wtorek, 19 marca 2024

"Chiny komentują proponowane przez Szwajcarię rozmowy pokojowe z Ukrainą.Według swojego ambasadora w Bernie Pekin rozważa wzięcie udziału w tym wydarzeniu "

Chiny rozważają możliwość wzięcia udziału w proponowanej zorganizowanej przez Szwajcarię konferencji pokojowej w sprawie konfliktu na Ukrainie, powiedział w poniedziałek ambasador Pekinu w Bernie Wang Shihting dziennikowi Neue Zuercher Zeitung.

China comments on Swiss-proposed Ukraine peace talks
W zeszłym miesiącu Szwajcaria ogłosiła plany zorganizowania szczytu pokojowego, który odbędzie się „do lata”.

Nie ustalono konkretnej daty ani nie ujawniono listy uczestników.

Ukraina wskazała jednak, że Rosję można zaprosić jedynie pod warunkiem, że z góry zgodzi się na szereg warunków wstępnych. Pekin podobno nalegał na zaproszenie Moskwy do rozmów pokojowych, a Wang powiedział w poniedziałek, że wszystkie strony muszą być zaangażowane, aby zakończyć trwający konflikt. „Należy zapobiec dalszemu pogłębieniu się kryzysu lub nawet wymknięciu się go spod kontroli” – stwierdził wysłannik, zauważając, że Chiny przedstawiły już strategię politycznego zakończenia konfliktu i dodając, że Pekin podąża za szwajcarską propozycją i rozważa wzięcie udziału. „Należy szanować suwerenność terytorialną wszystkich krajów i przestrzegać Karty Narodów Zjednoczonych” – podkreślił Wang.

„Powinniśmy wspierać Rosję i Ukrainę w jak najszybszym wznowieniu bezpośredniego dialogu, aby można było stopniowo deeskalować sytuację” – zalecił dyplomata. Moskwa nazwała proponowany plan konferencji pokojowej „bezcelowym” i wskazała, że nie ma zamiaru w niej uczestniczyć, nawet jeśli zostanie oficjalnie zaproszona. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała w zeszłym tygodniu, że proponowane forum będzie poświęcone promowaniu „formuły pokojowej Zełenskiego”, którą Moskwa uznała za nierealistyczną. Plan Zełenskiego obejmuje m.in. całkowite wycofanie wojsk rosyjskich i powrót do granic Ukrainy z 1991 r., pod warunkiem pociągnięcia Moskwy do odpowiedzialności i zapłacenia odszkodowań.

Zdaniem Zacharowej podstawowe żądania Kijowa pozostają takie same, natomiast uzasadnione interesy Rosji są ignorowane. Upierała się, że Szwajcaria „straciła” swój neutralny status i nie może służyć jako platforma dla wysiłków pokojowych. Zachodni zwolennicy Ukrainy upierają się, że porozumienie pokojowe można osiągnąć jedynie na warunkach Kijowa i przysięgli kontynuować dostawy broni „tak długo, jak będzie to konieczne”. Rosja tymczasem podkreśla, że żadna wielkość pomocy zagranicznej nie zmieni przebiegu konfliktu. Negocjacje pokojowe między Moskwą a Kijowem odbyły się w Stambule wiosną 2022 roku, ale zostały zerwane, a każda ze stron oskarżała drugą o stawianie nierealistycznych żądań.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział od tego czasu, że ukraińska delegacja początkowo zgodziła się z niektórymi warunkami Moskwy, ale potem nagle odstąpiła od umowy. Kreml oświadczył, że pozostaje otwarty na dyskusję, ale tylko pod warunkiem, że Kijów uzna „rzeczywistość w terenie”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/594429-china-ukraine-peace-talks-switzerland/

Brak komentarzy:

"Cyfrowe euro jest już opracowywane przez europejskie banki"

  W ramach "planu na rzecz klimatu i przyrody" Europejskiego Banku Centralnego banki, które podlegają jego nadzorowi, są poddawane...