czwartek, 18 kwietnia 2024

"Żołnierze amerykańscy byli zmuszani do torturowania więźniów Abu Ghraib – generał Wykonawcy pracującemu dla Departamentu Obrony w Iraku grożą pozwy cywilne ze strony trzech byłych więźniów zarzucających im zdemoralizowane znęcanie się"

 Pracownik CACI International Inc, wykonawcy silnie powiązanego z Pentagonem, namawiał żołnierzy służących w Iraku do brutalnego znęcania się nad więźniami w okrytym złą sławą więzieniu Abu Ghraib, zeznawał emerytowany generał armii amerykańskiej Antonio Taguba podczas procesu, w którym firma zaprzecza udział w torturach.

US soldiers were pushed to torture Abu Ghraib prisoners – general
Trzej byli więźniowie z okrytego złą sławą więzienia niedaleko Bagdadu pozywają firmę konsultingową z siedzibą w Wirginii, którzy utrzymują, że 20 lat temu byli torturowani.

Rozprawa rozpoczęła się w poniedziałek, po prawie 16 latach opóźnień proceduralnych. Taguba, który w 2007 roku przeszedł na emeryturę po 35 latach służby, zidentyfikował Stevena Stefanowicza, znanego również jako „Wielki Steve”, jako pracownika CACI, który instruował strażników wojskowych, aby „zmiękczali” więźniów, a w pewnym momencie nawet próbował zastraszyć samego generała. punkt. „Opierał się o stół i patrzył na mnie z góry. Nie odpowiadał bezpośrednio na pytania” – powiedział przed sądem Taguba. „Chciał mnie zastraszyć”. Zapytany, czy rzeczywiście był zastraszany, emerytowany generał odpowiedział: „Nie na twoje życie”. W raporcie Taguby z 2004 roku stwierdzono, że Stefanowicz „wyraźnie zdawał sobie sprawę, że jego instrukcje są równoznaczne z przemocą fizyczną” i zalecono jego zwolnienie, naganę i utratę poświadczenia bezpieczeństwa. Według Associated Press jego wtorkowe zeznania stanowiły najmocniejszy dowód na to, że wykonawcy CACI odegrali rolę w nadużyciach w Abu Ghraib. Emerytowany generał zeznał, że jego śledztwo skupiało się na żandarmerii (MP).

Wielu parlamentarzystów powiedziało śledczym, że nie otrzymali jasnych instrukcji od wojska, w związku z czym Stefanowicz i inni wykonawcy CACI wpadli w próżnię. Sąd usłyszał również, że śledczy początkowo byli zdezorientowani, ponieważ myśleli, że żołnierze mówili „khaki” zamiast nazwy firmy. We wtorek zeznania złożył także jeden z trzech powodów.

W rozmowie z Iraku i za pośrednictwem tłumacza Asaad Hamza Zubae powiedział, że był trzymany nago, groził mu psami i zmuszał do masturbacji na oczach strażników więziennych. Prawnicy CACI zakwestionowali te zeznania, wskazując na raporty rządowe wskazujące, że w tamtym czasie psy nie były jeszcze wysyłane do Iraku. W ciągu ostatnich 16 lat wykonawca złożył ponad 20 wniosków o oddalenie sprawy.

Jej prawnicy argumentowali, że jako wykonawca Departamentu Obrony CACI powinna być chroniona takim samym immunitetem suwerennym, jak rząd USA. Centrum Praw Konstytucyjnych, które reprezentuje powodów, określiło proces jako „pierwszy proces, w którym ofiary tortur w USA po 11 września staną przed sądem”. Skandal w Abu Ghraib po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w kwietniu 2004 roku, kiedy opublikowano zdjęcia maltretowanych więźniów i ich uśmiechniętych amerykańskich strażników.

Do nadużyć należało układanie nagich więźniów w piramidy lub ciągnięcie ich na smyczy za szyję.

Innym groziły psy lub byli zamaskowani i przyczepieni do przewodów elektrycznych.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596112-abu-ghraib-contractor-torture/

"USA wydobywające z cienia destabilizującą broń – Moskwa Rozmieszczenie amerykańskich rakiet średniego zasięgu na Filipinach to kolejny cios dla światowej stabilności, powiedział ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow"

 Rozmieszczenie przez USA rakiet średniego zasięgu na Filipinach to kolejny krok Waszyngtonu mający na celu eskalację poziomu konfrontacji militarnej w regionie Azji i Pacyfiku, powiedział ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow.

US bringing destabilizing weapons out of the shadows – Moscow
W zeszłym tygodniu system rakietowy Typhoon Mid-Range Capability (MRC) został przetransportowany z USA na północną wyspę Luzon na Filipinach, oddzieloną od Tajwanu Cieśniną Luzon o szerokości 250 km.

Armia US Army Pacific stwierdziła, że „przełomowe” rozmieszczenie odbyło się w ramach wspólnych ćwiczeń Salaknib 24 z oddziałami filipińskimi i pokazało „szeroki zasięg i precyzję logistyczną” amerykańskiej armii.

Systemy Typhoon, które po raz pierwszy wprowadzono na rynek w 2023 roku, mogą wystrzeliwać zarówno rakiety Standard Missile 6 (SM-6), jak i Tomahawk, przy czym ten ostatni ma zasięg do 2500 km. „Publiczna demonstracja Pentagonu w regionie Azji i Pacyfiku jego zdolności do szybkiego rozmieszczenia broni rakietowej zakazanej wcześniej na mocy Traktatu INF (o siłach nuklearnych średniego zasięgu) budzi głębokie zaniepokojenie” – napisał Antonow w poście na Telegramie. Dostarczając Filipinom system Tajfun, „strona amerykańska wyciąga z cienia całą klasę destabilizującej broni, aby zapewnić sobie przewagę militarną nad przeciwnikami” – podkreślił. Takie działania USA oznaczają „kolejny potężny cios w strategiczną stabilność” – powiedział ambasador, dodając, że „Azja zgromadziła już wiele„ gorącego ”materiału, a region szybko się militaryzuje”. Stany Zjednoczone „celowo eskalują poziom konfrontacji militarnej i podsycają ogniska napięcia” w regionie Azji i Pacyfiku, próbując „powrócić świat do najciemniejszych czasów zimnej wojny i balansując na krawędzi konfliktu nuklearnego” – stwierdził. powiedział. „Wzywamy Stany Zjednoczone, aby nie otwierały puszki Pandory i nie szły za przykładem naszego kraju, podejmując wszelkie niezbędne kroki w celu zapewnienia globalnej stabilności i przewidywalności” – stwierdził Antonow. Traktat o siłach nuklearnych średniego zasięgu (INF) z 1987 r. zakazał Rosji i USA rozmieszczania w Europie rakiet naziemnych o zasięgu od 500 km (310 mil) do 5500 km (3418 mil).

USA jednostronnie wycofały się z porozumienia w 2019 r. To nie pozostawiło Rosji innego wyjścia, jak tylko zaprzestać swojego udziału w INF.
Moskwa wprowadziła jednak moratorium na posiadanie broni objętej dotychczas traktatem. Antonow przypomniał, że to moratorium „ma jasne warunki: nie wdrożymy takich systemów, dopóki podobne systemy wyprodukowane w USA nie pojawią się w którymkolwiek regionie świata”. Ale jeśli tak się stanie, „cała odpowiedzialność za nową falę napięcia na świecie spadnie na Waszyngton” – podkreślił.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596159-typhoon-us-philippines-antonov/

"USA obiecują, że nie zabiją Assange’a – donosi Według doniesień Waszyngton podpisał zapewnienia, że nie będzie żądać ani nałożyć kary śmierci na założyciela WikiLeaks"

We wtorek kilka mediów poinformowało, że Waszyngton rzekomo zgodził się na szereg warunków dotyczących potencjalnego procesu założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a, jeśli zostanie on poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych w celu postawienia mu zarzutów o szpiegostwo.

US promises not to kill Assange – reports

Podpisane gwarancje, którymi podzieliła się w serwisie X korespondentka „New York Timesa” Megan Specia, najwyraźniej zapewniają, że 52-letni obywatel Australii będzie mógł powoływać się na pierwszą poprawkę do konstytucji USA, która chroni wolność słowa, nie naruszy jej na rozprawie ze względu na swoją narodowość i w przypadku skazania nie groziłaby mu kara śmierci. Należy jednak zauważyć, że chociaż zapewnienia te są „wiążące”, decyzja w sprawie „stosowania Pierwszej Poprawki” będzie „leżeć wyłącznie w gestii sądów amerykańskich”. Obietnice Waszyngtonu pojawiają się po orzeczeniu brytyjskiego Sądu Najwyższego w Londynie w zeszłym miesiącu, że jeśli Stany Zjednoczone nie zapewnią tych gwarancji, Assange będzie mógł odwołać się od jego ekstradycji do USA, aby stanąć przed sądem za opublikowanie tajnych dokumentów wojskowych.

Assange od pięciu lat przetrzymywany jest w londyńskim więzieniu Belmarsh o zaostrzonym rygorze.

Początkowo został aresztowany przez brytyjską policję w 2010 roku pod zarzutem przestępstwa na tle seksualnym, któremu zaprzeczył.

W 2012 roku Assange wyszedł za kaucją i uzyskał azyl w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Został ponownie aresztowany w 2019 r., kiedy Ekwador cofnął mu azyl, i od tego czasu przebywa w Belmarsh. Tymczasem Stany Zjednoczone w dalszym ciągu żądają jego ekstradycji na ziemię amerykańską, aby stanął przed sądem pod zarzutem 17 zarzutów szpiegostwa w związku z publikacją w 2010 roku tajnych dokumentów wojskowych Pentagonu, szczegółowo opisujących rzekome zbrodnie wojenne Stanów Zjednoczonych w Iraku i Afganistanie.

W przypadku ekstradycji i skazania Assange’owi grozi do 175 lat więzienia. Jego zespół prawny, a także zwolennicy twierdzą, że sprawa przeciwko niemu ma charakter polityczny i jest prowadzona przez Zachód w ramach zemsty za ujawnienie rzekomych zbrodni wojennych. Jego prawnicy stanowczo sprzeciwiali się także wnioskowanej ekstradycji Assange'a do Stanów Zjednoczonych, argumentując, że naraziłoby to na ryzyko jego życie i dobro, a wcześniej odrzucali wszelkie zapewnienia Waszyngtonu jako bezsensowne, twierdząc, że nie można na nich polegać

jeśli ich klient rzeczywiście zostanie poddany ekstradycji.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596148-us-assange-death-penalty/

"Polska „straciła rachubę” czołgów, które wysłała na Ukrainę – ekspert Zaprojektowane przez ZSRR T-72 miały zastąpić straty Kijowa na polu bitwy"

 Nie jest jasne, ile czołgów radzieckiej konstrukcji T-72 znajduje się obecnie w wyposażeniu polskiej armii, ponieważ opinia publiczna nie wie, ile Warszawa przekazała Kijowowi, twierdzi analityk wojskowy Damian Ratka.

Poland ‘lost track’ of tanks it sent Ukraine – expert
Komentarze Ratki pojawiły się podczas 80-minutowego wydarzenia wideo na temat przyszłości polskiej broni pancernej, którego gospodarzem był portal informacyjny Defence24. „Tak naprawdę nie wiemy, ile mamy czołgów T-72, ponieważ nie wiemy dokładnie, ile z nich przewieziono na Ukrainę” – powiedział Ratka.

Dodał, że Kijów otrzymał prawdopodobnie co najmniej 30–60 pojazdów, ale rzeczywiste liczby nie są publicznie dostępne. Szacunki Ratki pokrywają się z tym, co ówczesny premier Mateusz Morawiecki obiecał wysłać Ukrainie w styczniu 2023 r.: łącznie 60 czołgów, z czego połowa to T-72M1, a druga połowa PT-91 Twardy, polska modernizacja czołgu podstawowego z czasów radzieckich.

Jednak Morawiecki powiedział wówczas również, że Polska dostarczyła Ukrainie „około 250” T-72. Warszawa po raz pierwszy ogłosiła, że przekazała część swoich T-72 w kwietniu 2022 r., ale nie podała żadnych liczb.

Już wcześniej Czechy i Słowacja dostarczyły Kijówowi opancerzenie z czasów sowieckich, które miało zastąpić pojazdy utracone w walkach z wojskiem rosyjskim. Morawiecki zobowiązał się także do wysłania do Kijowa 14 niemieckich Leopardów 2, wyjaśniając później, że obietnica ta miała na celu wywarcie nacisku na Berlin, aby zrobił to samo.

Nie było jasne, czy jakiekolwiek polskie lamparty faktycznie zostały wysłane na Ukrainę. W prasie zachodniej i ukraińskiej reklamowane jako cudowna broń, która wygra wojnę, Lamparty zostały masowo zniszczone podczas ofensywy w Zaporożu zeszłego lata. Mówiąc o przyszłości polskich sił pancernych Ratka zauważył, że Warszawa nadal użytkuje kilka T-72 i PT-91, a także trzy wersje Leoparda 2 i bliżej nieokreśloną liczbę amerykańskich Abramsów i południowokoreańskiego K2 „Black” Czołgi podstawowe Panther. Polska planuje zakup ponad 350 czołgów Abrams, w tym 250 nowszego modelu M1A2, powiedział Ratka, a także około 180 K2.

Planowany zakup w Seulu utrudniają jednak problemy kredytowe. Ratka dodał, że Polska planuje zamknąć zakłady produkujące części zamienne do starszych systemów radzieckich, gdyż nie jest w stanie wyprodukować niektórych kluczowych podzespołów, takich jak wieże i silniki.

Zauważył, że los pozostałych T-72 i PT-91 jest niepewny, sugerując, że mogą one również zostać wysłane na Ukrainę.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596146-poland-tanks-ukraine-mystery/

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...