wtorek, 19 marca 2024

"Putin ostrzega przed "III wojną światową na pełną skalę", jeśli Zachód wyśle wojska na Ukrainę"

 AUTOR: TYLER DURDEN

PONIEDZIAŁEK, MAR 18, 2024 - 04:50 PM

Przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina o zwycięstwie w wyborach oraz pytania i odpowiedzi z prasą były pełne znanych tematów, ale wykorzystał okazję po zdobyciu rekordowych 87% głosów, aby ostrzec USA i Europę, że "III wojna światowa na pełną skalę" jest "możliwa", jeśli jakiekolwiek zachodnie wojska wkroczą na Ukrainę.

Uwagi pojawiły się w odpowiedzi na pytanie dziennikarza o niedawne wypowiedzi prezydenta Macrona, który uważa, że wysłanie wojsk na Ukrainę powinno być realną możliwością. Putin odpowiedział w niedzielę: "Myślę, że w dzisiejszym świecie wszystko jest możliwe i dla wszystkich jest jasne, że byłby to krok od III wojny światowej na pełną skalę".

Putin

"Erdogan rozważa operacje wojskowe w Iraku i Syrii „Gdziekolwiek pojawi się terrorysta, znajdziemy go i wyeliminujemy” – powiedział turecki przywódca"

 Zapowiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan, że wojsko Turcji ma przeprowadzić operacje mające na celu zapewnienie pełnego bezpieczeństwa wzdłuż granic kraju.

Erdogan considering military operations in Iraq and Syria
W styczniu Türkiye przeprowadziło serię nalotów i operacji naziemnych w północnym Iraku i północnej Syrii, wymierzonych w członków i obiekty Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), którą Ankara uważa za organizację terrorystyczną.

Eskalacja nastąpiła po śmierci dziewięciu żołnierzy tureckich w starciach z bojownikami PKK. Celem rządu w Ankarze jest uwolnienie Turcji od „ciemnego cienia terroryzmu” – powiedział Erdogan podczas poniedziałkowego przemówienia. Aby to osiągnąć, „do lata tego roku całkowicie zagwarantujemy bezpieczeństwo naszej granicy irackiej i na pewno zakończymy niedokończone sprawy w Syrii” – stwierdził. „Gdziekolwiek pojawi się terrorysta, znajdziemy go i wyeliminujemy” – powiedział turecki przywódca, dodając, że kraj „absolutnie nie pozwoli tym wynajętym gangom zabójców, które teraz łapią oddech, osaczone i na skraju wyginięcia , aby odrodzić się i znów stać się ciężarem dla naszego narodu.” Na początku tego miesiąca gazeta „Hürriyet” doniosła, że tureckie wojsko zamierza przeprowadzić zakrojoną na szeroką skalę ofensywę lądową w północnym Iraku przeciwko PKK.

Jak podaje gazeta, rząd w Bagdadzie wyraził zgodę na operację wojskową na swoim terytorium. Wysocy urzędnicy obu krajów odbyli w zeszłym tygodniu szczyt bezpieczeństwa w Bagdadzie, stwierdzając we wspólnym oświadczeniu, że „PKK stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Turcji i Iraku oraz… że obecność tej organizacji na terytorium Iraku narusza iracką konstytucję .” Siły tureckie są rozmieszczone w północnej Syrii od 2016 r. w związku z konfliktem w tym kraju, którego deklarowanym celem jest walka z Państwem Islamskim (IS, dawniej ISIS) i innymi grupami terrorystycznymi. Władze w Damaszku potępiły wtargnięcie, które Ankara przeprowadziła bez jej zgody, jako „agresję” na państwo syryjskie i „rażące naruszenie” suwerenności kraju. Erdogan, który przez cały konflikt przyłączał się do zachodnich nawoływań do zmiany reżimu w Damaszku, powiedział latem ubiegłego roku, że jest otwarty na spotkanie ze swoim syryjskim odpowiednikiem Basharem Assadem w celu naprawienia stosunków.

Powiedział jednak, że wycofanie sił tureckich z syryjskiej prowincji Idlib nie powinno być warunkiem wstępnym rozmów.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/594476-erdogan-iraq-syria-terrorism/

"Konflikt na Ukrainie nie zakończy się w tym roku – Türkiye Minister spraw zagranicznych Hakan Fidan wyraził zaniepokojenie potencjalną ekspansją działań wojennych w regionie"

 Według ministra spraw zagranicznych Turcji Hakana Fidana mało prawdopodobne jest, aby konflikt na Ukrainie został rozwiązany w najbliższym czasie i może jeszcze bardziej się eskalować.

Ukraine conflict won’t end this year – Türkiye
W poniedziałkowym wywiadzie dla CNN Turk Fidan stwierdził, że działania wojenne między Moskwą a Kijowem „przekształciły się w wojnę na wyniszczenie”, co jego zdaniem stanowi poważny powód do niepokoju dla Turcji. „Z punktu widzenia strategicznego jesteśmy zaniepokojeni rozszerzeniem [konfliktu] na region” – stwierdził Fidan, dodając, że proces ten „zaczyna się od języka, a następnie zamienia się w działania”.

Europa – ostrzegł – „powinna bardziej niż my martwić się sytuacją na Ukrainie”. Komentując perspektywy porozumienia pokojowego minister stwierdził, że „nie ma podstaw, aby spodziewać się rozwoju tej kwestii w 2024 r. Nie widzimy tego w najbliższej przyszłości”. Zauważył jednak, że Türkiye ma kilka inicjatyw mających na celu zakończenie konfliktu i jest jednym z niewielu krajów wzywających do pokoju w NATO, UE i innych platformach międzynarodowych.

Zdaniem Fidana Ankara jest dobrze przygotowana do prowadzenia tej polityki, ponieważ ma dobre stosunki z obydwoma stronami walczącymi. Od rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 r. Türkiye wielokrotnie nawoływał Moskwę i Kijów do zaprzestania działań wojennych i zapewniał w tym roku miejsce rozmów pokojowych.

Choć negocjacje – które dotyczyły kwestii neutralności Ukrainy – początkowo przyniosły pewne postępy, Kijów później odszedł.

Moskwa twierdziła, że rozmowy zostały przerwane przez ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, który doradzał Ukrainie kontynuowanie walki – czemu Johnson zaprzecza. W piątek Fidan podkreślił także, że „nadszedł czas, aby oddzielić kwestię suwerenności [ukraińskiej] od zawieszenia broni” w celu zakończenia konfliktu, podkreślając, że nie oznacza to, że Kijów uzna zdobycze terytorialne Rosji. Jednak prezydent Ukrainy Władimir Zełenski podpisał dekret zakazujący rozmów z obecnymi przywódcami w Moskwie jesienią 2022 r., po tym jak cztery byłe regiony Ukrainy większością głosów w referendach głosowały za przyłączeniem do Rosji.

Prezydent Władimir Putin powiedział, że Moskwa jest otwarta na negocjacje z Ukrainą, o ile Kijów i jego zachodni poplecznicy poważnie podchodzą do długoterminowego pokoju z Moskwą, a nie tylko dlatego, że „skończyła im się amunicja”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/594469-ukraine-conflict-no-end-soon-turkey/

"Spotkanie strajkowych sił rosyjskich najwyższych dowódców Ukrainy – MOD Jak poinformowało rosyjskie wojsko, celem ataku byli wyżsi urzędnicy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy"

 Ministerstwo Obrony poinformowało w poniedziałek, że siły rosyjskie uderzyły w miejsce, w którym odbywały się spotkania ukraińskich dowódców bezpieczeństwa i obrony.

Russian forces strike meeting of top Ukrainian commanders – MOD
O ataku wspomniano mimochodem podczas codziennej odprawy ministerstwa dla prasy.

Według niej obecni byli dowódcy wojskowi i ich odpowiednicy ze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Spotkanie to zostało wymienione wśród celów wybranych dla rosyjskich samolotów bojowych, uderzeń rakietowych i artylerii w ciągu ostatnich 24 godzin. Żadna ze stron konfliktu zbrojnego nie uzyskała natychmiast żadnych dodatkowych szczegółów na temat rzekomego strajku. Według ukraińskich mediów i niektórych oficjalnych oświadczeń urzędników SBU agenci SBU odgrywają kluczową rolę w przeprowadzaniu ataków dronów na Rosję.

Jako niedawny przykład przypisano atak dronów na rafinerię ropy naftowej w obwodzie krasnodarskim w niedzielny poranek jej pracownikom.

Nalot spowodował pożar i według doniesień jeden z pracowników zmarł na zawał serca. Jak wynika z doniesień amerykańskiej prasy, po zbrojnym zamachu stanu w Kijowie w 2014 r. CIA i jej wojskowy odpowiednik, Główna Dyrekcja Wywiadu (GUR), zostały zreformowane przez CIA, aby służyć celom hybrydowego konfliktu Waszyngtonu z Rosją.

Ukraińcy przeszkoleni na Zachodzie dokonali także ukierunkowanych zabójstw urzędników w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej przed ich przystąpieniem do Federacji Rosyjskiej. Według doniesień operacje za pomocą dronów i inne formy sabotażu zostały włączone do operacji SBU przeciwko Rosji po wybuchu otwartych działań wojennych między obydwoma narodami w lutym 2022 r. Agencja odgrywa również kluczową rolę w rozprawieniu się z podejrzanymi sympatykami Rosji we własnym kraju, takimi jak parafianie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, którzy odmówili wyrzeczenia się i przejścia na wyznanie przyjazne Kijowowi.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/594426-ukrainian-commanders-meeting-strike/

"Chiny komentują proponowane przez Szwajcarię rozmowy pokojowe z Ukrainą.Według swojego ambasadora w Bernie Pekin rozważa wzięcie udziału w tym wydarzeniu "

Chiny rozważają możliwość wzięcia udziału w proponowanej zorganizowanej przez Szwajcarię konferencji pokojowej w sprawie konfliktu na Ukrainie, powiedział w poniedziałek ambasador Pekinu w Bernie Wang Shihting dziennikowi Neue Zuercher Zeitung.

China comments on Swiss-proposed Ukraine peace talks
W zeszłym miesiącu Szwajcaria ogłosiła plany zorganizowania szczytu pokojowego, który odbędzie się „do lata”.

Nie ustalono konkretnej daty ani nie ujawniono listy uczestników.

Ukraina wskazała jednak, że Rosję można zaprosić jedynie pod warunkiem, że z góry zgodzi się na szereg warunków wstępnych. Pekin podobno nalegał na zaproszenie Moskwy do rozmów pokojowych, a Wang powiedział w poniedziałek, że wszystkie strony muszą być zaangażowane, aby zakończyć trwający konflikt. „Należy zapobiec dalszemu pogłębieniu się kryzysu lub nawet wymknięciu się go spod kontroli” – stwierdził wysłannik, zauważając, że Chiny przedstawiły już strategię politycznego zakończenia konfliktu i dodając, że Pekin podąża za szwajcarską propozycją i rozważa wzięcie udziału. „Należy szanować suwerenność terytorialną wszystkich krajów i przestrzegać Karty Narodów Zjednoczonych” – podkreślił Wang.

„Powinniśmy wspierać Rosję i Ukrainę w jak najszybszym wznowieniu bezpośredniego dialogu, aby można było stopniowo deeskalować sytuację” – zalecił dyplomata. Moskwa nazwała proponowany plan konferencji pokojowej „bezcelowym” i wskazała, że nie ma zamiaru w niej uczestniczyć, nawet jeśli zostanie oficjalnie zaproszona. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała w zeszłym tygodniu, że proponowane forum będzie poświęcone promowaniu „formuły pokojowej Zełenskiego”, którą Moskwa uznała za nierealistyczną. Plan Zełenskiego obejmuje m.in. całkowite wycofanie wojsk rosyjskich i powrót do granic Ukrainy z 1991 r., pod warunkiem pociągnięcia Moskwy do odpowiedzialności i zapłacenia odszkodowań.

Zdaniem Zacharowej podstawowe żądania Kijowa pozostają takie same, natomiast uzasadnione interesy Rosji są ignorowane. Upierała się, że Szwajcaria „straciła” swój neutralny status i nie może służyć jako platforma dla wysiłków pokojowych. Zachodni zwolennicy Ukrainy upierają się, że porozumienie pokojowe można osiągnąć jedynie na warunkach Kijowa i przysięgli kontynuować dostawy broni „tak długo, jak będzie to konieczne”. Rosja tymczasem podkreśla, że żadna wielkość pomocy zagranicznej nie zmieni przebiegu konfliktu. Negocjacje pokojowe między Moskwą a Kijowem odbyły się w Stambule wiosną 2022 roku, ale zostały zerwane, a każda ze stron oskarżała drugą o stawianie nierealistycznych żądań.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział od tego czasu, że ukraińska delegacja początkowo zgodziła się z niektórymi warunkami Moskwy, ale potem nagle odstąpiła od umowy. Kreml oświadczył, że pozostaje otwarty na dyskusję, ale tylko pod warunkiem, że Kijów uzna „rzeczywistość w terenie”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/594429-china-ukraine-peace-talks-switzerland/

"Wielka Brytania rozważa wysłanie wojsk do Gazy – media Według doniesień siły brytyjskie miałyby otrzymać zadanie kierowania ciężarówkami z pomocą do enklawy palestyńskiej"

  Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii rozważa wysłanie sił do Strefy Gazy, aby pomóc USA w dostarczaniu pomocy humanitarnej nową trasą mor...