wtorek, 25 czerwca 2024

"Nowe prawo „wypychające Gruzję z UE” – Borrell Na początku tego miesiąca Tbilisi przyjęło przepisy zaostrzające zasady dotyczące przejrzystości „zagranicznych agentów”."

Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell ostrzegł Gruzję, że potencjalne przystąpienie jej do bloku jest zagrożone po tym, jak Tbilisi przyjęło na początku tego miesiąca kontrowersyjną ustawę o „zagranicznych agentach”. Stany Zjednoczone zasygnalizowały również, że nie zawahają się ukarać byłej republiki radzieckiej, jeśli nie wycofa się ona z przepisów.

New law ‘pushing Georgia away from EU’ – Borrell

Ustawa, oficjalnie znana jako ustawa o przejrzystości wpływów zagranicznych, na której czele stoi rządząca partia Gruzińskie Marzenie, weszła w życie na początku tego miesiąca pomimo protestów opozycji i weta prezydent Salome Zourabichvili. Ustawodawstwo nakłada na organizacje pozarządowe, media i osoby fizyczne, które otrzymują ponad 20% środków z zagranicy, obowiązek zarejestrowania się jako podmioty „promujące interesy obcego mocarstwa” i ujawnienia swoich darczyńców. Tym, którzy nie zastosują się do zakazu, grozi kara do 9500 dolarów. Choć przeciwnicy ustawy określili ją jako „rosyjską” i stanowiącą atak na demokrację, zwolennicy upierali się, że jest ona podobna do rozwiązań stosowanych w wielu krajach zachodnich, w tym w USA. W poniedziałek Borrell powiedział, że ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE po raz drugi w ciągu niecałego miesiąca przeprowadzili „ożywioną debatę na temat Gruzji”. Powołując się na „niepokojący rozwój sytuacji politycznej”, dyplomata ostrzegł, że „ta ustawa i wszystkie negatywne wydarzenia z nią związane wypychają Gruzję z Unii Europejskiej”. Ta decyzja nie zmieni kierunku działań, Gruzja nie zrobi postępu na ścieżce Unii Europejskiej” – nalegał Borrell. Według szefa polityki zagranicznej UE ustawa jest „wbrew woli przeważającej większości społeczeństwa Gruzji”. Bruksela planuje „zwiększyć nasze wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego i mediów” w byłej republice radzieckiej, dodał. UE obniży także poziom kontaktów politycznych z Tbilisi i rozważy „wstrzymanie naszej pomocy finansowej dla rządu” – stwierdził Borrell. Na początku tego miesiąca rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller stwierdził, że ustawa o „zagranicznych agentach” „odsuwa Gruzję od jej demokratycznej trajektorii” i „fundamentalnie zmienia stosunki USA z Gruzją”. „Nie ogłosiliśmy jeszcze indywidualnych sankcji… ale daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​nie zawahamy się ich nałożyć” – stwierdził urzędnik. Pod koniec ubiegłego miesiąca Waszyngton ogłosił, że zacznie ograniczać wizy dla gruzińskich polityków, którzy odegrali rolę w uchwalaniu legislacji. W listopadzie 2023 r. Komisja Europejska zarekomendowała nadanie Gruzji statusu kraju kandydującego „przy założeniu, że rząd podejmie ważne kroki reformatorskie”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news

"Siły izraelskie przesuwają się w stronę granicy libańskiej – Netanjahu Premier stwierdził, że „intensywna faza” walk w Gazie dobiega końca, co otwiera drogę do konfrontacji z Hezbollahem"

Jak ujawnił premier Benjamin Netanjahu, wojska izraelskie są gotowe przesunąć się w stronę granicy kraju z Libanem, aby stawić czoła Hezbollahowi po zakończeniu walk z Hamasem w Strefie Gazy.

Israeli forces to shift toward Lebanese border – Netanyahu

W niedzielę w swoim pierwszym izraelskim wywiadzie telewizyjnym od rozpoczęcia wojny z Hamasem w październiku ubiegłego roku Netanjahu powiedział, że główne operacje bojowe w enklawie palestyńskiej dobiegają końca.

To nie znaczy, że wojna się wkrótce skończy, ale wojna w jej intensywnej fazie wkrótce zakończy się w Rafah” – dodał.

"To prawda. Cały czas będziemy kosić trawę.” Premier powiedział, że po uwolnieniu wielu żołnierzy w Gazie jednostki izraelskie „będą skierowane na północ”.

Izraelskie Siły Obronne (IDF) zostaną przesunięte w region przygraniczny, gdzie w ostatnich tygodniach nasiliła się wymiana ognia rakietowego z Hezbollahem.

Od rozpoczęcia wojny z Hamasem ponad osiem miesięcy temu izraelscy mieszkańcy regionu zostali ewakuowani. „Będziemy mieli możliwość przeniesienia części władzy na północ i zrobimy to – po pierwsze ze względu na ochronę, a po drugie, aby sprowadzić naszych mieszkańców do domu” – powiedział Netanjahu izraelskiej telewizji Channel 14.

„Jeśli będziemy mogli, zrobimy to dyplomatycznie. Jeśli nie, zrobimy to w inny sposób, ale sprowadzimy ich wszystkich do domu”. Rosnące napięcie między Zachodnią Jerozolimą a Hezbollahem podsyciło obawy USA, że Izrael wywoła szerszą wojnę na Bliskim Wschodzie, wciągając siły amerykańskie.

Netanjahu odrzucił takie obawy, mówiąc: „Możemy walczyć na kilku frontach i jesteśmy na to gotowi”. Izrael spotkał się z międzynarodowym potępieniem za swoją ofensywę wojskową w Rafah, która zagroziła ludności cywilnej w mieście, w którym ponad milion Palestyńczyków schroniło się po zbombardowaniu ich dzielnic w innych częściach Gazy.

Według władz odpowiedzialnych za służbę zdrowia w Gazie od początku wojny zginęło ponad 37 000 Palestyńczyków.

Ostatni konflikt rozpoczął się, gdy Hamas przeprowadził niespodziewane ataki na wioski w południowym Izraelu, zabijając ponad 1100 osób i biorąc setki zakładników z powrotem do Gazy. Netanjahu zasugerował, że jest otwarty na rozważenie porozumienia o zawieszeniu broni, które zapewni uwolnienie około 116 izraelskich zakładników nadal przetrzymywanych w niewoli.

Jednakże upierał się, że celem Zachodniej Jerozolimy pozostaje zniszczenie Hamasu.

Wspierana przez Iran grupa bojowników zażądała trwałego zawieszenia broni i całkowitego wycofania wojsk izraelskich w ramach jakiegokolwiek porozumienia mającego na celu zaprzestanie walk.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/

"Assange opuszcza brytyjskie więzienie, aby sfinalizować ugodę z USA (WIDEO) Z dokumentów sądowych wynika, że ​​urodzony w Australii aktywista ma zawrzeć porozumienie z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych"

Jego zespół poinformował, że współzałożyciel WikiLeaks Julian Assange został we wtorek rano zwolniony z więzienia w Wielkiej Brytanii. Spędził pięć lat w więzieniu Belmarsh w Londynie, walcząc z ekstradycją do USA, gdzie postawiono mu 18 zarzutów rozpowszechniania informacji niejawnych.

Assange leaves UK prison to finalize plea deal with US (VIDEO)

Według nowo złożonych dokumentów sądowych Assange wkrótce zawrze ugodę, aby uniknąć dalszego przebywania w więzieniu. „Julian Assange jest wolny.

Opuścił więzienie o zaostrzonym rygorze w Belmarsh rankiem 24 czerwca, po spędzeniu tam 1901 dni” – napisała WikiLeaks na X (dawniej Twitterze).

„Wysoki Trybunał w Londynie przyznał mu zwolnienie za kaucją i po południu został zwolniony na lotnisku Stansted, gdzie wsiadł do samolotu i wyleciał z Wielkiej Brytanii”. WikiLeaks stwierdziło, że międzynarodowa kampania na rzecz uwolnienia Assange’a stworzyła „przestrzeń dla długiego okresu negocjacji z Departamentem Sprawiedliwości USA, prowadzących do porozumienia, które nie zostało jeszcze formalnie sfinalizowane”. „Gdy wraca do Australii, dziękujemy wszystkim, którzy byli przy nas, walczyli za nas i pozostali całkowicie zaangażowani w walkę o jego wolność” – napisano WikiLeaks.

Zgodnie z pismem Departamentu Sprawiedliwości Assange stanie przed sądem w Saipanie na Marianach Północnych, terytorium USA na Pacyfiku, w środę o godzinie 9:00 czasu lokalnego.

„Przewidujemy, że oskarżony przyzna się do zarzutu… spiskowania w celu nielegalnego uzyskania i rozpowszechnienia informacji niejawnych dotyczących obrony narodowej Stanów Zjednoczonych” – czytamy w piśmie.

Departament Sprawiedliwości oświadczył, że spodziewa się, że po zakończeniu postępowania Assange wróci do swojej ojczyzny, Australii. Pod przywództwem Assange’a WikiLeaks opublikowało wiele ściśle tajnych plików, w tym dokumenty związane z wojnami USA w Iraku i Afganistanie, a także zbiór amerykańskich depesz dyplomatycznych.

W 2010 roku organizacja opublikowała film przedstawiający amerykański helikopter wojskowy atakujący ludność cywilną w Bagdadzie w 2007 roku po wzięciu ich za powstańców. W obawie przed ekstradycją do Stanów Zjednoczonych Assange spędził siedem lat ukrywając się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Został wyrzucony z lokalu w 2019 r., kiedy Ekwador cofnął mu status azylu.

Działacz został natychmiast aresztowany przez brytyjską policję, a następnie spędził pięć lat w Belmarsh po uznaniu go za winnego skoku za kaucją. Zespół prawny Assange’a, rodzina i współpracownicy określili warunki w Belmarsh jako „tortury” i ostrzegli, że jego stan zdrowia znacznie się pogorszył za kratami. W 2012 roku współzałożyciel WikiLeaks był gospodarzem programu „The World Tomorrow” w telewizji RT.

Program obejmujący 12 odcinków obejmował szereg gorących dyskusji na tematy, w których gościli tacy goście, jak przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah, były więzień Guantanamo Moazzam Begg i były premier Pakistanu Imran Khan.

"Przywódca Ameryki Południowej zaprasza Assange’a do odwiedzenia Współzałożyciel WikiLeaks jest mile widziany w Kolumbii, powiedział jej przywódca, ponieważ oczekuje się, że Assange uniknie dalszego więzienia"

 Prezydent Gustavo Petro zaprosił współzałożyciela WikiLeaks Juliana Assange’a do odwiedzenia Kolumbii po tym, jak rozeszła się wiadomość, że we wtorek rano działacz został zwolniony z więzienia o zaostrzonym rygorze Belmarsh w Londynie.

South American leader invites Assange to visit
Oczekuje się, że Assange przyzna się do rozpowszechniania tajemnic państwowych w ramach ugody z władzami USA i ostatecznie wyjdzie na wolność jeszcze w tym tygodniu, kończąc trwającą ponad dwie dekady walkę z oskarżeniem. „Gratuluję Julianowi Assange’owi wolności. Wieczne więzienie i tortury Assange’a były atakiem na wolność prasy na skalę globalną” – napisał kolumbijski przywódca na X (dawniej Twitter). „Wieczne więzienie i tortury Assange’a były atakiem na wolność prasy na skalę globalną” – napisał kolumbijski przywódca na X (dawniej Twitter).

„Potępianie masakry ludności cywilnej w Iraku dokonanej przez USA było jego „zbrodnią”, a teraz w Gazie powtarza się tę samą masakrę”. Petro zaprosił Assange’a i jego żonę Stellę do odwiedzenia Kolumbii w ramach „aktu prawdziwej wolności”. Były prezydent Boliwii Evo Morales również pogratulował współzałożycielowi WikiLeaks.

„Przez wiele lat przebywał w więzieniu za ujawnianie całemu światu zbrodni Stanów Zjednoczonych. Pomógł nam zdemaskować i obalić kłamstwa, którymi usprawiedliwiano wojny i najazdy” – napisał w X. Przez te lata WikiLeaks opublikowało wiele ściśle tajnych plików, w tym dokumenty związane z wojnami USA w Iraku i Afganistanie, a także zbiór amerykańskich depesz dyplomatycznych.

W 2010 r. na stronie internetowej opublikowano materiał filmowy przedstawiający amerykański helikopter wojskowy zestrzeliwujący cywilów w Bagdadzie w 2007 r., gdy wziął ich za wrogów. W latach 2011–2019 Assange ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie w obawie przed ekstradycją.

Ekwador ostatecznie unieważnił jego status azylu, po czym Assange został wyrzucony z ambasady i natychmiast aresztowany przez brytyjską policję.

Później został skazany za zwolnienie za kaucją i spędził pięć lat w więzieniu Belmarsh w Londynie.
Assange ma w środę stawić się przed sądem na terytorium Marianów Północnych na Pacyfiku.

Ugoda będzie wiązać się z karą pięciu lat więzienia – tyle samo odbywał już w Wielkiej Brytanii.

Bez porozumienia Assange’owi groziłaby kara do 175 lat więzienia – stwierdził jego zespół prawny.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news

"Iran grozi Izraelowi „wyniszczającą wojną” Ostrzeżenie nadeszło po tym, jak IDF zasugerowało, że jest przygotowane do inwazji na Liban"

  Bojownicy Hezbollahu biorą udział w pogrzebach swoich żołnierzy 29 czerwca 2024 r. w Aita al Chaab w Libanie © Chris McGrath / Getty Image...