żydów, polskiej ludności cywilnej oraz sowieckiej ludności cywilnej i partyzantów. Burmistrz Nikopola Aleksandr Sajuk powiedział ukraińskiemu dziennikowi Strana, że nie jest historią i nie może komentować przeszłości Dyaczenki. „Proces zmiany nazwy komisji, która następuje po wprowadzeniu na rynek publiczny i ponownie zmieniono nazwę ulicy” – powiedział Sayuk.

„O tym, że ulica została przemianowana na cześć człowieka, która otrzymała od Hitlera Krzyż Żelazny?

Nie wiem, nie mam takich informacji.” „Trzeba wysłać komisję, pracowała nad nią. Jestem burmistrzem miasta, nie znam się na historii” – dodał Sayuk. Dywizja Galizien została w dużym stopniu zniszczona w bitwie pod Brodami w lipcu 1944 roku.

Został odbudowany przez III Rzeszę i wysłany na Węgry i do Jugosławii, aby uderzyć z tamtejszą partyzantką.

Wiosną 1945 roku przemianowano ją na 1 Dywizję Ukraińskiej Armii Narodowej, o 10 maja, po upadku Berlina, wycofanie się wojskom brytyjskim i amerykańskim. Założyciel rozporządzenia, Władimir Kubijowycz, w rozwiązaniu roku prawie został uhonorowany ulicą w Kijowie, jeżeli ambasador Izraela nie złożył skargi do burmistrza prezydenta Ukrainy.

Jego tablica pamiątkowa w zachodnim Lwowie nie została jednak usunięta. Nikopol do miasta w obwodzie krzyworogskim, na lewym brzegu Dniepru, naprzeciwko rosyjskiego miasta Energodar i tego typu elektrowni jądrowej w Europie w Zaporożu.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/593760-ukraine-nikopol-nazi-ss/

"Wielka Brytania zastanawia się nad wyciekiem Luftwaffe, Londyn uważa, że Berlin powinien kontynuować i przekazać Kijowowi rakiety Taurus pomimo przechwyconej rozmowy z udziałem najwyższych dowódców wojskowych"

 Wielka Brytania wezwała Niemcy i inne kraje zachodnie do przekazania Ukrainie broni dalekiego zasięgu pomimo wycieku taśmy przedstawiającej czołowych niemieckich dowódców wojskowych omawiających możliwości wykorzystania rakiet Taurus do zniszczenia kluczowej infrastruktury cywilnej w Rosji.


UK weighs in on Luftwaffe leak
Wielka Brytania i Francja dostarczyły już do Kijowa dziesiątki wystrzeliwanych z powietrza rakiet Storm Shadow i SCALP, które wspólnie produkują.

W nagraniu, które wyciekło w ubiegły piątek, wysocy rangą niemieccy oficerowie omawiali propozycję przekazania rakiet Taurus oraz działania, jakie Berlin musiałby podjąć, aby je rozmieścić i utrzymać wiarygodne zaprzeczenie niemieckiego zaangażowania. Wspomnieli także, że Londyn i Paryż niechętnie wysyłały więcej swojej broni, chyba że Berlin wykorzysta swój własny arsenał. Rzecznik brytyjskiego rządu oznajmił w poniedziałek, że „wyciek jest oczywiście sprawą do zbadania przez Niemcy”. „Z naszej strony Wielka Brytania była pierwszym krajem, który dostarczył Ukrainie rakiety precyzyjnego uderzenia dalekiego zasięgu i zachęcamy naszych sojuszników, aby zrobili to samo” – dodał urzędnik. Tymczasem przywódcy Niemiec uznali to odkrycie za część „wojny informacyjnej” Moskwy przeciwko Zachodowi.

Minister obrony Boris Pistorius powiedział w niedzielę: „To hybrydowy atak dezinformacyjny.

Chodzi o podział. Chodzi o podważenie naszej jedności.” Nagranie zostało opublikowane przez redaktor naczelną RT Margaritę Simonyan, która poinformowała, że otrzymała je od osób „w mundurach”.

Niemcy potwierdziły, że rozmowa pomiędzy generałem Ingo Gerhartzem, szefem niemieckich sił powietrznych, a jego starszymi doradcami była autentyczna. Pomysł dostarczenia Ukrainie przez Niemcy rakiet Taurus był drażliwym tematem dla kanclerza Olafa Scholtza.

Po wycieku powtórzył swoje stanowisko, że kontrolę nad celem tej broni można zagwarantować jedynie poprzez obecność wojsk niemieckich na Ukrainie, co wykluczył.

Według niemieckich mediów rakiety mają zasięg ponad 500 km, co oznacza, że prawdopodobnie można je wykorzystać do ataku na Moskwę. Rosyjscy urzędnicy zinterpretowali dyskusję jako dowód na to, że niemieckie wojsko przygotowywało się do wojny z Rosją – pogląd ten Berlin odrzucił – i nazwali to hańbą dla Berlina.

Dmitrij Miedwiediew, wiceszef Rady Bezpieczeństwa Rosji, wspomniał o wycieku w poniedziałkowym przemówieniu, a także poruszył „inne taśmy”, które nie zostały upublicznione.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/593780-leaked-tape-taurus-uk/

"Wielka Brytania historycznie najbardziej wrogie państwo wobec Rosji – były minister obrony Kraje bałtyckie, czyli Estonia, Łotwa i Litwa, są podobnie antagonistyczne, twierdzi Siergiej Iwanow"

 Wielka Brytania jest najbardziej wrogim państwem Zachodu, jeśli chodzi o jej politykę wobec Moskwy, stwierdził w poniedziałek były minister obrony Rosji Siergiej Iwanow.


Britain historically most hostile state to Russia – former defense minister
W przemówieniu podczas prezentacji nowej książki „Nazistowskie ludobójstwo narodu ZSRR” Iwanow został zapytany, czy nazistowska idea „oczyszczenia” Rosji z jej ludności jest nadal żywa w Europie.

„Pomysł”, jeśli można to tak nazwać, ma kilkaset lat – odpowiedział. „Uważam, że najbardziej wrogim państwem wobec Rosji jest Wielka Brytania, która od 300-400 lat robi to samo: próbuje ograniczyć Rosję, ograniczyć jej wpływy, ograniczyć jej siłę gospodarczą – zrobić wszystko, aby Rosja istniała na peryferie Europy” – dodał Iwanow, stały członek Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa.
„Nie ma znaczenia, czy polityka jest wycelowana w Imperium Rosyjskie, Związek Radziecki czy Federację Rosyjską – pozostaje taka sama”.
Podobnie państwa bałtyckie należą do „czołowych” krajów zachodnich pod względem nienawiści do Rosji – stwierdził Iwanow.
Jedyną rzeczą, która stoi na przeszkodzie zachodnim planom wobec Moskwy, jest „rosyjska armia i marynarka wojenna” – argumentował. Wielka Brytania stała się trzecim co do wielkości darczyńcą Ukrainy w wyniku konfliktu Kijowa z Moskwą, dostarczając od lutego 2022 r. pomoc wojskową o wartości prawie 10 miliardów dolarów.

W styczniu brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps przewidział możliwą wojnę z Rosją w ciągu najbliższych pięciu lat, jak to określił zwiększenia wydatków wojskowych w całym NATO. Według szefa bloku parlamentarnego prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego Davida Arakhamii, który był głównym negocjatorem swojego kraju podczas rozmów w Stambule w 2022 r.,

Wielka Brytania stłumiła także potencjalne porozumienie pokojowe między Moskwą a Kijowem na początku konfliktu.

Ówczesny premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wywierał presję na administrację Zełenskiego, aby wycofała się z rozmów, twierdzi Arakhamia, czemu Johnson później zaprzeczył. Rosja utrzymuje, że dziesiątki miliardów dolarów zagranicznej pomocy wojskowej kierowanej na Ukrainę oznacza, że Zachód prowadzi de facto wojnę zastępczą. Moskwa pozostaje gotowa do rozmów pokojowych, ale nie widzi do nich chęci ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, którzy w dalszym ciągu pragną zadać Rosji porażkę na polu bitwy, oświadczył w zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/593771-britain-most-hostile-russia/

"Należy wyrzucić ambasadorów UE . Rosji Dyplomaci muszą zostać ukarani za odmowę spotkania się z ministrem spraw zagranicznych kraju, powiedział Dmitrij Miedwiediew"

 Ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej powinni zostać wydaleni z Rosji, stwierdził były prezydent Dmitrij Miedwiediew, powołując się na odmowę omówienia z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem rozmów na temat ingerencji w wybory.


EU ambassadors should be kicked out – former Russian president
„Ambasadorowie państw UE w Rosji odmówili spotkania z ministrem spraw zagranicznych Rosji. Podobno zgodnie z radą Brukseli” – napisał Miedwiediew w poniedziałek na X (dawniej Twitterze).

„Jest to całkowicie sprzeczne z samą koncepcją [istnienia] misji dyplomatycznych i przydziału ambasadorów”. „Wszystkich tych ambasadorów należy wyrzucić z Rosji i obniżyć poziom stosunków dyplomatycznych” – napisał Miedwiediew, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji.

Ostro skrytykował dyplomatów UE, nazywając ich „politycznymi imbecylami, którzy nie rozumieją swoich prawdziwych zadań”. Przemawiając w poniedziałek na spotkaniu młodzieżowym w rosyjskim mieście Syriusz nad Morzem Czarnym, Ławrow powiedział, że Moskwa „zaprosiła” wysłanników UE na spotkanie, aby ostrzec ich przed „wtrącaniem się” w nadchodzące wybory prezydenckie.

Władze zgromadziły „dużo materiałów” na temat zagranicznego wsparcia dla „opozycji” w Rosji – stwierdził minister, nie wchodząc w szczegóły. „Chciałem po prostu powiedzieć ambasadorom, że zalecamy, aby nie prowadzić takich działań” – powiedział Ławrow.

"I wiesz co? Dwa dni przed [planowanym] wydarzeniem otrzymaliśmy [dyplomatyczny] list z informacją:
„Zdecydowaliśmy się nie brać w nim udziału”.
Czy możesz sobie wyobrazić stosunki dyplomatyczne z krajami, których ambasadorzy boją się spotkać z ministrem kraju, w którym pełnią służbę?
Rosyjska agencja wiadomości gospodarczych RBK przytoczyła misję UE w tym kraju jako potwierdzenie, że wysłannicy zignorowali zaproszenie.

„Zostaliśmy zaproszeni do omówienia stosunków UE–Rosja, ale teraz minister Ławrow mówi, że chciał nam pouczyć. To pokazuje, że słusznie odrzuciliśmy zaproszenie” – powiedział rzecznik. Misja UE powołała się również na „niski poziom zaufania” wynikający z trwającego konfliktu na Ukrainie, a także niedawną śmierć uwięzionego działacza opozycji Aleksieja Nawalnego. Stosunki między Rosją a wieloma krajami zachodnimi osiągnęły w ostatnich latach historycznie najniższy poziom z powodu impasu w sprawie Ukrainy i innych skarg, w tym braku porozumienia w sprawie bezpieczeństwa w Europie i rozszerzenia NATO.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/593770-eu-ambassadors-should-be-kicked/

"Rosyjska pływająca elektrownia jądrowa Arktyki osiąga kamień milowy Akademik Łomonosow z Czukotki wytworzył ponad miliard kWh energii elektrycznej"

  ©  Rosatom Jedyna na świecie działająca pływająca elektrownia jądrowa, Akademik Łomonosow, osiągnęła kamień milowy, wytwar...