wtorek, 9 kwietnia 2024

"Rosja ujawnia rozwiązanie problemu zachodnich sankcji Moskwa użyje formatów wielostronnych, takich jak BRICS, aby ominąć ograniczenia, powiedział minister spraw zagranicznych"

 Rosja i Chiny są w stanie przezwyciężyć problemy wynikające z zachodnich sankcji, korzystając z formatów wielostronnych, takich jak BRICS i Szanghajska Organizacja Współpracy (SCO), powiedział we wtorek przebywający z dwudniową wizytą w Chinach minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow .

Russia reveals solution to Western sanctions problem
BRICS – który wcześniej obejmował Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i Republikę Południowej Afryki – doświadczył dużej fali ekspansji.

Na początku tego roku do grupy dołączyło pięć kolejnych krajów – Etiopia, Arabia Saudyjska, Iran, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a w przyszłości spodziewane są dalsze dołączenia. Wpływy polityczne i gospodarcze bloku znacznie wzrosły od czasu nałożenia na Rosję surowych ograniczeń przez USA, UE i inne kraje zachodnie po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie w 2022 r.

Żaden z członków BRICS nie przyłączył się do zachodniej kampanii i nie kontynuował ani ożywił handel z Rosją. W przemówieniu na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Chin Wang Yi najwyższy dyplomata Rosji powiedział, że jego odpowiednik opracował formułę zniesienia skutków sankcji. „Mój kolega szczegółowo mówił o konkretnych lukach gospodarczych, które powstają w wyniku nielegalnej polityki jednostronnych sankcji i które rozwiążemy w ramach BRICS i SCO” – powiedział Ławrow. W odpowiedzi na zachodnie sankcje Rosja dywersyfikuje swój handel zagraniczny w kierunku rynku Azji i Pacyfiku, a kluczowym graczem stają się Chiny.

Według chińskich danych celnych, w ubiegłym roku handel między Rosją a Chinami osiągnął rekordowy poziom 240 miliardów dolarów, przekraczając docelowy poziom 200 miliardów dolarów ustalony przez oba rządy. W poniedziałek podczas swojej kilkudniowej podróży do Pekinu, która zbiegła się z wizytą Ławrowa, sekretarz skarbu USA Janet Yellen zagroziła chińskim firmom „znaczącymi konsekwencjami”, jeśli będą dostarczać części lub sprzęt rosyjskiej armii. W grudniu prezydent USA Joe Biden podpisał dekret umożliwiający nałożenie sankcji na zagraniczne instytucje, które w dalszym ciągu współpracują z Rosją.

Rozporządzenie jest skierowane do firm spoza USA i UE, które ich zdaniem pomagają Rosji w pozyskiwaniu wrażliwych produktów, do których według doniesień należą półprzewodniki, obrabiarki, prekursory chemiczne, łożyska kulkowe i układy optyczne. Sankcje pod przewodnictwem USA wymierzone w podmioty nierosyjskie mają na celu uniemożliwienie firmom na całym świecie pomagania Moskwie w obchodzeniu zachodnich ograniczeń przyjętych w poprzednich pakietach.

Moskwa skrytykowała całą politykę sankcji, zauważając, że nie zdestabilizowały one one rosyjskiej gospodarki, a wręcz przeciwnie, przyniosły odwrotny skutek do krajów, które je nałożyły.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/595631-china-russia-sanctions-brics-lavrov/

"Kanada rozważa zakup atomowych łodzi podwodnych Ottawa musi wzmocnić swój potencjał wojskowy w Arktyce, mówi premier Justin Trudeau"

 Kanada zaprezentowała w poniedziałek zaktualizowany dokument dotyczący polityki obronnej, w którym przewiduje program ogromnych wydatków na nadchodzące lata. Ottawa planuje zainwestować prawie 6 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat i ponad 53 miliardy dolarów w ciągu najbliższych dwóch dekad.

Canada considers getting nuclear submarines
Chociaż program nadal nie osiąga celu wynoszącego 2% PKB w zakresie wydatków na obronę, który osiągnął mniej niż połowa państw członkowskich NATO, rząd Kanady reklamował go jako „znaczący krok” w kierunku wypełnienia zobowiązania. Ujawniony przez Ottawę dokument zatytułowany „Nasza północ, silna i wolna” sygnalizuje, że kraj dąży do zajęcia silniejszej postawy w Arktyce poprzez budowę nowych obiektów wojskowych na północy, a także wzmocnienie zdolności morskich i powietrznych . „Będziemy badać możliwości odnowienia i rozszerzenia naszej floty okrętów podwodnych, aby umożliwić Królewskiej Marynarce Wojennej Kanady wprowadzenie trwałego środka odstraszającego na wszystkich trzech wybrzeżach za pomocą okrętów podwodnych o konwencjonalnym napędzie zdolnych do pływania pod lodem” – czytamy w dokumencie. Podczas konferencji prasowej mającej na celu przedstawienie nowej polityki obronnej premier Kanady Justin Trudeau zasugerował, że kraj może również rozważyć zakup nuklearnych okrętów podwodnych. „Z pewnością będziemy się temu przyglądać: jaki typ okrętów podwodnych jest odpowiedni do wypełniania przez Kanadę obowiązków związanych z ochroną najdłuższej linii brzegowej na świecie i najdłuższej linii brzegowej Arktyki na świecie” – powiedział, odpowiadając na pytanie dotyczące możliwości uzyskania statki niekonwencjonalne. Premier pochwalił także rosnącą współpracę z blokiem AUKUS pod przewodnictwem USA, witając perspektywę przystąpienia do niego Japonii.

Partnerstwo wojskowe, nawiązane pod koniec 2021 r., obejmuje pomoc Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii dla Australii w zakupie floty atomowych łodzi podwodnych. „Przeprowadziliśmy doskonałe rozmowy zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, jak i Australią na temat tego, jak możemy jeszcze ściślej współpracować. To dobra wiadomość, że do Kanady i Nowej Zelandii dołączy Japonia, co oznacza większe zaangażowanie w rozmowy w ramach AUKUS” – stwierdził Trudeau.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/595619-canada-arctic-nuclear-submarines/

"37% członków NATO nie płaci – Waszyngton Dziesięć lat od wyznaczenia celu na poziomie 2% PKB jedna trzecia bloku jeszcze nie osiągnęła celu"

 Dwanaście krajów NATO nie wywiązało się jeszcze ze zobowiązania dotyczącego przeznaczenia 2% swojego PKB na obronę, stwierdziła w poniedziałek amerykańska ambasador przy sojuszu Julianne Smith.

37% of NATO members don’t pay their way – Washington
Blok pod przewodnictwem USA wyznaczył cel dwóch procent w 2014 roku, po wspieranym przez Zachód zamachu stanu w Kijowie, który wywołał konflikt w Donbasie.

Wszyscy członkowie mieli w ciągu dziesięciu lat osiągnąć punkt odniesienia w zakresie „podziału obciążeń”. „W tej chwili mamy 20 sojuszników, którzy wywiązują się ze zobowiązania dotyczącego 2% – 20 sojuszników” – powiedział Smith w przemówieniu na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.

„To znaczący wzrost w ciągu dekady. Oczywiście chcemy, żeby było ich wszystkich 32 i będziemy dalej naciskać, aż to osiągniemy. Smith był głównym mówcą na konferencji „NATO at 75: Charting a New Course?” zorganizowanej przez Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem w Georgetown.

W wydarzeniu wziął także udział generał Christopher Cavoli, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR). Nie było jasne, na jakich danych Smith opierała swoje twierdzenia.

Według stanu na luty tego roku szacunki dotyczące wydatków na cele wojskowe w 2023 r. nadal wskazywały, że tylko 11 państw członkowskich osiągnęło cel 2%, podczas gdy 18 nadal go nie osiągnęło – w tym Francja, Holandia, Norwegia, Dania, Włochy, Kanada, Türkiye i Hiszpania.

Islandia nie posiada faktycznej armii, natomiast Finlandia i Szwecja – które dołączyły odpowiednio w kwietniu i w zeszłym miesiącu – nie zostały uwzględnione w szacunkach. Polska w zeszłym roku wydała na wojsko 3,9% produktu krajowego brutto, najwięcej spośród wszystkich członków bloku.

Prezydent Polski Andrzej Duda zaproponował niedawno podniesienie minimalnego progu wydatków do 3%, argumentując, że 2% „to już nie wystarczy”. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z wynikiem 3,49% swojego PKB.

Jednak w liczbach surowych jego budżet wojskowy był ponad dwukrotnie większy niż wszystkich pozostałych członków bloku razem wziętych i wyniósł 860 miliardów dolarów. W zeszłym miesiącu przemawiając na szlaku kampanii, były prezydent USA Donald Trump zasugerował, że Waszyngton powinien wywiązywać się ze swoich zobowiązań traktatowych jedynie wobec członków NATO, którzy „grają fair” i przypomniał, jak powiedział jednemu z członków bloku, że będzie zachęcał Rosję, aby „zrobiła wszystko, co do cholery chcą” do krajów, które „zalegały z płatnościami”. W swoim przemówieniu w Georgetown Smith argumentowała, że NATO odniosło sukces w „podziale obciążeń” w przypadku Ukrainy.

Zauważyła, że podczas gdy Stany Zjednoczone przekazały Kijowowi pomoc wojskową o wartości około 75 miliardów dolarów, europejscy członkowie bloku wnieśli około 110 miliardów dolarów. Wysłannik USA argumentował również, że ostatnie dwa lata były „transformacyjne”, odnotowując reorientację NATO z wojen ekspedycyjnych na przeciwstawienie się Rosji w Europie.

Jednocześnie zauważyła, że blok zaktualizował swoją strategię bezpieczeństwa, tak aby postrzegać Chiny jako potencjalne zagrożenie i zwracać się do „partnerów w regionie Indo-Pacyfiku”, aby mu przeciwdziałać.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/595620-nato-members-pay-washington/

"Watykan wypowiada się przeciwko operacji zmiany płci Stolica Apostolska określiła tę procedurę jako „zagrażającą wyjątkowej godności”, którą człowiek otrzymuje od chwili poczęcia"

 Operacje afirmujące płeć i macierzyństwo zastępcze stanowią główne zagrożenia dla godności życia ludzkiego i są na równi z aborcją i eutanazją, stwierdził Kościół katolicki w swojej najnowszej nocie doktrynalnej.

Vatican speaks out against sex-change surgery
Papież Franciszek już wcześniej określił transpłciowość jako „niebezpieczną ideologię”, twierdząc, że stanowi ona część „globalnej wojny” przeciwko małżeństwu i rodzinie. Jednocześnie Watykan w ostatnich miesiącach nieco złagodził swoje zasady, zezwalając księżom na udzielanie błogosławieństw parom tej samej płci poza rytuałami religijnymi lub liturgiami, powstrzymując się jednak od legitymizacji tego, co nadal nazywa „sytuacjami nieregularnymi”. W listopadzie ubiegłego roku Kościół katolicki wyjaśnił również, że osoby transpłciowe mogą przyjmować sakrament chrztu, występować w roli świadków podczas ceremonii ślubnych i pełnić funkcję rodziców chrzestnych, pod warunkiem, że nie doprowadzi to do „publicznego skandalu”. W poniedziałek w artykule zatytułowanym „Doktryna wiary „Dignitas infinita” o godności człowieka” Stolica Apostolska stwierdziła, że ​​ludzie powinni akceptować swoje życie i ciało jako „dar od Boga”. W związku z tym wszelkie próby zmiany tego stanu rzeczy są równoznaczne z udawaniem Boga – stwierdza dokument. Watykan argumentował dalej, że teoria płci ma na celu zaprzeczenie „największej możliwej różnicy, jaka istnieje między żywymi istotami: różnicy płci”. „Wynika z tego, że jakakolwiek interwencja związana ze zmianą płci co do zasady stwarza ryzyko zagrożenia wyjątkowej godności osoby, którą osoba otrzymuje od chwili poczęcia” – dodał dokument. W artykule rzeczywiście dokonano rozróżnienia między przejściem przez wybór a przypadkami, w których przeprowadza się operację u osób z „nieprawidłowościami narządów płciowych, które są widoczne już po urodzeniu lub które rozwijają się później”. Stolica Apostolska argumentowała, że ​​teoria płci odgrywa „centralną rolę” w tym, co nazywa „kolonizacją ideologiczną”. Dokument, którego opracowanie podobno zajęło pięć lat, ma jednak na celu także kraje, w których „ludzie są więzieni, torturowani, a nawet pozbawiani dobra życia wyłącznie ze względu na swoją orientację seksualną”.

Takie praktyki są „sprzeczne z godnością człowieka” – stwierdził Kościół. Innym rzekomym zagrożeniem wymienionym w artykule jest macierzyństwo zastępcze, które opisano jako zamienianie dzieci w „zwykłe przedmioty” i odmawianie im niezbywalnego prawa do „posiadania w pełni ludzkiego (a nie sztucznie wymuszonego) pochodzenia”. Surogacja „narusza godność kobiety”, która w rezultacie „zostaje oderwana od rosnącego w niej dziecka i staje się jedynie środkiem podporządkowanym arbitralnym zyskom lub pragnieniom innych” – stwierdziła.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/595608-catholic-church-transgender-surgery-surrogacy/

"OBEJRZYJ !Tłum zakończył hymn Rosji bez muzyki podczas europejskiej imprezy sportowej Ceremonię na mistrzostwach boksu w Serbii przerwała usterka techniczna"

Sportowcy i kibice biorący udział w amatorskich Mistrzostwach Europy w boksie w Belgradzie w Serbii zakończyli śpiewanie rosyjskiego hymnu n...